Abp Jędraszewski ogłosił decyzję o rozpoczęciu procesów kanonizacyjnych rodziców Jana Pawła II

Polska
Abp Jędraszewski ogłosił decyzję o rozpoczęciu procesów kanonizacyjnych rodziców Jana Pawła II
Episkopat.pl
Formalnie będą prowadzone dwa osobne procesy kanonizacyjne

Po pozytywnej opinii Konferencji Episkopatu Polski i otrzymaniu zgody Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski ogłosił decyzję o rozpoczęciu procesów kanonizacyjnych rodziców św. Jana Pawła II: Emilii Wojtyły z d. Kaczorowskiej oraz Karola Wojtyły - seniora.

Jak poinformowało w środę biuro prasowe Archidiecezji Krakowskiej stosowne dokumenty w najbliższych dniach dotrą do parafii, a o rozpoczęciu procesu zostaną poinformowani wierni, którzy proszeni są o przekazanie do krakowskiej kurii do 7 maja dokumentów, pism i wiadomości dotyczących rodziców papieża, zarówno pozytywnych jak i negatywnych.

 

Przesłuchani mają być świadkowie "ze słyszenia"

 

- Pamięć o rodzicach św. Jana Pawła II, zwłaszcza w środowisko wadowickim i krakowskim, była ciągle żywa. Od ich śmierci minęło dużo czasu, ale żyją jeszcze 2-3 osoby, które osobiście znały rodziców Karola Wojtyły, św. Jana Pawła II. Będziemy starali się do nich dotrzeć i poprosić, aby złożyli zeznania - mówił referent ds. kanonizacyjnych w Archidiecezji Krakowskiej ks. Andrzej Scąber. Dodał, że przesłuchani mają być także tzw. świadkowie "ze słyszenia", czyli dzieci czy wnukowie bezpośrednich świadków życia Wojtyłów.

 

ZOBACZ: Jan Paweł II był Doktorem Kościoła i współpatronem Europy? Jest na to szansa

 

Podczas procesu badane będą wystąpienia Jana Pawła II, w których nawiązywał do domu rodzinnego, m.in. jego homilie dotyczące życia małżeńskiego i rodzinnego czy wystąpienie w rodzinnych Wadowicach w 1999 r.

 

Jan Paweł II "świadkiem świętości swoich rodziców"

 

- Sam papież - w pewnym sensie - będzie bezpośrednim świadkiem świętości swoich rodziców. Jest wiele tekstów, które potwierdzają to, że byli to wyjątkowi ludzie - dodaje ks. Scąber podkreślając, że Jan Paweł II często wspominał swojego ojca.

 

ZOBACZ: Sejm wybrał patronów 2020 roku. Wśród nich m.in. Tyrmand i św. Jan Paweł II

 

Formalnie będą prowadzone dwa osobne procesy kanonizacyjne, których zadaniem będzie wykazanie, że Emilia i Karol Wojtyłowie praktykowali cnoty w sposób heroiczny, że cieszą się opinią świętości, a za ich wstawiennictwem ludzie wypraszają łaski u Boga. Ze względu na miejsce śmierci kandydatów na ołtarze proces będzie się toczył w archidiecezji krakowskiej.

 

Skromna rodzina rzemieślnicza

 

Emilia (1884-1929) wywodziła się ze skromnej rodziny rzemieślniczej. Karol Wojtyła (1879-1941) był zawodowym żołnierzem. Pobrali się w 1906 r. i mieli troje dzieci.

 

Najstarszy syn Edmund został lekarzem i zmarł w wieku zaledwie 26 lat, po zarażeniu się szkarlatyną w bielskim szpitalu od chorych, którym spieszył z pomocą. Drugie dziecko, córeczka Olga, zmarła wkrótce po narodzinach. Młodszy syn, Karol, został papieżem i świętym Kościoła katolickiego.

 

Matka papieża zmarła, gdy Karol miał zaledwie 9 lat. Ojciec umarł podczas okupacji niemieckiej w Krakowie, w 1941 roku. Grobowiec rodzinny Wojtyłów i Kaczorowskich znajduje się w wojskowej części cmentarza Rakowickiego w Krakowie. 

emi/hlk PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie