Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/Mast Irham

Według najnowszych danych, odnotowano dotąd niemalże 170 tys. zakażeń koronawirusem na całym świecie. W Polsce potwierdzono 150 przypadków, z których trzy zakończyły się śmiercią. Najnowsze informacje z Polski i ze świata w relacji [NA ŻYWO].

zdr/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Zaplanowany na 29 marca słynny wioślarski wyścig między osadami uniwersyteckimi Oxfordu i Cambridge na Tamizie w Londynie, zwany Boat Race, został odwołany z powodu koronawirusa - poinformowali organizatorzy.

W Turcji liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła w poniedziałek o 29. Tym samym ilość przypadków infekcji w tym kraju wynosi obecnie 47 - poinformował w poniedziałek turecki minister zdrowia Fahrettin Koca.

Francja idzie w ślady Włoch, wprowadzając kwarantannę na terytorium całego kraju. Wyjście z domu jest możliwe tylko z pisemnym uzasadnieniem i wyłącznie w celu zakupów, dojazdu do pracy lub lekarza - poinformował w poniedziałek minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner.

 

 

Rząd Irlandii spodziewa się, że liczba zachorowań na koronawirusa wzrośnie do końca miesiąca ze 169 obecnie do ok. 15 tysięcy - powiedział w poniedziałek p.o. premiera tego kraju Leo Varadkar. Przewiduje on, że pandemia będzie trwała przez wiele miesięcy.

Na przejściu granicznym w Świecku trwają negocjacje z kolejną grupą Litwinów ponownie blokujących to przejście. Są to kierowcy samochodów osobowych, którzy nie zostali dołączeni do pierwszego z konwojów skierowanego tranzytem przez Polskę do litewskiej granicy - przekazała straż graniczna.

Stan dziecka, u którego potwierdzono zakażenie koronawirusem jest ciężki ze względu na uraz wielonarządowy. Przebywa ono w ośrodku pediatrycznym w Łodzi. Dziewczynka w niedzielę wypadła z okna 3. piętra łódzkiej kamienicy. Zakażeni są również jej rodzice.

Od dziś teleporada możliwa jest dla świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień – poinformował w poniedziałek wieczorem prezes NFZ Adam Niedzielski.

Restrykcje wprowadzane w następstwie rozprzestrzeniania się koronawirusa uderzą w gospodarkę Nowego Jorku. Według szacunków ekspertów może to kosztować miasto wiele miliardów dolarów. Burmistrz Bill de Blasio zaapelowal do władz federalnych o wsparcie.

Do ośmiu godzin wzrósł czas oczekiwania na przekroczenie czesko-polskiej granicy w Cieszynie – podała w poniedziałek wieczorem Straż Graniczna. Krócej kierowcy czekają na wjazd na teren woj. śląskiego dwoma innymi przejściami drogowymi: w Gorzyczkach i w Nowych Chałupkach.

Fot. PAP/Andrzej Grygiel

Państwowa Komisja Wyborcza Serbii poinformowała w poniedziałek, że w związku z pandemią koronawirusa i stanem wyjątkowym w kraju wybory parlamentarne, które miały odbyć się 26 kwietnia, zostają przełożone na późniejszy termin.

W przyszłym tygodniu we Włoszech można spodziewać się szczytu zarażeń koronawirusem, liczba infekcji sięgnie 30-40 tysięcy - taką hipotezę przedstawił w poniedziałek farmakolog Silvio Garattini.

Do końca maja musi zostać opanowana światowa pandemia koronawirusa, by igrzyska w Tokio odbyły się w terminie - uważa prezes Francuskiego Komitetu Olimpijskiego Denis Masseglia. Z kolei "The Guardian" napisał, że opcja bez udziału publiczności nawet nie jest rozważana.

Zapowiedziane jak co roku na 6 maja zaprzysiężenie rekrutów Gwardii Szwajcarskiej zostało przeniesione na 4 października - ogłosiło w poniedziałek dowództwo papieskiej armii. Powodem jest pandemia koronawirusa.

Ministrowie finansów państw UE uzgodnili w poniedziałek, że przyjmą skoordynowane środki fiskalne o wartości 1 proc. PKB w 2020 roku, by wesprzeć gospodarkę w związku z epidemią koronawirusa - ogłosił szef eurogrupy Mario Centeno.

Nie żyje czwarta osoba zakażona koronawirusem. O 21 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem poinformowało ministerstwo zdrowia. W sumie w Polsce jest już 177 zakażonych.

Kolejna ofiara koronawirusa w Polsce. Ponad 20 nowych zakażeń

Francuzi okazują sobie coraz więcej solidarności w związku z ograniczeniami nałożonymi w ramach walki z koronawirusem. Kilka supermarketów w pewnych godzinach wpuszcza jedynie osoby po siedemdziesiątce, po to by uchronić je przed ryzykiem zakażenia Covid-19.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zaapelował w poniedziałek by robić testy na obecność koronawirusa. Ci, którzy zetknęli się z osobą zarażoną, ale mają wynik ujemny - mogą pracować; a ci, którzy mają wynik pozytywny, ale nie mają objawów powinni poddać się kwarantannie; gospodarka zyska - podkreślił.

Król Belgów Filip I w poniedziałkowym orędziu poprosił rodaków o poczucie odpowiedzialności w obliczu kryzysu związanego z epidemią koronawirusa. Jak podkreślił, postawa obywateli może ratować życie w kraju.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek - poddany tygodniowej kwarantannie po tym, jak okazało się, że miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem - poinformował w poniedziałek w serwisie społecznościowym, że mimo izolacji kontynuuje swą pracę, zdalnie.

Hokeiści NHL mogą powrócić do swoich domów, w USA i Kanadzie oraz w innych miejscach globu - jeśli jest to możliwe - ale powinni poddać się kwarantannie – napisano w oświadczeniu władz amerykańsko-kanadyjskiej ligi w poniedziałek.

- Prawda jest taka, że bardzo wielu Holendrów zachoruje, to mówią nam eksperci - oświadczył w poniedziałek premier Holandii Mark Rutte. Ostrzegł, że pandemia będzie trwać wiele miesięcy i "wszystko, co możemy zrobić, to wesprzeć gospodarkę".

Prezydent USA Donald Trump zalecił w poniedziałek, by unikać spotkań z udziałem więcej niż 10 osób oraz restauracji i barów. Wytyczne administracji amerykańskiej, mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się Covid-19, będą obowiązywać przez 15 dni.

Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW

Komisja Europejska zaoferowała w poniedziałek 80 mln euro wsparcia finansowego CureVac, innowacyjnej niemieckiej firmie z Tybingi, która pracuje nad stworzeniem szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Od poniedziałku minister obrony USA Mark Esper oraz jego zastępca pracują ze sobą jedynie telekonferencyjnie - poinformował w poniedziałek rzecznik Pentagonu Jonathan Hoffman. Zdecydowano się na taki krok w obawie przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w poniedziałek w orędziu do narodu, że ze względu na pandemię koronawirusa rząd zamknie we wtorek w południe granice kraju w porozumieniu z UE. Szef państwa odwołał drugą turę wyborów samorządowych i nakazał Francuzom pozostawać w domach.

Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Decyzja o wstrzymaniu przerzutu wojska i sprzętu z USA do Europy nie oznacza zakończenia ćwiczenia Defender-Europe 20, będzie się ono odbywało z udziałem amerykańskich żołnierzy, którzy już przebywają w Polsce - zaznaczyło MON w poniedziałkowym komunikacie.

Ponad 1000 żołnierzy ze specjalnej jednostki ratunkowej (UME) patroluje ulice kilkunastu miast Hiszpanii najbardziej dotkniętych przez epidemię koronawirusa - poinformowała w poniedziałek hiszpańska minister obrony Margarita Robles.

Fot. PAP/EPA/JORGE ZAPATA

Przywrócenie kontroli granicznych i zamknięcie ruchu na mniejszych przejściach utrudniło dotarcie do pracy polskim górnikom zatrudnionym w czeskich kopalniach - wynika z informacji branżowego portalu nettg.pl. Portal szacuje, że we wtorek do pracy może nie przyjść nawet 500 górników.

Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie poinformował w poniedziałek wieczorem o gwałtownym wzroście przypadków koronawirusa w Niemczech - do 6012, czyli o 1100 więcej niż wynosił bilans z dnia poprzedniego.

Kanada zamyka swoje granice dla osób bez kanadyjskiego obywatelstwa lub prawa stałego pobytu – poinformował w poniedziałek premier tego kraju Justin Trudeau.

Od czwartku większość linii tramwajowych i autobusowych w Gdańsku będzie kursować według sobotnich rozkładów jazdy - poinformował w poniedziałek Zygmunt Gołąb z Zarządu Transportu Miejskiego.

Rząd Rosji wprowadza od 18 marca zakaz wjazdu dla cudzoziemców z wyjątkiem dyplomatów, osób posiadających zezwolenie na pobyt w Rosji oraz pasażerów podróżujących tranzytem lotniczym. Ograniczenia, wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa mają obowiązywać do 1 maja.

Stołeczna izba wytrzeźwień zawiesza przyjmowanie nietrzeźwych – poinformował ratusz. Jeżeli osoba nietrzeźwa nie będzie się kwalifikowała na przyjęcie do szpitala z powodów zdrowotnych, ratownicy zostawią ją na miejscu – wyjaśniło pogotowie. Policja i straż miejska nie komentują decyzji miasta, która ma związek z koronawirusem.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo "stanowczo zaprotestował" w rozmowie z jednym z najważniejszych chińskich dyplomatów Yangiem Jiechi przeciwko "rozsiewaniu plotek i dezinformacji" przez Pekin oraz obwinianie Waszyngtonu za pandemię Covid-19. Yang wyraził oburzenie "szkalowaniem" Chin przez USA.

W poniedziałek w programie "Wszystko o koronawirusie" gośćmi Agnieszki Gozdyry będą: Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, Wojciech Zabłocki, diagnosta, prof. Włodzimierz Gut, wirusolog, Jakub Kosikowski, lekarz z Puław oraz Tomasz Wiliński, adwokat. Transmisja w Polsat News i na polsatnews.pl od 20:00.

Przywódcy krajów G7 poinformowali po poniedziałkowej telekonferencji, że będą co tydzień omawiać i koordynować plany wsparcia gospodarki w związku z pandemią Covid-19. Zwrócili się do MFW i Banku Światowego o wsparcie krajów na całym świecie.

Gubernatorzy stanów Nowy Jork, New Jersey i Connecticut ogłosili w poniedziałek zarządzenie ograniczające dopuszczalną liczbę osób zgromadzeń publicznych do 49. Z uwagi na koronawirusa zamknięte też zostaną m.in. kina, restauracje i bary.

Minister zdrowia wydał w poniedziałek nowe obwieszczenie ws. produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności. W wykazie znalazły się 554 pozycje m.in. leki przeciwgorączkowe.

W Małopolsce liczba osób hospitalizowanych spadła z 33 do 16, a objętych kwarantanną z 325 do 311 – wynika z poniedziałkowego raportu o koronawirusie, przesłanego mediom przez biuro prasowe urzędu wojewódzkiego.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, który jest szpitalem jednoimiennym zakaźnym, nie prowadzi żadnych zbiórek publicznych - informują przedstawiciele lecznicy. W mediach społecznościowych pojawiły się apele o takie zbiórki.

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Wielkiej Brytanii zwiększyła się do 53 - powiedział w poniedziałek w parlamencie minister zdrowia Matt Hancock. W niedzielę wynosiła ona 35, co oznacza, że nastąpił największy jak dotychczas wzrost zgonów w ciągu jednego dnia.

"Po stwierdzeniu wczoraj koronawirusa u pracownika Lasów Państwowych, z którym miałem kontakt, poddałem się kwarantannie i wykonałem badanie. Test dał wynik pozytywny. Czuję się dobrze. Dziękuję pracownikom służby zdrowia i wyrażam solidarność z wszystkimi chorymi. #ZostańmyWDomu" - napisał na Twitterze minister środowiska Michał Woś.

Od niedzieli na katowickim lotnisku wyłączono z użytku operacyjnego główny terminal pasażerski B, a od poniedziałku zamknięto wszystkie wejścia do wciąż dostępnego terminalu A, poza jednym - poinformowały służby prasowe Katowice Airport.

W Portugalii zmarła w poniedziałek pierwsza osoba zakażona koronawirusem. Ofiarą śmiertelną jest 80-letni mieszkaniec Lizbony - poinformował portugalski rząd.

Belgia otrzyma w tym tygodniu pół miliona maseczek i 30 tys. zestawów testowych na koronawirusa od Fundacji Alibaba, chińskiego giganta branży handlu internetowego - informuje belgijski "Brussels Times".

Wojsko, które włączyło się w działania powstrzymujące rozprzestrzenianie się koronawirusa, musi być w pełni gotowe do działań wpierających administrację publiczną - powiedział szef Sztabu Generalnego gen. Rajmund Andrzejczak. Zaapelował o przestrzeganie zaleceń profilaktycznych.

Kandydatka KO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska rozpoczęła w poniedziałek cykl wideokonferencji z przedstawicielami poszczególnych województw nt. koronawirusa. Po zebraniu raportów ze wszystkich regionów, lista pilnych spraw zostanie przekazana premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

Służba Więzienna wstrzymała widzenia i ograniczyła pracę więźniów w 30 jednostkach penitencjarnych, czyli zakładach karnych, aresztach śledczych i oddziałach zewnętrznych - dowiedział się PAP w Służbie Więziennej. Decyzję podjęto w związku z koronawirusem.

Listę z kolejnymi restrykcjami związanymi z pandemią Covid-19 przedstawiła w poniedziałek komisja rządu Niemiec. "To szczególne wytyczne, które mają na celu dalsze ograniczenie kontaktów" mogących prowadzić do zakażeń - powiedziała na konferencji prasowej kanclerz Angela Merkel.

WHO nie prowadzi kampanii wyborczej; można im wierzyć - napisał w poniedziałek na Twitterze były premier Donald Tusk, nawiązując do wpisu Światowej Organizacji Zdrowia, która wezwała wszystkie państwa do przeprowadzania testów na obecność koronawirusa.

Lekarz piłkarskiej reprezentacji Polski Jacek Jaroszewski poinformował, że objawy chorobowe u zawodnika Sampdorii Genua Bartosza Bereszyńskiego, który miał pozytywny wynik testu na koronawirus, już minęły. We wtorek badania pod tym kątem przejdzie Wojciech Szczęsny.

Szwajcarski rząd ogłosił w poniedziałek stan wyjątkowy, zakazując też od północy organizowania wszelkich publicznych i prywatnych imprez. Zmobilizowano 8 tys. żołnierzy do pomocy m.in. w szpitalach.

Brytyjskie firmy wodociągowo-kanalizacyjne ostrzegają, by nie zastępować papieru toaletowego innymi produktami, np. papierowymi ręcznikami kuchennymi czy wilgotnymi chusteczkami do rąk, gdyż mogą one zatykać rury. Papier toaletowy stał się ostatnio towarem deficytowym.

Zamknięcie granic, ograniczenie ruchu wewnątrz kraju, zamknięcie wszystkich szkół i uniwersytetów, zawieszenie działalności niektórych przedsiębiorstw, zakaz zgromadzeń - wprowadzenie takich środków zapobiegawczych zapowiedział w poniedziałek malezyjski premier Muhyiddin Yassin.

Międzynarodowa Federacja Piłkarska (FIFA) przygląda się wpływowi zmian w kalendarzu rozgrywek na kontrakty zawodników. Z powodu rozprzestrzeniającego się koronawirusa wiele lig w Europie i na świecie zawiesiło rywalizację, nie odbywają się także mecze reprezentacji.

W Białymstoku ruszyły testy na oznaczenie koronawirusa w próbkach pobranych od pacjentów - poinformował w poniedziałek wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Poinformowano, że przebadane dotąd próbki miały wyniki ujemne.

Z powodu zagrożenia epidemicznego w Polsce od wtorku będzie ograniczona oferta przewozowa i mniejsza częstotliwość kursowania niektórych pociągów – poinformowało w poniedziałek PKP Intercity.

Singapur nakazał obowiązkową dwutygodniową kwarantannę wszystkim, którzy ostatnio podróżowali do Japonii, W. Brytanii, Szwajcarii lub krajów Azji Południowo-Wschodniej. Nakaz związany z pandemią Covid-19 zacznie obowiązywać w nocy z poniedziałku na wtorek.

Brytyjski premier Boris Johnson powiedział w poniedziałek, że wszystkie osoby powinny od teraz w ramach walki z epidemią koronawirusa unikać podróżowania, o ile nie jest to absolutnie konieczne, oraz kontaktu z innymi ludźmi.

FOt. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA / POOL

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem; przywódcy zgodzili się, że tylko zdecydowane działania władz mogą wspomagać opanowanie przyrostu zachorowań - poinformował PAP szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Koncerny przemysłowe informują o zamykaniu fabryk we Francji i niektórych krajach europejskich. Porty lotnicze ogłaszają zamknięcie części terminali lotniczych. Michelin, grupa PSA, Renault poinformowały o zawieszeniu produkcji.

Rząd Finlandii w porozumieniu z prezydentem Saulim Niinisto zapowiedział w poniedziałek stan wyjątkowy, który ma obowiązywać do 13 kwietnia w związku z koronawirusem. Niinisto rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o sytuacji na wspólnej granicy obu państw.

W związku z pandemią wywołaną koronawirusem SARS-Cov-2, od stycznia URPL zarejestrował 47 nowych produktów do dezynfekcji, w tym 17 w trybie pilnym w ostatnim tygodniu – podał w poniedziałek prezes urzędu Grzegorz Cessak.

Marokańska najwyższa rada religijna podjęła decyzję o zamknięciu wszystkich meczetów w kraju. Równolegle, zamykane zostają też kina, kawiarnie, stadiony i inne lokale rozrywkowe. W sąsiedniej Algierii zawieszono wszystkie połączenia lotnicze i rejsowe z Europą.

Z 1809 do 2158 wzrosła we Włoszech w ciągu doby liczba zmarłych zakażonych koronawirusem - podała włoska Obrona Cywilna. 

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wystąpił do wojewody małopolskiego o pilne uzupełnienie środków ochrony osobistej, których brak zgłaszają dwie placówki miejskie - szpital im. S. Żeromskiego oraz szpital im. G. Narutowicza.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w poniedziałek, że zwraca się do rządu o zawieszenie funkcjonowania w miastach metra, połączeń międzymiastowych oraz o wprowadzenie zakazu zgromadzeń powyżej 10 osób. Władze mają też poprosić Międzynarodowy Fundusz Walutowy o pomoc w związku z Covid-19.

W poniedziałek o godz. 19 ma dojść do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim nt. pakietu stabilności i bezpieczeństwa - poinformował  rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

- Ten pakiet jest potrzebny ponieważ zdajemy sobie sprawę z tego, że mnóstwo branż ucierpi. Cała gospodarka polska, cała gospodarka światowa, a w szczególności europejska z całą pewnością odczują walkę z epidemią koronawirusa - dodał Morawiecki.

W Armenii zostanie przeprowadzone referendum konstytucyjne w sprawie zmian w Trybunale Konstytucyjnym, ale dopiero po zniesieniu stanu wyjątkowego związanego z pandemią koronawirusa - zapowiedział w poniedziałek premier Nikol Paszynian.

Komisja Nadzoru Finansowego powinna ściśle monitorować charakter i zakres wpływu epidemii na zdolność banków do świadczenia usług finansowych i okresowo sprawozdawać ważne ustalenia w tym zakresie Komitetowi Stabilności Finansowej - poinformował NBP w poniedziałkowym komunikacie.

Trzech zamaskowanych sprawców napadło na pogotowie w szpitalu Herlev pod Kopenhagą. Złodzieje zabrali ze sobą maski ochronne oraz środek odkażający - podaje duńska gazeta "Extra Bladet".

Federacja Muzułmańsko-Chorwacka wchodząca wraz z Republiką Serbską (RS) w skład Bośni i Hercegowiny, wprowadziła w poniedziałek stan katastrofy, co pozwoli powziąć nadzwyczajne kroki, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa - poinformował premier Fadil Novalić.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus uważa, że państwa robią za mało, by śledzić przebieg pandemii i poddawać zakażonych testom. Ostrzegł, że wprowadzane przez rządy restrykcje spowolnią, ale nie wygaszą epidemii koronawirusa.

Do końca kwietnia nie będą odbywać się żadne międzynarodowe imprezy w tenisie stołowym - poinformowała światowa federacja ITTF. Zostanie też zwołane nadzwyczajne spotkanie w celu omówienia sytuacji związanej z koronawirusem.

Strona internetowa rządu Węgier poświęcona nowemu koronawirusowi była w poniedziałek nieosiągalna na skutek ataku DoS (denial of service) – poinformował sekretarz stanu w kancelarii premiera Viktora Orbana, Csaba Doemoetoer.

Zarząd NBP rekomenduje rządowi wprowadzenie metody kasowej rozliczania podatków wszystkich firm oraz zawieszenie płatności podatków czy składek na ZUS i PPK, a także rozłożenie ich na nieoprocentowane raty płatne po okresie karencji - poinformował w poniedziałek bank centralny.

Od wtorku gliwicka fabryka samochodów Opla, należąca do Grupy PSA, na niespełna dwa tygodnie zawiesi produkcję w związku z epidemią koronawirusa. Najdalej za kilka dni stanąć ma również zakład Grupy w Tychach, gdzie wytwarzane są silniki.

Działania, jakie powinny być podjęte na poziomie europejskim dotyczące walki z epidemią koronawirusa oraz zaradzenia kryzysowi gospodarczemu, który może ona spowodować były tematem rozmowy telefonicznej prezydentów Polski i Włoch - poinformował szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

W związku z koronawirusem hospitalizowane są obecnie 734 osoby, 10 050 objęto kwarantanną, 30 129 nadzorem epidemiologicznym - wynika z przekazanych w poniedziałek po południu przez Ministerstwo Zdrowia danych ws. diagnostyki pod kątem koronawirusa.

W piątek odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Krakowa - poinformował przewodniczący rady Dominik Jaśkowiec. Zwołania posiedzenia chce prezydent Krakowa, który uznał, że tematy pilne nie mogą czekać do 22 kwietnia, na kiedy to planowana jest najbliższa sesja zwyczajna.

Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski w poniedziałek prewencyjnie poddał się kwarantannie. Włodarz miasta uczestniczył w posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego z osobą, w której rodzinie jest pacjent ze stwierdzonym zakażeniem koronawirusem.

Druga tura wyborów samorządowych we Francji będzie przełożona na 21 czerwca z powodu pandemii - podał w poniedziałek Reuters powołując się na dwa źródła. Wcześniej taką informację podała francuska telewizja BFMTV. Druga runda głosowania miała się odbyć 22 marca.

Ze względu na szerzenie się epidemii koronawirusa, zarząd banku Pekao podjął decyzję o wstrzymaniu rozpoczęcia uzgodnionych ze związkami zawodowymi zwolnień grupowych - poinformował w poniedziałek bank.

Holenderskie i belgijskie biura podróży odwołują wycieczki zagraniczne z powodu rosnącej niepewności co do sytuacji wywołanej rozwojem pandemii koronawirusa, która sprawia, że coraz więcej atrakcyjnych turystycznie krajów zamyka granice.

Ze względu na sytuację związaną z koronawirusem NBP zdecydował o wykorzystaniu dodatkowych instrumentów; wprowadza operacje zasilające banki w płynność, tzw. operacje repo. 

NBP wprowadza także kredyt wekslowy dla banków, który - podobnie jak program TLTRO wprowadzony przez EBC - ma umożliwiać refinansowanie kredytów bankowych firmom niefinansowym. 

Od wtorku Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku w związku z koronawirusem zawiesza do odwołania planowe przyjęcia do wszystkich klinik i oddziałów - poinformował w poniedziałek szpital. Wcześniej zostały wstrzymane planowe zabiegi w szpitalu.

Ze względu na bezpieczeństwo pracowników w związku z zagrożeniem epidemiologicznym z przodu pociągów Kolei Śląskich wydzielono strefy bezpieczeństwa – oznaczone taśmami. Przewoźnik prosi też, aby pasażerowie w miarę możliwości zajmowali oddalone od siebie miejsca.

Osoby objęte kwarantanną - szczególnie seniorzy, osoby samotne lub niepełnosprawne, powinny skontaktować się z najbliższym ośrodkiem pomocy społecznej, który zapewni im odpowiednie wsparcie - powiedziała PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

W Bydgoszczy zostało przygotowanych około tysiąca miejsc z przeznaczeniem na kwarantanny w związku z zagrożeniem koronawirusem. Na przyjęcie osób od zaraz gotowych jest prawie 200 miejsc - poinformował w poniedziałek prezydent miasta Rafał Bruski.

Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia w Poznaniu został przekształcony w szpital zakaźny – poinformował w poniedziałek poznański magistrat. Placówka skupi się na leczeniu osób z koronawirusem.

Seniorzy będący podopiecznymi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie w związku z zamknięciem jadłodajni i barów, w których dotąd spożywali ciepłe posiłki dostają je na wynos; osobom, które nie mogą opuścić domów tak jak dotychczas obiady przynoszą opiekunki. Dla bezdomnych MOPS we współpracy ze Strażą Miejską uruchomił w poniedziałek jadłodajnię polową.

Komisja Europejska zareagowała nieadekwatnie na epidemię koronawirusa, potrzebne są zmiany w podejściu do problemu - oznajmiła w poniedziałek długoletnia europosłanka, obecna wiceprezydent Bułgarii Ilijana Jotowa

W poniedziałek w Jaśle (Podkarpackie) na komendę policji przyszedł pacjent podejrzany o zakażenie koronawirusem, który uciekł z oddziału zakaźnego miejscowego szpitala specjalistycznego.

Był to trzeci w ciągu ostatniego tygodnia przypadek ucieczki z jasielskiego szpitala pacjenta z podejrzeniem koronawirusa. 

Z powodu epidemii Covid-19 pierwsze posiedzenie izraelskiego parlamentu, Knesetu, odbyło się w poniedziałek w obecności jedynie trzech osób. Kolejni członkowie Knesetu byli zaprzysięgani przy pustej sali, w grupach po trzy osoby.

Ustalamy sprawców, którzy podszywając się pod jedną z rozgłośni radiowych rozpowszechniali nieprawdziwe informacje dotyczące zamykania granic województw - poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy KGP insp. Mariusz Ciarka.

Kwota 7,4 mld euro z UE dla Polski na walkę z koronawirusem to fragment puli przewidzianej dla naszego kraju w ramach polityki spójności na lata 2014-2020 - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Nie są to nowe pieniądze - dodano.

Tauron Polska Energia ostrzega przed oszustami wykorzystującymi zagrożenie koronawirusem do działań przestępczych. Chodzi o rozsyłane sms-y i maile oraz strony internetowe ze złośliwym oprogramowaniem, służące kradzieży danych osobowych i grożące zainfekowaniem komputera.

W związku z panującym na obszarze całego kraju zagrożeniem epidemiologicznym władze Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR) zwracają się z apelem, aby w najbliższym czasie zrezygnować z wszelkich wyjść w góry.

Szpital na Józefowie w Radomiu pracuje w systemie ostrodyżurowym. Jest to związane z minimalizacją ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa, a także z przejęciem części obowiązków od drugiego radomskiego szpitala, który zorganizował 150 miejsc dla zarażonych SARS-Cov-2.

Były bramkarz reprezentacji Polski Artur Boruc od piątku jest w domowej kwarantannie, ale dotychczas nie został poddany testowi na koronowirusa. "Bardzo dziwna sytuacja, ale próbuję znaleźć powód. Czujemy się coraz lepiej i wygląda na to, że izolacja działa" - napisał na Instagramie.

Akcje pomocy osobom starszym na czas zagrożenia epidemicznego rozpoczęły Szczecin i Koszalin. W stolicy Pomorza Zachodniego powstaje także miejska baza gastronomiczna, dla wsparcia lokali, w których można zamawiać posiłki na wynos.

Cztery najważniejsze spółki Grupy Azoty przekażą po 750 tys. zł instytucjom walczącym z epidemią koronawirusa.

Spada liczba korzystających z transportu publicznego w Warszawie. W ubiegły piątek autobusy przewiozły o ponad 50 proc. mniej osób, a metro ponad 60 proc. - wynika z informacji przekazanych w poniedziałek przez rzecznika ZTM Tomasza Kunerta.

Prezydent Piły Piotr Głowski poinformował w poniedziałek, że miasto wyda 100 tys. zł na rękawiczki, maski ochronne i środki dezynfekcyjne. Zakupy zostaną zrealizowane w związku z potrzebami i brakami zgłaszanymi przez miejscowy szpital a także policję i straż miejską.

W Turcji, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, o północy zamknięte zostaną kawiarnie, kina, kluby sportowe, restauracje i teatry - poinformowało w poniedziałek MSW w Ankarze. Zawieszone zostają zbiorowe modlitwy w meczetach.

W Moskwie od 21 marca zamknięte będą państwowe szkoły ogólnokształcące, sportowe i placówki dokształcające - poinformował w poniedziałek mer Siergiej Sobianin. Ponadto odwołane zostają imprezy uliczne, a te odbywające się pod dachem mogą gromadzić do 50 osób.

Ministerstwo kultury Rosji rekomendowało swoim placówkom, by czasowo wprowadziły zakaz zwiedzania dla cudzoziemców - podały w poniedziałek agencje informacyjne w Moskwie, powołując się na służby prasowe resortu.

Prezydent Francji Emmanuel Macron skrytykował w poniedziałek kraje UE, które postanowiły jednostronnie zamknąć granice z powodu epidemii koronawirusa. Po spotkaniu z radą bezpieczeństwa zapowiedział też, że wygłosi wieczorem orędzie do Francuzów.

 

Około 300 Belgów nie może opuścić statku wycieczkowego na Karaibach; u dwóch osób na pokładzie stwierdzono obecność koronawirusa i zostały one zabrane ze statku do szpitala na jednej z wysp regionu - ponformowały belgijskie media.

Ostatniej doby na polskich granicach odprawiono łącznie 56,2 tys. osób, z czego prawie 42 tys. na granicy zewnętrznej i 14,4 tys. na granicy wewnętrznej - poinformowała w poniedziałek rzecznik prasowa Straży Granicznej por. Agnieszka Golias.

Stan zagrożenia epidemicznego, wprowadzony przez rząd od soboty, to stan wyjątkowy dla lekarzy rodzinnych, którzy powinni ograniczyć do minimum kontakt bezpośredni z pacjentem – napisali w poniedziałek w komunikacie lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Z uwagi na zagrożenie koronawirusem Urząd Miasta Płocka (Mazowieckie) wstrzymuje od wtorku przyjmowanie interesantów. Wszelkie dokumenty i wnioski należy tam składać np. elektronicznie lub pocztą. Zawieszona zostanie jednocześnie Strefa Płatnego Parkowania.

Na propozycję Komisji Europejskiej, by zamknąć granice unijne dla obcokrajowców chcących dostać się do Europy muszą się jeszcze zgodzić państwa członkowskie UE - poinformowała w poniedziałek KE. Zajmą się tym unijni przywódcy na wtorkowej telekonferencji.

Jedna z wrocławskich korporacji taksówkowych oferuje darmowy transport pracownikom służby zdrowia, w ramach zainicjowanej przez nią akcji #WozimyBohaterow. W pomoc lekarzom i szpitalom włącza się też branża gastronomiczna.

8600 uczniów skorzystało w poniedziałek z zajęć Kujawsko-Pomorskiej e-Szkoły. Akcja zorganizowana przez Urząd Marszałkowski w Toruniu ruszyła w południe, a pierwszego dnia odbyły się zajęcia dla maturzystów, żeby mogli lepiej przygotować się do matur w związku z zamknięciem szkół.

Koronawirus rozprzestrzenia się wśród ludzi, przede wszystkim w Sztokholmie - orzekł w poniedziałek główny epidemiolog Szwecji Anders Tegnell. Ekspert zaapelował o pozostanie w domach, ale nie uznał za konieczne zamykanie szkół czy zakładów pracy.

Zmniejszyła się liczba osób hospitalizowanych na Podkarpaciu w związku z podejrzeniem zarażenie wirusem SARS-CoV-2. Natomiast więcej osób jest objętych nadzorem i kwarantanną domową - poinformowała w poniedziałek po południu rzeczniczka prasowa wojewody podkarpackiego Małgorzata Waksmundzka-Szarek.

Od czwartku 19 marca zmienia się rozkład jazdy pociągów SKM. Pociągi będą kursować co 15 min. Ograniczone zostaną również kursy nocne. Zawieszone będą także niektóre kursy pociągów PKM. Wprowadzone zmiany będą obowiązywać do 27 marca.

Sześć godzin trwało w poniedziałek po południu oczekiwanie na wjazd do Polski z Czech na tymczasowym przejściu granicznym na autostradzie A1 w Gorzyczkach (Śląskie) – wynika z danych Straży Granicznej. Oczekiwanie na wjazd trasą S52 w Cieszynie trwało ok. trzech godzin.

Fot. PAP/Andrzej Grygiel

Pawieł Siewiaryniec - faworyt organizowanych przez opozycję prawyborów, mających wyłonić wspólnego kandydata w wyborach prezydenckich - zrezygnował w poniedziałek z udziału w kampanii z powodu zagrożenia epidemią koronawirusa. Polityk domagał się zawieszenia spotkań z wyborcami.

Zawieszenie prowadzenia działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych nie zwalnia pracowników tych jednostek z obowiązku świadczenia pracy - informuje resort edukacji. MEN zaleca, aby nauczyciele wspierali uczniów w samodzielnej nauce w domu.

Kolarski Tour de Romandie, który miał się odbyć od 28 kwietnia do 3 maja, został odwołany z powodu pandemii koronawirusa – poinformowali w poniedziałek organizatorzy.

Bezpłatna zmiana terminu lotu, zniesienie w całości opłaty za zmianę rezerwacji - takie udogodnienia dla klientów wprowadził Ryanair. Przewoźnik poinformował o nich w poniedziałek.

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Wielkiej Brytanii wzrosła do 1543 - poinformowało w poniedziałek po południu ministerstwo zdrowia. To oznacza, że liczba nowo wykrytych zakażeń zwiększyła się w ciągu doby o 171. Zmarła też pierwsza osoba w Walii.

Sprawy urzędowe załatwiaj online – rekomenduje w komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji. Wskazuje, że do załatwiania spraw urzędowych przez internet potrzebny jest profil zaufany, z którego aktualnie korzysta ponad 5,5 miliona Polaków

Pierwsza osoba, u której wykryto na Ukrainie zakażenie koronawirusem, ma teraz negatywny wynik testu i jeśli test przeprowadzony za dwa dni również wykaże negatywny wynik, mężczyzna będzie uznany za ozdrowieńca i będzie mógł opuścić szpital - powiadomiły w poniedziałek lokalne władze.

Biskupi greckokatoliccy w Polsce udzielili dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej liturgii osobom w starszym wieku, ludziom chorym, dzieciom, młodzieży szkolnej, tym, którzy sprawują opiekę na osobami w podeszłym wieku oraz tym, którzy boją się zarażenia koronawirusem.

Szefowa Komisji Europejskiej: UE wprowadzi tymczasowe ograniczenia dotyczące podróży do Wspólnoty na okres 30 dni.

Szefowa Komisji Europejskiej: tymczasowe ograniczenia podróży w UE

Z powodu epidemii koronawirusa przerzut wojsk z USA do Europy w ramach ćwiczenia Defender-Europe 20 został wstrzymany – poinformowało w poniedziałek Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych (EUCOM).

Zgodnie z wiedzą Światowej Organizacji Zdrowia i Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt właściciele zwierząt mogą być spokojni, ich podopieczni nie przenoszą koronawirusa - zapewnia Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna.

Informacje o masowym oddawaniu psów i innych zwierząt towarzyszących do eutanazji z powodu epidemii koronawirusa w Polsce to typowy fake news. Nie zaobserwowaliśmy takiego zjawiska w zakładach leczniczych dla zwierząt - podkreśla Izba.

 

Dietmar Hopp, właściciel firmy Curevac ocenia, że są szanse, aby szczepionka przeciwko koronawirusowi była gotowa jesienią. W wywiadzie z kanałem Sport 1 Hopp zapowiedział, że próby USA zapewnienia sobie szczepionki na wyłączność nie mają szans powodzenia.

Naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zwrócił się w poniedziałek z apelem, aby w związku z zagrożeniem epidemicznym zrezygnować z wyjść w Tatry. Ratownicy obawiają się, że sami mogą zostać zarażeni koronawirusem.

Zgodnie z zaleceniami GIS oraz Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, związanymi z wprowadzeniem przez rząd stanu zagrożenia epidemicznego na terenie całego kraju, Politechnika Gdańska przygotuje dwa domy studenckie na ewentualne potrzeby służb sanitarnych.

O 14.50 wylądował w Warszawie samolot Polskich Linii Lotniczych LOT, który z powodu wybuchu pandemii koronawirusa, ewakuował przebywających na Cyprze Polaków. Wg firmy reprezentującej LOT na wyspie na pokładzie znalazło się 189 pasażerów, w tym czworo dzieci.

Tylko pracownicy i pasażerowie specjalnych rejsów o statusie "rescue" będą mogli od północy korzystać z terminalu pasażerskiego Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice. Dla pozostałych osób obiekt będzie niedostępny.

KE wydała wytyczne dla państw UE ws. granic w związku z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa. Bruksela już nie krytykuje stolic za przywracanie kontroli, a wskazuje, że podejmowane środki powinny zapewniać przepływ podstawowych towarów i usług.

Od wtorku w Poznaniu wprowadzone zostaną kolejne zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej; zawieszona zostanie część linii. W poniedziałek w mieście zmniejszono liczbę kursów tramwajów i autobusów.

W Rosji do 93 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem - poinformowała w poniedziałek wicepremier Tatiana Golikowa. To wzrost o około 30 przypadków w porównaniu z niedzielą, gdy zakażonych było 66 osób. Większość z tych nowych zakażeń wykryto w Moskwie.

Władze Ostrowa Wielkopolskiego podjęły w poniedziałek decyzję o zamknięciu urzędu od wtorku do 25 marca. Osobiście będzie można jedynie dokonywać rejestracji zgonów w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Rząd Ukrainy prowadzi z polskimi władzami dialog w sprawie otwarcia pieszego punktu kontrolnego na przejściu granicznym Medyka-Szeginie - oświadczył w poniedziałek w Kijowie szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

Po zamknięciu restauracji, barów i dyskotek mieszkańcy francuskich miast spacerowali w weekend tłumnie po parkach i ogrodach miejskich. Pełne były również place zabaw, bulwary i promenady.

"Mamy 6 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą 3 osób z woj. mazowieckiego (Radom, Warszawa), 1 osoby z woj. małopolskiego (Kraków) i 2 osób z woj. śląskiego (Zawiercie)" -poinformowało w poniedziałek po południu ministerstwo zdrowia. Obecnie w Polsce jest 156 przypadków zakażenia koronawirusem.

Pomimo obowiązującego od niedzieli w Hiszpanii stanu zagrożenia epidemicznego, nakładającego restrykcje na handel, większość placówek handlowych działała w poniedziałek bez ograniczeń. Nowe przepisy obchodzą także bary i restauracje, które powinny być zamknięte.

Od wtorku Szpital Ginekologiczno-Położniczy przy ul. Polnej w Poznaniu będzie w pełni gotowy na przyjmowanie rodzących z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Placówka jest największą pod względem liczby narodzin porodówką w kraju.

- Rodzące normalnie nie mają się czego obawiać, bo to są dwa osobne byty - osobny zespół położnych i pielęgniarek oraz lekarzy - podkreślił Ciesiółka, dodając, że możliwość przyjmowania ciężarnych z podejrzeniem koronawirusa dotyczy kobiet w zawansowanej ciąży, tuż przed porodem.

 

W związku z sytuacją epidemiologiczną spowodowaną zagrożeniem COVID-19 od 17 marca Szpital Wojewódzki im. M. Kopernika w Koszalinie czasowo zawiesza udzielanie świadczeń planowych - poinformował w poniedziałek rzecznik szpitala Cezary Sołowij.

Pierwsze przypadki koronawirusa odnotowano w poniedziałek w Tanzanii, Somalii i Liberii - poinformowali przedstawiciele resortów zdrowia w tych afrykańskich krajach.

Liberia to jeden z biedniejszych krajów świata; większość ludzi nie ma tu dostępu do czystej wody ani prądu. W 2013 r. wirus Ebola zabił tu ponad 4800 osób, w tym 150 pracowników służby zdrowia.

 

Dotychczas wpłynęło ponad 6,4 tys. wniosków w sprawie zasiłku opiekuńczego - poinformował w poniedziałek rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Osoba, która chce otrzymać zasiłek, powinna poinformować o tym swojego pracodawcę, zleceniodawcę lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Cały czas działa też specjalna infolinia pod numerem 22 560 16 00 – dla osób, które potrzebują informacji na temat m.in. rent i emerytur, spraw składkowych przedsiębiorców, zasiłków chorobowych i opiekuńczych, w tym dodatkowego zasiłku w związku z koronawirusem. Konsultanci są dostępni w dni robocze (od poniedziałku do piątku w godz. 7–18).

 

29-letni mieszkaniec powiatu przasnyskiego (Mazowieckie) dla żartu powiadomił Sanepid, że jego kolega wrócił z Włoch i jest zarażony koronawirusem. Służby potraktowały zgłoszenie poważnie. Policja dotarła do 29-latka. Za nieodpowiedzialne zachowanie grozi mu kara grzywny.

"Cura Italia", czyli "na kurację Włoch" - tak nazywa się przyjęty w poniedziałek przez rząd Giuseppe Contego dekret w sprawie przeznaczenia 25 miliardów euro na pomoc dla firm, rodzin oraz wsparcie służby zdrowia w związku z epidemią koronawirusa.

Zarząd Województwa Małopolskiego zadecydował w poniedziałek o przekazaniu z rezerwy kryzysowej ponad 2,2 mln zł na zakup środków ochrony osobistej dla wojewódzkich szpitali - poinformował rzecznik urzędu marszałkowskiego Michał Drewnicki.

Litewski rząd zatwierdził w poniedziałek plan działań gospodarczych o wartości 5 mld euro w celu zmniejszenia skutków kryzysu spowodowanego epidemią koronawirusa.

Społecznicy z ziemi raciborskiej zainicjowali zbiórkę środków na rzecz personelu szpitala w Raciborzu, przekształconego w szpital w pełni zakaźny dla pacjentów zarażonych koronawirusem.

Niemieckie władze poinformowały w poniedziałek o zgonie kolejnych trzech osób zarażonych koronawirusem, co zwiększyło łączną liczbę zmarłych do 16. Spośród nowych śmiertelnych przypadków dwa dotyczą Północnej Nadrenii-Westfalii, a jeden Hamburga.

W uważanym za pierwotne ognisko szerzenia się koronawirusa w Niemczech powiecie Heinsberg przy granicy Północnej Nadrenii-Westfalii z Holandią zmarły w nocy z niedzieli na poniedziałek dwie kobiety w wieku 81 i 94 lat. Obie padły ofiarą wywołanego infekcją koronawirusową zapalenia płuc i obie cierpiały także na inne schorzenia.

Jak podano w poniedziałek, u zmarłego jeszcze w piątek pensjonariusza jednego z hamburskich domów spokojnej starości potwierdzono w trakcie badań pośmiertnych nosicielstwo koronawirusa.

Brytyjski rząd przedyskutuje sprawę pomocy dla branży lotniczej - zapowiedział w poniedziałek minister transportu Grant Shapps. To efekt podawanych przez kolejne linie lotnicze informacji o drastycznym spadku połączeń i zatrudnienia oraz składanych przez nie apeli o pomoc.

"Wiemy, że lotnictwo jest oczywiście na pierwszej linii pod wieloma względami, ponieważ pierwszą rzeczą, którą się wstrzymuje, są podróże międzynarodowe. Chcemy mieć pewność, że firmy, które są w dobrej kondycji, będą w stanie kontynuować. Omówię tę sprawę z ministrem finansów i premierem jeszcze dziś, a rozmowy z sektorem trwają" - zapowiedział Shapps w telewizji Sky News.

Pomimo obaw związanych z panującą we Włoszech pandemią koronawirusa Ojciec Święty spotyka się ze swoimi współpracownikami. Jak poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej Franciszek przyjął dziś na poszczególnych audiencjach prywatnych kardynała Kevina Farrella, prefekta Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia; kardynała Beniamino Stellę, prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa; Paolo Ruffiniego, prefekta Dykasterii ds. Komunikacji; oraz kardynała Giuseppe Betoriego, arcybiskupa Florencji.

FOT. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Koronawirus a wybory

Jak podkreślił premier Morawiecki, "dzisiaj nie ma planów, żeby przesuwać termin wyborów prezydenckich". - Nie ma takiej konieczności. Wiemy, że we Francji np. odbyły się wybory samorządowe i Francja dzisiaj jest w innym stanie niż Polska, a więc na chwilę obecną nie mamy takich planów - powiedział szef rządu.

Kościół katolicki w Anglii współdziała z instytucjami świeckimi w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, ale nadal służy wiernym i wyklucza możliwość zamykania kościołów. Kard. Vincent Nichols wzywa wierzących, by "nie myśleli wyłącznie o sobie, ale także o innych, nawet w tak praktycznych sprawach, jak zakupy". Konferencja Episkopatu Anglii i Walii zobowiązała proboszczów do usunięcia święconej wody z kropielnic, a wiernych do przyjmowania Komunii Św. na rękę i przekazywania znaku pokoju poprzez skinienie głowy. Episkopat na razie podkreślił jedynie "zasadność" ewentualnej decyzji o zawieszeniu uczestnictwa wiernych w codziennych Mszach Świętych.

Nadrenii Północnej-Westfalii, największemu skupisku hodowli szparagów w Niemczech, grozi niedobór rąk do pracy z powodu koronawirusa – informuje poniedziałkowy Bild. Przez zamknięcie granic nawet 5 tys. pracowników sezonowych z Polski może nie dotrzeć na niemieckie uprawy.

"Zdecydowaliśmy o maksymalnym obniżeniu cen paliw na stacjach Orlenu" - poinformował w poniedziałek na Twitterze prezes płockiego koncernu Daniel Obajtek. 

- Wpływ pogody na zaraźliwość nowego koronawirusa nie został potwierdzony – powiedział w poniedziałek wicedyrektor wydziału chorób zakaźnych akademickiego szpitala Xiehe w Pekinie Cao Wei. WHO przestrzegała, że wiosenne ocieplenie nie wyeliminuje wirusa.

Do tej pory dwie osoby oddaliły się ze szpitala zakaźnego w Ostródzie (woj. warmińsko-mazurskie). Obydwie zostały zatrzymane i przekazane służbom sanitarnym - podał w poniedziałek mł. asp. Tomasz Markowski ze zespołu prasowego warmińsko-mazurskiej policji.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak poinformował w poniedziałek o chęci sprowadzenia do miasta urządzenia wykonującego szybkie testy na obecność koronawirusa.

- Ten aparat, który już czeka do odbioru w Brnie (Republika Czeska – red.), po który wysyłamy specjalny samochód, pozwala na uzyskanie wyników testu w ciągu dwóch godzin – powiedział.

Wprowadzone w Polsce w związku z koronawirusem restrykcje graniczne spowodowały w poniedziałek długie kolejki na przejściu w Kudowie, co uniemożliwiło wielu Polakom dotarcie na czas do pracy w Czechach - poinformowała agencja CTK.

Banki szybko będą rozpatrywać wnioski o odroczenie - na trzy miesiące - spłaty rat kredytów - zapewnia w poniedziałkowym komunikacie Związek Banków Polskich. Kredytodawca będzie musiał uzasadnić, że odroczenie jest konieczne ze względu na sytuację finansową spowodowaną pandemią koronawirusa.

W poniedziałek na granicy Portugalii i Hiszpanii wprowadzono kontrole, służące ograniczeniu ruchu pomiędzy oboma iberyjskimi krajami w związku z rozszerzającą się pandemią koronawirusa. Co najmniej do 16 kwietnia obowiązywał będzie zakaz przekraczania granicy w celach turystycznych.

Od poniedziałku obowiązują ograniczenia w funkcjonowaniu wrocławskich urzędów. W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim obsługa interesantów będzie się odbywała wyłącznie telefonicznie lub mailowo. W Urzędzie Miejskim Wrocławia obsługiwane będą tylko te sprawy, które wymagają osobistej obecności.

Przekorną postać grubego superbohatera z wąsem – SuperHanysa – wykorzystuje chorzowski samorząd do promowania wśród mieszkańców różnych postaw, zachowań albo ostrzegania przed zagrożeniami. Ostatnio SuperHanys radzi, jak unikać zagrożenia związanego z koronawirusem.

Fot. Facebook/Miasto Chorzów

"Lekarstw nie należy gromadzić na zapas" - zakomunikował w poniedziałek fiński urząd ds. rozwoju i bezpieczeństwa sektora farmaceutycznego (Fimea). Wydał też instrukcje dla aptek w celu reglamentacji podstawowych środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

- Rosja płonie od koronawirusa, a u nas jest spokojnie; to pytanie retoryczne, kto powinien się odgradzać – oświadczył w poniedziałek Alaksandr Łukaszenka, komentując decyzję Rosji o zamknięciu granicy z jego krajem. Na Białorusi liczba potwierdzonych przypadków zakażeń wzrosła do 36.

Siedem osób z personelu medycznego, które miały kontakt z pacjentem zarażonym koronawirusem, przebywa obecnie na kwarantannie – poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy szpitala w Krotoszynie Sławomir Pałasz.

Władze Armenii wprowadziły w poniedziałek w kraju stan wyjątkowy, aby spowolnić rozwój epidemii koronawirusa. Nadzwyczajne środki mają obowiązywać przez miesiąc.

Około 30 proc. wszystkich zgonów na świecie wśród osób zakażonych koronawirusem zanotowano we Włoszech - ogłoszono w poniedziałek w dokumencie opublikowanym przez rzymski szpital zakaźny Spallanzani. We Włoszech zmarło dotychczas 1809 osób.

172 nowe zakażenia koronawirusem stwierdzono w Belgii w ciągu ostatnich 24 godzin - poinformował w poniedziałek federalny resort zdrowia tego kraju. Liczba osób, u których stwierdzono infekcje, przekroczyła 1000. Pięć osób zmarło.

Z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego trwa w poniedziałek w KPRM kolejne posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego, poświęcone ocenie działań służb państwowych, podejmowanych dla zapewnienia bezpieczeństwa w stanie zagrożenia epidemicznego.

Wśród zakażonych koronawirusem i hospitalizowanych w Ostródzie (warmińsko-mazurskie) jest brytyjski żołnierz z Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu - potwierdził jej rzecznik mjr Dariusz Guzenda.

W Łódzkiem przybywa osób objętych nadzorem epidemiologicznym i kwarantanną. Po wykryciu zakażenia u młodej kobiety z orkiestry Ochotniczej Strazy Pożarnej w Szczercowie, na kwarantannę trafili wszyscy jej członkowie. Z kolei w Filharmonii Łódzkiej zakażony był jeden z bileterów.

Zawieszenie rat kapitałowych wszystkich kredytów - gotówkowych, hipotecznych i inwestycyjnych - dla klientów indywidualnych i firmowych pomoże i im, i bankom - pisze w poniedziałek "Puls Biznesu". Jako pierwszy mBank poinformował, że od poniedziałku zaoferuje klientom możliwość zawieszenia na pół roku rat kapitałowych kredytów gotówkowych, hipotecznych i firmowych. Nie wychodząc z domu.

Rząd Hiszpanii ogłosił w poniedziałek, że wydłuży stan zagrożenia epidemicznego, który obowiązuje w tym kraju od niedzieli z powodu rozszerzającej się pandemii koronawirusa. Pierwotnie miał trwać przez 15 dni.

Zarząd Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku (Pomorskie) poinformował o zawieszeniu od poniedziałku udzielania świadczeń wykonywanych planowo lub zgodnie z przyjętym planem postępowania leczniczego.

Stan pierwszego pacjenta w szpitalu w Radomiu, u którego potwierdzono zarażenie koronawirusem, jest stabilny – powiedziała rzeczniczka Radomskiego Szpitala Specjalistycznego Elżbieta Cieślak. Pacjent to 43-letni mieszkaniec powiatu białobrzeskiego.

W Rosji na razie nie ma powodów do wprowadzenia stanu wyjątkowego z powodu koronawirusa - oświadczył w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Jak dodał, władze nie rozpatrują przeniesienia daty kwietniowego głosowania w sprawie zmian w konstytucji.

Meczet w Rzymie będzie zamknięty do 3 kwietnia - poinformowano w poniedziałek na stronie internetowej tego miejsca kultu. Jest to największa świątynia muzułmańska w Europie, odwiedzana przez tysiące ludzi. Zawieszone tam zostały piątkowe modlitwy.

Obecnie w Finlandii zakażonych koronawirusem może być 20-30 razy więcej osób, niż wynosi liczba potwierdzonych przypadków infekcji, których dotychczas odnotowano ok. 250 - przyznał w poniedziałek dyrektor Fińskiego Instytutu Zdrowia (THL).

Cztery miejscowości w rejonie Salerno na południu Włoch zostały w poniedziałek objęte przez władze regionu Kampania przymusową kwarantanną z powodu serii zakażeń po zorganizowanych tam rekolekcjach - podały miejscowe media.

Szef Rady Europejskiej: we wtorek 17 marca odbędzie się telekonferencja przywódców państw UE w związku z rozszerzaniem się epidemii koronawirusa.

W Europie jest już ponad 75 tys. potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. To niemal tyle, co w Chinach, gdzie od wybuchu epidemii w grudniu 2019 zarejestrowano ok. 81 tys. zainfekowanych osób. Na świecie w poniedziałek rano było ponad 170 tys. zakażeń w 158 krajach - wynika z danych WHO.

Co najmniej 1,5 tys. obywateli Belgii utknęło w Maroku w następstwie zawieszenia wszystkich połączeń między tymi dwoma krajami. Chodzi o Belgów, którzy zarejestrowali się na specjalnej platformie internetowej, natomiast rzeczywista liczba jest znacznie większa - podają media.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Emmanuel Macron, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej rozmawiali w poniedziałek na temat działań związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Premier Włoch Giuseppe Conte oświadczył, że kraj zmaga się z kryzysem, jakiego nie było od zakończenia II wojny światowej. "To są najbardziej decydujące tygodnie" w epidemii koronawirusa - ostrzegł w poniedziałek w dzienniku "Corriere della Sera" .

69,9 proc. Japończyków uważa, że igrzyska w Tokio nie odbędą się zgodnie z harmonogramem – wynika z sondy przeprowadzonej przez agencję Kyodo. Powodem są obawy o rozprzestrzeniającego się na świecie koronawirusa.

Jednym z nowych przypadków z woj. śląskiego jest młody Niemiec, który przebywa w domowej izolacji w Dębowcu i jest pod ścisłym nadzorem epidemiologicznym. - Mężczyzna jest w dobrym stanie – podała w poniedziałek rzecznik magistratu w Cieszynie Katarzyna Koczwara.

Szósta osoba zakażona koronawirusem w Zachodniopomorskiem to pracownica Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego. Kobieta nie jest pracownikiem z pierwszej linii kontaktu z klientami, ale podjęto decyzję o dezynfekcji budynku.

Minister zdrowia: mamy transmisję poziomą koronawirusa w Polsce.

Na stacji PKP w Kępnie zatrzymano pociąg relacji Poznań - Kraków. Pociągiem podróżuje 32-letni mieszkaniec Warszawy z podejrzeniem zarażenia koronawirusem. "Kilka dni temu mężczyzna wrócił z Austrii".

Zakażenia koronawirusem wśród osób przybywających z zagranicy stały się w Chinach największym ryzykiem – oceniło w poniedziałek chińskie MSZ. W Pekinie podróżni spoza kraju przechodzą 14-dniową kwarantannę w ośrodkach izolacji na własny koszt.

PKN Orlen uruchomił drugą linię produkcyjną płynu do dezynfekcji rąk - poinformował prezes koncernu Daniel Obajtek. Jak dodał, pozwoli to na wyprodukowanie płynu o pojemności 1 litra w cenie detalicznej 15 zł. Do końca tygodnia płyny będą dostępne na stacjach spółki.

W związku z koronawirusem Niemcy wprowadziły od godz. 8 rano w poniedziałek zapowiedziane już wcześniej kontrole na swych granicach z Austrią, Szwajcarią, Francją, Luksemburgiem i Danią - poinformowała odpowiedzialna za ochronę granic Policja Federalna (Bundespolizei).

W Bahrajnie, gdzie odnotowano dotąd 214 przypadków zakażenia koronawirusem, odnotowano w poniedziałek pierwszą ofiarę śmiertelną. Jest to zarazem pierwszy zgon w krajach arabskich w rejonie Zatoki Perskiej.

Troje pacjentów w Szpitalu Śląskim w Cieszynie, u których potwierdzono koronawirusa, czuje się już bardzo dobrze. Nie mają objawów chorobowych. Oczekują na wynik badań i koniec 2-tygodniowej kwarantanny – powiedziała w poniedziałek rzecznik placówki Ewa Herman.

Szef KPRM Michał Dworczyk o zawieszeniu lotów wewnątrzkrajowych.  

Stan pięciorga pacjentów, przebywających w szpitalu wojewódzkim, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, lekarze określają jako dobry. Jedna pacjentka jest w stanie ciężkim, stabilnym – poinformował w poniedziałek p.o. rzecznika placówki Mateusz Iżakowski.

1,3 tys. obywateli sprowadzono do kraju w ramach akcji "LOT do domu" - poinformowało w poniedziałek rano MSZ. Zapotrzebowanie na zorganizowanie lotu można zgłaszać przez stronę: lotDoDomu.com. W poniedziałek planowane są m.in. loty z Barcelony, Colombo, Dublina, Londynu, Reykjaviku i Tbilisi.

Pierwszy uczestnik testów klinicznych szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi otrzyma w poniedziałek eksperymentalną dawkę – poinformował przedstawiciel rządu amerykańskiego.

- Mamy 79 oddziałów zakaźnych w całej Polsce, które dysponują około trzema tysiącami łóżek. Przekształcając dodatkowe 19 szpitali w ściśle zakaźne zyskujemy około 10 tysięcy łóżek - oświadczył w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

- Nie musicie tyle kupować. Nie przejmujcie się tak, uspokójcie się - zaapelował do Amerykanów prezydent USA Donald Trump. - Radzimy sobie świetnie, to wszystko minie - uspokajał, dodając, że poinformowano go, że sieci zaopatrzone są lepiej niż w okresie świątecznym.

Ok. 5 godzin trzeba było w poniedziałek rano czekać na wjazd do Polski z Litwy przez przejście graniczne w Budzisku (Podlaskie) - podała SG. To wewnętrzna granica UE; w ciągu pierwszej doby obowiązywania tam odpraw granicę do Polski przekroczyło ponad 1,3 tys. osób.

Legitymacja, której ważność została przedłużona do 31 maja 2020 r., stanowi dla banków kredytujących podstawę do weryfikacji statusu studenta i dalszych wypłat kredytu studenckiego - wyjaśniło w poniedziałek Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Tychach intensywnie przygotowuje się do pełnienia funkcji szpitala zakaźnego. Decyzją wojewody śląskiego będzie drugą – po Raciborzu – placówką w regionie, której zadaniem będzie leczenie wyłącznie osób zakażonych koronawirusem.

Ponad 40 uczniów i nauczycieli ZSP nr 1 w Łęczycy (Łódzkie) przebywa na kwarantannie w murach swojej szkoły. Młodzież i opiekunowie spędzą tam dwa tygodnie, po tym, jak wrócili z praktyk w Hiszpanii. Jak zapewnia starosta łęczycki, ich stan jest dobry i nie mają objawów zakażenia koronawirusem.

Ponad 5 godzin muszą czekać na wjazd do Polski przekraczający granicę z Niemcami w Jędrzychowicach na Dolnym Śląsku. Kolejki tworzą się też w Kodowie-Słony na granicy z Czechami – podały służby graniczne.

O godz. 11 odbędzie się telekonferencja ministrów zdrowia Unii Europejskiej na temat sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Stan zdrowia dwóch nowych pacjentów zakażonych koronawirusem w woj. podkarpackim jest dobry. Jak ustaliła PAP przebywają oni w ścisłej domowej kwarantannie.

Na ternie Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu stanął pomarańczowy namiot dezynfekcyjny. Policjanci w Kaliszu dostali go od strażaków. Jest to punkt dezynfekcji środków przymusu bezpośredniego, których policjanci używają podczas pracy. Chodzi np. o pałki służbowe czy kajdanki.

Wielkopolskie: koronawirusa potwierdzono u kobiety i mężczyzny z powiatu poznańskiego. Ich stan jest dobry. Trzecią osobą, u której badania potwierdziły zakażenie wirusem SARS-Cov-2, jest mężczyzna w podeszłym wieku z powiatu krotoszyńskiego. Lekarze określają stan pacjenta na średnio dobry.

- Nie ma w tej chwili przesłanek, aby mówić o przekładaniu wyborów - ocenił w poniedziałek szef komitetu wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski. Nie jest to sytuacja, która wymagałaby aż tak drastycznych działań - stwierdził odnosząc się do epidemii koronawirusa.

Łódzki magistrat do odwołania nie obsługuje bezpośrednio interesantów. Ograniczenie nie dotyczy rejestracji zgonów - zdecydowała prezydent Hanny Zdanowskia.

Dwie osoby z zakażeniem koronawirusem na terenie woj. śląskiego to obywatele Ukrainy – przekazała w poniedziałek rano rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska. 

"Potwierdzone przypadki dotyczą 9 osób z woj. dolnośląskiego (Wrocław i Wałbrzych), 5 osób z woj. mazowieckiego (Warszawa), 3 osób z woj. wielkopolskiego (Kalisz i Poznań), 2 osób z woj. opolskiego (Opole), 2 osób z woj. śląskiego (Cieszyn, Tychy), 2 osób z podkarpackiego oraz 2 osób z woj. łódzkiego (Łódź)" - poinformowało ministerstwo zdrowia.

Mamy 25 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie jest ich 150.

- Najprawdopodobniej we wtorek rząd zaprezentuje projekt specustawy z pakietem wsparcia dla firm z powodu epidemii - oświadczył w poniedziałek w RMF FM wicepremier Jacek Sasin. Jak dodał, nowelizacja budżetu "jest oczywista".

Cztery godziny muszą czekać na wjazd do Polski przekraczający granicę z Niemcami na lubuskich przejściach granicznych w Świecku i w Olszynie – podały w poniedziałek służby graniczne.

- Na dziś, na godz. 7 rano, mamy 30 tys. zgłoszeń obywateli RP znajdujących się poza granicami kraju, którzy potrzebują pomocy w zorganizowaniu powrotu do Polski - poinformował w poniedziałek wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

- W sobotę policja skontrolowała ok. 5 tysięcy osób będących w kwarantannie i tylko 17 osób było poza miejscem kwarantanny - powiedział wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa od poniedziałku do odwołania prokuratura prosi o załatwianie spraw drogą telefoniczną, za pośrednictwem poczty elektronicznej lub poprzez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą e-PUAP - poinformowała Prokuratura Okręgowa Warszawa – Praga.

Rząd Rosji podjął decyzję o zawieszeniu ruchu osobowego przez granicę z Białorusią - poinformował w poniedziałek premier Michaił Miszustin. To część działań wyprzedzających, których celem jest - jak mówił premier - ochrona kraju przed zagrożeniem koronawirusem.

Minister zdrowia: musimy się przygotować na to, że w tym tygodniu będziemy mieli czterocyfrowy wynik liczby osób zakażonych koronawirusem. 

W poniedziałek o godz. 11:30 odbędzie się kolejne posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Poświęcone ma być one ocenie działań służb państwowych podejmowanych dla zapewnienia bezpieczeństwa w stanie zagrożenia epidemicznego.

Słoweński koszykarz Luka Doncic z Dallas Mavericks w jednym z wpisów na swoim koncie społecznościowym dał do zrozumienia, że po zawieszeniu ligi NBA z powodu pandemii koronawirusa wolny czas spędza przede wszystkim grając na komputerze.

- Bez odpowiedzialnego społeczeństwa, bez poczucia odpowiedzialności za swoje zdrowie, zdrowie najbliższych, sąsiadów i wszystkich, z którymi się stykamy, żadne działania rządu, samorządów, administracji nie są w stanie powstrzymać epidemii - ostrzega w wywiadzie dla "GPC" minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Trzej mężczyźni, którzy przedstawiali się jako "inspektorzy ds. koronawirusa", pod pretekstem epidemii odwiedzili prywatny dom niedaleko Helsinek. Właściciel zgłosił, że w trakcie "inspekcji" skradziono mu gotówkę oraz kosztowności - poinformowała komenda policji.

- Nie ma żadnych, logicznych podstaw do twierdzenia, że w Polsce zabraknie żywności - powiedział w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

W Meksyku odnotowano pierwszy przypadek śmiertelny koronawirusa - poinformowały meksykańskie media i dwie anonimowe osoby zaznajomione ze sprawą.

Znany dziennikarz Joaquin Lopez-Doriga poinformował na Twitterze, iż biznesmen Jose Kuri zmarł po zdiagnozowaniu u niego koronawirusa, po powrocie ze Stanów Zjednoczonych.

- Konieczność przesunięcia wyborów oznaczałaby, że doszło do jakiegoś pandemonium, że konieczne jest izolowanie poszczególnych regionów – mówi Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki w wywiadzie dla tygodnika "Wprost".

Czwartkowe zawieszenie rozgrywek hokejowych w Norwegii z powodu koronowirusa zapowiada ogromne kłopoty finansowe klubów, łącznie z ich bankructwami. Ten z Narwiku uzyskał niezwykłe poparcie kibiców kupujących bilety na mecze, które się nie odbędą.

- Traktowanie epidemii koronawirusa w sposób lekceważący, prowadzi do wykładniczego wzrostu zachorowań i do śmierci ludzi, którzy są najsłabsi - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski w wywiadzie dla poniedziałkowego tygodnika "Do Rzeczy".

Fot. PAP/Piotr Nowak

Szefom szpitali trudno wypełnić grafiki, bo gdy zamknięto szkoły i przedszkola, personel korzysta z wolnego na opiekę nad dziećmi. Podobnie jest w aptekach - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Jeden przypadek zakażenia koronawirusem w całym kraju i jedna ofiara śmiertelna - tak wyglądają statystyki w Gwatemali i Sudanie.

"Z powodu braku środków ochronnych odwoływane są planowe przyjęcia w szpitalach. Tak zrobił m.in. warszawski szpital na Banacha" - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". 

Według gazety, Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu "odcięto od świata". "Czynne jest jedno wejście, którego pilnuje policja i ochrona. Pracownicy są legitymowani, wszystkim jest mierzona temperatura. Jedna osoba zakażona może spowodować ewakuację całej placówki. Przez węzeł radiowy nadawane są apele, żeby pracownicy unikali korzystania z komunikacji miejskiej i spotkań w większym gronie oraz żeby wymieniać regularnie maseczki, fartuch, sprzęt i nie oszczędzać go" - czytamy.

Władze Nowego Jorku podjęły decyzję o zamknięciu szkół, kin, klubów, itp. Restauracje i bary będą mogły wydawać tylko posiłki na wynos. W mieście jest już 329 przypadków koronawirusa. Pięć osób zmarło.

Sklepy nie zostaną zamknięte – deklaruje rząd. Jednak wyzwaniem jest utrzymanie pełnych półek - czytamy w poniedziałkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".

- Zasugerowaliśmy w resorcie rozwoju, by na czas walki z koronawirusem wróciła możliwość zatowarowania placówek w niedzielę – mówi Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

"Jesteś osobą starszą, masz problemy zdrowotne i obniżoną odporność? Unikaj miejsc zatłoczonych, jeśli nie musisz wychodzić, zostań w domu" – radzi rządowy portal pacjent.gov.pl.

- Zakłady pracy muszą zachować podwyższone zasady sanitarne, ale są wyłączone z zakazu zgromadzeń do 50 osób; restauracje hotelowe mogą dostarczać posiłki gościom do pokoi - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Do końca marca w sądach w całym kraju nie odbędzie się większość rozpraw i posiedzeń - zostaną one przełożone na późniejsze terminy. Odbywać mają się tylko najpilniejsze sprawy, które nie mogą być przesunięte na inny termin.

Narodowa Komisja Zdrowia Chin poinformowała w poniedziałek o 16 przypadkach zakażeń koronawirusem w ciągu doby i 14 zgonach. Oznacza to nieznaczny spadek zakażeń - w niedzielę była mowa o 20 przypadkach i wzrost liczby zgonów, w niedzielę było ich 10.

Liczba wszystkich zarejestrowanych zakażeń w ChRL wynosi obecnie 80 860, a bilans ofiar śmiertelnych sięga 3123.

Witając się łokciami i ustawieni sześć stóp (183 cm) jeden od drugiego – tak debatowali w niedzielę pretendenci do nominacji Demokratów w wyborach prezydenckich: były wiceprezydent Joe Biden i senator Bernie Sanders.

Fot. PAP/EPA/GABRIELLA DEMCZUK FOR CNN / HANDOUT

Epidemia koronawirusa w Wielkiej Brytanii potrwa do wiosny przyszłego roku i może doprowadzić do hospitalizacji 7,9 mln osób - wynika z poufnego dokumentu Public Health England (PHE) dla wyższych urzędników publicznej służby zdrowia, o którym pisze poniedziałkowy "The Guardian".

Rząd Czech zarządził wprowadzenie ograniczeń w przemieszczaniu się osób na terenie kraju. Dozwolone są tylko dojazdy do pracy, wizyty u lekarza i wyjścia do sklepów, w których trzeba zachować 2-metrowy odstęp od innych.

Państwo Islamskie ostrzega członków i zwolenników, by z powodu SARS-CoV-2 nie wyjeżdżali do Europy. Organizacja terrorystyczna, która jeszcze niedawno zachęcała ich do atakowania miast w Europie, teraz radzi "trzymać się z dala od ziemi, na której wybuchła epidemia" - informuje dziennik "The Times". Ugrupowanie wydało nowy zestaw "dyrektyw szariatu", w którym nakazuje zwolennikom "zakrywać usta podczas ziewania i kichania" oraz regularnie myć ręce. 

- Nie ma potrzeby gromadzenia zapasów; sklepy w Stanach Zjednoczonych pozostaną otwarte - zapowiedział w niedzielę prezydent USA Donald Trump. Konferencja głowy państwa odbyła się już po ogłoszeniu przez Fed obniżki stóp procentowych.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie