Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/FILIP SINGER
Covid-19 dotarł m.in. do wszystkich krajów Unii Europejskiej

W piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie od soboty stanu zagrożenia epidemicznego w związku z szerzącym się w kraju i Europie wirusem SARS-CoV-2. Zostaną przywrócone kontrole na wszystkich polskich granicach, dla cudzoziemców będą one zamknięte z odstępstwami dla osób, które w Polsce przebywają legalnie. Ograniczono też liczebność zgromadzeń publicznych do 50 osób.

W Polsce wykryto ponad 100 zakażeń nowym koronawirusem. Trzy osoby zmarły, natomiast trzynaście ozdrowiało. 

 

Covid-19 wpływa też na sytuację na świecie, m.in. w Watykanie. Wszystkie uroczystości Wielkiego Tygodnia pod przewodnictwem papieża Franciszka odbędą się bez "fizycznej obecności wiernych".

 

Powodem tej decyzji jest obecny międzynarodowy kryzys epidemiologiczny. Taka decyzja nie ma precedensu.

Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Amerykański Fed w niedzielę obniżył interwencyjnie stopy proc., by wesprzeć gospodarkę zagrożoną konsekwencjami epidemii Covid-19. Fed zapowiedział skoordynowaną akcję z największymi pięcioma bankami centralnymi świata, by zagwarantować płynność.

Mimo zagrożenia związanego z pandemią koronawirusa w stolicy Etiopii Addis Abebie odbyła się w niedzielę 17. edycja biegu na 5 km „Women First”. Wzięło w nim udział 15 tysięcy zawodniczek, a tysiące osób kibicowało na ulicach.

Wszystkie puby i bary w Irlandii, włącznie z barami w hotelach, powinny być zamknięte od północy w nocy z niedzieli na poniedziałek przynajmniej do 29 marca - ogłosił w niedzielę wieczorem rząd tego kraju w ramach działań, mających zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Największy polski sprzedawca energii, spółka PGE, zamyka do odwołania swoje biura obsługi klienta i zachęca do zdalnego kontaktu - podała spółka.

Do 51 wzrosła liczba zakażonych koronawirusem w Bułgarii - podał w niedzielę Krajowy Sztab Operacyjny. Minister finansów Władisław Goranow zapowiedział pomoc dla firm dotkniętych skutkami epidemii Covid-19.

Sekretarz generalny PZPN Maciej Sawicki powiedział, że zaplanowane na czerwiec i lipiec piłkarskie mistrzostwa Europy nie odbędą się na 99 procent, podobnie jak marcowe mecze towarzyskie. Powodem jest szerzący się na świecie koronawirus.

Sposób funkcjonowania Urzędu m.st. Warszawy i podległych mu instytucji zostaje zmieniony, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom i pracownikom - poinformował w niedzielę stołeczny magistrat.

Na nadzwyczajnym posiedzeniu Banku Finlandii w niedzielę zatwierdzono rozwiązania, zabezpieczające finansowanie na rynku, w tym programu wsparcia w wysokości 500 mln euro dla krajowych przedsiębiorstw dotkniętych pandemią koronawirusa.

Infolinię dla seniorów, szczególnie osób samotnych, które nie mogą liczyć na wsparcie rodziny, uruchomi od poniedziałku samorząd Dąbrowy Górniczej. Chodzi o zapewnienie porad, pomocy w zakupach jedzenia czy leków oraz zebranie informacji, kto może potrzebować pomocy.

Norweska premier Erna Solberg poinformowała w niedzielę, że w związku epidemią Covid-19 rząd przeznaczy co najmniej 100 mld koron (9,7 mld dol.) na wsparcie firm. Szef resortu finansów Francji Bruno Le Maire zapowiedział, że Paryż wyda na ten cel "dziesiątki miliardów euro".

Rząd Hiszpanii stał się celem krytyki partii opozycyjnych oraz mediów w związku ze zlekceważeniem zaleceń władz Unii Europejskiej w sprawie koronawirusa. Wzywały one gabinet Pedra Sancheza do uniemożliwienia organizacji manifestacji 8 marca, które sprzyjały rozszerzaniu się choroby.

"Kolejne dwa przypadki koronawirusa; liczba potwierdzonych zakażeń wzrosła do 125" - poinformowało ministerstwo zdrowia w niedzielę wieczorem. W sumie

Rządy Gwinei Równikowej, Republiki Środkowoafrykańskiej, Republiki Konga i Seszeli poinformowały o pierwszych przypadkach koronawirusa w ich krajach. Epidemia Covid-19 dotarła już do 26 krajów Afryki - podaje w niedzielę agencja EFE.

Ministerstwo handlu Rosji zapewniło w niedzielę, że sklepy nie będą zamknięte i wezwało, by nie zaopatrywać się na zapas. Poprosiło jednocześnie sieci handlowe, aby określiły ilość zapasów najpotrzebniejszych towarów i termin, w jakim mogą zwiększyć dostawy.

Węgierskie Ministerstwo Zasobów Ludzkich zleciło instytucjom służby zdrowia, by pracownicy powyżej 65. roku życia nie kontaktowali się bezpośrednio z pacjentami, a z kolegami konsultowali się tylko przez telefon.

Lokale gastronomiczne w Gdańsku i Gdyni oferują darmowe posiłki lekarzom i personelowi medycznemu trójmiejskich szpitali. Chcą w ten sposób okazać wsparcie pracownikom służby zdrowia, którzy na co dzień walczą o życie pacjentów. Akcję zainicjowali właściciele gdyńskiej restauracji Muszla.

Francuska agencja zdrowia publicznego poinformowała w niedzielę wieczorem, że w ciągu minionej doby liczba zmarłych osób zakażonych koronawirusem wzrosła o 36 - do 127. Zarejestrowano ponad 900 nowych przypadków infekcji; liczba zakażonych we Francji wynosi 5423.

Ryzyko związane z szerzeniem się koronawirusa jest tak duże, jak nigdy, nie będę milczeć - oświadczył w niedzielę ukraiński minister ochrony zdrowia Illia Jemec. Jego resort rekomenduje, by w kraju zaostrzono środki ostrożności w związku z zagrożeniem.

Brytyjski rząd wezwał w niedzielę firmy przemysłowe, aby jeśli tylko mają takie możliwości techniczne, przestawiły się na produkcję respiratorów, które są kluczowe w ratowaniu życia chorych na Covid-19.

Rząd Słowacji na nadzwyczajnym posiedzeniu w niedzielę zdecydował o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w służbie zdrowia. Nowy przepis pozwala władzom na pełne dysponowanie personelem i na przejmowanie prywatnych klinik i poradni.

Serbia wprowadza stan wyjątkowy w związku z epidemią Covid-19 - poinformował w niedzielę serbski prezydent Aleksandar Vuczić. Resort zdrowia podał, że w kraju zdiagnozowano 46 przypadków koronawirusa; jak dotąd nie ma ofiar śmiertelnych.

Szpital w Raciborzu jest przygotowany, aby od poniedziałku pełnić funkcję zakaźną – zadeklarowały w niedzielę wieczorem służby wojewody śląskiego. Miejscowe władze zapewniły już mieszkańcom bieżącą oraz nocną i świąteczną całodobową opiekę medyczną, którą dotąd świadczył szpital.

Wielkopolscy terytorialsi, na wniosek wojewody, pomagali w niedzielę w dystrybucji środków medycznych do szpitali w całym regionie. W działaniach wspierało ich poznańskie Muzeum Broni Pancernej, które na pewien czas zmieniło się centrum logistyczne.

Już 20 tys. osób zostało spisanych we Włoszech przez policję za złamanie dekretu rządu o ograniczeniu możliwości wychodzenia z domu z powodu szerzenia się koronawirusa - podało w niedzielę MSW. Grozi za to kara do 206 euro , a nawet trzy miesiące aresztu.

W ciągu ostatniej doby w Mołdawii odnotowano prawie dwukrotny wzrost zakażeń koronawirusem - o 11 przypadków. Liczba chorych wzrosła tym samym do 23 - poinformowała w niedzielę mołdawska minister zdrowia Viorica Dumbraveanu. Wśród zakażonych jest dziecko.

Komisja Europejska wezwała w niedzielę startupy i małe firmy z technologiami i innowacjami, które mogłyby pomóc w leczeniu lub innych aspektach walki z pandemią koronawirusa, do składania wniosków do 18 marca o przyspieszone finansowanie z unijnych funduszy.

Pięć godzin trwało w niedzielę wieczorem oczekiwanie na wjazd do Polski na tymczasowym przejściu granicznym na autostradzie A1 w Gorzyczkach (Śląskie) - podała rzeczniczka komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej mjr SG Katarzyna Walczak.

Skandynawskie linie lotnicze SAS ogłosiły, że od poniedziałku zwolnią tymczasowo do 10 tys. osób, czyli 90 proc. pracowników oraz znacznie zredukują liczbę połączeń. Decyzja ma związek ze skutkami pandemii koronawirusa.

Ministerstwo Nauki Rosji wydało w niedzielę rekomendację dla uczelni wyższych, by od poniedziałku przeszły na nauczanie zdalne. Do tej pory dwie uczelnie - w Petersburgu i Moskwie - zdecydowały się na ten krok.

W związku z zamknięciem pieszego przejścia na polsko-ukraińskim przejściu granicznym Medyka-Szeginie wielu Ukraińców, którzy planowali przekroczyć granicę, utknęło po polskiej stronie - podał w niedzielę ukraiński resort spraw zagranicznych na Twitterze.

Ukraińscy konsulowie pomagają osobom, które chciały przekroczyć granicę pieszo. Jak dodano, konsulowie "rozmieszczają ich w samochodach nieobojętnych (na ich los) rodaków, czekających w kolejce do przejścia". Resort podkreślił, że już "setki" Ukraińców w ten sposób zdołały powrócić na Ukrainę.

Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa ogłosił w niedzielę stan katastrofy w całym kraju z powodu epidemii koronawirusa. Ostrzegł też, że Covid-19 może mieć znaczący i "potencjalnie długotrwały" negatywny wpływ na gospodarkę RPA.

Pacjenci do czasu odwołania są zwolnieni z obowiązku dostarczania szpitalowi lub poradni oryginału skierowania na wykonanie świadczenia zdrowotnego - wynika z rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia dotyczącego ogłoszenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego.

Zmiana systemu i kwot kwalifikacyjnych oraz wydłużenie okresu uzyskiwania minimów - to pierwsze działania Komitetu Wykonawczego MKOl w obliczu szerzącego się na świecie koronawirusa. Igrzyska olimpijskie w Tokio mają się odbyć na przełomie lipca i sierpnia.

Polscy wioślarze i lekkoatleci, którzy przebywali na zgrupowaniach w Portugalii, wracają do kraju rządowym samolotem z Lizbony - poinformowała na Twitterze minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk. Po wylądowaniu wszystkich kadrowiczów czeka dwutygodniowa kwarantanna.

Tematy na każdy dzień i dla każdego przedmiotu, propozycje materiałów, na bazie których można zdalnie poprowadzić zajęcia dla uczniów i ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, można znaleźć na udostępnionej w niedzielę stronie www.gov.pl/zdalnelekcje - podaje Ministerstwo Cyfryzacji.

Na linii rozgraniczenia między terytorium kontrolowanym przez władze w Kijowie, a samozwańczymi republikami na wschodzie kraju w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa od poniedziałku będą obowiązywały restrykcje - przekazała w niedzielę ukraińska straż graniczna.

W Rosji przeprowadzono ponad 104 tys. testów na koronawirusa u osób, które wróciły z krajów dotkniętych epidemią i tych, które się z nimi kontaktowały - podała w niedzielę Federalna Służba ds. nadzoru w sferze ochrony praw konsumentów (Rospotriebnadzor).

Ministerstwo zdrowia Grecji poinformowało w niedzielę, że liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa sięgnęła czterech, a w kraju zdiagnozowano w sumie 331 przypadków Covid-19. Rząd zamknął połączenia drogowe i morskie oraz zawiesił loty do Albanii i Macedonii Północnej.

Władze Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu poprosiły studentów i doktorantów o opuszczenie domów studenckich i udanie się do stałego miejsca zamieszkania. Osoby, które zmuszone są pozostać w akademiku – na razie w nim zostaną.

Na terenie Poznania w sześciu domach akademickich UAM jest ponad 1,6 tys. miejsc.

Rząd Tunezji prosi obywateli o datki pieniężne na walkę z koronawirusem, które będą trafić do specjalnie utworzonego funduszu - podało w niedzielę tamtejsze ministerstwo finansów. Jak pisze Reuters, system opieki zdrowotnej w Tunezji jest bardzo niewydolny.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała, że nie ma razie dowodów na to, by psy, czy inne zwierzęta domowe, mogły zakazić się koronawirusem. Władze Hongkongu, gdzie w lutym zdiagnozowano nowego wirusa u psa, poinformowały, że po ponownych testach pies okazał się zdrowy.

Objęty kwarantanną szpic, należący do osoby zainfekowanej Covid-19, który w testach miał wcześniej wynik "lekko pozytywny", nie ma koronawirusa.

Dwie kolejne osoby z zakażeniem koronawirusem zdiagnozowano na terenie woj. śląskiego – przekazała w niedzielę wieczorem rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska. To trzynasta i czternasta osoba w regionie z stwierdzonym oficjalnie zakażeniem.

Załoga statku, która wykonuje czynności zawodowe, nie będzie objęta kwarantanną – wynika ze zmiany wprowadzonej do rozporządzenia ministra zdrowia ws. ogłoszenia stanu epidemicznego. Kwarantannę będą musieli natomiast przejść polscy marynarze, którzy zejdą ze statku po zakończeniu kontraktu.

Papież Franciszek odwiedził w niedzielę rzymską bazylikę Matki Bożej Większej oraz jeden z kościołów w centrum Wiecznego Miasta, gdzie modlił się o zakończenie pandemii koronawirusa - poinformował Watykan. Modlił się za zmarłych, chorych i lekarzy.

Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Koronawirus wykorzystywany jest przez przestępców do oszustw i siania dezinformacji - ostrzega w niedzielę CERT Polska. Fałszywe wiadomości i linki rozsyłane są przez e-mail, sms oraz posty i komentarze w mediach społecznościowych.

Kolejne cztery przypadki koronawirusa; liczba potwierdzonych zakażeń wzrosła do 123.

4 nowe przypadki. Zakażenie koronawirusem potwierdzono u 123 osób

Władze Holandii zdecydowały w niedzielę o zamknięciu szkół, restauracji, kawiarni i klubów sportowych w walce z epidemią koronawirusa.

Prezes szwajcarskiego związku piłki nożnej Dominique Blanc został zarażony koronawirusem. 70-letni działacz znajduje się w domu i czuje się dobrze, choć boli go gardło i ma lekki kaszel.

Komisja Europejska zdecydowała w niedzielę o wprowadzeniu ograniczeń na eksport sprzętu medycznego poza terytorium Unii Europejskiej. Poinformowała o tym jej przewodnicząca Ursula von der Leyen. Eksport będzie możliwy, jeśli wyrażą zgodę kraje Unii.

Główne brytyjskie sieci supermarketów zaapelowały w niedzielę we wspólnym liście do klientów o to, by nie robić w panice zapasów żywności i innych towarów, bo w ten sposób inni nie będą mieli szansy kupić, a nie ma niebezpieczeństwa, że żywności zabraknie.

Zarząd Szpitala w Puszczykowie potwierdził, że siódma osoba zakażona koronawirusem w Wielkopolsce to pielęgniarka, która opiekowała się 57-letnią pacjentką, pierwszą śmiertelną ofiarą SARS-Cov-2. Siódmy przypadek zakażenia w regionie potwierdzono w sobotę, 57-latka zmarła w czwartek.

Poniedziałkowa sesja Sejmiku Woj. Śląskiego została odwołana – zdecydował przewodniczący sejmiku Jan Kawulok. Powody decyzji to zapobieganie i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa oraz wzrost zachorowań w całej Europie i na świecie.

Niedziela 9:00, Warszawa, populacja - 1,8 mln, "City of silence" - przejmujący film Pop Art Media ukazujący pustą stolicę podczas pandemii koronawirusa

Premier Ukrainy Denys Szmyhal zaapelował do mieszkańców kraju o to, by w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa nie tylko powstrzymywali się przed wyjazdami za granicę, ale też przed podróżami z miasta do miasta wewnątrz kraju.

W odbywającej się w niedzielę pierwszej turze wyborów samorządowych we Francji odnotowano najniższą w historii frekwencję. Do godz. 17 do urn poszło 38,77 proc. Francuzów, o 16 pkt. proc. mniej niż w poprzednich wyborach samorządowych w 2014 roku o tej samej porze.

Z 1441 do 1809 wzrosła w ciągu doby liczba zmarłych zakażonych koronawirusem we Włoszech - Obrona Cywilna. 

W Małopolsce liczba osób hospitalizowanych wzrosła z 31 do 33, a objętych kwarantanną z 64 do 325 – wynika z raportu o koronawirusie, przesłanego mediom w niedzielę wieczorem przez biuro prasowe urzędu wojewódzkiego.

"Zaproponujemy UEFA przełożenie mistrzostw Europy" - powiedział szef Włoskiej Federacji Piłkarskiej Gabriele Gravina na antenie stacji telewizyjnej SportMediaset. Wierzy, że dzięki temu udałoby się dokończyć przerwane obecnie rozgrywki ligowe.

W Lombardii na północy Włoch zmarło już 1218 osób zakażonych koronawirusem - podały w niedzielę władze regionalne. Stwierdzono tam dotąd ponad 13 tys. przypadków zakażeń.

W szpitalach w Lombardii coraz trudniejsza sytuacja

Na Warmii i Mazurach hospitalizowanych jest obecnie 58 osób, w tym pięcioro zakażonych koronawirusem - poinformował w niedzielę rzecznik wojewody Krzysztof Guzek. Dodał, że w regionie nadzorem epidemiologicznym objętych jest 936 osób.

Pandemia koronawirusa zmieniła nasze życie z dnia na dzień - powiedziała wicemarszałek Sejmu, kandydatka PO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska. Dodała, że kwarantanna i izolacja jest niezbędna, dlatego należy słuchać lekarzy, bo oni wiedzą najlepiej, co jest nam potrzebne.

Wszystkich, którzy w tym trudnym czasie nie opuszczają swoich domów odpowiedzialnie odpowiadając na apel #zostańwdomu, proszę o pamięć o starszych i samotnych (telefon!) - zaapelował we wpisie na Twitterze prezydent Andrzej Duda w związku z epidemią koronawirusa.

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Wielkiej Brytanii zwiększyła się w ciągu ostatniej doby z 21 do 35, co jest największym jak dotychczas jednodniowym wzrostem - podało w niedzielę po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Ze względu na bezpieczeństwo odbiorców i pracowników Grupa Tauron zawiesiła działalność Punktów Obsługi Klienta - poinformował w niedzielę na Twitterze wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, Dodał, że spółka przechodzi na komunikację zdalną.

Cały świat skupia się teraz na walce z koronawirusem, tylko w Japonii czas się zatrzymał. Organizatorzy igrzysk wydają kolejne komunikaty, że impreza odbędzie się zgodnie z planem, a na oficjalnym Twitterze umieszczają zdjęcia uśmiechniętych dzieci. To wzbudza falę krytyki.

 

Od sobotniego do niedzielnego popołudnia w Hiszpanii nastąpiły 103 zgony na Covid-19. Od początku epidemii zmarło tam już 288 zakażonych. W ciągu doby znacząco powiększyło się również grono osób zainfekowanych, z 5900 do 7800.

W związku z koronawirusem hospitalizowanych jest obecnie 768 osób, 7535 objętych jest kwarantanną, a 25 tys. 816 nadzorem epidemiologicznym - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia.

Najnowsze dane mówią, że w Polsce potwierdzono dotąd 119 przypadków koronawirusa, trzy z tych osób zmarły.

 

Granica z Niemcami nie będzie zamknięta, zaostrzone będą kontrole - poinformowało w niedzielę źródło w Pałacu Elizejskim. Wcześniej dpa podała, że Niemcy od poniedziałku rano zamkną częściowo granice z Francją, Austrią i Szwajcarią ze względu na epidemię koronawirusa.

Z soboty na niedzielę liczba zachorowań na koronawirusa w Portugalii wzrosła do 245, tj. o ponad 100 proc. w ciągu doby. W tym samym czasie blisko 170 tys. osób zwróciło się do rządu Antonia Costy o natychmiastowe zamknięcie granic.

W niedzielę po Polaków przebywających za granicą polecą cztery maszyny PLL LOT - poinformował rzecznik LOT Michał Czernicki. Dwa samoloty przylecą z Londynu i po jednym z Lizbony i Malty.

Przedstawiciel LOT wyjaśnił, że samoloty z Londynu wylądują na Lotnisku Chopina o godzinie 21.10 oraz o 22.30. Lądowanie samolotu ze stolicy Portugalii Lizbony planowane jest na 23.00, a z Malty o 21.50.

Francuscy internauci wyrażają oburzenie w mediach społecznościowych z powodu zorganizowania w niedzielę wyborów samorządowych, mimo epidemii Covid-19 oraz przekazywania maseczek medycznych i żeli antybakteryjnych lokalom wyborczym zamiast szpitalom i aptekom.

Wojska inżynieryjne zakończyły zabezpieczanie granicy z Niemcami na przejściach Żytowań i Łęknica (woj. lubuskie) - poinformował w niedzielę na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Jak dodał, zabezpieczenie odbywa się we współpracy żołnierzy i służb podległych MSWiA.

Ta pandemia zmieni świat, zachorują wszyscy i wiele osób umrze - taką opinię przedstawił w niedzielę na Twitterze członek Rady Wykonawczej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i doradca włoskiego ministra zdrowia profesor Walter Ricciardi.

Profesor zdrowia publicznego napisał: "Ekonomistom, którzy na całym świecie martwią się tym, co będzie po powiedziałabym, że trzeba zająć się tym, co jest, bezzwłocznie, bo w tej pandemii zachorują wszyscy, także młodzi ludzie i pracownicy służby zdrowia, a wiele osób umrze".

Przesuniecie terminów podatkowych, zaniechanie poboru niektórych danin, czy rezygnacja z kar dla biznesu - to propozycje Krajowej Izby Doradców Podatkowych w związku z epidemią koronawirusa.

Organizacja wyjaśniła, że jeszcze w piątek samorząd doradców podatkowych powołał specjalny zespół, który ma pomóc rządowi w pracach nad specustawą wprowadzającą pakiet osłonowy dla przedsiębiorców. Raport z tych prac ma być przekazany resortowi finansów w poniedziałek.

Pierwszy dzień nowych środków bezpieczeństwa, mających na celu zapobieżenie rozpowszechnianiu się Covid-19, na północnym Cyprze przebiegł w spokoju. Ulice północnej Nikozji były prawie puste. Wszystkie sklepy oprócz tych sprzedających żywność pozamykano.

Dwa namioty, w których już wkrótce będzie się odbywać selekcja pod kątem objawów Covid-19, zostały ustawione w niedzielę przed bielskim Szpitalem Wojewódzkim – poddała placówka. Ma to uchronić SOR przed potrzebą dekontaminacji, gdy pojawi się pacjent z podejrzeniem choroby.

Zaplanowany na 24 maja maraton w Edynburgu został odwołany ze względu na szerzący się na świecie koronawirus. To jedna z pierwszych imprez, która miała się odbyć w maju i juz teraz została przełożona.

Są trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem - poinformowała w niedzielę rzeczniczka wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska. W sumie w Łódzkiem z potwierdzonym zakażeniem COVID-19 hospitalizowanych jest obecnie 15 osób; stan wszystkich określany jest jako dobry.

Od północy polsko-ukraińską granicę na Podkarpaciu można przekraczać tylko przez przejście w Korczowej – poinformowała w niedzielę rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej mjr Elżbieta Pikor.

Przewodniczący Komisji Medycznej Szpitali Paryskich Remi Salomon zaapelował w niedzielę do Francuzów, by nie brali udziału w trwającej od rana pierwszej turze wyborów samorządowych z powodu epidemii Covid-19. "Nie głosuj" - napisał na Twitterze.

Załogi samolotów PLL LOT, które latają po Polaków zagranicą są wyposażone w specjalne środki ochrony- poinformował w niedzielę resort aktywów państwowych. Mają m.in. maski z filtrami, rękawiczki i żele antybakteryjne.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski, w związku z sytuacją w systemie ochrony zdrowia wywołaną przez koronawirusa, zdecydował o zmianie zasad rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej.

Zmiana umożliwia wprowadzenie rozwiązań pozwalających na poprawę płynności finansowej i zachowanie poziomu przychodów świadczeniodawców dzięki utrzymaniu w okresie przejściowym porównywalnych miesięcznych płatności z tytułu realizacji umów z Narodowym Funduszem Zdrowia, oraz przyśpieszenie przepływów finansowych do podmiotów leczniczych, które w celu minimalizacji ryzyka transmisji COViD-19 ograniczają zakres działalności i czasowo zmniejszającą liczbę udzielanych planowych świadczeń.

Ponadto umożliwiono szybsze i częstsze (do czterech razy w miesiącu) przekazywanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia środków do świadczeniodawców.

Policja węgierska zatrzymała mężczyznę, który na swoim vlogu jako pierwszy zamieścił pogłoskę, jakoby sztab operacyjny ds. koronawirusa rozważał zamknięcie Budapesztu – podało w niedzielę MSW podkreślając, że twierdzenie to jest całkowicie pozbawione podstaw.

Pasażerskie połączenia kolejowe między Ukrainą i Polską zostały całkowicie wstrzymane - poinformowały w niedzielę ukraińskie koleje państwowe Ukrzaliznycia. Część pociągów odwołano, a niektóre mają skróconą trasę - dodano. W piątek wstrzymano pociągi na Słowację.

Przestrzegamy przed fałszywymi sms-ami o zaplanowanym odcięciu energii elektrycznej - poinformowała w niedzielę PGE Polska Grupa Energetyczna.

Klienci mogą sprawdzić w strefie klienta https://ebok.gkpge.pl

Nad ograniczeniem ataków sms-owych wykorzystujących epidemię koronawirusa do ataków phishingowych (wyłudzania pieniędzy oraz ataków na komputery i smartfony) pracuje już Ministerstwo Cyfryzacji, Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz NASK wraz z operatorami telekomunikacyjnymi - poinformował w niedzielę resort cyfryzacji.

Na Węgrzech zmarła pierwsza osoba zakażona koronawirusem. Jest to 75-letni mężczyzna - podało w niedzielę węgierskie Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

Sytuacja związana z epidemią koronawirusa i działaniami Polski i Litwy w celu jej powstrzymywania i walki z jej skutkami były tematami rozmowy prezydentów Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausedy - poinformował w niedzielę szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Liczba zakażeń koronawirusem w ciągu ostatnich 24 godzin w Holandii wzrosła o 176 przypadków - do 1135. Osiem osób zmarło, a łączna liczba zgonów wzrosła do 20 - podał w niedzielę Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM).

W sytuacjach kryzysowych poznaniacy mobilizują się i robią wszystko, by pomóc - mówił kierownik SOR w szpitalu HCP Patryk Konieczka. Na apel personelu z prośbą o przekazywanie sprzętu zabezpieczającego odpowiedziały dziesiątki mieszkańców; przekazano już ponad pół tysiąca maseczek.

Coraz trudniejsza sytuacja panuje w szpitalach we włoskiej Lombardii, zwłaszcza na oddziałach intensywnej terapii i reanimacji w związku z szerzeniem się koronawirusa - informują w niedzielę lekarze i przedstawiciele miejscowych władz. To jest "tsunami"- mówią.

Są kolejki oczekujących na wjazd do Polski oraz na wyjazd z Polski na Litwę i Białoruś po zamknięciu w nocy z soboty na niedzielę granic przez Polskę w związku z zagrożeniem koronawirusem - poinformował w niedzielę Podlaski Oddział Straży Granicznej (POSG) w Białymstoku.

Rzeczniczka POSG Katarzyna Zdanowicz poinformowała w niedzielę, że wg. danych z godz. 11:00 na wyjazd z Polski w Bobrownikach trzeba było czekać 15 godzin, na wjazd do Polski przez to przejście 3 godziny. W Kuźnicy to odpowiednio 4 godziny na wyjazd i 2 godziny na wjazd. W Budzisku - 5 godzin na wjazd do Polski.

Brytyjska królowa Elżbieta II wraz mężem, księciem Filipem w związku z epidemią koronawirusa opuścili w czwartek Pałac Buckingham i przenieśli się na zamek w Windsorze pod Londynem - ujawnił w niedzielę tabloid "Sun".

8 nowych przypadków. Zakażenie koronawirusem potwierdzono u 119 osób

Z OSTATNIEJ CHWILI: Mamy 8 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

W obawie przed zarażeniem niektórzy mieszkańcy Sosnowca postanowili pozbyć się swoich zwierząt. Prezydent miasta apeluje, żeby tego nie robić.

Więcej na ten tematu przeczytasz tutaj.

Liczba zakażeń koronawirusem w ciągu ostatnich 24 godzin w Holandii wzrosła o 176 przypadków - do 1135. Osiem osób zmarło, a łączna liczba zgonów wzrosła do 20 - podał w niedzielę Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM).

"Terytorialsi w całym kraju wspierają 314 kombatantów Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych. Odpowiadają na potrzeby, robią zakupy, zapewniają transport" - informuje Mariusz Błaszczak.

W ciągu ostatniej doby w Chinach odnotowano 20 nowych przypadków zakażeń koronawirusem i 10 ofiar śmiertelnych, wszystkie w Wuhan, stolicy prowincji Hubei - poinformowała w niedzielę Narodowa Komisja Zdrowia Chin.

Brytyjski noworodek, który w tym tygodniu został najmłodszą na świecie osobą zakażoną koronawirusem, wraca do zdrowia i nie grozi mu już niebezpieczeństwo - podał w niedzielę brytyjski tabloid "The Sun".

Więcej tutaj.

W związku z epidemią koronawirusa Państwo Islamskie postanowiło wydać zalecenia dla terrorystów. Wśród rad znalazło się m.in. "pokładanie wiary w Boga". "Religijne dyrektywy" pojawiły się w gazecie grupy terrorystycznej "al-Naba". Dżihadystom zalecono również omijanie Europy, która przed wybuchem pandemii koronawirusa, była celem ich ataków.

Więcej tutaj.

Powrót lotem czarterowym, specjalnym czarterem i lot według zapotrzebowania - to możliwości powrotu do kraju dla Polaków w związku z ograniczeniami wynikającymi z epidemii koronawirusa - podał w niedzielę Urząd Lotnictwa Cywilnego. W niedzielę 6 samolotów LOT-u poleci po Polaków do USA, Kanady, Wlk. Brytanii, Portugalii i na Sri Lankę. Jeden, lecący z Londynu, wylądował w stolicy przed godz. 14.

Więcej tutaj.

Wydłuża się czas oczekiwania na przekroczenie granicy na niektórych przejściach drogowych na granicy wewnętrznej w ramach tymczasowo przywróconej kontroli. Prosimy, aby w miarę możliwości korzystać z innych przejść, w których ruch odbywa się na bieżąco - informuje Straż Graniczna.

Sprawdź szacunkowy czas oczekiwania na przekroczenie granicy.

Ponad trzy godziny trzeba poczekać, by przekroczyć granicę z Niemcami na autostradzie A4 na przejściu w Jędrzychowicach na Dolnym Śląsku. Na przejściach z Czechami w Kudowie-Słone i Jakuszycach nie ma kolejek – podały służby graniczne.

Stacje paliw PKN Orlen stanowią infrastrukturę krytyczną, dlatego będą funkcjonować i nie ma planu ich zamykania - poinformował w niedzielę na Twitterze prezes firmy Daniel Obajtek. Jest zapewniona ciągłość dostaw paliw - podkreślił.

Przewodniczący Komisji Medycznej Szpitali Paryskich Remi Salomon zaapelował w niedzielę, aby nie brać udziału w pierwszej turze wyborów samorządowych z powodu epidemii koronawirusa. List otwarty do prezydenta Francji w tej sprawie wystosowała również grupa francuskich lekarzy.

Wszystkim osobom wchodzącym na teren parlamentu, także posłom i senatorom, będzie mierzona temperatura; pracownicy przed wejściem będą wypełniać oświadczenia dotyczące m.in. kontaktu z osobami z podejrzeniem zakażenia koronawirusem - poinformował dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka.

Ministerstwo Zdrowia nie planuje masowych szczepień w związku z koronawirusem. Apeluje, by nie logować się na strony podawane w SMS-ach, w których mówi się o konieczności wniesienia opłat.

Niemiecka kolej Deutsche Bahn ograniczy w przyszłym tygodniu ruch regionalny. Nie będzie też kontroli biletów - informuje korespondent Polsat News w Berlinie Tomasz Lejman. 

 

"Są już u nas osoby, które miały kontakt z zarażonymi i nikt im nie robi testów. To po co to zamknięcie granic? Żebyśmy my poroznosili?" - pytają przedstawiciele Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego. Tymczasem już 12 tys. osób zgłosiło chęć powrotu do kraju za pośrednictwem strony PLL LOT. Pierwsze samoloty wylatują dzisiaj do USA i Londynu.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej z zespołem rozpracował enzym, którego działanie może być kluczowe dla walki z koronawirusem SARS-CoV-2. - Jeśli enzym potraktujemy jako zamek, to my do niego dorobiliśmy klucz - mówi naukowiec.

Więcej informacji tutaj.

Mer Moskwy Siergiej Sobianin zapewnił w niedzielę, że pogłoski o wielkiej liczbie zachorowań w Moskwie z powodu koronawirusa nie są zgodne z prawdą i że władzom zależy na informowaniu o zakażeniach, by dotrzeć do osób, które miały kontakt z chorymi.

- Nie ma ani jednego wypadku, żebyśmy spóźnili się i nie powiedzieli obywatelom o tym, co się dzieje - zapewnił Sobianin w telewizji Rossija 1.

Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew wprowadził w niedzielę na terenie całego kraju stan wyjątkowy w związku z pandemią koronawirusa. W tym państwie do tej pory potwierdzono osiem przypadków zakażenia wirusem Covid-19.

Wstrzymano możliwość wjazdu do Kazachstanu i wyjazdu z niego. Wyjątek stanowią dyplomaci oraz osoby zaproszone przez rząd.

Wprowadzono także ograniczenia w funkcjonowaniu dużych obiektów handlu detalicznego i nakazano lokalnym władzom zwiększenie bezpieczeństwa w kluczowych budynkach i obiektach.

Sprawdź, na czym polega kwarantanna. Zasady są ściśle ustalone, a ich przestrzegania będą strzec policja i służba sanitarna.

ZOBACZ: Jakie są zasady kwarantanny?

Na zdjęciu: kontrola temperatury na polsko-czeskim przejściu granicznym (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)

- Będziemy mieli bardzo znaczący wzrost osób, które są poddane kwarantannie. Wczoraj to było nieco ponad 2 tys., w tej chwili szacujemy, że ta liczba dojdzie do kilkudziesięciu, a może nawet stu tysięcy - mówił w niedzielę Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

ZOBACZ: Dworczyk: na kwarantannę może trafić nawet 100 tys. Polaków

O godz. 11 zbiera się rządowy zespół zarządzania kryzysowego. 

Więcej informacji tutaj.

Najświeższe informacje z Niemiec od korespondenta Polsat News w Berlinie Tomasza Lejmana


Przez noc przewożono pacjentów Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej szpitala w Raciborzu, który będzie pierwszym w woj. śląskim szpitalem zakaźnym – poinformowała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska. Placówka ma być przygotowana w niedzielę po południu.

Wycieczkowiec "Golden Princess" objęty kwarantanną. Na pokładzie statku jest 2600 pasażerów i 1100 członków załogi.

Więcej informacji tutaj.

Ministerstwo Zdrowia nie rozsyła żadnych SMS-ów dotyczących wsparcia żywieniowego w związku z epidemią.

Cristiano Ronaldo postanowił pomóc rodakom i przekształci swoje hotele w szpitale.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Wynik pacjentki z uzdrowiska w Krynicy Zdroju (Małopolskie), podejrzewanej o koronawirusa, jest ujemny – poinformowała w niedzielę rzeczniczka prasowa wojewody małopolskiego Joanna Paździo. Oznacza to, że kwarantanna ponad 120 osób zakończyła się.


Dwa akademiki Politechniki Wrocławskiej zostały przeznaczone do dyspozycji wojewody dolnośląskiego na ewentualną organizacje miejsc kwarantanny. Studenci powinni opuścić je do poniedziałku.

- Mamy 7 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - przekazało Ministerstwo Zdrowia.

Najnowsze informacje tutaj.

❗️❗️❗️7 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W sumie 111 osób.

Polacy mają zaufanie do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego: ufa mu 41,3 proc. respondentów, wobec 16,9 proc. nieufnych i 26,4 obojętnych - wynika z sondażu IBRIS przeprowadzonego na zlecenie Onetu w połowie marca, czyli już po wybuchu epidemii koronawirusa.

Łukasz Szumowski jest lekarzem kardiologiem, funkcję ministra zdrowia sprawuje od stycznia 2018 r.

Jeśli chodzi o szczegółowe odpowiedzi, to szefowi resortu zdrowia zdecydowanie ufa 10,8 proc. badanych, raczej ufa - 30,5 proc., obojętnych jest 26,4 proc., raczej nie ufa 8,4 proc., a zdecydowanie nie ufa 8,5 proc., a 15,4 proc. nie zna tego nazwiska.

Z badania wynika, że szef resortu zdrowia jest drugim po prezydencie Andrzeju Dudzie politykiem, których Polacy obdarzają największym zaufaniem - Andrzejowi Dudzie ufa 45,4 proc. ankietowanych, ale brak zaufania zgłasza 37,9 proc.

Łukasz Szumowski zajmuje ostatnie miejsce w rankingu nieufności, czyli jest politykiem, któremu najmniej osób nie ufa.

Zaczęła się [TRANSMISJA] mszy świętej ze Świątyni Opatrzności Bożej w polsatnews.pl.

ZOBACZ TUTAJ

Z powodu pandemii koronawirusa Estonia od 17 marca zamyka swoje granice dla zagranicznych podróżnych - poinformował w niedzielę rząd tego kraju.

Wjazd na teren Estonii będą mieli tylko obywatele tego kraju, chcący powrócić z zagranicy.

W Estonii do tej pory potwierdzono 115 przypadków zakażenia koronawirusem, bez ofiar śmiertelnych.

Żona szefa hiszpańskiego rządu Pedro Sancheza jest zarażona koronawirusem - poinformowało w nocy z soboty na niedzielę biuro premiera.

Biuro poinformowało także, że Begona Gomez, żona premiera, jak i on sam czują się dobrze i ściśle stosują się zaleceń władz sanitarnych ws. koronawirusa.

Na zdjęciu: Hiszpański premier z żoną (fot. Wikimedia Commons/Carlos Delgado)

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio opiera się wezwaniom, by zamknąć szkoły publiczne w związku z epidemią koronawirusa, mimo że liczba zakażeń w mieście wrasta, a frekwencja w szkołach spada. Oznajmił, że nie zrobi tego tak długo, jak to będzie możliwe.

- Martwimy się możliwością wystąpienia efektu kaskadowego - przyznał burmistrz w wywiadzie dla telewizji MSNBC.

Wyjaśnił, że w 1700 nowojorskich szkołach kształci się ponad 1,1 mln uczniów. Ich zamknięcie zmusi rodziców będących lekarzami, pielęgniarkami, pracownikami służby zdrowia i personelu ratunkowego do pozostania w domu z dziećmi.

Rządy regionów autonomicznych Portugalii, Madery i Azorów, wprowadziły dla wszystkich osób przybywających na te atlantyckie archipelagi obowiązkową kwarantannę.

Domagają się też od rządu w Lizbonie natychmiastowego zamknięcia granic kraju z powodu pandemii Covid-19.

Pierwsze potwierdzone przypadki zarażenia nowym koronawirusem odnotowano w Republice Konga i Republice Środkowoafrykańskiej (RŚA). Poinformowały o tym w sobotę późnym wieczorem władze obu krajów.

W Republice Konga koronawirusa zdiagnozowano u 50-letniego mężczyzny, który na początku marca wrócił z podróży do Paryża. Władze zapewniły, że pacjent czuje się dobrze, a jego żona i córka zostały odizolowane.

Zarażona osoba w RŚA to 74-letni Włoch, który mieszka w tym kraju, a który powrócił niedawno z Mediolanu.

Poza Egiptem, Algierią i RPA, gdzie stwierdzono po kilkadziesiąt przypadków koronawirusa, w innych krajach afrykańskich Covid-19 zdiagnozowano w pojedynczych przypadkach.

W ciągu ostatniej doby w Chinach odnotowano 20 nowych przypadków zakażeń koronawirusem i 10 ofiar śmiertelnych, wszystkie w Wuhan, stolicy prowincji Hubei - poinformowała w niedzielę Narodowa Komisja Zdrowia Chin.

Poprzedniego dnia informowano o 11 nowych zakażeniach i 13 zgonach.

Komisja podkreśliła, że 16 z 20 nowych przypadków infekcji to osoby, które powróciły do Chin z zagranicznych podróży.

Według oficjalnych statystyk od początku epidemii w Chinach kontynentalnych zarejestrowano 80 844 zakażenia. Do tej pory zmarło 31 199 osób, a ponad 65 500 wyzdrowiało.

Australia zaostrza przepisy wjazdowe. Od północy czasu lokalnego wszystkie osoby wjeżdżające do Australii będą musiały poddać się 14-dniowej kwarantannie.

- Będziemy musieli przyzwyczaić się do pewnych zmian w naszym życiu - stwierdził premier Scott Morrison.

Rząd podjął także decyzję, że przez co najmniej 30 dni do australijskich portów nie będą mogły zawijać statki wycieczkowe.

Do tej pory w Australii potwierdzono 269 przypadków infekcji nowym koronawirusem; trzy osoby zmarły.

W Korei Południowej ponownie zmniejszyła się dzienna liczba nowych zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 76 nowych przypadków.

W sumie w tym kraju potwierdzono do tej pory 8162 przypadki koronawirusa. Według najnowszego bilansu w sobotę liczba ofiar śmiertelnych wzrosła o trzy do 75.

Korea Południowa ma najwyższą liczbę potwierdzonych przypadków koronawirusa poza Chinami, co skłoniło prawie 100 krajów do nałożenia ograniczeń na podróżnych z Korei Płd.

Większość przypadków zakażeń jest w mieście Daegu na południu państwa i w sąsiedniej prowincji Gyeongsang Północny.

Na zdjęciu: opustoszałe lotnisko w Korei Południowej (fot. PAP/EPA/YONHAP)

W Uzbekistanie potwierdzono w niedzielę pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. Resort podał, że zainfekowana osoba wróciła z Francji.

Państwowe linie lotnicze Uzbekistanu poinformowały, że do końca kwietnia wstrzymują lub ograniczają loty do wielu miast w Europie Zachodniej, Azji i na Bliskim Wschodzie.

Donald Trump nie ma koronawirusa; jego test dał wynik negatywny - przekazał w sobotę wieczorem czasu miejscowego lekarz amerykańskiego przywódcy, Sean P. Conley.

Amerykański prezydent poddał się testowi na koronawirusa w piątek wieczorem. Nie wykazywał symptomów choroby. Jego stan zdrowia był przedmiotem spekulacji odkąd w czwartek okazało się, iż u brazylijskiego urzędnika, z którym spotkał się w ubiegły weekend, wykryto Covid-19.

ZOBACZ: Trump sprawdził, czy ma koronawirusa. Podano wynik testu

Uroczystości Wielkiego Tygodnia pod przewodnictwem papieża Franciszka odbędą się bez udziału wiernych - ogłosiła w sobotę Prefektura Domu Papieskiego. Wyjaśniła w nocie, że powodem tej decyzji jest obecny międzynarodowy kryzys epidemiologiczny.

Taka decyzja nie ma precedensu. 

ZOBACZ: Papieskie uroczystości Wielkiego Tygodnia bez udziału wiernych. Historyczna decyzja Watykanu

Brytyjski rząd zamierza wezwać wszystkie osoby powyżej 70. roku życia do pozostania przez cztery miesiące w ścisłej izolacji w domach lub domach opieki w ramach działań, które mają zostać wdrożone w życie w ciągu najbliższych 20 dni - podała w sobotę wieczorem stacja ITV.

To element działań przygotowywanych przez premiera, ministra zdrowia, naczelnego lekarza Anglii i głównego doradcę naukowego, aby publiczna służba zdrowia nie została przytłoczona rosnącą liczbą przypadków w związku z szerzącą się epidemią Covid-19.

Inne planowane działania to przymusowe rekwirowanie hoteli i innych budynków, które mają być przekształcone w tymczasowe szpitale; zarekwirowanie w tym samym celu prywatnych szpitali; tymczasowe zamknięcie pubów, barów i restauracji - jakiś czas po wprowadzeniu w przyszły weekend zakazu masowych zgromadzeń; przestawienie kilku firm na produkcję respiratorów, by można było ratować poważnie chorych; zamknięcie szkół, na być może kilka tygodni, ale z pozostawieniem okrojonego personelu, który będzie zapewniał opiekę nad dziećmi pracowników służby zdrowia i policji.

Drogi na największe bałtyckie wyspy należące do Estonii, w tym Saaremę i Hiumę zostały zamknięte po sobotnim posiedzeniu sztabu kryzysowego, któremu przewodzi premier Juri Ratas. 

Zakaz wjazdu (przez przeprawy promowe, groble) na wyspy Hiumę, Saaremę, Muhu, Vormsi, Kihnu oraz Ruhnu, mający na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa na terenie kraju, wszedł w życie natychmiast i będzie obowiązywać przynajmniej przez dwa tygodnie.

Nowe restrykcje nie dotyczą stałych mieszkańców wysp oraz dostaw towarowych, a podróżni przebywający tam będą mogli powrócić na kontynent.

82-letnia kobieta jest pierwszą ofiarą śmiertelną koronawirusa w Nowym Jorku - poinformował w sobotę gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo.

Kobieta zmarła w piątek wieczorem czasu miejscowego w szpitalu na Brooklynie.

Według gubernatora cierpiała ona także na rozedmę płuc, co w znacznym stopniu przyczyniło się do jej śmierci.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie