Dworczyk: na kwarantannę może trafić nawet 100 tys. Polaków

Polska
Dworczyk: na kwarantannę może trafić nawet 100 tys. Polaków
Polsat News
Dworczyk zapewnił, że w Polsce wykonuje się wystarczającą liczbę testów na koronawirusa

- Będziemy mieli bardzo znaczący wzrost osób, które są poddane kwarantannie. Wczoraj to było nieco ponad 2 tys., w tej chwili ta liczba szacujemy, że dojdzie do kilkudziesięciu, a może nawet stu tysięcy - mówił w niedzielę Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

Dworczyk przekazał, że w związku ze spodziewanym przyrostem osób na kwarantannie, patrole policji będą też wzmocnione przez wojsko, zarówno Wojska Obrony Terytorialnej jak i Wojska Operacyjne.

 

Dodał, że przyjęte niedawno przepisy umożliwiają wykorzystanie wojska w tym celu. Zapewnił też, że Polska ma zabezpieczoną dostateczną liczbę testów na koronawirusa. 

 

ZOBACZ: "Wszyscy siedzą w domach, nas wciskają do samolotów". Personel pokładowy o operacji #LOTdoDomu

- Wszystkie osoby, które do wczoraj były objęte kwarantanną, zostały poddane testom. Stąd ten przyrost pewnie gwałtowniejszy, niż w poprzednich dniach osób chorych. Pewnie też będzie dzisiaj ten przyrost bardzo wyraźny, w tej chwili jest ponad 100 osób ze zdiagnozowanym koronawirusem - tłumaczył Dworczyk.

Liczba wykonanych testów "w zależności od potrzeby"

 

Szef KPRM zapewnił, że w Polsce zabezpieczono testy na koronawirusa w "ilości wystarczającej".

 

Pytany o to, ile testów będzie wykonywanych dziennie stwierdził: - W zależności od potrzeby. To są wszystko decyzje lekarzy i służb sanitarnych.

 

ZOBACZ: Pinkas: wyzdrowiało 13 pacjentów zakażonych koronawirusem

 

Dworczyk powiedział też, jakie tematy będą omawiane w czasie niedzielnego posiedzenia zespołu zarządzania kryzysowego.

 

- Dzisiaj będziemy omawiać przede wszystkim sytuację z zapewnieniem pomocy osobom w kwarantannie i szeregom spraw związanych z implementacją decyzji z ostatnich dni - wyjaśnił. 

 

Zasady kwarantanny. Można ją spędzić w domu

 

Czas obowiązkowej kwarantanny można spędzić w domu, pod adresem, który przekraczający granicę Polski wpisał w karcie lokalizacyjnej (specjalnym dokumencie, który na czas walki z koronawirusem wręczają służby na przejściu granicznym).

 

Jeżeli nie możemy spędzić kwarantanny tam, gdzie mieszkamy, służby wskażą konkretne miejsce, w którym trzeba będzie przebywać.

 

ZOBACZ: Na czym polega kwarantanna?

 

W niedzielę rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o siedmiu kolejnych przypadkach Covid-19, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Łącznie w Polsce koronawirusem zaraziło się 111 osób; w tym doszło do trzech zgonów. 

 

Nowe przypadki dotyczą dwóch osób z Warszawy oraz po jednej z województw: podkarpackiego (Leżajsk), świętokrzyskiego (Kielce), warmińsko-mazurskiego (Ostróda), dolnośląskiego (Wrocław) i lubelskiego (powiat tomaszowski).

wka/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie