Kolejne nowe przypadki. Zakażenie koronawirusem potwierdzono u 125 osób

Polska
Kolejne nowe przypadki. Zakażenie koronawirusem potwierdzono u 125 osób
Polsat News
W Polsce potwierdzono zakażenie u 119 osób

"Kolejne dwa przypadki koronawirusa; liczba potwierdzonych zakażeń wzrosła do 125" - poinformowało ministerstwo zdrowia w niedzielę wieczorem. W sumie

"Potwierdzone przypadki dotyczą 1 osoby z woj. dolnośląskiego (Wrocław) i 1 osoby z woj. zachodniopomorskiego (Szczecin). Wszyscy pacjenci są w stanie dobrym. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 125/3 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)" - poinformował resort.

 

 

Wcześniej ministerstwo informowało o czterech nowych zakażeniach. "Potwierdzone przypadki dotyczą 2 osób z woj. śląskiego (Bytom, Zawiercie), 1 osoby z woj. łódzkiego (Łódź) i 1 osoby z woj. lubelskiego (Biłgoraj)" - poinformowało ministerstwo.

Jak podał resort, "wszyscy pacjenci są w stanie dobrym. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 123/3 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)".

 

Ok. 15:00 MZ informowało o ośmiu nowych zakażeniach.

 

"Potwierdzone przypadki dotyczą czterech osób z woj. mazowieckiego (Warszawa), trzech osób z woj. łódzkiego (Łódź) i jednej z woj. lubuskiego (Zielona Góra). Wszyscy pacjenci w stanie dobrym" - podał resort.

 

Potwierdzone przypadki dotyczyły osób z województw: mazowieckiego, łódzkiego i lubuskiego. Resort przekazał, że wszyscy pacjenci są w stanie dobrym.

 

 

Wcześniej w niedzielę potwierdzono 7 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą dwóch osób z Warszawy oraz po jednej z województw: podkarpackiego (Leżajsk), świętokrzyskiego (Kielce), warmińsko-mazurskiego (Ostróda), dolnośląskiego (Wrocław) i lubelskiego.

 

Pierwszy przypadek

 

O pierwszym polskim przypadku pacjenta z koronawirusem MZ poinformowało 4 marca. Od tego czasu osoby z koronawirusem były hospitalizowane m.in. w placówkach we Wrocławiu, Warszawie, Ostródzie, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie, Leżajsku, Łodzi i Lublinie.

 

Pierwszy zgon z powodu koronawirusa odnotowano 12 marca, zmarła 57-letnia kobieta, która przebywała w szpitalu w Poznaniu. 13 marca w szpitalu we Wrocławiu zmarł 73-letni mężczyzna. 14 marca zmarł 66-letni mężczyzna hospitalizowany w Lublinie.

 

Od weekendu w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Zawieszone zostają międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. Transport cargo działa; towary mają wyjeżdżać i wjeżdżać bez zakłóceń. Od niedzieli przez 10 dni do Polski nie będą mogli wjeżdżać cudzoziemcy. Polscy obywatele mogą wracać do kraju; będą poddani 14-dniowej domowej kwarantannie.

 

W związku z zagrożeniem koronawirusem rząd zdecydował o ograniczeniu funkcjonowania centrów i galerii handlowych. Sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne. Inaczej działać będą restauracje i bary – zamówienia możliwe tylko na wynos lub z dowozem.

 

Wcześniej zapadły decyzje o odwołaniu imprez masowych oraz zawieszeniu zajęć na uczelniach, w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych do 25 marca.

 

W sobotę zanotowano 36 nowych przypadków koronawirusa w naszym kraju. Tego samego dnia poinformowano, że 13 osób wyzdrowiało.

 

"Będziemy mieli coraz lepsze efekty"

 

- Będziemy mieli coraz lepsze efekty, dlatego że potrafimy się skonsolidować. Mamy naprawdę oddanych lekarzy i pielęgniarki. Nasze służby są coraz bardziej sprawne, bo są coraz bardziej doświadczone. Przecież to jest nowe wyzwanie - mówił Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny. 

 

ZOBACZ: Pinkas: wyzdrowiało 13 pacjentów zakażonych koronawirusem

 

Jego zdaniem, "prawdziwym lekarstwem" na koronawirusa są "odpowiedzialność, rozwaga i rozsądek". Dodał, że wprowadzenie w piątek stanu zagrożenia epidemicznego jest działaniem adekwatnym do obecnej sytuacji.

 

- Robimy to, co powinniśmy zrobić. To my wyznaczamy kierunek, jak należy postępować, żeby zapewnić poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego wszystkim obywatelom - zapewnił.

msl/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie