Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Polska
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/JUSTIN LANE

Po posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego w Kancelarii Premiera szef rządu poinformował o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego i przywróceniu kontroli granicznych dla cudzoziemców. - Naszym podstawowym zadaniem jest powstrzymanie takiego tempa przyrostu zakażeń, jaki zarejestrowali nasi sąsiedzi - wyjaśnił Morawiecki.

Premier powiedział także, że wszyscy Polacy powracający z zagranicy poddani będą obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie, a na polskich granicach przywrócone zostaną pełne kontrole. - Staramy się ograniczyć dopływ nowych osób z zagranicy - dodał.

 

W Polsce koronawirusem powodującym chorobę COVID-19 zaraziło się 68 osób. Dwie z nich - 57-latka z Poznania i 73-latek z Wrocławia - zmarli. 

Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Służby sanitarne potwierdziły obecność koronawirusa u 65-letniej mieszkanki powiatu krapkowickiego - poinformował na swojej stronie internetowej starosta krapkowicki Maciej Sonik. To już czwarty przypadek zakażenia w regionie.

W związku z koronawirusem Szpital Miejski w Miastku zawiesił do odwołania wszystkie planowane przyjęcia i zabiegi. Decyzją wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha w placówce obowiązuje stan podwyższonej gotowości.

Około 5 tys. osób wzięło udział w sobotę w Kijowie w Marszu Patriotów z okazji Dnia Ochotnika - poinformowała kijowska policja. Manifestacja odbyła się mimo wprowadzenia przez władze zakazu masowych zgromadzeń w ramach przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się Covid-19.

82-letnia kobieta jest pierwszą ofiarą śmiertelną koronawirusa w Nowym Jorku - poinformował w sobotę gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo.

Potwierdzono kolejny przypadek zakażenia. W sumie 104 osoby zakażone #koronawirus w Polsce

Trzecia ofiara koronawirusa w Polsce. Ponad 100 zakażonych

Szpital w Raciborzu, który w poniedziałek stanie się pierwszą placówką zakaźną w woj. śląskim, będzie wówczas gotowy na przyjęcie pacjentów, a jego personel będzie miał najpotrzebniejsze środki ochrony – zapewniły w sobotę służby wojewody.

Z wyłączeniem Chin, Tajwanu i Hongkongu sklepy Apple'a zostaną zamknięte na całym świecie co najmniej do 27 marca - ogłosił szef tego elektronicznego giganta Timothy D. Cook.

Oddział służby zdrowia w Helsinkach, gdzie jest najwięcej zainfekowanych koronawirusem w Finlandii, zmienił w sobotę wewnętrzne wytyczne - do pracy mają wrócić bez okresu kwarantanny pracownicy, którzy byli niedawno za granicą. Inaczej zabraknie personelu do pracy.

Jordania wstrzymuje od wtorku loty pasażerskie z i do kraju, zaostrza kontrole graniczne, zamyka na dwa tygodnie szkoły i uniwersytety oraz zakazuje publicznych zgromadzeń w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa - ogłosił w sobotę premier Omar Razzaz.

Jeden z pasażerów sobotniego lotu z Kolonii do Katowic z podwyższoną temperaturą trafił do szpitala - podały służby prasowe katowickiego lotniska. Zaprzeczyły jednocześnie pojawiającym się w sieci pogłoskom, aby gorączkę miało kilkunastu pasażerów czarteru z Lanzarote.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez ogłosił w sobotę w wieczornym wystąpieniu telewizyjnym stan zagrożenia epidemicznego na terenie całego kraju w związku z pandemią koronawirusa. Na mocy rządowego dekretu wprowadzono szereg restrykcji w przemieszczaniu się obywateli oraz korzystaniu przez nich z przestrzeni publicznej.

Od niedzieli do końca marca nie będzie poboru opłat i kontroli w strefie parkowania – poinformował magistrat w sobotę. Decyzja taka jest związana ze stanem zagrożenia epidemicznego w Polsce i ma ułatwić funkcjonowanie mieszkańcom.

W związku z epidemią koronawirusa Litwa od poniedziałku od północy wprowadza kwarantannę – postanowił rząd podczas posiedzenia w sobotę wieczorem. Został zatwierdzony 15-punktowy plan ograniczeń, które będą obowiązywały do 30 marca.

Setki osób szturmowały w sobotę supermarkety w Madrycie, by zaopatrzyć się głównie w żywność i środki czystości. W dzielnicy Vallecas agresywni klienci uderzali w szyby supermarketu, usiłując zmusić personel do otwarcia sklepu. Musiała interweniować policja.

Fot. PAP/EPA/VICTOR LERENA

Obywatel Ukrainy próbował wywieźć do Polski 50 tys. maseczek ochronnych, objętych zakazem eksportu - poinformowała w sobotę ukraińska straż graniczna. Ukraińca zatrzymano na przejściu granicznym Jahodyn-Dorohusk. To kolejna próba przemytu maseczek w ostatnim czasie.

Na Słowacji zanotowano 44 przypadki zachorowań na Covid-19 – poinformował premier Peter Pellegrini. Wśród chorych jest kilkunastu lekarzy. Premier powiedział, że rząd nie będzie zabezpieczać obywateli w środki ochronne. „Chcę ich wyprowadzić z tego błędu” – zaznaczył.

Kierowcy prowadzący pojazdy w międzynarodowym transporcie drogowym, którzy przewożą towary, po przekroczeniu granicy Polski są zwolnieni z odbycia obowiązkowej kwarantanny – poinformowało w przesłanym PAP komunikacie Ministerstwo Infrastruktury.

Apelujemy o rozważne korzystanie z telefonów alarmowych do stacji sanitarno-epidemiologicznych - przypomniał w sobotę Główny Inspektorat Sanitarny.

Wyniki testów pacjentów i personelu Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach - Ligocie, wykonanych po potwierdzeniu zakażenia koronawirusem pracującego tam lekarza, są ujemne.

Grupa węgierskich aktorów postanowiła wspomóc nauczycieli, którzy od poniedziałku będą musieli prowadzić zdalne zajęcia w szkołach. Będą odczytywać dzieciom obowiązkowe lektury szkolne – podał portal hvg.hu.

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz poinformował w sobotę, że jego rząd przeznaczy 4 mld euro na walkę z ekonomicznymi skutkami epidemii koronawirusa. Estonia przygotowuje się do zebrania na ten cel do 1 mld euro, w tym poprzez obligacje krótkoterminowe - podał resort finansów. Również Szwajcaria wesprze swoją gospodarkę.

Pizzę, słodycze i inne przysmaki przynoszą rzymianie lekarzom i całemu personelowi stołecznego szpitala zakaźnego Spallanzani, który jest na pierwszej linii batalii z koronawirusem. W ten sposób mieszkańcy Wiecznego Miasta dziękują personelowi za poświęcenie.

Jeden z ukraińskich dyplomatów na zagranicznej placówce jest zakażony koronawirusem - poinformował w sobotę minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, nie precyzując, w jakim kraju przebywa chory. To pierwszy przypadek Covid-2019 wśród ukraińskich dyplomatów.

Obowiązkowej hospitalizacji podlegają osoby, u których stwierdzono COVID-19, jeżeli nie zostały one przez lekarza skierowane do leczenia w ramach izolacji odbywanej w warunkach domowych – przewiduje nowe rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia.

Premier Francji Edouard Philippe ogłosił w sobotę wieczorem zamknięcie wszystkich miejsc użyteczności publicznej, które nie są niezbędne do funkcjonowania państwa. Dekret będzie obowiązywać od północy z soboty na niedzielę do odwołania.

Władze kolejnych miast we Włoszech zaostrzają przepisy ograniczające możliwość wyjścia z domu i aktywności na powietrzu w dniach epidemii koronawirusa. W Rzymie burmistrz nakazała zamknięcie parków, w Sassari na Sardynii nie wolno spacerować i biegać.

Słowenia odnotowała pierwszą śmierć z powodu epidemii Covid-19 - podał w sobotę krajowy kanał TV Slovenija, powołując się na nieoficjalne źródła. Ofiarą był przewlekle chory starszy mężczyzna. Ministerstwo zdrowia nie potwierdziło tej informacji.

Kilkuset członków ruchu "żółtych kamizelek" demonstrowało w sobotę w Paryżu pomimo epidemii koronawirusa i zakazu zgromadzeń powyżej 100 uczestników. Według policji około 400 demonstrantów maszerowało w kierunku dzielnicy Bercy, gdzie znajduje się m.in. ministerstwo finansów.

Do 41 wzrosła liczba zakażonych koronawirusem obywateli Bułgarii - poinformował w sobotę wieczorem szef Krajowego Sztabu Operacyjnego prof. Wencisław Mutafczijski. Profesor m.in. zalecił szyć sobie maseczki samemu, skoro brakuje ich w aptekach.

Komendant Główny Straży Granicznej wydał wytyczne, zgodnie z którymi kategoria pojazdów dopuszczonych do ruchu na przejściach granicznych będzie poszerzona o busy i autobusy - poinformowała w sobotę rzecznik prasowa Straży Granicznej por. Agnieszka Golias.

- To oznacza, że Polacy podróżujący busami i autobusami będą mogli bez przeszkód wrócić do Polski - poinformowała rzecznik.

Belgijskie MSZ zaapelowało do obywateli, by unikali wyjazdów zagranicznych, wskazując na ryzyko zamknięcia granic i problemy z powrotem do kraju. 133 zakażenia Covid-19 zanotowano w ciągu ostatniej doby, zwiększając ich bilans do 689 - poinformowały władze federalne kraju.

Malezja zgłosiła 238 przypadków Covid-19, Singapur - 212. W Indonezji, gdzie zakażenie potwierdzono u ministra transportu, jest już 96 przypadków, a na Filipinach 98.

W poniedziałek Poczta Polska wstrzymuje przyjęcia przesyłek do innych krajów - poinformowała w sobotę spółka. Zmieni się też organizacja pracy jej placówek.

Codzienne mierzenie duchownym temperatury, wietrzenie i dezynfekcja pomieszczeń - takie środki profilaktyczne nakazały w sobotę i rozsyłają do wszystkich świątyń władze Cerkwi prawosławnej w Moskwie w związku z rozprzestrzenieniem się koronawirusa.

Od poniedziałku stopniowo będą zamykane żłobki i przedszkola w Budapeszcie w związku z epidemią koronawiusa. Zamknięte zostaną także termy oraz ogród zoologiczny – powiadomił w sobotę burmistrz węgierskiej stolicy Gergely Karacsony.

Wprowadzane z powodu pandemii koronawirusa w poszczególnych regionach Hiszpanii i nadmorskich dystryktach Portugalii zakazy wejścia na plażę nie odstraszają licznych miłośników kąpieli morskich. W niektórych kurortach konieczna jest interwencja policji.

Z 28 do 23 spadała liczba pacjentów hospitalizowanych pod kątem koronawirusa w województwie świętokrzyskim. Stale rośnie liczba osób objętych kwarantanną oraz znajdujących się pod nadzorem epidemiologicznym. U dwóch pacjentów w sobotę rano potwierdzono COVID-19.

Rosyjski urząd Rospotriebnadzor zapewnił w sobotę, że przeprowadzać będzie testy na obecność koronawirusa u wszystkich osób, które wyjeżdżały ostatnio do krajów, gdzie panuje ta infekcja. Według urzędu testy przekazano do wszystkich regionów kraju.

Od wtorku Łotwa uniemożliwi obcokrajowcom wjazd do kraju, by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa - oświadczył w sobotę premier Krisjanis Karins. Wszystkie międzynarodowe podróże samolotem, koleją, morzem i drogą lądową zostaną odwołane od północy w poniedziałek.

Zmarła trzecia osoba zakażona koronawirusem

Trzecia ofiara koronawirusa w Polsce

Na Warmii i Mazurach jest 47 osób hospitalizowanych, w tym czworo zakażonych koronawirusem - poinformował w sobotę rzecznik wojewody Krzysztof Guzek. Dodał, że w regionie nadzorem epidemiologicznym objęte są 782 osoby.

W związku z wprowadzeniem w piątek stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce metropolita katowicki abp Wiktor Skworc wydał w sobotę zarządzenie z przypomnieniem o dyspensie od udziału w niedzielnej mszy oraz z zaleceniem korzystania z transmisji mszy i nabożeństw.

Piłkarz Sampdorii Genua i reprezentacji Polski Bartosz Bereszyński jest zarażony wirusem COVID-19 (koronawirusem), o czym poinformował osobiście za pośrednictwem mediów społecznościowych.

 

Władze Danii poinformowały w sobotę o śmierci pierwszej osoby, u której wykryto koronawirusa. Drugie przypadki zgonów zainfekowanych pacjentów potwierdziły służby medyczne w Szwecji i Norwegii.

- Mamy trzynastu ozdrowieńców - to jest dobra informacja - poinformował szef GIS Jarosław Pinkas

Pinkas: wyzdrowiało 13 pacjentów zakażonych koronawirusem

Państwo polskie dopomoże w powrocie obywatelom na terytorium Rzeczpospolitej - mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że odbędą się zaplanowane loty czarterowe do kraju oraz zostaną zorganizowane dodatkowe loty PLL LOT z niektórych państw, na które będzie można się zapisać, a cena biletu będzie zryczałtowana.

Co z Polakami, którzy chcą wrócić do kraju? Akcja #LotDoDomu

Co z Polakami, którzy chcą wrócić do kraju? Trwa wystąpienie premiera [TRANSMISJA]

Co z Polakami, którzy chcą wrócić do kraju? Wystąpienie premiera [TRANSMISJA]

Wyniki wszystkich testów pacjentów i personelu szpitala św. Barbary w Sosnowcu, wykonanych po potwierdzeniu zakażenia koronawirusem jednego z pacjentów, są ujemne – poinformowała w sobotę placówka w swoich mediach społecznościowych.

Posłowie i posłanki Lewicy napisali do premiera Mateusza Morawieckiego list, w którym pytają szefa rządu o funkcjonowanie sklepów z artykułami dla zwierząt w czasie stanu zagrożenia epidemicznego. Zwracają uwagę m.in. na jakość żywności, która jest dostępna w sklepach wielkopowierzchniowych.

Trwają przygotowania do rozpoczęcia przenoszenia pacjentów ze szpitala w Grudziądzu, który decyzją rządu został przemianowany na zakaźny - poinformowała w sobotę po południu rzecznik prasowa grudziądzkiego ratusza Beata Adwent.

Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik udzielił wiernym dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej. Zachęcił do korzystania z transmisji mszy św. w radiu, telewizji lub internecie.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w apelu zamieszczonym na Facebooku namawia, aby ze względu na zagrożenie zakażeniem koronawirusem zostać w domu i spędzić ten czas korzystając m.in. z zasobów online, jakie oferuje w tej chwili wiele instytucji kultury.

Dwie polskie misje archeologiczne - w świątyni Hatszepsut i w Sakkarze - postanowiły szybciej zakończyć badania. Związane jest to z rozprzestrzenianiem się koronawirusa oraz pogodą - poinformował w sobotę PAP p.o. dyrektora Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) UW dr Artur Obłuski.

W sobotę przed godz. 18 w Ministerstwie Obrony Narodowej rozpoczęła się odprawa z udziałem ministra Mariusza Błaszczaka, kadry dowódczej oraz kierowniczej resortu, poświęcona działaniom podejmowanym przez Wojsko Polskie w walce z koronawirusem.

Mężczyzna z podejrzeniem koronawirusa, który uciekł z SOR w Chrzanowie (Małopolskie), został zatrzymany w Austrii – wynika z informacji przekazanych w sobotę przez policję, która równocześnie apeluje o odpowiedzialność.

Okazało się, że mężczyzna mieszka w Austrii i tam też pojechał po wyjściu ze szpitala. Według portalu przełom.pl, uciekinierowi towarzyszyła żona. W wypowiedzi dla portalu mężczyzna stwierdził, że nie miał objawów koronawirusa, tylko chciał otrzymać od lekarza receptę na leki na nadciśnienie. Jego zdaniem, lekarka była wobec niego podejrzliwa, ponieważ powiedział, że mieszka w Austrii, a wcześniej był we Francji. Przyznał, że odwiedziła go austriacka policja i służba zdrowia, które – jak podkreślił – uznały, że jest zdrowy.

Z 1266 do 1441 wzrosła we Włoszech w ciągu doby liczba zmarłych zakażonych koronawirusem - poinformowała Obrona Cywilna. 

Przedstawiciele krajowych federacji oraz organizacji zrzeszającej ligi piłkarskie podczas wtorkowej wideokonferencji z władzami UEFA położą nacisk na dokończenie rywalizacji krajowej i pucharowej kosztem mistrzostw Europy, które mogłyby zostać przełożone o rok - uważa agencja Reutera.

Od północy w poniedziałek o Wielką Brytanię i Irlandię poszerzony zostanie zakaz przyjazdów do USA - poinformował w sobotę na konferencji prasowej w Waszyngtonie wiceprezydent Mike Pence.

Mimo zakazu wejść na tatrzańskie szlaki, turyści nagminnie łamią ten przepis mający powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa - powiedział PAP komendant straży Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) Edward Wlazło. W sobotę tylko znad Morskiego Oka strażnicy parku do godzin południowych cofnęli ponad 50 osób, które nielegalnie poszły w Tatry.

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w sobotę, że w piątek wieczór poddał się testowi na koronawirusa. Poinformował przy tym, że zmierzono mu temperaturę i że jest ona "całkowicie normalna".

 

Przebywający w kwarantannie z powodu koronawirusa centrowy rząd Ludovica Orbana wygrał w sobotę głosowanie nad wotum zaufania w parlamencie Rumunii. Jak zauważa Reuters, wszystkie partie starają się zakończyć impas polityczny i skupić się na ograniczeniu rozprzestrzeniania się Covid-19.

Dla dobra własnego i bliźnich należy w najbliższe niedziele pozostać w domu, rezygnując z udziału w Mszy świętej - napisał biskup elbląski Jacek Jezierski w komunikacie do wiernych ze swojej diecezji. Jak ocenił, w aktualnej sytuacji jest to moralny obowiązek.

Od godziny 00:00 w niedzielę zamknięte będą granice Polski dla osób chcących dotrzeć zarówno drogą lotniczą, lądową, jak i morską; granice będą zamknięte dla przyjeżdżających cudzoziemców, a wracający Polacy będą musieli poddać się kwarantannie. W Polsce będą mogły lądować tylko loty czarterowe.

Nie należy hospitalizować wszystkich osób zakażonych SARS-Cov-2, a jedynie chorych na COVID-19. Pozostałe zakażone osoby muszą być izolowane i poddane obserwacji w warunkach domowych - uważa rektor WUM prof. Mirosław Wielgoś. W przeciwnym razie nastąpi kompletny paraliż placówek - podkreśla.

W związku z koronawirusem hospitalizowanych jest obecnie 526 osób, 4413 objętych jest kwarantanną, a 20 tys. 340 nadzorem epidemiologicznym - poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia.

Najnowsze dane mówią, że w Polsce potwierdzono dotąd 93 przypadki koronawirusa, dwie z tych osób zmarły. Ministerstwo zdrowia podało, że w ciągu ostatniej doby wykonano ponad 1,5 tys. testów.

Starsi ludzie zakażeni koronawirusem we Wloszech umierają w samotności w szpitalach; świadomi tego, że to ostatnie chwile ich życia rozpaczają, że nie mogą pożegnać się z bliskimi. Opowiadają o tym w mediach lekarze i pielęgniarki.

"Nikt z najbliższych nie może przy nich czuwać do ostatniej chwili. Najbardziej dramatyczna sytuacja to ta, gdy widzi się, jak pacjenci umierają zupełnie sami i błagają o to, by móc pożegnać się z dziećmi i wnukami" - podkreśliła w jednym z wywiadów doktor Francesca Cortellaro ze szpitala San Carlo Borromeo w Mediolanie. Lekarka opowiedziała, że jedna z jej starszych pacjentek zdążyła pożegnać się ze swym wnukiem dzięki temu, że zorganizowała połączenie wideo przez swój telefon komórkowy.

Biskup diecezji opolskiej Andrzej Czaja udzielił dyspensy ogólnej od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej mszy świętej. Treść dyspensy została zamieszczona na oficjalnej stronie diecezji.

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, szpital na Józefowie w Radomiu wprowadza od poniedziałku teleporady zamiast wizyt w poradniach specjalistycznych. Polmedic ogranicza natomiast przyjęcia pacjentów w POZ i wstrzymuje m.in. rehabilitację i zabiegi w szpitalu jednego dnia.

Polscy skoczkowie narciarscy oraz członkowie sztabu, którzy w piątek wrócili z Trondheim z nagle przerwanych z powodu koronawirusa zawodów Pucharu Świata, przechodzą kwarantannę. Maciej Kot i Adam Małysz zachęcają też innych do pozostania w domach.

Choć o północy z piątku na sobotę w Belgii decyzją rządu zamknięte zostały wszystkie bary, wiele z nich w stolicy kraju Brukseli zorganizowało z tego powodu w piątek wieczorem huczne imprezy dla klientów. Belgijskie władze potępiły je w sobotę.

Wszystkie restauracje i bary w Belgii są zamknięte do 3 kwietnia. Zanim decyzja rządu weszła w życie w piątek o północy, dziesiątki barów w Belgii zorganizowały "imprezy zamykające", aby opróżnić zapasy i dać klientom ostatnią szansę spędzenie w pubie czasu ze znajomymi.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i jednocześnie nasi urzędnicy od poniedziałku będą rozwozili żywność seniorom z powiatów toruńskiego i brodnickiego - poinformowała w sobotę ręcznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu Beata Krzemińska.

W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź wydał dekret, w którym zaapelował do wiernych o pozostanie w domach. Decyzją hierarchy na terenie archidiecezji podczas każdej mszy św. i każdego nabożeństwa wewnątrz kościoła będzie mogło przebywać maksymalnie 50 osób.

Władze Mauretanii, Namibii i Rwandy poinformowały w sobotę, że w ich krajach zdiagnozowano pierwsze przypadki koronawirusa. Osoby, u którego potwierdzono zakażenie w Mauretanii i Namibii, to Europejczycy, w Rwandzie jest to obywatel Indii.

Od północy z soboty na niedzielę granicę z Ukrainą w Lubelskiem można będzie przekraczać tylko w Dorohusku i Hrebennem. Na Białoruś ruch osobowy będzie się odbywał przez przejście w Terespolu, a ruch towarowy - przez Kukuryki – informuje straż graniczna.

7 tys. osób spisali we Włoszech jednego dnia policjanci i karabinierzy w związku z naruszeniem rozporządzenia rządu o ograniczeniu możliwości przemieszczania się, zarówno samochodem, jak i na piechotę z powodu epidemii koronawirusa - podało w sobotę włoskie MSW.

Rząd Portugalii spodziewa się, że szczyt zachorowań na Covid-19 w tym kraju nastąpi w maju. Z ujawnionych w sobotę danych resortu zdrowia wynika, że ogłoszony w nocy z czwartku na piątek stan zagrożenia epidemicznego tylko opóźni wybuch epidemii w Portugalii.

W sobotę na polsko-rosyjskich przejściach granicznych panował niewielki ruch - poinformowała warmińsko-mazurska Straż Graniczna. Większość podróżnych stanowili mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego, którzy przyjechali na ostatnie zakupy w Polsce.

Ponad 120 osób, głównie kuracjuszy, zostało poddanych kwarantannie w Starym Domu Zdrojowym w Krynicy Zdroju (Małopolskie). Według informacji przekazanych przez prezesa uzdrowiska Wiesława Pióro, kwarantanna przebiega zgodnie z procedurami, osoby przebywające w budynku mają zapewnione wszystko, czego potrzebują. W Starym Domu Zdrojowym jest ponad 110 kuracjuszy i ok. 10 pracowników.


- Decyzję (o kwarantannie) podjął powiatowy inspektor sanitarny do momentu podania wyniku badań osoby, która może być zakażona - powiedział prezes uzdrowiska.

Premier Rosji Michaił Miszustin oznajmił w sobotę, że we wszystkich regionach kraju należy ograniczyć imprezy masowe, a obywatele powinni zminimalizować wyjazdy. Ministerstwo oświaty zaleciło, by szkoły w miarę możliwości przeszły na nauczanie zdalne.

Około 200 osób zgłosiło się do pomocy w szpitalach w ramach Studenckiego Sztabu Kryzysowego, powstałego na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Studenci mają pomagać personelowi medycznemu, ale nie będą mieć kontaktu z osobami zakażonymi koronawirusem.

Zwroty należności za bilety na przejazd pociągami, które w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego zostały odwołane, dokonywane będą w pełnej wysokość, bez potrącenia odstępnego – powiedziała rzeczniczka prasowa spółki Katarzyna Grzduk.

Dodała, że szczegółowa lista pociągów oraz zmian, jakie spółka wprowadza, została zamieszczona na stronie internetowej przewoźnika www.intercity.pl

Irlandzki Ryanair odwołuje wszystkie loty do i z Polski od niedzieli 15 marca do wtorku 31 marca - poinformował w sobotę przewoźnik. Linia droga e-mailową kontaktuje się ze wszystkimi klientami, których loty anulowano, aby poinformować ich o wszystkich opcjach.

W Lombardii pogłębia się kryzys na tle wzrostu liczby zgonów osób zakażonych koronawirusem. Brakuje tam miejsc w kostnicach. Szczególnie trudna sytuacja jest w rejonie Bergamo. Jej symbolem jest 11 stron lokalnej gazety "L'Eco di Bergamo" z nekrologami.

Także w Bergamo, prowincji najbardziej dotkniętej przez epidemię, kościół przy tamtejszym cmentarzu został zamieniony w ostatnich dniach na kostnicę, bo zabrakło miejsc w tych przyszpitalnych. Podobna sytuacja jest w Cremonie, gdzie ciała zmarłych przewożone są do kościoła przy tamtejszym szpitalu.

Radomski Szpital Specjalistyczny przygotowuje dodatkowe miejsca na wypadek zwiększonej liczby chorych z koronawirusem. Od niedzieli będą wypisywani do domu lub przewożeni do innych lecznic pacjenci z oddziałów ginekologiczno-położniczego, dziecięcego oraz anestezjologii i intensywnej terapii.

Szpitalny Oddział Ratunkowy w wielkopolskim Krotoszynie został zamknięty na kilka godzin – poinformował w sobotę rzecznik prasowy szpitala Sławomir Pałasz. Powodem wprowadzenia reżimu sanitarnego jest przyjęcie na oddział pacjenta z podejrzeniem zarażenia koronawirusem.

- Wszystko jest pod kontrolą. Jak wynika z wywiadu przeprowadzonego z pacjentem, miał kontakt z osobą, która wróciła z zagranicy. W tej chwili stan pacjenta jest stabilny - powiedział Sławomir Pałasz.

O sprawie zawiadomiono sanepid oraz Oddział Zakaźny Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu, gdzie docelowo pacjent zostanie przewieziony.

We Francji toczy się debata nad tym, czy system służby zdrowia jest w stanie wytrzymać mnożenie się ostrych przypadków Covid-19. Ze 150 tys. w trzy miesięce damy sobie radę, w tydzień - absolutnie nie, oświadczył profesor anestezjolog Jean-Michel Constantin.

Zgodnie z decyzją rządu, od niedzieli, 15 marca, na 14 dni zawieszone będą międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze; transport towarowy będzie funkcjonował, działać będą też krajowe połączenia - poinformował w sobotę Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Jak napisano, do kraju wpuszczone zostaną samoloty czarterowe z Polakami. "Obywatele będą mogli wrócić do Polski także transportem kołowym, czyli samochodami osobowymi, busami i autokarami. Natomiast wszystkie międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe zostaną zawieszone" - czytamy.

Kolejne 10 osób zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa - podały w sobotę po południu brytyjskie władze medyczne. W efekcie liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju wzrosła do 21.

Wstępne testy na koronawirusa dały dodatni wynik u pięciu kolejnych osób - są to studenci Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego (BDU) – poinformowało w sobotę ministerstwo zdrowia na Białorusi. Liczba zakażonych wzrosła do 32.

W Chinach - poza najbardziej dotkniętą koronawirusem prowincją Hubei - życie stopniowo wraca do normy po szczytowym okresie epidemii. Firmy i restauracje wznawiają działalność, a w aptekach znów łatwiej o maseczki ochronne i żele do dezynfekcji.

Choć liczba wykrywanych nowych infekcji w Wuhanie spadła w ostatnich dniach poniżej 10 dziennie, większość mieszkańców miasta wciąż nie może wychodzić ze swoich osiedli mieszkaniowych, nawet do sklepu. - Towary pierwszej potrzeby i codziennego użytku zamawiamy - powiedział mieszkaniec Wuhanu o nazwisku Li.

Konferencja Episkopatu Hiszpanii wezwała w sobotę wiernych do uczestnictwa w niedzielnych mszach św. za pośrednictwem radia i telewizji. Apel biskupów ma związek z zaleceniami hiszpańskich władz sanitarnych w sprawie szybko rozprzestrzeniającego się w tym kraju koronawirusa.

SOR Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy na Dolnym Śląsku jest dezynfekowany po tym, gdy okazało się, że jedna z osób, które tam trafiły mogła mieć kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Badania wykluczyły zakażenie.

Na apel resortu nauki setki studentów kierunków medycznych zgłosiły się do pomocy inspekcji sanitarnej, by udzielać porad telefonicznych i monitorować stan osób w kwarantannie - poinformował na Twitterze wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Od poniedziałku budynki Urzędu Miasta Krakowa będą zamknięte dla mieszkańców i dostępne wyłącznie dla pracowników – poinformował w sobotę magistrat. Osobiście można będzie załatwić tylko sprawy dotyczące rejestracji bieżącej zgonów oraz sporządzania aktów zgonów.

Biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel udzielił dyspensy wiernym w diecezji od uczestnictwa w niedzielnej mszy św. i wezwał do pozostania w domach – podały w sobotę diecezjalne służby prasowe.

Od piątku 155 nowych osób miało pozytywny wynik testu na obecność nowego koronawirusa. To zwiększa całkowitą liczbę chorych do 959 osób; od piątku dwie osoby zmarły - podał Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska.

Epidemia Covid-19 i odmowa poddania się przez członków Kościół Jezusa Shincheonji testom na obecność koronawirusa sprawiły, że władze Korei Południowej zdemaskowały godzące w bezpieczeństwo państwa zasady funkcjonowania tej quasi-militarnej sekty, mającej zwolenników w wielu krajach świata.

Ponad 60 proc. z 7,5 tys. zakażonych Covid-19 w Korei Płd. to wyznawcy Shincheonji – informowały południowokoreańska agencja Yonhap, amerykańskie media, m.in. CNN oraz francuski "Le Monde", powołując się na ustalenia władz południowokoreańskich. Władze nie wykluczają, że członek sekty mógł być "31. zarażonym Covid-19 w kraju" i jednym ze źródeł epidemii w Korei Płd.

Uczniowie i nauczyciele ze szkół średnich w Bytowie i Kościerzynie, którzy powracają do Polski z Hiszpanii i Niemiec przejdą obowiązkową 14-dniową kwarantannę. Wszyscy poddani zostaną testom na obecność koronawirusa.

Śmiertelność z powodu koronawirusa we Włoszech wynosi 5,8 proc. - podał w raporcie krajowy Instytut Zdrowia. Średnia wieku osób zmarłych to ponad 80 lat i jest o 15 lat wyższa od średniej wieku wszystkich zakażonych. Kobiety stanowią 28 proc. wszystkich zmarłych.

Śmiertelność z powodu koronawirusa we Włoszech wynosi 5,8 proc. - podał w raporcie krajowy Instytut Zdrowia. Średnia wieku osób zmarłych to ponad 80 lat i jest o 15 lat wyższa od średniej wieku wszystkich zakażonych. Kobiety stanowią 28 proc. wszystkich zmarłych.

Co najmniej pięć samolotów nisko kosztowej linii Jet2 na trasach z Wielkiej Brytanii do Hiszpanii zostało w sobotę zawróconych w powietrzu, gdy przewoźnik ogłosił natychmiastowe wstrzymanie lotów do tego kraju po gwałtownym wzroście zachorowań na Covid-19.

Pomiędzy piątkowym a sobotnim popołudniem w Hiszpanii nastąpił drastyczny wzrost zgonów i zachorowań na Covid-19. W ciągu niespełna doby zanotowano 65 nowych ofiar śmiertelnych i ponad 1,8 tys. nowych przypadków zakażeń koronawirusem.

Koronawirus, co my możemy zrobić? Kilka słów od korespondenta Polsat News w Berlinie Tomasza Lejmana. Polecamy śledzenie jego strony na Facebooku, gdzie znajdziecie aktualne informacje z Niemiec. Dowiecie się m.in. o zawieszeniu połączeń EC oraz regionalnych z Niemiec do Polski.

- Nie ma w tej chwili żadnego wniosku o to, żeby wprowadzać stan wyjątkowy, w związku z czym na razie w ogóle nie mówimy o przesunięciu terminu wyborów prezydenckich - powiedział w sobotę w Garwolinie prezydent Andrzej Duda. - Jesteśmy gotowi na wszelkie potrzebne, ale rozsądne rozwiązania - dodał.

Samorząd aptekarski apeluje do pacjentów, by odwiedzali apteki jedynie po leki i zrezygnowali z zakupów, gdy chcą nabyć tylko suplementy czy kosmetyki. Wszystko po to, by ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Zobacz aktualną mapę zakażeń.

Naukowcy zapowiedzieli, że pierwsze przeprowadzane na ludziach testy szczepionki przeciwko koronawirusowi rozpoczną się w ciągu kilku dni w USA - podał w piątek brytyjski dziennik "Daily Telegraph".

Ciągłość produkcji i dostaw towarów do sklepów zostanie utrzymana – zapewniła w sobotę w komunikacie Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. Nie ma ryzyka braku żywności w kraju, towar będzie na bieżąco uzupełniany - dodała.

Ciągłość produkcji i dostaw towarów do sklepów zostanie utrzymana – zapewniła w sobotę w komunikacie Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. Nie ma ryzyka braku żywności w kraju, towar będzie na bieżąco uzupełniany - dodała.

9 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce - przekazał resort zdrowia. Potwierdzone przypadki dotyczą dwóch osób z woj. mazowieckiego (Warszawa), jednej z woj. wielkopolskiego (Poznań), jednej z woj. lubelskiego (Lublin) i pięciu z województwa łódzkiego (Łódź). Obecność koronawirusa wykryto łącznie u 93 osób w naszym kraju. Dwie osoby zmarły.

W związku z ogłoszeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, od soboty 14 marca br. do odwołania uzdrowiska w całym kraju zawieszają czasowo swoją działalność - poinformowała w sobotę rzeczniczka śląskiego oddziału Narodowego Fundusz Zdrowia.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.


Kolejne najbliższe wydarzenia z udziałem papieża Franciszka, czyli niedzielna modlitwa Anioł Pański i audiencja generalna 18 marca, odbędą się bez udziału wiernych i będą transmitowane - ogłosił Watykan. Taką formę wybrano w związku z epidemią koronawirusa.

fot. PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Od północy z soboty na niedzielę polsko-ukraińską granicę na Podkarpaciu będzie można przekraczać jedynie przez przejście w Korczowej – poinformowała w sobotę rzeczniczka prasowa Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej mjr Elżbieta Pikor.

Prawie 40 proc. Włochów zgromadziło zapasy żywności w związku z epidemią koronawirusa Covid-19 - takie dane przedstawił w sobotę związek rolników Coldiretti. Odnotowano, że większość osób znacznie ograniczyła wychodzenie do sklepów.

W związku z ogłoszeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, od soboty 14 marca br. do odwołania uzdrowiska w całym kraju zawieszają czasowo swoją działalność - poinformowała w sobotę rzeczniczka śląskiego oddziału Narodowego Fundusz Zdrowia.

Szpital wojewódzki w Łomży (Podlaskie) został wybrany do przekształcenia w zakaźny dla pacjentów z koronawirusem, bo posiada potencjał do zajęcia się pacjentami, u których mogłyby wystąpić komplikacje np. u kobiet w ciąży czy osób z udarem mózgu - podał w sobotę w komunikacie Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku.

W związku z koronawirusem minister zdrowia Łukasz Szumowski zdecydował o odwołaniu egzaminów specjalizacyjnych dla lekarzy i dentystów. Chodzi o egzaminy testowe oraz ustne, które były zaplanowane po 13 marca br.

Zdaniem Donalda Tuska w obecnej sytuacji trzeba przełożyć wybory.

Odśpiewanie włoskiego hymnu, wspólne intonowanie popularnych piosenek, minirecitale - tak Włosi stojąc na balkonach wyrażają swą jedność i solidarność w dniach kryzysu epidemiologicznego, gdy nie mogą wychodzić swobodnie z domów.

Więcej informacji tutaj.


W związku z koronawirusem Litwa od soboty od godz. 18 czasu lokalnego (godz. 17 w Polsce) wprowadza kontrole na granicy z Polską i Łotwą - poinformowała na konferencji prasowej w Wilnie minister spraw wewnętrznych Rita Tamusziene.

Trwa posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego. Wśród tematów: powrót Polaków do kraju

Informacje, o podjętych decyzjach będą komunikowane po zakończeniu posiedzenia zespołu.

Czy powinniśmy robić zapasy żywności? Kancelaria Premiera odpowiada

Szefowa kampanii Andrzeja Dudy zrezygnowała "z uwagi na stan zdrowia". Rzecznik sztabu zapewnił, że decyzja ta "absolutnie nie ma związku z epidemią".

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Po kontroli sanitarnej związanej z zagrożeniem koronawirusem Straż Graniczna na przejściu granicznym w Bezledach nie wpuściła do Polski rejsowego autokaru z Kaliningradu. Dwóch obywateli krajów UE z tego autobusu przewieziono do szpitala zakaźnego w Ostródzie.

Poznańska prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania z zawiadomienia dot. sytuacji rzekomo zaistniałej w wielkopolskim szpitalu, która mogła mieć związek ze śmiercią pacjentki zakażonej koronawirusem – poinformował w sobotę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

57-letnia kobieta jest pierwszą ofiarą koronawirusa w Polsce. Pacjentka była w ciężkim stanie - była podłączona do respiratora, w stanie śpiączki farmakologicznej.

Wizz Air zawiesza wszystkie loty w polskiej siatce połączeń do odwołania - poinformowała w sobotę węgierska linia lotnicza. Firma dodała, że ograniczenia dotyczące lotów mają pomóc w zminimalizowaniu szerzenia się pandemii koronawirusa.

Wizz Air przypomniał, że od północy czasu lokalnego 15 marca 2020 roku, cudzoziemcy nie będą wpuszczani do Polski, a obywatele Polski powracający z zagranicy będą kierowani na kwarantannę.

"Pasażerowie z rezerwacjami, których dotyczą zawieszone loty i którzy dokonali rezerwacji bezpośrednio na stronie wizzair.com lub poprzez aplikację mobilną, będą automatycznie informowani drogą elektroniczną.

120 proc. pierwotnej wartości rezerwacji zostanie automatycznie przesłane na konto klienta Wizz Air do wykorzystania przez kolejne 24 miesiące na produkty i usługi Wizz Air" - poinformowano.

Wizz Air dodał, że klienci mogą również wybrać zwrot pieniędzy – co zajmie więcej czasu – i będą informowani w osobnej wiadomości wysyłanej pocztą elektroniczną o koniecznych krokach do otrzymania przelewu bankowego lub przelewu na kartę.

"W tym przypadku, klienci mogą ubiegać się o zwrot 100 proc. pierwotnej wartości rezerwacji. Pasażerowie, którzy dokonali rezerwacji za pośrednictwem agencji – włącznie z internetowymi biurami podróży – powinni skontaktować się z firmą, w której wykupili bilety" - dodano w komunikacie.

W piątek wieczorem Polskie Linie Lotnicze LOT poinformowały, że od 15 marca na 10 dni zawieszają wszystkie połączenia wykonywane zarówno z Polski, jak i z Węgier.

Rosja zakaże cudzoziemcom wjazdu przez granicę lądową z Polską i Norwegią - zapowiedział w sobotę rosyjski premier Michaił Miszustin. Decyzja podjęta w ramach walki z koronawirusem jest czasowa i wchodzi w życie w niedzielę.

Wjechać przez granicę lądową Rosji z Polską i Norwegią będą mogli wyłącznie obywatele Białorusi, członkowie delegacji oficjalnych i osoby mające zezwolenie na pobyt w Rosji.

Nie tylko w polskich sklepach brakuje papieru toaletowego. Klienci wykupują go także w USA.


Fot. PAP/EPA/PETER DASILVA

W związku z rozwojem sytuacji epidemiologicznej w Europie MSZ uruchomiło infolinię dotyczącą możliwości przekraczania granic. Informacje można uzyskać pod numerem telefonu +48 22 523 8880. 

W nocy z piątku na sobotę zostały ogłoszone rozporządzenia MSWiA w sprawie przywrócenia tymczasowej kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową RP, będącą granicą wewnętrzną strefy Schengen oraz czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych. Kontrola graniczna osób zostaje przywrócona tymczasowo od soboty 14 marca do 24 marca.

W sobotę opublikowane zostało też rozporządzenie ws. zakazów w ruchu lotniczym na terytorium Polski. Wprowadza ono zakaz lądowania w portach lotniczych RP międzynarodowych lotów przewożących pasażerów.

Od niedzieli przez 10 dni do Polski nie będą mogli wjeżdżać cudzoziemcy. Polscy obywatele mogą wracać do kraju; będą poddani 14-dniowej domowej kwarantannie. Zawieszone zostają międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe

Narodowa Komisja Zdrowia Chin poinformowała w sobotę o 11 przypadkach zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w ciągu doby i 13 ofiarach śmiertelnych. Oznacza to nieznaczny wzrost zakażeń, w piątek informowano bowiem o 8 zakażeniach koronawirusem i 7 zgonach.

Liczba wszystkich zarejestrowanych zakażeń w ChRL wynosi obecnie 80 824, a bilans ofiar śmiertelnych sięga 3189. Wyzdrowiało 65 541 osób.

Chiny przekazały, że wszystkie spośród 13 zgonów, jakie spowodował Covid-19 w ciągu ostatniej doby, miały miejsce w prowincji Hubei. W przeddzień zmarło tam 6 osób spośród wszystkich 8 ofiar śmiertelnych w ChRL. Od początku epidemii w prowincji Hubei odeszły 3075 osoby.

W ramach dodatkowych działań w walce z koronawirusem władze pozwoliły w Moskwie i obwodzie moskiewskim, aby dzieci nie chodziły do szkoły, jeśli rodzice wolą pozostawić je w domu. Lekcje w szkołach nadal będą się odbywać. Dzieci w domach będą uczyć się zdalnie.

Ten tryb nauki, z nieobowiązkową frekwencją, będzie funkcjonował aż do odwołania.

Kolejnym nowym krokiem jest rozszerzenie trybu izolacji obowiązującej osoby, które powróciły z krajów z wysoką liczbą zakażeń koronawirusem.

Kolejne dni przesądzą, czy wobec rozwoju epidemii koronawirusa trzeba będzie przesunąć datę wyborów prezydenckich; dziś takiej decyzji nie ma, ale to nie znaczy, że jest ona wykluczona - powiedział wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker w sobotę w radiu RMF FM.

Kolejne trzy przypadki koronawirusa w Polsce. Wyniki dotyczą 2 osób z woj. pomorskiego (Gdańsk) i 1 z opolskiego (Opole). Łącznie w Polsce 84 osoby zakażonych jest koronawirusem powodującym chorobę Covid-19. 

W piątek na polskich granicach w związku zagrożeniem koronawirusem skontrolowano łącznie ponad 40 tys. osób - poinformowała w sobotę rzecznik prasowa Straży Granicznej por. Agnieszka Golias. Od środy kontrole prowadzone są na wszystkich odcinkach granicy.

w piątek na granicy zewnętrznej - z Rosją, Ukrainą i Białorusią - kontroli sanitarnej poddano 27 931 osób. Na granicy wewnętrznej i w portach skontrolowano natomiast 12 488 osób.

 

Stan pięciorga pacjentów z Wielkopolski, u których wykryto koronawirusa pozostaje bez zmian; zdaniem lekarzy jest dobry – poinformował w sobotę Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Do tej pory w regionie zakażenie SARS-Cov-2 potwierdzono u sześciu osób, jedna osoba zmarła. Szósty przypadek zakażenia koronawirusem odnotowano w piątek. Mężczyzna w średnim wieku z powiatu poznańskiego niedawno wrócił z Włoch, przebywa na kwarantannie, jego stan zdrowia jest określany jako dobry.

Darmowe testy na koronawirusa dla wszystkich Amerykanów oraz dwutygodniowy płatny urlop dla osób z Covid-19 przewiduje przegłosowana w nocy z piątku na sobotę przez Izbę Reprezentantów USA ustawa. Ma ona na celu złagodzenie wpływu koronawirusa na gospodarkę.

ZOBACZ: Darmowe testy na koronawirusa w USA? Jest decyzja parlamentu

W sobotę o godz. 11 odbędzie się posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego - poinformował w Polsat News szef KPRM Michał Dworczyk.

ZOBACZ: "Będzie wiele sytuacji, które trudno przewidzieć". Dziś posiedzenie rządowego zespołu kryzysowego

13 nowych przypadków koronawirusa w Polsce - poinformowało Ministerstwo Zdrowia na Twitterze. W sumie w naszym kraju wykryto 81 zakażeń Covid-19. 

Nowo narodzone dziecko w Anglii ma pozytywny wynik testu na koronawirusa, co oznacza, że stało się najmłodszą na świecie ofiarą pandemii. Będąca w ciąży matka została kilka dni temu zabrana do szpitala w Londynie z podejrzeniem zapalenia płuc.

Po porodzie okazało się, że jest chora na COVID-19. Noworodek został poddany badaniu natychmiast po przyjściu na świat i okazało się, że też jest zakażony.

ZOBACZ: Noworodek zakażony koronawirusem. To najmłodsza ofiara pandemii

W związku z koronawirusem w przestrzeni publicznej funkcjonuje wiele fachowych terminów. By mieć pewność, że rozumiemy przekazywane informacje, warto zapoznać się z wyjaśnieniami, np. co oznacza kwarantanna, hospitalizacja i dozór sanitarny.

ZOBACZ: Czym jest stan zagrożenia epidemicznego? Jak przebiega kwarantanna? Wyjaśniamy

Prymas Polski abp Wojciech Polak polecił, aby podczas każdej mszy św. i nabożeństw celebrowanych wewnątrz kościoła na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej przebywało maksymalnie 50 osób.

Ma to związek z decyzjami władz w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego na terenie kraju.

Wszystkim wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej prymas przypomniał o dyspensie od obowiązku uczestniczenia w niedzielnych i świątecznych mszach św. do 29 marca br., prosząc, by z tej możliwości skorzystali.

Modele statystyczne mające na celu prognozowanie potencjalnego zasięgu koronawirusa sugerują, że ponad milion Amerykanów może umrzeć, jeśli USA nie podejmą szybkich działań, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się Covid-19 tak szybko, jak to możliwe - pisze dziennik "The Hill".

"Co najmniej trzy różne modele stworzone przez ekspertów ds. epidemiologii sugerują, że nawet przy optymistycznych prognozach miliony Amerykanów zarażą się koronawirusem" - stwierdziła gazeta.

Modele stworzono w oparciu o to, co eksperci wiedzą do tej pory o rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Chinach i Stanach Zjednoczonych.

W sobotę o godz. 20.00 przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki wygłosi orędzie związane ze stanem zagrożenia epidemicznego w kraju.

W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz stosując się do rozporządzeń organów państwowych, abp Gądecki zwrócił się do biskupów diecezjalnych o wydanie decyzji, aby podczas każdej mszy świętej i nabożeństw wewnątrz kościoła mogło przebywać maksymalnie 50 osób.

"W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego, zachęcam do skorzystania z dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych mszach świętych" – napisał na Twitterze przewodniczący Episkopatu Polski.

W odpowiedzi na pandemię koronawirusa British Airways będą musiały uziemiać samoloty na skalę większą niż kiedykolwiek wcześniej i zwalniać pracowników, ostrzegł w piątek prezes firmy, dodając, że stawką jest przetrwanie linii.

Alex Cruz, w rozesłanej do pracowników wiadomości zatytułowanej "przetrwanie British Airways", napisał, że branża lotnicza staje w obliczu kryzysu "o globalnym rozmiarze, większego niż wszystko, co znaliśmy do tej pory", a konsekwencje będą poważniejsze niż w przypadku 11 września, kryzysu finansowego sprzed dekady czy SARS.

Ostrzegł też, że konieczna będzie redukcja pracowników. "Nie możemy utrzymywać naszego obecnego poziomu zatrudnienia i miejsca pracy zostaną zlikwidowane - być może na krótką, być może na dłuższą metę" - napisał Cruz.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie