Darmowe testy na koronawirusa w USA? Jest decyzja parlamentu

Świat
Darmowe testy na koronawirusa w USA? Jest decyzja parlamentu
PAP/EPA/Oliver Contreras / POOL
Pomysł darmowych testów na koronawirusa poparł prezydent USA Donald Trump

Darmowe testy na koronawirusa dla wszystkich Amerykanów oraz dwutygodniowy płatny urlop dla osób z Covid-19 przewiduje przegłosowana w nocy z piątku na sobotę przez Izbę Reprezentantów USA ustawa. Ma ona na celu złagodzenie wpływu koronawirusa na gospodarkę.

110-stronnicowy koronawirusowy pakiet zapewnia także większą pomoc dla bezrobotnych oraz trzy miesiące bezpłatnego urlopu w przypadku konieczności poddania się kwarantannie. Ustawa ma poparcie obu partii. Opowiedziało się za nią 363 kongresmenów; przeciw było 40.

 

ZOBACZ: Rząd zakazał międzynarodowych lotów. Będą wyjątki

 

Do jej przegłosowania doszło po kilku dniach negocjacji między szefową Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i ministra finansów USA Stevena Mnuchina.

 

Swoje poparcie dla pakietu zapewnił prezydent Donald Trump. Senat głosować będzie nad ustawą prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

 

Stan nadzwyczajny w USA

 

Ponadto Trump w piątek ogłosił wprowadzenie w USA stanu nadzwyczajnego w związku z epidemią koronawirusa. Do podjęcia takiej decyzji nakłaniali go zarówno Republikanie, jak i Demokraci. 

 

ZOBACZ: Pełny dostęp do testów na koronawirusa dla lekarzy? Prezydent: rozmawiałem o tym z ministrem

 

Ogłoszenie stanu nadzwyczajnego oznacza, że na zwalczanie pandemii koronawirusa przekazana zostanie kwota około 40 mld dolarów - twierdzi dziennik "New York Times". 

 

Trump zapowiedział, że pół miliona testów na Covid-19 będzie dostępnych w ciągu tygodnia. Dodał, że powinny się im poddać jedynie osoby, które wykazują symptomy choroby.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie