Trzecia ofiara koronawirusa w Polsce. Ponad 100 zakażonych

Polska
Trzecia ofiara koronawirusa w Polsce. Ponad 100 zakażonych
PAP/Wojtek Jargiło
Zmarły w sobotę pacjent przebywał w lubelskim szpitalu

"Mamy 10 nowych przypadków zakażenia #koronawirus" - poinformowało na Twitterze Ministerstwo Zdrowia. Jak dodano, "jednocześnie z przykrością informujemy, że zmarła trzecia osoba zakażona koronawirusem". W sobotę późnym wieczorem potwierdzono kolejny jeden przypadek zakażenia.

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, zmarł "66-letni mężczyzna, który w stanie poważnym przebywał w szpitalu w Lublinie (woj. lubelskie) i miał choroby współistniejące". Informacja została przekazana za pośrednictwem Twittera.

 

66-latek, który zmarł został przyjęty do szpitala w nocy z 11 na 12 marca. - Wszystko wskazuje na to, że przyczyną śmierci była prawdopodobne była inna niż ostra niewydolność oddechowa. To inny mechanizm zgonu niż te wcześniejsze przypadki osób, które zmarły, a były zakażone koronawirusem - poinformował dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych - Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

 

Rodzina zmarłego otrzymała wsparcie psychologiczne.

 

 

ZOBACZ: Unijne pieniądze na walkę z koronawirusem. Polska dostanie więcej niż inni

 

"W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 104/3 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)" - podało MZ. Od rana w sobotę poinformowano łącznie o 36 nowych zdiagnozowanych przypadkach.

 

 

"Pozytywny test wyszedł 65-letniej mieszkance Krapkowic. Wiadomo, że w ostatnim czasie wróciła z zagranicy. Służby odtwarzają ostatnie dni jej pobytu w kraju i będą kierować osoby, które miały z nią kontakt na kwarantannę. Kobieta jest w stanie stabilnym, zostanie objęta opieką na oddziale zakaźnym" - poinformował starosta krapkowicki Maciej Sonik. Według nieoficjalnych informacji chora miała niedawno przyjechać z Holandii.

 

 

Zobacz aktualną mapę zakażeń

 

 

Wcześniej 57-latka i 73-latek

 

Pierwszą śmiertelną ofiarą koronawirusa w Polsce była 57-letnia kobieta leczona w poznańskim szpitalu. Pacjentka była w ciężkim stanie - była podłączona do respiratora, w stanie śpiączki farmakologicznej. O jej śmierci ministerstwo poinformowało w czwartek w godzinach okołopołudniowych.

 

Do drugiego zgonu doszło w piątek wieczorem. Był to 73-letni mężczyzna, który w stanie ciężkim przebywał we wrocławskim szpitalu i miał choroby współistniejące. Pacjent został przyjęty do szpitala tydzień wcześniej; od początku jego stan był ciężki.

 

ZOBACZ: Radykalne kroki Kijowa. Jak Ukraina walczy z koronawirusem?

 

W ostatnich dniach zapadły decyzje o odwołaniu imprez masowych oraz zawieszeniu zajęć na uczelniach, w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych do 25 marca. Od weekendu w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Zawieszone zostają międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. Transport cargo działa; towary mają wyjeżdżać i wjeżdżać bez zakłóceń. Od niedzieli przez 10 dni do Polski nie będą mogli wjeżdżać cudzoziemcy. Polscy obywatele mogą wracać do kraju; będą poddani 14-dniowej domowej kwarantannie.

 

W związku z zagrożeniem koronawirusem rząd zdecydował o ograniczeniu funkcjonowania centrów i galerii handlowych. Sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne. Inaczej działać będą restauracje i bary - zamówienia możliwe tylko na wynos lub z dowozem.

prz/bia/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie