Co z Polakami, którzy chcą wrócić do kraju? Akcja #LotDoDomu

Polska
Co z Polakami, którzy chcą wrócić do kraju? Akcja #LotDoDomu
Polsat News
"Będzie wiele sytuacji, które trudno przewidzieć". W KPRM posiedzenie rządowego zespołu kryzysowego

- Zdaję sobie sprawę, że wprowadzone ograniczenia tworzą wiele sytuacji trudnych, szczególnie dla osób, które są poza granicami kraju. Zamykamy granice dla wirusa, ale chcemy, żeby nasi obywatele mogli do Polski wrócić - mówił premier.

Morawiecki podkreślał, że Polska zamyka swoje granice "dla wirusa", ale chce umożliwić powrót do kraju obywateli polskich oraz niektórych cudzoziemców, zwłaszcza z miejsc, z których trudno wrócić transportem kołowym, w tym z: Wielkiej Brytanii, Irlandii, Cypru, Malty, USA i Kanady.

 

- Zaplanowane wcześniej loty czarterowe odbędą się zgodnie z wcześniejszymi harmonogramami. Jeśli ktoś wyjechał na urlop tydzień lub dwa tygodnie temu i za kilka dni przypada mu lot do Polski, to odbędzie się on zgodnie z harmonogramem - poinformował premier.

 

 

Jak dodał wobec obywateli, którzy chcą wrócić do Polski, a nie mają wykupionych biletów na zorganizowane już loty czarterowe zostaną przeznaczone specjalne loty Polskich Linii Lotniczych LOT, w tym z m.in. Wielkiej Brytanii, Irlandii, Cypru, Malty czy USA.

 

ZOBACZ: Pinkas: wyzdrowiało 13 pacjentów zakażonych koronawirusem

 

- Wobec Polaków, którzy, można powiedzieć utknęli albo po prostu znaleźli się lub przebywają w innych częściach świata, rzadziej odwiedzanych chcemy zaoferować na specjalnie przygotowanej stronie PLL LOT możliwość zapisywania się na powroty do kraju i zarówno te powroty z Wielkiej Brytanii, USA, Irlandii, Cypru lub Malty jak również dalszych krajów, jak Jordania - wiemy, że jest tam grupa Polaków - czy państw na Bliskim Wschodzie bądź w północnej Afryce loty będą się odbywały po dokonaniu odpowiednich zapisów na specjalnie do tego przygotowanych stronach - mówił premier.

 

WIDEO: zobacz wystąpienie premiera

  

 

Jak dodał, "cena tych biletów będzie zryczałtowana, będzie jednakowa dla wszystkich. Nie będzie tak, że ten, kto pierwszy się zapisze, ten będzie miał niższa cenę, a ten, kto ostatni będzie wysoką cenę płacił. Będzie jednakowa cena, a dodatkowa opłatę, dodatkowy koszt poniesie państwo polskie".

 

 

- Dla wszystkich obywateli RP, którzy ze względu na odległość nie są w stanie przekroczyć granicę Polski transportem kołowym, tworzymy trzy możliwości powrotu do kraju drogą lotniczą - poinformował szef rządu

 

- Państwo pomoże obywatelom w powrocie na teren Rzeczypospolitej - powiedział premier.

 

 

- PLL LOT będzie realizował program powrotu Polaków do kraju. Pierwsze loty w tej formule już jutro - poinformował prezes PLL LOT Rafał Milczarski.

 

 

- W sobotę po godz. 22 ruszą strony internetowe dla Polaków wracających do kraju - lotdodomu.pl i lotdodomu.com - mówił Milczarski.

 

Jak wrócić do Polski?

 

Rząd przewidział trzy możliwości powrotu do kraju drogą lotniczą.

Pierwsza: realizacja dotychczas zaplanowanych lotów czarterowych

Mimo zawieszenia międzynarodowych połączeń lotniczych, do Polski wpuszczone zostaną wszystkie samoloty czarterowe z Polakami, które miały wcześniej zaplanowane loty. Razem z nimi wylądować na terenie naszego kraju będą mogli także uprawnieni do tego cudzoziemcy, czyli:

  • małżonkowie obywateli polskich,
  • dzieci obywateli polskich,
  • osoby posiadające Kartę Polaka,
  • osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

Te loty czarterowe, które wcześniej zostały już zarezerwowane, odbędą się więc bez przeszkód.

Druga: specjalne czartery LOT-u

Polskie Linie Lotnicze LOT zorganizują specjalne loty czarterowe w różne regiony świata, aby zabrać naszych obywateli do domu. Wszyscy Polacy, którzy będą chcieli powrócić do kraju, a także uprawnieni do tego cudzoziemcy, którzy na stałe związani są z Polską (wykaz powyżej) będą mogli zakupić bilet na przelot za pośrednictwem platformy internetowej LOT-u.

Zaplanowane dodatkowe loty odbędą się m.in.:

  • z Wielkiej Brytanii,
  • z Irlandii,
  • z Cypru,
  • z Malty,
  • ze Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Trzecia: loty według zapotrzebowania

Osoby znajdujące się w miejscach, do których LOT nie organizuje specjalnych przelotów, będą mogły zgłaszać zapotrzebowanie na stworzenie takiego lotu.

 

Od weekendu w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Zawieszone zostają międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. Transport cargo działa; towary mają wyjeżdżać i wjeżdżać bez zakłóceń. Od niedzieli przez 10 dni do Polski nie będą mogli wjeżdżać cudzoziemcy. Polscy obywatele mogą wracać do kraju; będą poddani 14-dniowej domowej kwarantannie.

 

ZOBACZ: Noworodek zakażony koronawirusem. To najmłodsza ofiara pandemii

 

W związku z zagrożeniem koronawirusem rząd zdecydował też o ograniczeniu funkcjonowania centrów i galerii handlowych. Sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne. Inaczej działać będą restauracje i bary – zamówienia możliwe tylko na wynos lub z dowozem. Ponadto zdecydowano o zakazie zgromadzeń powyżej 50 osób.

 

 

 

Specjalne połączenia lotnicze

 

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował przed rozpoczęciem posiedzenia zespołu, że będzie się on zajmował m.in. omówieniem kwestii powrotu Polaków, którzy są poza granicami kraju w dalszych odległościach. - Czyli takich, których nie można pokonać transportem kołowym. Chcemy zorganizować specjalne połączenia lotnicze, czarterowe w tym zakresie, aby Polacy, którzy są za granicą w łatwiejszy sposób mogli wrócić na teren kraju, albo na teren Europy - powiedział Müller. Jak dodał informacje, o podjętych decyzjach w tej sprawie będą komunikowane po zakończeniu posiedzenia zespołu.

 

ZOBACZ: Rosja zamyka granicę z Polską. MSZ uruchamia specjalną infolinię

 

Müller powiedział też, że rząd przedstawi pakiet rozwiązań, nie tylko dla przedsiębiorców, dotyczący kryzysu, który mamy ze względu na epidemię. - Ten pakiet rozwiązań będziemy w ciągu najbliższych dni przedstawiać, chcemy go skomponować w całości - zapowiedział.

 

Dodał, że w tej chwili wszystkie resorty pracują na pełnych obrotach, aby analizować sytuację, gdzie ta pomoc jest najbardziej potrzebna. - I taki pakiet rozwiązań będziemy przedstawiać, bo zdajemy sobie sprawę, że to jest sytuacja, która nie miała miejsca jeszcze w najnowszej historii Polski - podkreślił rzecznik rządu.

 

Zawieszenie zajęć na uczelniach

 

W ostatnich dniach zapadły też decyzje o zawieszeniu zajęć na uczelniach, w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych do 25 marca.

W sobotę rano resort zdrowia potwierdził kolejne przypadki zarażenia koronawirusem - łącznie liczba chorych wzrosła do 84 osób. Dwie z zakażonych osób zmarły.

 

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r.

msl/prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie