"Nie możemy ulec panice". Orędzie prezydenta ws. koronawirusa

Polska
"Nie możemy ulec panice". Orędzie prezydenta ws. koronawirusa
Kancelaria Prezydenta

- Zawsze w trudnych chwilach potrafimy się jednoczyć, wzajemnie sobie pomagać. Pokazaliśmy to wielokrotnie. Wiem, że jako Polacy doskonale zdamy egzamin z odpowiedzialności i solidarności - mówił w orędziu dotyczącym koronawirusa prezydent Andrzej Duda.

- Od kilku miesięcy na całym świecie rozprzestrzenia się koronawirus, zachorowało już ponad 100 tys. ludzi, odnotowano tysiące zgonów. Sytuacja jest poważna, także w Europie, gdzie większość krajów odnotowały przypadki zarażenia wirusem. Z uwagą i troską obserwujemy to, co dzieje się we Włoszech, które w największym stopniu zostały dotknięte epidemią. Jak poważna stacje się sytuacja w Hiszpanii, Francji, czy Niemczech, które odnotowują kilkaset nowych zachorowań dziennie - mówił prezydent w orędziu. 

 

ZOBACZ: "Nie martw się o składki ZUS. Zapłacisz je później bez odsetek"

 

Wideo: orędzie prezydenta ws. koronawirusa

  

 

Duda zwrócił uwagę, że wirus w ostatnich dniach dotarł także do Polski. - Spodziewaliśmy się tego, wiemy, że liczba osób zarażonych będzie w najbliższych dniach rosnąć. Zapewniam, że władze Rzeczpospolitej wcześniej podjęły odpowiednie kroki, by się do tego przygotować. Teraz podejmowane są konieczne, zdecydowane działania, które mają jak najskuteczniej chronić Polaków. Wprowadzone zostały kontrole sanitarne na granicach naszego kraju. Wydana została decyzja o zakazie organizacji imprez masowych, w następnych dniach podejmowane będą kolejne kroki. Przyświeca nam wszystkim zasada: po pierwsze zapobieganie i ochrona - powiedział.

 

"Pracujemy z poświęceniem, by chronić Polaków"

 

- Jestem w stałym kontakcie z premierem, ministrem zdrowia i ministrem spraw wewnętrznych. Rząd, administracja rządowa i samorządowa, służby sanitarne, medyczne, policja, straż pożarna, straż graniczna, wojsko, pracują z poświęceniem, by chronić Polaków - dodał.

 

ZOBACZ: Szpital w Radomiu na własną rękę zlecił szycie maseczek. Nie ma ich gdzie kupić

 

- Wysoko oceniam działania podejmowane w tej sprawie i bardzo za nie dziękuję. Podejdźmy ze zrozumieniem do tych działań. Proszę uważnie śledzić wszystkie zalecenia wydawane przez służby i do nich się stosować. Apelując o zachowanie spokoju i zdrowego rozsądku pamiętajmy równocześnie, nauczeni doświadczeniem innych krajów, że sprawa jest poważna. Nie wolno jej lekceważyć. Koronawirus to nie tylko sprawa rządu, to sprawa nas wszystkich. Dziś sprawa każdego Polaka - podkreślił Andrzej Duda. 

 

- Oczywiście to na nas, rządzących spoczywa największa odpowiedzialność. Mam tego pełną świadomość i nie uchylam się od niej. Na moją prośbę odbyło się specjalne posiedzenie Sejmu, na którym przyjęto ustawę mającą ułatwić walkę z zagrożeniem. Niezwłocznie ją podpisałem i już obowiązuje. Dzisiaj zwołałem posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, by rząd i przedstawiciele opozycji mogli wspólnie ze mną rozmawiać o sposobach zapewnienia Polakom bezpieczeństwa - powiedział. 

 

ZOBACZ: 22. przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce

 

Podziękował także wszystkim uczestnikom za udział i konstruktywny dialog. - Dziękuję opozycji za odpowiedzialną postawę. Walka z koronawirusem nie ma barw politycznych. Jego zwalczanie jest naszych wspólnym zadaniem i obowiązkiem - dodał. 

 

"Ważne jest odpowiedzialne działanie"

 

- Szanowni państwo, w sytuacji zagrożenia ważne jest odpowiedzialne działanie. Nie możemy ulec panice, ale nie możemy też narażać naszych współobywateli na niebezpieczeństwo. Pamiętajmy o tym. Dlatego jako prezydent zwracam się do wszystkich moich rodaków, wszystkich obywateli, abyśmy w obliczu zagrożenia koronawirusem pamiętali, że tylko wspólnym działaniem możemy go zwalczyć. Naszą bronią jest wiedza, rozsądek i higiena, ale otoczmy szczególną opieką osoby starsze. Pamiętajmy o naszych dziadkach, rodzicach, a także osobach samotnych, naszych sąsiadach, znajomych. Zaoferujmy im wszelką niezbędną pomoc, nie narażajmy ich na ryzyko - podkreślił Andrzej Duda.

 

ZOBACZ: Na uczelniach wyższych odwołane zajęcia, zamknięte biblioteki. Z obawy przed koronawirusem

 

- Zawsze w trudnych chwilach potrafimy się jednoczyć, wzajemnie sobie pomagać. Pokazaliśmy to wielokrotnie. Wiem, że jako Polacy doskonale zdamy egzamin z odpowiedzialności i solidarności - podsumował.

 

We wtorek odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, którego tematem było współdziałanie i zapobieganie koronawirusowi. W spotkaniu uczestniczyli poza prezydentem także m.in. premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu, Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki, ministrowie: zdrowia - Łukasz Szumowski, spraw wewnętrznych i administracji - Mariusz Kamiński, edukacji - Dariusz Piontkowski, spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, obrony - Mariusz Błaszczak. Obecny był też Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.

 

ZOBACZ: Abp Gądecki prosi o zwiększenie liczby niedzielnych mszy. W związku z koronawirusem

 

W posiedzeniu RBN wzięli też udział przedstawiciele ugrupowań parlamentarnych: szef klubu PiS Ryszard Terlecki, przewodniczący PO i szef klubu KO Borys Budka, lider PSL i przewodniczący klubu KP PSL-Kukiz15 Władysław Kosiniak-Kamysz, przedstawiciel Lewicy, lider Wiosny Robert Biedroń oraz przewodniczący koła Konfederacji Jakub Kulesza.

 

"Można śmiało mówić o wspólnym działaniu"

 

Po posiedzeniu prezydent Duda wyraził wdzięczność wszystkim uczestnikom spotkania za udział w nim oraz za wszystkie wypowiedzi. Podkreślił, że spotkanie było bardzo merytoryczne, a dyskusja bardzo rzeczowa. Jak relacjonował podczas posiedzenia RBN, premier oraz ministrowie przedstawili bardzo szczegółową informację a w dyskusji zabierali głos wszyscy uczestnicy spotkania.

 

Prezydent dodał, że "było wiele ważnych propozycji, które zostały przedstawione także przez stronę opozycyjną". - Była to bardzo merytoryczna dyskusja bez krytyki wobec rządzących. To znaczy, to co do tej pory zostało zrobione przez rząd, przez inspekcję sanitarną zostało dobrze ocenione. Cieszę się z tego, bo uważam, że zarówno rząd, jak i inspekcja zasługują na takie oceny, podobnie jak i służby - policja, straż graniczna, straż pożarna - dodał prezydent.

 

ZOBACZ: Trzy nowe przypadki koronawirusa w Polsce

 

Według niego "można śmiało mówić o wspólnym działaniu, doskonałym zrozumieniu problemu". - Wypowiedzi przedstawicieli wszystkich stron sceny politycznej były jednoznaczne, że należy podejmować działania zdecydowane; takie, które faktycznie w radykalny nawet sposób będą prowadziły do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa - powiedział.

 

Prezydent nie widzi podstaw o zagrożeniu dla wyborów

 

Według prezydenta "rząd otrzymał, od najważniejszych przedstawicieli pozycji, jak gdyby zielone światło do tego, żeby takie działania podejmować". - Rozumiem, że w związku z tym działania rządu, o których tutaj mówiliśmy, gdyby były wdrażane, nie będą ze strony opozycyjnej krytykowane - dodał Andrzej Duda.

 

Duda podkreślił tez, że nie widzi podstaw o zagrożeniu dla wyborów. Jednocześnie prosił o zachowywanie szczególnych środków ostrożności, unikanie zgromadzeń. Poinformował, że w trakcie kampanii nie będzie obecnie prowadził dużych spotkań i poprosił o to również pozostałych kandydatów wyborach prezydenckich.

 

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce. Wysokie mandaty za nieprzestrzeganie kwarantanny

 

W Polsce potwierdzono dotychczas 20 przypadków koronawirusa, w tym trzy - w województwie mazowieckim.

 

W związku z wystąpieniem w Polsce zachorowań wywołanych koronawirusem we wtorek odbyło się też posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego. Po posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego premier poinformował, że została podjęta decyzja o odwołaniu wszystkich imprez masowych.

 

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem.

msl/ PAP, Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie