Na uczelniach wyższych odwołane zajęcia, zamknięte biblioteki. Z obawy przed koronawirusem

Polska
Na uczelniach wyższych odwołane zajęcia, zamknięte biblioteki. Z obawy przed koronawirusem
Wikimedia Commons/Jorge Láscar/CC BY 2.0
Do 14 kwietnia odwołane są wykłady i zajęcia dla studentów i doktorantów Uniwersytetu Warszawskiego

Uniwersytet Warszawski odwołuje do 14 kwietnia zajęcia dla studentów i doktorantów, a do 30 kwietnia - wydarzenia otwarte, w tym wykłady, konferencje i spektakle. Z powodu zagrożenia koronawirusem podobne kroki podjęły także inne uczelnie - m.in. Uniwersytet Jagielloński i Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Uniwersytet Warszawski poinformował na swoich stronach, że od środy 11 marca do 14 kwietnia 2020 r. odwołane są wykłady i zajęcia dla studentów, doktorantów, słuchaczy. Nie dotyczy to zajęć prowadzonych zdalnie.

 

Do 30 kwietnia 2020 r. odwołane są też wydarzenia o charakterze otwartym (np. konferencje, sympozja, wykłady otwarte, imprezy artystyczne) i innych).

 

Do końca kwietnia br. zawieszone mają też być służbowe wyjazdy zagraniczne oraz udział w konferencjach krajowych pracowników, doktorantów i studentów.

 

ZOBACZ: Abp Gądecki prosi o zwiększenie liczby niedzielnych mszy. W związku z koronawirusem

Zamyka się też dla czytelników Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie.

 

Zamknięte ekspozycje w Muzeum UJ

 

Także  biuro prasowe Uniwersytetu Jagiellońskiego podało, że zarządzeniem rektora UJ odwołuje się wykłady dla studentów i doktorantów i zaleca się ich udostępnianie drogą elektroniczną. Odwołuje się też zajęcia wychowania fizycznego.

 

- Odwołanie dotyczy wykładów. Jeśli chodzi o ćwiczenia, to o ich organizacji lub odwołaniu decydują dziekani poszczególnych wydziałów – powiedział Adam Koprowski z biura prasowego UJ. Organizacja zajęć klinicznych w Collegium Medicum UJ uregulowania zostanie odrębnym zarządzeniem prorektora ds. Collegium Medicum.

 

Decyzją rektora uczelni odwołane zostają też wszystkie konferencje i imprezy o charakterze ogólnouczelnianym, wstrzymane wszystkie wyjazdy służbowe zagraniczne, a wyjazdy krajowe służbowe ograniczone do tych "bezwzględnie koniecznych"; wstrzymane zostają przyjazdy do UJ gości zagranicznych.

 

Uczelni poinformowała również, że zamyka wszystkie ekspozycje w Muzeum UJ – Collegium Maius, Muzeum Farmacji i Ogrodu Botanicznego; Wstrzymuje też zakwaterowanie nowych osób w akademikach i wprowadza zakaz odwiedzin gości z zewnątrz.

 

Decyzja władz uczelni obowiązuje od dnia zarządzenia, czyli od wtorku, do dnia uchylenia zarządzenia – poinformowała uczelnia. W dokumencie czytamy też, że pracodawca może polecić wykonywanie pracownikowi, przez określony czas, pracy zdalnej – szczegóły takiej formy pracy mają zostać określone w osobnym komunikacie kanclerza UJ.

 

Bez zajęć na UAM w Poznaniu oraz w jego filiach

 

Do wtorku 24 marca włącznie Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zawiesza wszystkie zajęcia na uczelni - poinformowała we wtorek rzeczniczka UAM Małgorzata Rybczyńska. Decyzję podjął rektor uczelni prof. Andrzej Lesicki.

 

Rybczyńska podała, że decyzja o zawieszeniu zajęć dotyczy zarówno studentów dziennych, jak i zaocznych oraz podyplomowych w Poznaniu oraz filiach w Kaliszu, Gnieźnie, Pile i Słubicach.

 

"W późniejszym czasie zostanie przygotowana informacja o sposobie odrobienia nieodbytych zajęć. Odwołane zostają także wszystkie imprezy sportowe i inne wydarzenia organizowane przez uniwersytet" - poinformowała rzeczniczka w komunikacie prasowym.

 

Zwolnienie z zajęć na czas kwarantanny

 

Także władze Uniwersytetu Łódzkiego zdecydowały o odwołaniu uroczystości, zgromadzeń i konferencji naukowych oraz imprez sportowych, które miały mieć miejsce do 15 marca

 

Rektor uniwersytetu prof. Antoni Różalski zaapelował także do pracowników i studentów UŁ o rezygnację z prywatnych wyjazdów zagranicznych, szczególnie do krajów, w których wykryto koronawirusa.

 

"Przypominam przy okazji, że osoby, które powracają z tych krajów, proszone są o 14-dniową izolację w warunkach domowych, a w razie zaobserwowania podwyższonej temperatury (powyżej 38 st. C) i innych objawów choroby o skontaktowanie się ze służbami sanitarnymi. W tym czasie osoby te zwolnione są z obowiązku uczestnictwa w zajęciach i świadczenia pracy na rzecz Uniwersytetu Łódzkiego" – dodał.

 

Odwołane zajęcia w Akademii Teatralnej 

 

Rektor Politechniki Wrocławskiej i przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola prof. Cezary Madryas powiedział we wtorek na konferencji prasowej, że biorąc pod uwagę dobro i zdrowie studentów jednomyślnie podjęto uchwałę, że od środy zostaną wstrzymane "wszelkie formy dydaktyczne" na 14 uczelniach publicznych na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie.

 

- Przejdziemy na system edukacji zdalnej, choć nie wszystkie formy dydaktyczne mogą być w ten sposób realizowane, będziemy ten problem rozwiązywać na bieżąco - powiedział rektor.

 

Także Politechnika Białostocka, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet w Białymstoku i Akademia Teatralna w Białymstoku odwołują bądź przesuwają na późniejszy termin imprezy zaplanowane w najbliższym czasie w związku z koronawirusem - wynika z opublikowanych przez te uczelnie informacji.

 

Na październik przesunięto Ogólnopolską Konferencję Naukowo-Szkoleniową "Edukator Zdrowia - Zawód przyszłości", która miała się odbyć 19 marca. Na czerwiec lub nawet wrzesień przesunięto także mającą się odbyć w dniach 17-18 kwietnia w Białymstoku VIII Konferencję i Warsztaty Asocjacji Intensywnej Terapii Kardiologicznej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

 

Na Uniwersytecie Medycznym nie odbędzie się także akcja "Studiuj z UMB".

 

Odwołane Targi Akademia

 

We wtorek wieczorem poinformowano również o odwołaniu zajęć na Uniwersytecie Gdańskim. Rektor UG Jerzy Gwizdała poinformował, że od 11 marca zamyka się też czytelnie Biblioteki Głównej oraz bibliotek specjalistycznych.

 

W komunikacie podano, że zawiesza się do odwołania wszelkie wydarzenia naukowe, sportowe i artystyczne organizowane na terenie Uniwersytetu Gdańskiego oraz zajęcia prowadzone w Gdańskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

 

UG poinformował też, że zostały również odwołane Targi Akademia. Wcześniej odwołano zajęcia kliniczne i wykłady na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

zdr/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie