Koronawirus w Polsce. Wysokie mandaty za nieprzestrzeganie kwarantanny

Polska
Koronawirus w Polsce. Wysokie mandaty za nieprzestrzeganie kwarantanny
Polsat News/ Zdj. ilustracyjne
W czasie kwarantanny nie wolno opuszczać określonego miejsca

Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 5 tys. zł - informuje Ministerstwo Zdrowia. Resort wyjaśnia w dostępnych tam materiałach m.in. czym jest kwarantanna, na kogo jest nakładana i na jak długo. - Do każdej osoby objętej kwarantanną przyjdzie policja i poprosi o potwierdzenie, czy osoba jest w tym miejscu, gdzie powinna być - mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Podczas wtorkowej konferencji Szumowski zapowiedział wprowadzenie metod "bardzo ścisłej kontroli" osób przebywających w kwarantannie.

 

- Wiemy, że część z tych osób może być samotna, w wieku podeszłym lub może wymagać pomocy. W związku z tym wspólnie z ministerstwem spraw wewnętrznych i polską policją wypracowaliśmy mechanizm objęcia opieką osób, które są w kwarantannie - poinformował szef MZ.

 

ZOBACZ: Kolejki przed marketami, próby ucieczki. Polka o życiu w czerwonej strefie we Włoszech

 

Powiedział, że policjanci będą codziennie pukać do drzwi osób przebywających w kwarantannie i pytać, czy czegoś nie potrzebują, a także sprawdzać, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny.

 

- Z punktu widzenia ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa to jest niezwykle istotne i ważne, żebyśmy bardzo odpowiedzialnie i poważnie podchodzili do kwarantanny. To nie jest czas wolny, czas kiedy możemy wyjść do sklepu, z psem na spacer lub pójść po bułki. To jest czas, kiedy musimy być w domu, w miejscu gdzie powinniśmy przebywać - powiedział.

 

14 dni kwarantanny

 

MZ wyjaśnia, że kwarantanna nakładana jest na osoby zdrowe, które miały styczność z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem.

 

Kwarantannę nakłada państwowy powiatowy lub graniczny inspektor jako decyzję administracyjną. Nakłada się ją na 14 dni od dnia styczności z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie.

 

 

W czasie kwarantanny nie wolno opuszczać określonego miejsca. Należy unikać spotykania się z innymi osobami, a jeśli to niemożliwe – zachować bezpieczny odstęp wynoszący 1-1,5 m.

 

ZOBACZ: Kwarantanna - jak wykorzystać "przymusowe wakacje"? Zrób to, na co zwykle nie masz czasu

 

Podczas kwarantanny trzeba udzielać inspekcji sanitarnej informacji o stanie zdrowia. W razie jego pogorszenia, należy natychmiast powiadomić sanepid przez telefon i zgłosić się do oddziału zakaźnego.

 

W czasie kwarantanny należy przestrzegać zasad higieny, w szczególności myc ręce; unikać dotykania oczu i ust, zakrywać usta i nos podczas kaszlu zgięciem łokcia lub chusteczką.

 

MZ podnosi, że za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 5 tys. zł.

 

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W Polsce potwierdzono dotąd 18 przypadków SARS-Cov-2.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie