Abp Gądecki prosi o zwiększenie liczby niedzielnych mszy. W związku z koronawirusem

Polska
Abp Gądecki prosi o zwiększenie liczby niedzielnych mszy. W związku z koronawirusem
wikimedia.commons/Silar/CC BY-SA 4.0
Abp Gądecki tłumaczy, że apel o zwiększenie liczby mszy wynika z zaleceń GIS

W związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, żeby nie było dużych zgromadzeń osób, proszę o zwiększenie – w miarę możliwości, liczby niedzielnych Mszy Świętych w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych – napisał we wtorkowym komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Arcybiskup w swoim komunikacie zaapelował, by obecnej sytuacji osoby starsze i schorowane pozostały w domach i śledziły transmisje Mszy Świętych w telewizji.

 

ZOBACZ: Puste kropielnice, Komunia na rękę, bez "znaku pokoju". Kościół reaguje na koronawirusa

 

"Przypominam, że nie ma wymogu, by podczas Mszy św. przekazywać znak pokoju przez podanie dłoni" - napisał arcybiskup.

 

Metropolita zaapelował o "polecanie Bogu zmarłym na skutek koronawirusa". "Módlmy się o zdrowie dla chorych oraz w intencji lekarzy, personelu medycznego i wszystkich służb, które działają w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się tego wirusa. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii" -  dodał.

 

Komunia na rękę

 

W lutym przewodniczący KEP przekazał zalecenia w związku z możliwością pojawienia się koronawirusa w Polsce. Mówił m.in. o możliwości przyjmowania "Komunii świętej na rękę".

 

ZOBACZ: Abp Gądecki przekazał zalecenia w związku z koronawirusem

 

Podkreślał również, że osoby, które obawiają się zarażenia, nie powinny korzystać z wody święconej umieszczonej w kropielnicach.

 

- Pamiętajmy, że w czasie każdego zagrożenia życia społeczności ludzkiej odwoływano się zawsze do mocy gorącej modlitwy i skuteczności sakramentów. Dlatego zachęcam wszystkich do ożywienia głębokiej wiary w moc Eucharystii i polecania Panu Bogu tej sprawy w modlitwie powszechnej - mówił arcybiskup.

bas/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie