Odwołano wszystkie imprezy masowe. Co z kinami, teatrami i meczami?

Polska
Odwołano wszystkie imprezy masowe. Co z kinami, teatrami i meczami?
Wikimedia Commons/Zygmunt Put
Czy wkrótce sale kinowe będą świecić pustkami ze względu na koronawirusa?

Premier zdecydował, że do odwołania nie można organizować w Polsce imprez masowych. Ma to być jeden ze sposobów na walkę z koronawirusem. Nie odbędą się więc m.in. duże koncerty w halach widowiskowych. Czy "szlaban" obejmuje też seanse w kinach albo spektakle w teatrach? Wątpliwości wyjaśnił dr hab. Grzegorz Gudzbeler z Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego Uniwersytetu Warszawskiego.

- Koronawirus to globalne zagrożenie. Wolimy zapobiegać niż leczyć. Podjęliśmy decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

 

Stwierdził wówczas, że jego decyzja jest "zgodna z definicją ujętą w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych". 

 

ZOBACZ: Premier: odwołujemy wszystkie imprezy masowe

 

- Obserwując wszystko wokół i czytając zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, a także w dyskusjach z naszymi partnerami, premierami, prezydentami innych państw podejmujemy decyzje, które mają na celu zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa - mówił premier.

 

"Jestem przekonany, że seans filmowy nie jest imprezą masową"

 

Do uchylenia zakazu odwołane zostaną m.in. większe koncerty, targi czy imprezy uliczne. Nie oznacza to jednak, że zostaną zamknięte również kina, teatry, filharmonie czy opery. 

 

- Jestem przekonany, że np. seans filmowy nie jest imprezą masową i nie podlega pod ten zakaz - zapewnił polsatnews.pl dr hab. Grzegorz Gudzbeler z Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Dodał, że również podmioty administracji samorządowej, np. władze miast, na razie nie mogą uniemożliwić nam wizyty w kinie należącym do prywatnego właściciela.

 

Jakich wydarzeń nie obejmie zakaz imprez masowych?

 

Imprezami masowymi nie są też wydarzenia organizowane w muzeach, bibliotekach, domach kultury, galeriach sztuki lub podobnych obiektach. 

 

ZOBACZ: W Poznaniu zawieszone zajęcia we wszystkich szkołach, przedszkolach i żłobkach

 

Ustawa nie dotyczy też uroczystościach w szkołach. Nie zakazuje również uprawiania sportu na ogólnodostępnych, nieodpłatnych obiektach na otwartym terenie, a także organizowania imprez przez pracodawców dla ich pracowników.

 

Gudzbeler wyjaśnił polsatnews.pl, że o imprezie masowej w zamkniętym obiekcie mówimy, jeżeli zgromadzi się na niej co najmniej 500 osób. Natomiast na terenie otwartym to nie mniej niż 1000 osób.

 

Kibice nie będą dopingować reprezentacji Polski na stadionach

 

Dlatego kibice przez najbliższy czas nie będą mogli śledzić gry piłkarzy. Publiczność nie wejdzie m.in. na towarzyskie mecze reprezentacji Polski z Finlandią i Ukrainą oraz na spotkania Ekstraklasy.

 

ZOBACZ: Rozgrywki piłkarskie w Polsce bez publiczności

 

Tę decyzję podjął wspólnie premier Morawiecki oraz przedstawiciele Polskiego Związku Piłki Nożnej i PKO Ekstraklasy. 

wka/grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie