Szkoły zawieszają lekcje, odwołują zajęcia dodatkowe i imprezy dla uczniów. Koronawirus

Polska
Szkoły zawieszają lekcje, odwołują zajęcia dodatkowe i imprezy dla uczniów. Koronawirus
Polsat News
W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia potwierdziło pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem na terenie Wielkopolski

Miasto Poznań rekomenduje, by wszystkie miejskie szkoły, przedszkola i żłobki zostały od środy, zamknięte na najbliższe dwa tygodnie - ogłosił we wtorek wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski. Władze miasta podkreślają, że ostateczną decyzję podejmą dyrektorzy szkół. Ograniczenie wycieczek i imprez szkolnych wprowadzono także w Łodzi, a w Krakowie odwołano Festiwal Zawodów dla młodzieży.

AKTUALIZACJA: Zamykają się szkoły w Warszawie. Zajęcia w środę 11 marca zawiesiła Szkoła Podstawowa nr 150 na Bemowie. "W przypadku decyzji o zawieszeniu lekcji na dłuższy czas, nauczyciele będą prowadzić zajęcia online" - napisano na stronie placówki. Od środy zajęcia nie będą się odbywać w Zespole Szkół nr 43 przy ul. Dzieci Warszawy w Ursusie w środę i czwartek. W tym czasie w szkole będzie przeprowadzona dezynfekcja podała szkoła na swojej stronie. Co najmniej 10 dni potrwa przerwa w niepublicznej szkole w Wilanowie.

Szkoły zastrzegły, że sytuacja może ulec zmianie, a dalsze decyzje będą podawane w odrębnych komunikatach.

 

Minister edukacji może w uzasadnionych przypadkach czasowo ograniczyć lub zawiesić funkcjonowanie szkół i przedszkoli na obszarze kraju lub jego części - głosi ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 i innych chorób zakaźnych, która weszła w życie w niedzielę. Na razie ograniczanie zajęć rekomendują samorządy, które realizują zadania oświatowe.

 

Zawieszanie zajęć w szkołach, m.in. w Rybniku, Cieszynie i Poznaniu, jest wprowadzane na podstawie obowiązującego od 2002 roku rozporządzenia ministra edukacji w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Zgodnie z nim dyrektor za zgodą organu prowadzącego może zawiesić zajęcia, jeśli na danym terenie wystąpiły zdarzenia, które mogą zagrozić zdrowiu uczniów - podało Ministerstwo Edukacji.

 

"Absolutnie nie siejemy paniki"

 

W trakcie wtorkowej sesji rady miasta Solarski powiedział, że od środy zawieszone zostaną zajęcia w miejskich placówkach oświatowych. Zamknięte mają zostać także m.in. miejskie instytucje kultury, obiekty sportowe i zoo.

 

- Przede wszystkim chciałbym zaapelować o rozwagę i absolutnie nie uleganie panice - podkreślił we wtorek w trakcie sesji Rady Miasta Poznania zastępca prezydenta Jędrzej Solarski.

 

- Zdrowie, życie mieszkańców jest dla mnie najważniejsze, stąd takie działania - powiedział prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

 

Solarski poinformował również, że "w rozmowach z lekarzami, przede wszystkim ze szpitala na ul. Kurlandzkiej, czy naszego szpitala zakaźnego, gdzie jest pierwsza pacjentka zarażona koronawirusem, po rozmowach z szefem powiatowego Inspektoriatu Sanitarnego, w dniu dzisiejszym wystosujemy komunikat do wszystkich dyrektorów szkół, przedszkoli oraz żłobków żeby od dnia jutrzejszego zamknęli placówki".

 

ZOBACZ: Kolejne szkoły zawieszają zajęcia. Co mają zrobić rodzice?

 

Solarski podkreślił, że takie działanie jest działaniem profilaktycznym.

 

- Jeszcze raz powtarzam: absolutnie nie siejemy paniki, ale chcemy (działać) profilaktycznie - profilaktyka jest najtańsza i najłatwiejsza. Niestety przykład włoski pokazuje, że zakażenia bardzo często przechodziły poprzez dzieci, które w szkole zakażały się od swoich rówieśników, przechodziły koronawirusa kompletnie bezobjawowo, natomiast przenosiły tę chorobę, tego wirusa na osoby starsze, przede wszystkim seniorów - zaznaczył.

 

Rekomendacja miasta Poznania

 

- O decyzji poinformowaliśmy wojewodę wielkopolskiego, niewykluczone, że wkrótce takie decyzje będą podjęte w całej Polsce. Być może dmuchamy na zimne, ale profilaktyka jest łatwiejsza od późniejszego leczenia. Przykład włoski pokazuje, że lekceważenie koronawirusa przynosi złe efekty. Trzeba mu przeciwdziałać jak najwcześniej i my będziemy to robić - powiedział.

 

Solarski przewodzi powołanemu przez prezydenta miasta Zespołowi ds. monitorowania zagrożeń związanych z koronawirusem SARS-CoV-2 na terenie Poznania.

 

W związku z przekazaną na sesji informacją czasowo przestała działać miejska strona poznan.pl. We wtorek przed południem m.in. za pośrednictwem mediów społecznościowych miasto poinformowało, że władze miasta rekomendują zamknięcie placówek oświatowych, kulturalnych i sportowych. Jak podkreślono, decyzję podjęto, by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Władze miasta zaznaczyły, że ostateczną decyzję podejmą dyrektorzy szkół.

 

"Dyrektorzy dostaną szczegółowe informacje i wytyczne dotyczące sugerowanych zasad postępowania zarówno wobec uczniów, jak i nauczycieli" - powiedział cytowany w komunikacie wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski.

 

Miasto przypomniało, że w niedzielę weszła w życie ustawa ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem. Daje ona prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego, przysługującego rodzicom w przypadku zamknięcia szkół i przedszkoli z powodu epidemii. Zasiłek jest przyznawany maksymalnie na 14 dni i na takich zasadach, jak zasiłek opiekuńczy, jaki rodzice mogą dostać w przypadku nagłego zamknięcia szkoły.

 

Prawdopodobnie zamknięte na dwa tygodnie zostaną również miejskie instytucje kultury, baseny, lodowiska czy zoo. Organizowane przez miasto imprezy masowe zostaną przesunięte na późniejsze terminy. Miasto apeluje do przedsiębiorców, by unikali imprez masowych i skupisk ludzi.

 

Apel władz Poznania do abp. Gądeckiego

 

Solarski poinformował również, że jeszcze we wtorek wystosowany zostanie list do metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego z prośbą o rozważenie możliwości ograniczenia udziału wiernych w mszach św.

 

Jak tłumaczył Solarski, w mszach św. i nabożeństwach biorą udział w przeważającej większości osoby starsze, które są najbardziej zagrożone na zakażenie koronawirusem. - Uważam, że sytuacja jest na tyle teraz jeszcze możliwa, że przez tę profilaktykę może zminimalizować straty, jeżeli chodzi o koronawirusa - wskazał.

 

We wtorek lokalne media podały, że mąż zakażonej koronawirusem kobiety, która jest hospitalizowana w Poznaniu, jest szafarzem w jednej z parafii w wielkopolskich Czapurach. Mężczyzna miał niedawno udzielać komunii świętej.

 

ZOBACZ: Abp Gądecki przekazał zalecenia w związku z koronawirusem

 

Pod koniec lutego metropolita poznański, przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki wydał komunikat, w którym zachęcał duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności w związku z możliwością pojawienia się koronawirusa w Polsce.

 

Wskazał, że gdyby pojawiło się zagrożenie koronawirusem w kościołach i pomieszczeniach parafialnych, przez czas jego trwania należy starać się o zmniejszenie ryzyka zachorowań przez zwrócenie szczególnej uwagi na zachowywanie podstawowych zasad higieny.

 

Dodał, że w związku z istnieniem wiele dróg przenoszenia się tego wirusa trzeba, aby księża biskupi w swoich diecezjach, w ośrodkach, w których pojawiłoby się takie zagrożenie, przekazali wiernym informację o możliwości przyjmowania na ten czas komunii świętej duchowej lub na rękę.

 

W Łodzi zakaz wycieczek i imprez szkolnych

 

Polecenie nieorganizowania w szkołach imprez, wycieczek i wyjazdów uczniów, a także nieprzyjmowania gości z innych placówek edukacyjnych, wydał we wtorek łódzki kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski. Przyczyną zarządzenia również jest zagrożenie koronawirusem.

 

We wtorek łódzki kurator oświaty opublikował w tej sprawie komunikat, skierowany do dyrektorów szkół i placówek oświatowych w całym regionie.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Zostali spisani, bo uczestniczyli w kondukcie żałobnym. Złamali zakaz zgromadzeń

 

Informuje w nim, że w związku z zagrożeniami związanymi z rozprzestrzenianiem się koronawirusa wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński wydał polecenie nieorganizowania wycieczek i wyjazdów uczniów oraz nieprzyjmowania w charakterze gości grup uczniów i dzieci z innych szkół i placówek - co dotyczy także wymiany międzynarodowej.

 

Polecenie dotyczy również nieorganizowania zbiorowych wyjść uczniów i dzieci do kin, teatrów, muzeów itp. oraz wydarzeń na terenie szkół i placówek takich jak akademie, apele czy koncerty. Ma obowiązywać od 9 marca do odwołania.

 

Już wcześniej - na podstawie zalecenia głównego inspektora sanitarnego - zapadła w Łodzi decyzja o przełożeniu na inny termin Łódzkich Targów Edukacyjnych, które miały zacząć się w piątek w Miejskiej Arenie Kultury i Sportu. Z kolei w środę nie odbyły się targi edukacyjne w Skierniewicach. W obu imprezach miały uczestniczyć duże grupy uczniów.

 

- Na razie nie planujemy żadnych zmian w pracy szkół i przedszkoli w Łodzi. Natomiast odwoływane są różne wydarzenia związane z koniecznością wyjścia uczniów z placówek. Nie odbędzie się planowana na koniec tego tygodnia "Kolorowa Tolerancja" organizowana przez Centrum Dialogu, a także Dni Doradztwa Zawodowego, na których swoją ofertę ósmoklasistom prezentować miały szkoły branżowe - poinformowała Monika Pawlak z Urzędu Miasta Łodzi.

 

Łódzki Wydział Edukacji przypomniał dyrektorom placówek oświatowych o konieczności zapewnienia dzieciom i młodzieży środków higienicznych. Szkoły i przedszkola, w których zabraknie na ten cel środków, mogą liczyć na wsparcie urzędu.

 

W Małopolsce odwołano Festiwal Zawodów dla młodzieży

 

Władze województwa małopolskiego zdecydowały we wtorek o odwołaniu planowanego w przyszłym tygodniu w hali EXPO Kraków Festiwalu Zawodów przeznaczonego dla młodzieży. Jak podkreślono, chodzi o bezpieczeństwo gości, wystawców i zwiedzających, w związku ze zmieniającą się dynamicznie sytuacją epidemiologiczną.

 

Informację tę potwierdził rzecznik prasowy Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego Michał Drewnicki.

 

Festiwal zawodów miał się odbyć między 19 a 21 marca. Na razie nie ma ustaleń co do ewentualnego przesunięcia tego wydarzenia na inny termin.

 

ZOBACZ: 18. przypadek koronawirusa w Polsce

 

"Chcielibyśmy w tym miejscu podziękować wszystkim, którzy włożyli swój wysiłek i poświęcili czas w organizację Festiwalu Zawodów. Podjęliśmy trudną decyzję, jednak zdrowie i bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli jest wartością nadrzędną. Liczymy na zrozumienie ze strony naszych wystawców oraz wszystkich, którzy planowali wizytę na Festiwalu Zawodów" - podano w komunikacie opublikowanym na stronie Urzędu Marszałkowskiego.

 

Co roku podczas Festiwalu Zawodów swoją ofertę prezentuje blisko 150 wystawców z Małopolski, w tym szkoły branżowe, mundurowe i szkoły zagraniczne, zachęcając uczniów szkół podstawowych do wyboru dalszej ścieżki zawodowej właśnie w ich placówce. Poprzednią edycję tej imprezy odwiedziło ponad 30 tys. osób.

 

Jak powiedziała Katarzyna Gościańska z Targów w Krakowie, jeśli chodzi o inne wydarzenia planowane w hali EXPO Kraków, to już kilka dni temu zdecydowano o przeniesieniu Targów Krakdent. Ich planowany nowy termin to 28-30 maja. Decyzja zapadła w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa oraz zaleceniami Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Głównego Inspektora Sanitarnego. Co roku Krakdent, będącym największą imprezą stomatologiczną w Polsce, odwiedza ponad 15 tys. gości z całego świata, w tym m.in. wystawcy z Włoch, Niemiec i Francji.

pgo/bia/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie