W jakim stanie są pacjenci zarażeni koronawirusem?

Polska
W jakim stanie są pacjenci zarażeni koronawirusem?
PAP/Aleksander Koźmiński
We Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego przebywają trzy zakażone osoby

W Polsce potwierdzono 18. przypadków zakażenia koronawirusem. Mężczyzna hospitalizowany we Wrocławiu jest w stanie ciężki, pacjentka z Szczecina leży na oddziale Intensywnej Opieki Medycznej, a zakażona z Wielkopolski pozostaje w śpiączce farmakologicznej. Część pacjentów jest jednak w stanie stabilnym.

We Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego, który ma być w całości dedykowany leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem, hospitalizowane są trzy osoby z potwierdzonym patogenem.

 

Bez poprawy

 

W najpoważniejszym stanie jest 73-letni mężczyzna, który trafił do szpitala w piątek. Mężczyzna zaraził się od osób z rodziny, które przyjechały do niego z USA. Bliscy pacjenta zostali objęci nadzorem służb medycznych. We wtorek rano rzeczniczka szpitala Urszula Małecka przekazała, że stan pacjenta jest nadal ciężki.

 

ZOBACZ: Czy Polacy boją się zakażenia koronawirusem? Sondaż

 

- Niestety nie ulega on poprawie. Pacjent ma problemy z oddychaniem - dodała Małecka.

 

W szpitalu ze stwierdzonym zakażeniem koronawirusem przebywa też 74-letnia kobieta, która jest związana rodzinnie z 73-latkiem. Jej stan – jak przekazała Małecka – jest poważny, ale stabilny.

 

WIDEO: Zakażony koronawirusem 73-latek z Wrocławia w ciężkim stanie 

Trzeci z pacjentów to 26-latek, który jest w bardzo dobrym stanie. - Wkrótce zostaną wykonane ponowne testy, żeby wykluczyć u niego koronawirusa - powiedziała rzeczniczka. To pierwszy na Dolnym Śląsku pacjent ze stwierdzonym koronawirusem. Wrócił on do Wrocławia z Wielkiej Brytanii.

 

ZOBACZ: Koronawirus niszczy sztukę

 

Oprócz osób zakażonych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we wtorek hospitalizowanych jest 18 osób z podejrzeniem koronawirusa.

 

Racibór: stan pacjentów stabilny

 

Stan pięciorga mieszkańców woj. śląskiego z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem, leczonych na oddziale zakaźnym w Szpitalu Rejonowym im. Józefa Rostka w Raciborzu (Śląskie) jest stabilny i dobry – poinformowała we wtorek rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

 

ZOBACZ: Trzy nowe przypadki zachorowań na koronawirusa w Raciborzu

 

Poinformowała też, że badania przebywających w kwarantannie mieszkańców Rybnika, którzy mieli kontakt z chorymi, dały wynik ujemny – nie stwierdzono u nich koronawirusa. - Czekamy jeszcze tylko na jeden wynik - próbkę osoby przebywającej w innym województwie – dodała Alina Kucharzewska.

 

Pierwszym pacjentem z potwierdzeniem zakażenia koronawirusem w woj. śląskim jest mieszkaniec Rybnika, który w nocy z 29 lutego na 1 marca wrócił autokarem z wyjazdu narciarskiego w północnych Włoszech. Służby sanitarne dotarły do wszystkich podróżujących z nim osób i objęły je kwarantanną domową. Kobieta z potwierdzonym zakażeniem nie była we Włoszech, ale jest osobą z otoczenia chorego rybniczanina. Przebywają w szpitalu w Raciborzu podobnie jak kolejne trzy osoby, u których potwierdzono obecność groźnego patogenu.

 

Poznań: pacjentka w stanie ciężkim

 

Stan kobiety z koronawirusem, która przebywa w poznańskim szpitalu miejskim im. Strusia, jest cały czas ciężki – poinformowała we wtorek rzeczniczka Urzędu Miasta Poznania Joanna Żabierek. Badania w poniedziałek potwierdziły u pacjentki obecność koronawirusa.

 

W poniedziałek rzecznik szpitala Stanisław Rusek informował, że pacjentka ma objawy zapalenia płuc o bardzo ciężkim przebiegu klinicznym, jest podłączona do respiratora i jest w stanie śpiączki farmakologicznej. We wtorek Joanna Żabierek podała, że stan pacjentki pozostaje bez zmian.

 

Wiadomo, że kobieta w ostatnim czasie nie była za granicą i nie miała kontaktu z osobą, która miałaby podejrzenie lub rozpoznanie choroby COVID-19. Według wstępnych ustaleń, kilkanaście dni temu miała kontakt z osobą, która wróciła z Włoch.

 

ZOBACZ: Kolejne szkoły zawieszają zajęcia. Co mają zrobić rodzice?

 

W poniedziałek wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk informował, że w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem w Wielkopolsce hospitalizowanych jest 13 osób, a siedem osób poddano kwarantannie. Nadzorem epidemiologicznym objęto 398 osób - poza Polakami, to jeden obywatel Chin, osiem obywateli Włoch, jeden obywatel Hiszpanii i jeden obywatel Ukrainy.

 

Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu dr n. med. Andrzej Trybusz poinformował w poniedziałek, że dotąd określono 17 osób z najbliższego otoczenia pacjentki, które zostały poddane kwarantannie domowej. Kwarantanną domową objęte są również osoby ze szpitala w Puszczykowie, do którego pierwotnie trafiła chora; to jest 18 osób: lekarze, pielęgniarki oraz pacjenci, którzy mieli kontakt z tą chorą.

 

Szczecin: pacjentka na OIOM-ie

 

Stan mężczyzny zakażonego koronawirusem jest stabilny; kobieta wymaga intensywnej opieki medycznej – poinformowały służby prasowe szczecińskiego szpitala wojewódzkiego.

 

Mężczyzna w stanie stabilnym przebywa obecnie na oddziale zakaźnym, kobieta natomiast wymaga intensywnej opieki medycznej - powiedział we wtorek p.o. rzecznika szczecińskiego szpitala wojewódzkiego. To dwoje ludzi, u których potwierdzono kilka dni wcześniej zakażenie koronawirusem.

 

W szpitalu przebywa obecnie także sześć osób z podejrzeniem koronawirusa. To dwoje dorosłych i czworo dzieci. Troje dzieci przebywało ostatnio w Niemczech i nie miało objawów wirusa, ale na polecenie sanepidu zostały skierowane do szpitala na badania – poinformował Iżakowski.

 

ZOBACZ: Czy Polacy boją się zakażenia koronawirusem?

 

W poniedziałek wieczorem do szpitala dotarł specjalistyczny sprzęt, który pozwala badać na miejscu próbki od osób z podejrzeniem koronawirusa. Pierwsze badania planowane są w czwartek. Dzięki nowemu sprzętowi, badanie od pobrania próbki będzie trwało zaledwie cztery godziny. Jednocześnie sprzęt będzie mógł przebadać aż 12 próbek.

 

U mężczyzny i kobiety przebywających w szczecińskim szpitalu zakażenie nowym wirusem potwierdzono w piątek. To osoby w średnim wieku, pochodzące ze Stargardu (Zachodniopomorskie). Wcześniej przebywały one w północnych Włoszech. Gdy poczuły się źle, skontaktowały się telefonicznie z inspektorem sanitarnym. Po przebadaniu lekarz skierował oboje do izolacji domowej. Po kolejnym pogorszeniu stanu zdrowia mężczyzna i kobieta w środę trafili do szpitala wojewódzkiego. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie