Koronawirus. Politycy, którzy poddali się kwarantannie

Świat
Koronawirus. Politycy, którzy poddali się kwarantannie
PAP/EPA/FILIPPO VENEZIA
Prezydent Portugalii zdecydował się na kwarantannę domową, "żeby dać przykład podjęcia środków zapobiegawczych"

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli po pobycie we Włoszech będzie kierował europarlamentem ze swojego domu w Brukseli. Kwarantannie domowej w związku z koronawirusem poddali się też prezydent Portugalii i amerykański deputowany Matt Gaetz. Z kolei u ministra kultura Francji i kilku włoskich polityków testy na obecność wirusa dały pozytywne wyniki.

Łącznie na świecie od 31 grudnia 2019 r. do 10 marca 2020 r. odnotowano ponad 116 tys. potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym blisko 4,1 tys. zgonów. Śmiertelność przekracza 3,5 proc.

 

"Żaden wirus nie może zablokować demokracji"

 

"Nowe zalecenia wprowadzone przez rząd włoski rozszerzają obszar chroniony na całe terytorium tego kraju. Ma to ważne konsekwencje dla włoskich posłów do PE. Z tego powodu postanowiłem, że po pobycie we Włoszech w ostatni weekend w ramach środków ostrożności zastosuję się do zaleceń i będę sprawować funkcję przewodniczącego ze swojego domu w Brukseli zgodnie z 14 dniami (izolacji domowej) zalecanymi w protokole zdrowotnym" - napisał Sassoli w oświadczeniu dla mediów.

 

Jak dodał, obserwując sytuację we Włoszech, Parlament Europejski zaktualizował wprowadzone wcześniej środki ochrony zdrowia. Podkreślił jednocześnie, że prace legislacyjne będą kontynuowane, a wewnętrzne organy PE mogą nadal funkcjonować.

 

ZOBACZ: Mężczyzna z podejrzeniem koronawirusa uciekł ze szpitala. Złapała go policja

 

"Covid-19 zobowiązuje nas wszystkich do odpowiedzialności i ostrożności. (...) Parlament (Europejski) będzie nadal wypełniał swoje obowiązki. Żaden wirus nie może zablokować demokracji" - napisał.

 

Po spotkaniu z uczniami

 

Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa odwołał wszystkie wystąpienia publiczne i pozostanie w domu - poinformowało w niedzielę biuro głowy państwa. Polityk spotkał się wcześniej z uczniami szkoły, do której chodzi osoba zakażona koronawirusem.

 

Biuro prezydenta podało, że 71-letni Rebelo de Sousa nie ma żadnych objawów zakażenia Covid-19, a ucznia, u którego wykryto koronawirusa, nie było wśród osób obecnych na spotkaniu w pałacu prezydenckim. W oświadczeniu podkreślono, że Rebelo de Sousa nie witał uczniów indywidualnie, tylko zapozował do zdjęcia z grupą.

 

ZOBACZ: Resort zdrowia podał nowe dane dotyczące koronawirusa w Polsce

 

Jak dodano, prezydent zdecydował się na kwarantannę domową, "żeby dać przykład podjęcia środków zapobiegawczych". Agencja AP podkreśla, że Rebelo de Sousa jest znany z wylewności i cieszy się ogromną popularnością.

 

W Portugalii potwierdzono dotychczas 25 przypadków zakażenia koronawirusem. 

 

Leciał z Trumpem


Amerykański deputowany Matt Gaetz poddał się kwarantannie po otrzymaniu informacji, że pod koniec lutego miał kontakt z osobą, u której wykryto koronawirusa. Republikanin w poniedziałek leciał jednym samolotem z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

 

Deputowany Gaetz nie wykazuje symptomów Covid-19. Poddał się już testowi na obecność koronawirusa. Jego rezultaty spodziewane są niedługo - poinformowało jego biuro.

 

Do kontaktu z osobą, u której stwierdzono Covid-19, doszło 11 dni temu na dorocznej konferencji politycznej środowisk konserwatywnych, Conservative Political Action Conference (CPAC).

 

ZOBACZ: Pod gruzami hotelu spędzili 50 godzin. Matka z dzieckiem uratowani

 

Uczestnik konferencji "nie miał kontaktu z prezydentem lub wiceprezydentem i nie uczestniczył w wydarzeniach w główne hali" - zapewnia CPAC w oświadczeniu. Zakażony odbywa obecnie kwarantannę w stanie New Jersey.

 

Na godzinę przed ogłoszeniem dobrowolnej kwarantanny Gaetz znajdował się jeszcze na pokładzie Air Force One z Trumpem - informuje portal Axios. W mediach społecznościowych publikowane są zdjęcia kongresmena wchodzącego do prezydenckiego samolotu.

 

Gaetz to czwarty republikański parlamentarzysta, który poddaje się kwarantannie - wylicza portal The Hill. W tej czwórce jest senator Ted Cruz. Wpływowy Republikanin ogłosił w niedzielę, że w ubiegłym miesiącu uścisnął na konferencji CPAC dłoń osoby, u której wykryto koronawirusa.

 

Minister kultury z pozytywnym wynikiem

 

W Francji w poniedziałek wieczorem poinformowano o czterech nowych przypadkach śmiertelnych, spowodowanych koronawirusem. Łącznie w tym kraju zmarło 25 osób - podał dyrektor generalny ds. zdrowia w ministerstwie zdrowia i solidarności Jerome Salomon.

 

Agencja AFP przekazała, że zakażony nowym koronawirusem jest minister kultury Franck Riester. Jak zakomunikowało jego biuro prasowe, minister jest "w formie" i przebywa w swym paryskim mieszkaniu.

 

"Test przeprowadzony u ministra po pojawieniu się symptomów przyniósł dziś dodatni wynik" - poinformowano. Przypomniano, że Riester spędził wiele czasu w ostatnim tygodniu w Zgromadzeniu Narodowym, gdzie wykryto przypadki koronawirusa.

 

Do tej pory we Francji stwierdzono 1412 przypadków zakażenia koronawirusem. Wśród osób, które zmarły, 15 - to mężczyźni, a 10 - kobiety, sprecyzował dyrektor Salomon. Podał też, że 38 nowych przypadków zakażenia koronawirusem zanotowano na Korsyce.

 

Przypadki we Włoszech

 

Szef władz włoskiego regionu Piemont Alberto Cirio jest zarażony koronawirusem. Poinformowało o tym biuro prasowe w Turynie zapewniając, że czuje się on dobrze. W sobotę o pozytywnym teście zawiadomił szef władz stołecznego regionu Lacjum Nicola Zingaretti.

 

Gubernator Piemontu będzie kontynuował pracę w izolacji - podkreślono w wydanym w niedzielę komunikacie.

 

Region ten jest jednym z ognisk wirusa, szerzącego się we Włoszech od ponad dwóch tygodni.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Najnowsze informacje z kraju i ze świata [RELACJA]

 

W dobrym stanie zdrowia jest także zarażony Covid-19 przewodniczący władz Lacjum, lider centrolewicowej Partii Demokratycznej Nicola Zingaretti.

 

Na prewencyjną samoizolację zdecydował się gubernator Lombardii Attilio Fontana. Jak wyjaśnił, obecność koronawirusa stwierdzono u jednej z jego współpracownic.

 

Koronawirus z Wuhan

 

Koronawirus, który wykryto w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach, może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc. Jednak u zdecydowanej większości choroba przebiega dość łagodnie, a czasami może nie dawać objawów. Covid-19 stwarza największe zagrożenie dla osób starszych i cierpiących na przewlekłe choroby.

 

W Europie największą liczbę zakażeń koronawirusem i związanych z nim zgonów odnotowano we Włoszech, gdzie zmarły dotąd 463 osoby, a ponad 9,1 tys. zostało zainfekowanych.

pgo/grz/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie