Koronawirus. Najnowsze informacje z kraju i ze świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z kraju i ze świata [RELACJA]
PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
Najnowsze informacje dt. koronawirusa z kraju i ze świata

Łącznie na świecie od 31 grudnia 2019 r. do 9 marca 2020 r. odnotowano 109 695 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 3 811 zgonów - podaje GIS. Śmiertelność sięga 3,5 proc. Kancelaria Prezydenta wstrzymuje wycieczki m.in. w Pałacu Prezydenckim i Belwederze. Mogą być odwoływane imprezy na stadionach czy w halach sportowych, wtorkowa decyzja nie dotyczy m.in. teatrów czy szkół.

Zapis relacji
Relacja zakończona

Żadnych nowych zarażeń koronawirusem nie stwierdzono we wtorek w miejscowości Codogno w Lombardii na północy Włoch - podały miejscowe służby medyczne. To tam wybuchł kryzys pod koniec lutego, gdy potwierdzony został pierwszy przypadek zarażenia w kraju.


W nocy z wtorku na środę przeprowadzana jest kompleksowa dezynfekcja i czyszczenie elektrostatyczne dworca autobusowego Warszawa Zachodnia. "Pozostajemy w kontakcie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym, a nasz zespół na bieżąco monitoruje sytuację" - powiedział Prezes Zarządu Polonus SA Maciej Acedański.

fot. Polsat News

Niepubliczne uczelnie w Warszawie odwołują zajęcia dla studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych. Władze Uniwersytetu SWPS zajęcia zawiesiły do 22 marca włącznie, a Uczelnia Łazarskiego do odwołania.

Europejska Konfederacja Siatkówki (CEV) przełożyła wszystkie mecze włoskich klubów w europejskich pucharach. Dotyczy to też zaplanowanych na piątek i sobotę spotkań Jastrzębskiego Węgla z Itas Trentino w ćwierćfinale Ligi Mistrzów.

Z powodu epidemii koronawirusa Katar zakazał wjazdu osobom przylatującym m.in. z Nepalu, Indii i Bangladeszu. Zawieszono 40 tys. wiz pracowniczych, wydanych Nepalczykom. Jedna czwarta PKB Nepalu pochodzi z pieniędzy wysyłanych przez Nepalczyków do domu.

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei rozpoczęli kontrolę temperatury pasażerów pociągów międzynarodowych wjeżdżających do Polski - poinformował we wtorek wieczorem na Twitterze resort infrastruktury. Wprowadzone czynności mają zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Mecze futsalowej ekstraklasy będą rozgrywane do odwołania bez udziału publiczności – zadecydowała we wtorek spółka prowadząca te rozgrywki.

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa rząd Francji wydanym we wtorek dekretem rozszerzył dostęp do telekonsultacji. Koszty zostaną pokryte przez państwo. Postanowienia dekretu obowiązują do 30 kwietnia.

"Głosowanie jest bezpieczne. Aby uniknąć koronawirusa, weź własny długopis: niebieski lub czarny" – zaleca minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner przed wyborami lokalnymi we Francji, które odbędą się 15 i 22 marca.

Kijów otrzymał we wtorek ponad tysiąc ekspresowych testów do wykrywania koronawirusa - poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. 

Rzecznik sztabu wyborczego Krzysztofa Bosaka, Anna Bryłka poinformowała o odwołaniu środowych i dalszych zaplanowanych spotkań wyborczych Bosaka z powodu zagrożenia koronawirusem. Jak dodała, sobotnia konwencja wyborcza Bosaka w Warszawie odbędzie się bez udziału publiczności.

Fot. PAP/Piotr Nowak

Air France zawiesza od 14 marca do 3 kwietnia loty do Włoch.

Jeden z pracowników restauracji McDonald’s przy ul. Hetmańskiej w Poznaniu miał kontakt z osobą zarażoną koronawirusem; restauracja została zamknięta. Lokalne media podają, że chodzi o syna pacjentki hospitalizowanej w poznańskim szpitalu.

Stan pacjenta zakażonego koronawirusem w woj. lubelskim jest ciężki; proces oddechowy wspomaga respirator - podał we wtorek wojewoda lubelski Lech Sprawka. Jak zaznaczył, gdy stan pacjenta pozwoli, zostanie on przewieziony na oddział zakaźny szpitala klinicznego w Lublinie.

Więcej informacji tutaj.


Członek rodziny zakażonego koronawirusem pacjenta w woj. lubelskim jest prawdopodobnie nosicielem; ta osoba zostanie odizolowana - poinformował wojewoda lubelski Lech Sprawka. Rodzina chorego pochodzi z Niedrzwicy Dużej, gdzie podjęto już decyzję o zamknięciu szkół i przedszkoli - podał Sprawka.

W Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, która od środy do 14 kwietnia pozostanie zamknięta w związku z zagrożeniem koronawirusem, ustawiały się kolejki studentów wypożyczających książki. Przed ogłoszeniem decyzji o zamknięciu władze BUW zwiększyły limit wypożyczeń dla studentów z ośmiu do 20 woluminów.

Francuski resort zdrowia i solidarności poinformował we wtorek wieczorem, że bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrósł do 33 - rano było to 30 osób - a liczba nowych zakażeń zwiększyła się w ciągu doby o 372 przypadki.

W środę o godz. 9:00 odbędzie się posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego, na którym zapadną kolejne decyzje związane z sytuacją z koronawirusem - poinformował we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk.


W pierwszej kolejności zaopatrujemy szpitale zakaźne w sprzęt specjalistyczny taki, jak maski hepa i kombinezony - poinformował we wtorek minister zdrowia, Łukasz Szumowski. Dodał, że inne szpitale funkcjonują tak jak dotychczas, więc dziwią go głosy, że zaczyna w nich brakować masek.

Instytut Polski w Rzymie poinformował we wtorek o zawieszeniu działalności do 3 kwietnia, to znaczy do czasu, gdy w całych Włoszech obowiązywać będą zaostrzone przepisy w ramach walki z koronawirusem.

Prezydent: w sytuacji zagrożenia ważne jest odpowiedzialne zachowanie; nie możemy ulec panice, ale także nie możemy narażać współobywateli na ewentualne niebezpieczeństwo. 

Pełne wystąpienie prezydenta dostępne jest tutaj.

Działania rządu dotyczące walki z koronawirusem są niewystarczające, więc zgłosiliśmy postulaty zapewnienia Polakom szerokiego dostępu do testów, zabezpieczenia służb medycznych i doposażenia polskich szpitali m.in. w respiratory - oświadczyli szef PO Borys Budka i marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Prezydent USA Donald Trump oświadczył we wtorek, że nie widzi powodu, by poddać się testom na obecność Covid-19 i że czuje się dobrze. Zapewnił Amerykanów, że mogą zachować spokój, ponieważ koronawirus "odejdzie". Trump leciał samolotem z osobą, która może być zakażona.

Gen. Jarosław Mika, u którego potwierdzono obecność koronawirusa nie miał kontaktu z najważniejszymi osobami w państwie; zadziałały procedury, a osoby, które z nim podróżowały zostały objęte kwarantanną - poinformował we wtorek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Więcej przeczytasz tutaj.

MZ: 22. potwierdzony przypadek koronawirusa w Polsce - mężczyzna z Lubelskiego

Na Warmii i Mazurach jest 16 osób hospitalizowanych, w tym dwoje zakażonych koronawirusem - podał we wtorek rzecznik wojewody Krzysztof Guzek. Dodał, że w regionie nadzorem epidemiologicznym objętych jest 450 osób.


1 mld zł wsparcia otrzymają pracodawcy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, którzy znajdą się w trudnej sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa - powiedziała we wtorek na konferencji Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Donald Trump i Republikanie uznali epidemię koronawirusa za zagrożenie dla reelekcji prezydenta i zachowania kontroli Partii Republikańskiej nad Senatem. Administracja podejmuje kroki, by nie dopuścić do załamania gospodarczego - informuje we wtorek dziennik "The Hill".

fot. PAP/EPA/KEVIN DIETSCH / POOL

Obecnie nie ma doniesień o niedoborach lub zakłóceniach dostaw leków wprowadzanych do obrotu w Unii Europejskiej z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa w Europie - poinformował we wtorek Główny Inspektorat Sanitarny zastrzegając, że taki problem w miarę rozwoju sytuacji może wystąpić.

W orędziu prezydenta Andrzeja Dudy znajdą się wnioski z wtorkowego spotkania Rady Bezpieczeństwa Narodowego; także apel o spokój, współdziałanie i zachowanie środków ostrożności w sytuacji związanej z koronawirusem - powiedział we wtorek szef BBN Paweł Soloch.

Transmisja od godz. 20:00

Po poniedziałkowym tweecie prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który wezwał państwa UE do podjęcia wspólnej, natychmiastowej i skoordynowanej walki z epidemią, media przekazują we wtorek, że eksperci są sceptycznie nastawieni do odpowiedzi na koronawirusa, jaką może dać Europa.

Premier Słowenii Marjan Szarec poinformował we wtorek, że z powodu epidemii koronawirusa nakazał zamknięcie granic z Włochami - podała agencja STA. Decyzja ta nie dotyczy transportu towarowego.


Pacjent w poniedziałek samowolnie opuścił szpital zakaźny w Warszawie, w którym przebywał w związku z podejrzeniem zarażenia koronawirusem. Tego samego dnia namierzyła go policja, a do szpitala odwieziono go karetką. Obecnie przebywa na oddziale zakaźnym, a służby sanitarne oczekują wyniku badań.

W szpitalu w Radomiu brakuje maseczek; lecznica na własną rękę zleciła ich szycie.

Więcej informacji tutaj.

Obrona Cywilna Włoch: do 631 wzrosła liczba zmarłych zakażonych koronawirusem

Kolejna, czwarta osoba hospitalizowana we Wrocławiu, zakażona koronawirusem, to młoda kobieta, jest stan jest dobry – powiedział we wtorek państwowy wojewódzki inspektor sanitarny dr n. med. Jacek Klakočar.

Tutaj więcej na ten temat.

Resort zdrowia opublikował najnowszy raport.

Emilewicz: sytuacja jest najpoważniejsza od 2008 roku, dlatego rząd podejmuje wszelkie możliwe działania minimalizujące skutki epidemii. Na początku przyszłego tygodnia przedstawimy projekt specustawy dot. rozwiązań dla gospodarki ws. koronawirusa.

Najnowsze informacje tutaj.

Na uczelniach wyższych odwołane zajęcia, zamknięte biblioteki. Z obawy przed koronawirusem.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Ministerstwo Zdrowia: nowy przypadek koronawirusa, dotyczy kobiety z województwa dolnośląskiego.

Więcej tutaj.

"Nie rozumiem działań polskiego Kościoła. Odwołujemy konferencje i imprezy masowe, kandydaci zawieszają spotkania, a KK w Polsce chce więcej mszy!" - napisała Katarzyna Lubnauer. 

To odpowiedź na prośbę abp. Gądeckiego o zwiększenie liczby niedzielnych mszy.

Szczyt zachorowań na koronawirusa w Wielkiej Brytanii spodziewany jest w ciągu najbliższych 10-14 dni - oświadczyła we wtorek zastępczyni naczelnego lekarza Anglii Jenny Harries. Broniła ona jednocześnie decyzji rządu o tym, by na razie nie odwoływać imprez masowych.

Prezydent miasta Łodzi Hanna Zdanowska zdecydowała o zamknięciu od środy wszystkich miejskich basenów, teatrów, muzeów, domów kultury, lodowisk, hal i innych obiektów sportowych. Nieczynne będą także EC1, zoo i palmiarnia.

Premier Morawiecki bierze udział w wideokonferencji członków Rady Europejskiej z Charlesem Michelem. Tematem rozmów jest koronawirus. 

 

Wobec zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował, że apteki mające izby recepturowe do samodzielnego przygotowywania leków, mogą wydawać środki dezynfekujące w opakowaniach własnych, bądź dostarczonych przez pacjentów.

Wszystkie koncerty i inne wydarzenia kulturalne w hali COS Torwar zostają odwołane. Powodem jest zagrożenie epidemią koronawirusa.

Nieoficjalnie: zaplanowane na piątek w Brukseli spotkanie ministrów ds. wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych zostało odwołane z powodu epidemii koronawirusa.

Pierwszy przypadek koronawirusa w Mongolii. Chory to Francuz pracujący w koncernie Orano z branży energetyki jądrowej. Władze natychmiast ogłosiły środki ograniczające poruszanie się po kraju i zawiesił loty międzynarodowe.

- We wszystkich miejscowościach, gdzie miały odbyć się otwarte spotkania, zapraszam do rozmowy na otwartym powietrzu, przy stole - oświadczył we wtorek niezależny kandydat na prezydenta Szymon Hołownia. Jego sztab rozpoczął akcję #StółSzymona.

Kościół katolicki na Litwie zrezygnował tymczasowo z umieszczania wody święconej w kropielnicach przy drzwiach świątyń; nie zaleca się też całowania krzyża i relikwii.

Szkoła podstawowa nr 150 na warszawskim Bemowie została zamknięta po tym jak uczeń, którego rodzic był objęty kwarantanną w związku z koronawirusem, przyszedł na lekcje z gorączką. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, informując o tym, zastrzegł, że to jedyny taki przypadek wśród miejskich szkół.

Mężczyzna z Cieszyna, u którego wynik badania próbki na obecność koronawirusa dał wynik pozytywny, wrócił z Niemiec. Obecnie przebywa na oddziale obserwacyjno-zakaźnym Szpitala Śląskiego w Cieszynie – poinformował we wtorek śląski Urząd Wojewódzki.

Tutaj więcej na ten temat.

Sklepy powinny promować płatności bezgotówkowe i udostępniać płyn odkażający - to zalecenia Ministerstwa Rozwoju. 

Zwróciłem się do wojewody z pismem, aby rozważyć sytuację ewentualnego zamknięcia szkół w Warszawie i w woj. mazowieckim - poinformował we wtorek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Dodał, że w środę będzie na ten temat rozmawiał z prezydentami innych miast i z premierem.

Parlament Europejski planuje, że kolejna sesja - zaplanowana na przełom marca i kwietnia - odbędzie się znów nie w Strasburgu, lecz w Brukseli. Decyzja ma zostać podjęta w środę przez liderów politycznych i przewodniczącego PE

Do sklepów i supermarketów w Rzymie ustawiają się kolejki. Znacznie ograniczono liczbę wpuszczanych do środka klientów. Zgodnie z rozporządzeniem rządu od dziś obowiązuje zakaz wszelkich skupisk w związku z epidemią koronawirusa. 


Uniwersytet Warszawski odwołuje od środy do 14 kwietnia zajęcia dla studentów i doktorantów. Do 30 kwietnia nie będą się odbywały wydarzenia otwarte (np. wykłady, konferencje, spektakle etc.). Zamknięta ma być też dla czytelników biblioteka uniwersytecka - poinformowała uczelnia we wtorek w komunikacie.

Holenderski instytut zdrowia publicznego i środowiska (RIVM) poinformował we wtorek, że w ciągu doby liczba zachorowań spowodowanych koronawirusem wzrosła o 61 przypadków, a zgonów - o jeden. W kraju odnotowano już 382 zakażenia, czterech chorych zmarło.

Błażej Spychalski: we wtorek o godz. 20:00 orędzie prezydenta Andrzeja Dudy dotyczące koronawirusa

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Zgodnie z zaleceniem szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego zostaną utworzone kolejne punkty kontrolne na czeskiej i słowackiej granicy - poinformowała we wtorek rzecznik prasowa Straży Granicznej por. Agnieszka Golias. Jak dodała, pomiarów temperatury prowadzą służby medyczne.

Wszystkie mecze piłkarskie w Polsce - w rozgrywkach Pucharu Polski, pierwszej i drugiej ligi oraz niższych klas, a także z udziałem drużyn narodowych - nie mogą mieć aż do odwołania charakteru imprez masowych i będą rozgrywane bez udziału publiczności - poinformował w komunikacie PZPN.

Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z samorządowcami w związku z koronawirusem odbędzie się w środę o godz. 11:30 - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Na spotkanie - jak dodał - zostało zaproszonych m.in. 20 prezydentów największych miast pod kątem liczby ludności.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Cynk nie jest cudownym lekiem i może poważnie zaszkodzić. Mit o tym, że ochroni nas przed koronawirusem, zaczyna krążyć wśród spanikowanych ludzi. Czy zniknie z aptek tak jak środki odkażające z drogerii? Szumu w temacie narobił list dr. Jamesa Robba, znanego amerykańskiego wirusologa. Strach przed nowym wirusem sprawia, że ludzie bardzo chętnie wierzą w różne sposoby ratunku przed chorobą.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Szpital Uniwersytecki w Krakowie wstrzymuje od środy do odwołania przyjęcia planowe na oddziały zabiegowe i zachowawcze jak również planowe porady w poradniach z powodu zagrożenia koronawirusem. Decyzja ta nie dotyczy pacjentów onkologicznych oraz przyjęć pilnych.

Grecki biznesmen, właściciel piłkarskich klubów Olympiakosu Pireus i Nottingham Forest, Evangelos Marinakis poinformował, że stwierdzono u niego koronawirusa.

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie odwołuje wykłady i zamyka swoje muzea, a także wprowadza zakaz odwiedzin w akademikach. Zarządzenie obowiązuje od dnia podpisania, czyli od wtorku, do dnia uchylenia zarządzenia – poinformowała uczelnia.

Decyzja UJ jest związana z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2.

Na przejściach granicznych z Ukrainą trwa kontrola sanitarna. - Kontroli poddawane są wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski – poinformowała we wtorek rzeczniczka wojewody podkarpackiego.

Zaznaczyła, że "kontrola sanitarna prowadzona jest wobec wszystkich osób i pojazdów na drogowych przejściach granicznych". - Kontroli poddawani są także podróżni w pociągach – dodała.

- Nie ma na razie decyzji o zamykaniu szkół w Warszawie i województwie mazowieckim - powiedział na konferencji prasowej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

W trzech zamkniętych z powodu koronawirusa szkołach w Rybniku (Śląskie) odbywają się dekontaminacje metodą zamgławiania – poinformował we wtorek po południu rybnicki magistrat. Wcześniej tego dnia miasto podało, że szkoły te zostaną ponownie otwarte w czwartek i poniedziałek.

Proszę o zwiększenie liczby niedzielnych mszy świętych, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych – napisał we wtorek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Więcej informacji znajduje się tutaj.

W Portugalii wszystkie mecze piłkarskiej ekstraklasy i jej zaplecza będą rozgrywane bez publiczności aż do odwołania z powodu epidemii koronawirusa - postanowiła we wtorek tamtejsza federacja. Dzień wcześniej rząd portugalski rekomendował odwołanie lub przełożenie wszystkich wydarzeń sportowych grupujących do 1 tys. osób w halach lub do 5 tys. na stadionach.

Liczba osób zmarłych z powodu Covid-19 zwiększyła się w Hiszpanii do 35, zaś zakażonych do ponad 1,6 tys. pacjentów – podało hiszpańskie ministerstwo zdrowia. W ciągu zaledwie doby liczba zainfekowanych osób wzrosła o około 700 przypadków.

- Teraz do każdej osoby objętej kwarantanną codziennie "zapuka" polska policja, zapyta się czy wszystko w porządku, czy czegoś nie potrzeba, ale też uzyska potwierdzenie, że osoba objęta kwarantanną znajduje się w miejscu gdzie powinna być - mówił na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski .
(Fot. PAP/Leszek Szymański)

Francuskie ministerstwo zdrowia poinformowało we wtorek, że na terenie tego kraju zmarło 30 osób chorych na Covid-19, a liczba wszystkich przypadków zakażenia koronawirusem wzrosła do 1412.

Dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej oraz Caritas Poznańskiej poinformował o czasowym zamknięciu prowadzonych przez Caritas Poznańską przedszkoli i świetlic socjoterapeutycznych, a także o zawieszeniu prowadzonych przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej programów i działań wolontariackich.

Premier Czech Andrej Babisz oświadczył, że z powodu koronawirusa wprowadza się w kraju zakaz zgromadzeń liczących więcej niż 100 osób, a od środy uczniowie nie będą przychodzić do szkół. Na granicach można nakazać kwarantannę także turystom z zagranicy.

Władze Danii zawieszą komunikację lotniczą z krajów najbardziej dotkniętych koronawirusem oraz zalecają unikanie środków zbiorowego transportu w godzinach szczytu - przekazało ministerstwo transportu. W Danii zanotowano 158 przypadków zakażenia.

Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 5 tys. zł – informuje Ministerstwo Zdrowia.

Łódzki kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski wydał polecenie nieorganizowania w szkołach imprez, wycieczek i wyjazdów uczniów, a także nieprzyjmowania gości z innych placówek edukacyjnych.

Mołdawia: władze poinformowały o odwołaniu wszystkich wydarzeń masowych w związku z koronawirusem. Od wtorku samolotami lecącymi z krajów, w których potwierdzono przypadki zakażenia Covid-19, mogą przylatywać tylko obywatele Mołdawii

W Kaliszu odwołano powiatowo-miejski dzień kobiet - nie podano nowego terminu. W związku z decyzją premiera o odwołaniu imprez masowych nie odbędzie się także zaplanowany na 27 i 28 Festiwal Profesjonalistów.

Liban odnotował pierwszy zgon z powodu koronawirusa - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia. Zmarły to 56-letni Libańczyk, który od powrotu z Egiptu przebywał w stanie krytycznym w szpitalu rządowym w Bejrucie - przekazała agencja AFP za źródłem. W kraju zanotowano dotąd 41 przypadków zakażenia koronawirusem.

Liczba zakażonych koronawirusem w Iranie przekroczyła 8 tys. Zmarło 291 osób. W ciągu jednego dnia odnotowano największą dotąd liczbę 54 zgonów.

Włochy: 48 uczestników konduktu żałobnego zostało spisanych przez karabinierów na Sycylii za złamanie obowiązujących w całych Włoszech przepisów o zakazie zgromadzeń

Władze Austrii wprowadziły zakaz wjazdu dla osób przybywających do kraju z Włoch - poinformował kanclerz Sebastian Kurz. Zakaz ma obowiązywać na razie do 1 kwietnia. Powrót do kraju obywateli austriackich przebywających obecnie we Włoszech będzie organizowany we współpracy z MSZ; po powrocie osoby te będą musiały poddać się izolacji domowej.

Nie odbędą się Mistrzostwa Świata Super Enduro oraz Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA w Łodzi, a także Celtic Gladiator w Bełchatowie - zadecydował we wtorek wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. Zalecił także odwoływanie imprez z udziałem ponad 1 tys. osób.

Władze PGNiG Superligi, która prowadzi rozgrywki ekstraklasy kobiet i mężczyzn w piłce ręcznej, zdecydowały, że do odwołania wszystkie ligowe spotkania odbywać się będą przy pustych trybunach - poinformowano w komunikacie.


PZPN: marcowe mecze towarzyskie piłkarskiej reprezentacji Polski z Finlandią i Ukrainą bez udziału publiczności

Mamy jeden dodatkowy przypadek potwierdzonego zarażenia koronawirusem. Jest to 18 taki przypadek, trzeci na terenie województwa mazowieckiego - poinformował we wtorek na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Według informacji resortu zdrowia, jest to mężczyzna w sile wieku. Stan jego zdrowia jest dobry.

Z powodu epidemii koronawirusa do końca kwietnia odwołano wszystkie turnieje międzynarodowe, podczas których można było zdobywać punkty do olimpijskiego rankingu kwalifikacyjnego - poinformowała Międzynarodowa Federacja Judo (IJF).

39 wjeżdżających do Polski z Czech autokarów oraz 19 busów objęła dotąd kontrola sanitarna, powadzona od poniedziałkowego popołudnia na autostradzie A1 w pobliżu polsko-czeskiej granicy w Gorzyczkach (Śląskie). U nikogo nie stwierdzono objawów, mogących świadczyć o zakażeniu koronawirusem.

Z powodu zagrożenia koronawirusem Uniwersytet Medyczny zawiesił we wtorek prowadzenie zajęć dydaktycznych. Wcześniej uczelnia poinformowała o wstrzymaniu zaplanowanych wydarzeń, w tym konferencji oraz wyjazdów zagranicznych studentów i pracowników.

Władze Poznania zdecydowały, że od środy zawieszone zostaną zajęcia w miejskich placówkach oświatowych. W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia potwierdziło pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem na terenie Wielkopolski i jednocześnie 17. na terenie kraju.

Kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała we wtorek, że czasowo zawiesza duże spotkania otwarte. Na czas zagrożenia koronawirusem wprowadzam zmiany w prowadzeniu kampanii - zaznaczyła.

 

FOT. PAP/Wojtek Jargiło

We wtorek po godz. 9 w kancelarii premiera zebrał się rządowy zespół zarządzania kryzysowego w związku z rozsprzestrzenianiem się koronawirusa; na godz. 10.15 planowana jest wspólna konferencja premiera Mateusza Morawieckiego oraz szefów czterech resortów.

Stan pięciorga mieszkańców woj. śląskiego z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem, leczonych na oddziale zakaźnym w Szpitalu Rejonowym im. Józefa Rostka w Raciborzu (Śląskie) jest stabilny i dobry – poinformowała we wtorek rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Główny inspektor sanitarny udostępnił na swojej stronie internetowej dwa wzory formularzy - dla pasażera i kierowcy w związku z zagrożeniem koronawiursem. Obowiązek wypełnienia takich kart będą mieli kierowcy przekraczający granicę Polski. Tak zgromadzone dane pozwolą na szybkie zlokalizowanie osoby, jeśli okazałoby się, że była narażony na chorobę zakaźną.

Na godz. 16.15 we wtorek zwołano specjalne posiedzenie stołecznej komisji zdrowia, podczas której radni mają wysłuchać informacji na temat przygotowania jednostek miejskich do epidemii koronawirusa. W komisji mają wziąć udział m.in. wiceprezydenci miasta oraz przedstawiciele służb sanitarnych.

W Rosji w związku z rozprzestrzenieniem się koronawirusa władze zalecają, by nie jeździć komunikacją miejską oraz unikać imprez masowych i centrów handlowych w godzinach szczytu. Zalecenia opublikował we wtorek państwowy urząd Rospotriebnadzor.

MZ: brak nowych przypadków koronawirusa, nadal 17 pozytywnych.

 

Władze Cieszyna zawiesiły we wtorek zajęcia w dwóch szkołach podstawowych i jednym liceum. Istnieje bowiem podejrzenie kontaktu z osobą, która może być zakażona koronawirusem - poinformowała we wtorek rzecznik cieszyńskiego magistratu Katarzyna Koczwara.

U niemieckiej turystki spędzającej wakacje na tureckim Cyprze Północnym zdiagnozowano zakażenie koronawirusem - poinformowała we wtorek turecka państwowa agencja Anatolia. Dwa pierwsze przypadki zakażenia odnotowano w greckiej części wyspy w poniedziałek.

Ratownicy wydobyli z rumowiska hotelu po ponad 50 godzinach 10-letniego chłopca i jego matkę. Oboje żyją - podały chińskie media.

Sześciopiętrowy hotel, wykorzystywany ostatnio jako miejsce izolacji związane z epidemią nowego koronawirusa, zaczął się walić w sobotę wieczorem. Pod gruzami znalazło się 71 osób, a dziewięć innych zdołało uciec z budynku o własnych siłach.

Zakażony koronawirusem 73-letni mężczyzna, który jest hospitalizowany w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, nadal jest w ciężkim stanie – przekazała we wtorek rzeczniczka szpitala Urszula Małecka.


O godz. 10.15 odbędzie się konferencja z udziałem premiera Mateusz Morawieckiego, szefa MZ Łukasza Szumowskiego, szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, szefa resortu nauki Jarosława Gowina oraz szefa MEN Dariusza Piontkowskiego - poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Transmisja w Polsat News i polsatnews.pl

36-letni pacjent, uznany za wyleczonego z covid-19, zmarł kilka dni po wypisaniu ze szpitala w Wuhanie w środkowych Chinach. Jego żona domaga się wyjaśnień od władz, a komentatorzy pytają o ryzyko nawrotów i kryteria przy zwalnianiu pacjentów ze szpitali.

Łącznie na świecie od 31 grudnia 2019 r. do 9 marca 2020 r. odnotowano 109 695 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 3 811 zgonów - podaje na swoich stronach internetowych główny inspektor sanitarny. Śmiertelność sięga 3,5 proc.

Tysiące ludzi wysyłają drogą internetową do Asyżu napisane przez siebie modlitwy o zakończenie epidemii koronawirusa we Włoszech. Wysyłane są one na stronę, na której nadawany jest przez kamerę obraz grobu świętego Franciszka w tamtejszej bazylice.

Pasażerowie wycieczkowca Costa Fortuna, na którym przebywa łącznie 107 Polaków, zaczęli we wtorek schodzić na ląd w Singapurze; pierwszą grupę zabrano autokarem na lotnisko – podały miejscowe media.

Według dziennika "Straits Times" w pierwszej grupie było ok. 20 osób, w tym - obywatele Niemiec.

FOT. PAP/EPA/WALLACE WOON

 

 

Przywódca ChRL Xi Jinping przybył we wtorek do miasta Wuhan, epicentrum epidemii koronawirusa, by dokonać inspekcji wysiłków na rzecz powstrzymania epidemii i spotkać się z personelem medycznym na pierwszej linii – podały chińskie media.

W związku z epidemią koronawirusa dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Robert Antoszkiewicz zaapelował do podatników, aby korzystali z informacji telefonicznej i usług elektronicznych.

Narodowa Komisja Zdrowia Chin poinformowała we wtorek o 19 przypadkach zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w ciągu doby i 17 ofiarach śmiertelnych. Oznacza to dalszy spadek, w poniedziałek informowano bowiem o 40 przypadkach zakażenia koronawirusem i 21 zgonach.

W nocy z poniedziałku na wtorek we Włoszech doszło do szturmu klientów na wiele otwartych o tej porze sklepów. Ludzie stoją w kolejkach i robią ogromne zapasy. W reakcji na to zjawisko rząd zapewnił, że dostawy żywności będą zagwarantowane.

 

FOT. PAP/EPA/MARCO OTTICO

W Winnicy w środkowej części Ukrainy ok. 7 tys. osób wzięło udział w procesji w intencji ochrony przed chorobami, w tym przed koronawirusem - poinformowały ukraińskie media.

Statek wycieczkowy "Grand Princess" z 21 pasażerami zakażonymi koronawirusem na pokładzie zawinął w poniedziałek do portu w Oakland. Wiceprezydent Mike Pence zapowiedział podczas briefingu w Waszyngtonie, że pasażerowie będą wysłani do baz wojskowych.

 

FOT. PAP/EPA/JOHN G. MABANGLO

W Mediolanie rozpoczęły się policyjne kontrole osób wjeżdżających do tego miasta - podały media. Patrole zatrzymują samochody, pytają o cel przyjazdu i proszą o wypełnienie oświadczeń w tej sprawie. Ich wiarygodność ma być potem sprawdzana.

 

FOT. PAP/EPA/ANDREA FASANI

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie