18. przypadek koronawirusa w Polsce

Polska
18. przypadek koronawirusa w Polsce
Google Maps
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o Jest potwierdzony 18. przypadku koronawirusa w Polsce. Zakażony to pacjent z woj. mazowieckiego

- Jest potwierdzony 18. przypadek koronawirusa w Polsce. Zakażony to pacjent z woj. mazowieckiego - poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski na konferencji prasowej. Według informacji resortu zdrowia, jest to mężczyzna w sile wieku. Stan jego zdrowia jest dobry.

- Jeżeli chodzi o przypadki (...) koronawirusa w województwie mazowieckim mamy jeden wynik dodatki testów - powiedział na konferencji prasowej minister. Jest to trzeci przypadek potwierdzonej choroby w województwie mazowieckim.

 

Resort zdrowia po konferencji ministra potwierdził informacje na Twitterze. Jak uściślił rzecznik prasowy MZ Wojciech Andrusiewicz, trzeci pacjent jest mężczyzną w sile wieku. W tej chwili stan jego zdrowia jest dobry.

 

 

Wcześniej resort podawał, że w do godz. 9:00 przebadano 1630 próbek. W przypadku 1613 próbek wynik testu na wykrycie wirusa SARS-CoV-2 wypadł negatywnie, zaś w 17 przypadkach wykryto jego obecność. 

 

Pierwszy przypadek

 

O pierwszym polskim przypadku pacjenta zarażonego wirusem SARS-CoV-2 poinformowano 4 marca, czyli w ubiegłą środę, a od piątku o kolejnych zachorowaniach. W poniedziałek pacjentów dotkniętych COVID-19 w całym kraju było już 17. Przebywają oni m.in. w szpitalach we Wrocławiu, Raciborzu, Szczecinie, Krakowie, Ostródzie, Warszawie.

 

ZOBACZ: Mężczyzna z podejrzeniem koronawirusa uciekł ze szpitala. Złapała go policja

 

Rząd wprowadza w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa w Polsce dodatkowe obostrzenia - kontrolę sanitarną na drogowej granicy, w portach oraz w pociągach relacji międzynarodowej. Podróżujący będą musieli wypełniać kartę pasażera bądź kierowcy. Mierzona im będzie również temperatura. W przypadku jakiegokolwiek uzasadnionych podejrzeń choroby, służby będą postępować zgodnie z wytycznymi. Osoba taka ma być odizolowana i objęta specjalistyczną opieką medyczną.

 

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

pgo/prz/ polstanews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie