Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/ROLEX DELA PENA
W Korei Płd. zanotowano nieznaczny spadek zachorowań

W ciągu ostatnich 24 godzin zmarło w Iranie na koronawirusa 49 osób; to najwyższa dobowa liczba zgonów od zanotowania pierwszego przypadku zgonu 19 lutego. Trzecia osoba zakażona koronawirusem zmarła w Wielkiej Brytanii. Pierwsze przypadki choroby zanotowano w Albanii. Z kolei w Chinach i Korei Płd. zauważono nieznaczny spadek zachorowań. Wirus jest już także w 34 stanach USA. Zmarło tam 21 osób.

prz/ PAP, Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa 16 proc. Kanadyjczyków deklaruje ograniczanie lub rezygnację z podróży lotniczych, a kolejnych 21 proc. prawdopodobnie to uczyni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Abacus Data.

Rząd Węgier przeznaczy specjalną pulę środków na obronę przed koronawirusem w wysokości ponad 8 mld ft (24 mln euro) - poinformowało w poniedziałek węgierskie Centrum Informacyjne Rządu.

Wszystkie parady na terenie Irlandii z okazji przypadającego 17 marca Dnia św. Patryka - święta narodowego tego kraju - zostają odwołane z powodu epidemii koronawirusa, ogłosił w poniedziałek wieczorem p.o. premiera Leo Varadkar.

Żołnierze WOT wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej w działaniach związanych z koronawirusem – poinformował w poniedziałek resort obrony. Od wtorku – dodało ministerstwo - jest planowane wsparcie działań na terenie Dolnego Śląska na wniosek tamtejszego wojewody.

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa władze Iraku zabroniły wszystkich publicznych zgromadzeń i zaapelowały do obywateli o powstrzymanie się od podróżowania do świętych miast islamu - podano w poniedziałek w komunikacie.


Czwartkowy mecz 1/8 finału piłkarskiej Ligi Europy pomiędzy Sevillą a AS Roma odbędzie się przy pustych trybunach w związku z epidemią koronawirusa - zdecydowały władze Andaluzji. Już wcześniej wiadomo było, że kibiców zabraknie także w rewanżu w Rzymie.

Druga w poniedziałek i piąta od początku epidemii osoba zmarła w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa - poinformowały w poniedziałek wieczorem władze jednego z londyńskich szpitali.

W poniedziałek wieczorem we Francji poinformowano o czterech nowych przypadkach śmiertelnych, spowodowanych koronawirusem. Łącznie w tym kraju zmarło 25 osób - podał dyrektor generalny ds. zdrowia w ministerstwie zdrowia i solidarności Jerome Salomon. Zakażony nowym koronawirusem jest minister kultury Franck Riester. Minister jest "w formie" i przebywa w swym paryskim mieszkaniu - twierdzi jego biuro prasowe, podała agencja AFP. Do tej pory we Francji stwierdzono 1412 przypadków zakażenia koronawirusem.

- Będę na wtorkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego - poinformował lider PO i przewodniczący klubu KO Borys Budka. Ocenił, że dobrze, że takie spotkanie się odbędzie, jednocześnie zaznaczając, że ocenia inicjatywę prezydenta jako element jego kampanii wyborczej.

Wbrew apelom epidemiologów o unikanie tłumów i ograniczenie podawania rąk, prezydent USA Donald Trump podszedł w poniedziałek do grupki swoich zwolenników na lotnisku w Orlando, ściskając dłonie części z nich.

fot. PAP/EPA/RON SACHS / POOL

Izrael będzie wymagał od powracających z zagranicy obywateli poddanie się kwarantannie przez 14 dni, by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Od czwartku to samo będzie dotyczyć obcokrajowców.

Zespół Zarządzania Kryzysowego z udziałem wojewody Konstantego Radziwiłła obradował w poniedziałek po południu w Urzędzie Wojewódzkim. W spotkaniu wziął również udział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Wojewoda i stołeczny prezydent zadeklarowali współpracę w walce z koronawirusem.

W Kanadzie potwierdzono pierwszy śmiertelny przypadek zakażenia koronawirusem. Służby zdrowia prowincji Kolumbia Brytyjska podały, że zmarła osoba mieszkała w domu opieki dla seniorów. Wcześniej w Kanadzie potwierdzonych zostało 67 przypadków zakażenia.


Potwierdzamy, że jedna z osób zarażonych koronawirusem to pracownik Frontexu - powiedział rzecznik prasowy Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) Chris Borowski. Dodał, że w poniedziałek biuro agencji było zamknięte.

Jak wynika z informacji przekazanych przez biuro prasowe agencji, siedziba Frontexu przy Placu Europejskim była w poniedziałek zamknięta, a osoby zatrudnione w niej pracowały zdalnie.

Dwoje dzieci ze Szczawnicy (Małopolskie), których ojciec mógł mieć kontakt z zakażonymi koronawirusem we Włoszech, trafiło w poniedziałek z objawami chorobowymi do jednego z krakowskich szpitali, gdzie przejdą badania.

Koronawirus rozprzestrzenił się w ponad 100 krajach i jest coraz bliżej wywołania pandemii - oświadczył w poniedziałek szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Wybuchy epidemii w poszczególnych krajach można jednak kontrolować - dodał.

27 osób zmarło w Iranie po spożyciu metanolu; dały one wiarę pogłoskom, że alkohol pomaga wyleczyć z koronawirusa - podała w poniedziałek irańska agencja prasowa IRNA.

W ciągu doby we Włoszech zanotowano 97 zgonów. Liczba zarażonych obecnie w całym kraju to prawie 8 tysięcy.

Warszawski Uniwersytet Medyczny odwołuje konferencje i wydarzenia organizowane przez uczelnię, zawiesza wyjazdy służbowe, wykłady dla studentów w związku z zagrożeniem koronawirusem - wynika z zarządzenia rektora WUM, opublikowanego na stronie internetowej uczelni.

Mające się odbyć 28 i 29 marca VIII Dni Lawinowo - Skiturowe w Dolinie Pięciu Stawów Polskich w Tatrach, zostały odwołane z powodu zagrożenia koronawirusem.

Obrona Cywilna poinformowała, że we Włoszech zmarły już 463 osoby zakażone koronawirusem.

Zwiększone środki ostrożności związane z koronawirusem obowiązują m.in. w poznańskich szkołach, przedszkolach, żłobkach i Domach Pomocy Społecznej. W poniedziałek w Poznaniu potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem na terenie Wielkopolski.

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów trwa spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezesami związków sportowych i przedstawicielami Ekstraklasy.

 

13 osób jest hospitalizowanych w Wielkopolsce z podejrzeniem zakażenia koronawirusem; siedem osób objęto kwarantanną, a 398 jest pod nadzorem epidemiologicznym - poinformował w poniedziałek wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

Z powodu koronawirusa tylko niewielka grupa reprezentantów Włoch w sportach zimowych dostała pozwolenie na kontynuowanie rywalizacji w zawodach międzynarodowych - poinformowała tamtejsza federacja wspólna m.in. dla narciarstwa, snowboardu i biathlonu (FISI).

1200 euro zapłaciła mieszkanka Rzymu za przejazd taksówką z Mediolanu do domu w Wiecznym Mieście. Włoskie media przytoczyły tę historię jako przykład desperacji tych, którzy sugerując się pogłoskami o całkowitym zamknięciu Lombardii, postanowili stamtąd uciec.

Niemcy: w związku z ryzykiem pojawienia się koronawirusa w szkole w mieście Neustadt (Dosse) na północnym zachodzie Brandenburgii od 4 do 5 tys. osób objęto domową kwarantanną - dowiedziała się agencja dpa od szefa miejskiej administracji Dietera Fuchsa.

Warszawski Uniwersytet Medyczny odwołuje wykłady i zajęcia w szpitalach, a także wszelkie konferencje i imprezy organizowane przez jednostki WUM. 

W Dublinie i Cork, dwóch największych miastach Irlandii, nie odbędą się tegoroczne parady z okazji Dnia św. Partyka - przypadającego 17 marca święta narodowego tego kraju, ogłosiły w poniedziałek władze.

- Wróciły wyniki badań pacjentów, którzy przebywają na oddziale zakaźnym w Ostródzie, wszystkie są ujemne - poinformował w poniedziałek wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. 

W Komisji Europejskiej w Brukseli u jednego z pracowników stwierdzono koronawirusa - dowiedziała się nieoficjalnie PAP. To pierwszy przypadek Covid-19 w tej instytucji.

Pacjentka z podejrzeniem koronawirusa, przebywająca w szpitalu w Wałbrzychu na Dolnym Śląsku, poszła na pobliską stację benzynową. Personel zawiadomił policję. Niektóre media podawały, że kobieta robiła na stacji zakupy i miała kupować też alkohol. 

Dwa pierwsze przypadki zarażenia koronawirusem na Cyprze.

Reuters: z powodu zagrożenia koronawirusem Madonna odwołała swoje zaplanowane na wtorek i środę koncerty w Paryżu.

Dwie pierwsze śmiertelne ofiary koronawirusa w Niemczech. O zgonach poinformowały władze miasta Essen i powiatu Heinsberg. W Essen zmarła 89-letnia kobieta, u której zakażenie koronawirusem wykryto we wtorek. Na razie brak bliższych szczegółów na temat osoby zmarłej w powiecie Heinsberg, uważanym za pierwotne ognisko wystąpienia koronawirusa w Niemczech.

W tym tygodniu Orlen Oil z Grupy Orlen rozpocznie produkcję płynu do dezynfekcji. Produkt będzie wytwarzany zgodnie z zapotrzebowaniem rynku. Na stacjach koncernu nie zabraknie też paliw - powiedział w poniedziałek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Prezydent USA Donald Trump skrytykował na Twitterze atmosferę wokół koronawirusa, pisząc, że "w ubiegłym roku 37 tys. Amerykanów zmarło na zwykłą grypę. Średnio umiera (na nią) od 27 tys. do 70 tys. rocznie. Nic nie jest zamykane, życie i gospodarka toczą się dalej".

Prezydent Andrzej Duda zwołał na wtorek na godz. 11:00 posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. 

Od wtorku 10 marca od północy do środy 8 kwietnia do północy Ryanair zawiesi wszystkie loty krajowe z/do Mediolanu Bergamo, Mediolanu Malpensa, Wenecji, Parmy, Rimini oraz Treviso - podał przewoźnik. Ryanair zredukuje też liczbę lotów międzynarodowych z i do tych miast.

Fot. Pixabay/ fak1911

Pacjentka, u której w poniedziałek potwierdzono koronawirusa jest ciężki – poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Strusia w Poznaniu Stanisław Rusek. Kobieta w średnim wieku trafiła do szpitala w niedzielę.

- Ma objawy zapalenia płuc o bardzo ciężkim przebiegu klinicznym, jest podłączona do respiratora i jest w stanie śpiączki farmakologicznej - powiedział rzecznik prasowy Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Strusia w Poznaniu Stanisław Rusek.

Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski poinformował w poniedziałek, że wydana przez GIS rekomendacja oznacza odwołanie wszystkich większych imprez kulturalnych w regionie. Z kolei mecze ligowe mają odbywać się bez udziału publiczności.

Koncert chóru z Rosji, dwa festiwale taneczne i wystawę miniaturowych kolejek odwołały w związku z zagrożeniem koronawirusem władze Sosnowca (Śląskie) – poinformował w poniedziałek Urząd Miasta.

MZ przekazało, że potwierdzone wyniki dotyczą kobiety z województwa wielkopolskiego, która przebywa w szpitalu w Poznaniu. Resort wskazał, że więcej informacji zostanie podanych na briefingu wojewody wielkopolskiego o godz. 17:30.

Resort zdrowia: 17. potwierdzony przypadek nowego koronawirusa w Polsce.

Polskie MSZ poinformowało, że na pokładzie zmierzającego do portu w Singapurze wycieczkowca Costa Fortuna znajduje się 107 Polaków - 105 turystów i dwóch członków załogi. Na statku nie potwierdzono przypadków zakażenia koronawirusem.

Nieoficjalnie: sesja Parlamentu Europejskiego skrócona; potrwa tylko do wtorku; posiedzenia w środę i czwartek - odwołane.

Spadki na giełdzie odzwierciedlają obawy związane z koronawirusem - uważa analityk z Biura Maklerskiego mBanku Rafał Sadoch. Jego zdaniem jeżeli kaskada wydarzeń nie zostanie zahamowana, to w skrajnym scenariuszu kryzys gospodarczy może być bardziej dotkliwy niż po upadku Lehman Brothers.

Ponad 90-letni mężczyzna z Tokio zmarł w wyniku infekcji nowym koronawirusem - poinformowała agencja Kyodo, powołując się na władze stolicy Japonii. To dziewiąta ofiara śmiertelna epidemii w tym kraju.

- Chcemy reagować na koronawirusa szybciej i sprawniej niż kraje zachodnie, dlatego analizujemy płynące stamtąd informacje i wprowadzamy adekwatne rozwiązania - oświadczył w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Z powodu epidemii koronawirusa we Włoszech wcześniej niż planowano zakończy się w najbliższych dniach sezon narciarski w kurortach w Trydencie i Górnej Adydze. Od wtorku zamykane będą hotele i wyciągi oraz stoki narciarskie - podała tamtejsza branża turystyczna.

W Polsce w kierunku koronawirusa przebadano dotychczas 1384 próbki; 1368 z nich dało wynik negatywny, a 16 pozytywny – podało w poniedziałek po godz. 15 Ministerstwo Zdrowia.

Koronawirus we Włoszech.

Fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Szpital wojewódzki w Bielsku-Białej wprowadził w poniedziałek do odwołania całkowity zakaz odwiedzin u pacjentów – podała placówka. Obostrzenia wprowadził również bielski szpital pediatryczny. Przy chorym dziecku przebywać może tylko jeden rodzić lub opiekun.

Wzrost kursu dolara o 5 proc., a euro o 6,2 proc. odnotowano w poniedziałek na Białorusi. Rosyjski rubel osłabł z kolei o 4,68 proc. Przyczyny to spadek cen ropy naftowej, dewaluacja rosyjskiej waluty i epidemia koronawirusa.

Dezynfekcja w sali plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

W reakcji na pierwsze dwa przypadki koronawirusa, o których poinformowały w poniedziałek władze Albanii, rząd tego kraju postanowił zamknąć na dwa tygodnie szkoły oraz do 3 kwietnia wstrzymać loty i kursowanie promów do Włoch.

Zainfekowany koronawirusem 28-letni Albańczyk, mieszkaniec Tirany, po powrocie z Włoch zaraził swego 54-letniego ojca. Obydwaj są w stanie stabilnym; nie stwierdzono u nich żadnych komplikacje - poinformowało ministerstwo zdrowia. Dodało, że poszukuje kilkudziesięciu osób, które miały kontakt z chorymi.

We Francji potwierdzono w poniedziałek dwa nowe przypadki śmiertelne w związku z zakażeniem koronawirusem - poinformowało ministerstwo zdrowia. Tym samym do 21 wzrósł bilans zgonów w związku z Covid-19 w tym kraju. 1191 osób jest zakażonych.

W ciągu ostatniej doby w Belgii liczba osób, u których stwierdzono obecność koronawirusa, wzrosła o 39. Dotąd zarejestrowano łącznie 239 przypadków zakażeń - informują belgijskie media. 22 nowe infekcje pojawiły się we Flandrii, 10 w Walonii i siedem w stołecznym regionie Brukseli.

U wiceprezesa szwedzkiego banku centralnego Martina Flodena potwierdzono koronawirusa - podał w poniedziałek Bank Szwecji. Floden wrócił w sobotę z północnych Włoch i czuje się dobrze.

Ze względu na ryzyko zakażenia koronawirusem największe szpitale w Opolu wprowadziły zakaz lub ograniczyły możliwość odwiedzin pacjentów. Wśród placówek wprowadzających zakaz odwiedzin jest szpital uniwersytecki i kliniczny szpital położniczy.

Liczba osób zakażonych koronawirusem w Holandii wzrosła w poniedziałek do 321 - poinformowały władze tego kraju. Poprzedni bilans mówił o 264 przypadkach infekcji.

Szkoła podstawowa nr 45 i filia przedszkola publicznego nr 58 w Szczecinie zostały zamknięte – poinformował w poniedziałek magistrat. W placówkach przebywały osoby podejrzane o zarażenie koronawirusem.

Międzynarodowa federacja (FIFA) i azjatycka konfederacja (AFC) zdecydowały o przełożeniu marcowych i czerwcowych meczów w eliminacjach piłkarskich mistrzostw świata 2022 w tej strefie.

Natomiast mistrzostwa Azji w futsalu w Turkmenistanie zostały przesunięte i odbędą się w dniach 5-16 sierpnia; zawody planowano początkowo od 26 lutego do 8 marca.

Szef Rady Europejskiej Charles Michel zapowiedział w poniedziałek zorganizowanie "wkrótce" telekonferencji przywódców unijnych w celu omówienia skoordynowanej odpowiedzi UE na epidemię koronawirusa. Anonimowy urzędnik unijny powiedział, że telekonferencja odbędzie się najpewniej we wtorek.

Premier Morawiecki: dziś pytanie o szczególne działania dot. przeprowadzenia wyborów prezydenckich w związku z koronawirusem jest przedwczesne.

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej ws. koronawirusa.

Komendant główny Straży Granicznej: każdy pasażer, u którego podczas kontroli sanitarnej na granicy będzie można podejrzewać koronawirusa, zostanie odseparowany.

fot. PAP/Rafał Guz

Szef MSWiA Mariusz Kamiński: w ciągu kilkudziesięciu godzin całość granic Polski zostanie zabezpieczona. Chcemy objąć kontrolą sanitarną wszystkie autokary i busy, czyli wszystkie środki zbiorowego transportu.

Będziemy wprowadzali rekomendacje lub twarde zalecenia dla szkół dotyczące organizacji funkcjonowania tych placówek w związku z koronawirusem; rekomendacje będą egzekwowane przez wojewodów - mówił na konferencji w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

W Gruzji potwierdzono 15 przypadków zakażenia Covid-19 - poinformowano w poniedziałek na rządowym portalu. Władze przekazały tego dnia, że w związku z koronawirusem ograniczone będą zagraniczne delegacje urzędników państwowych i wyjazdy naukowe.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak powołał Zespół ds. monitorowania zagrożeń związanych z koronawirusem SARS-CoV-2. Zadaniami zespołu będzie m.in. stałe monitorowanie sytuacji związanej z zagrożeniem wirusem, oraz adekwatne reagowanie i informowanie mieszkańców.

 

W związku z epidemią koronawirusa, linie Emirates, Air France i KLM umożliwiają bezpłatną zmianę rezerwacji lotów dla biletów lotniczych wydanych do końca marca br.- poinformowały w poniedziałek linie. Emirates lata bezpośrednio z Warszawy do Dubaju, Air France do Paryża, a KLM do Amsterdamu.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) poinformowało w poniedziałek, że w związku z Covid-19 zmarło w Europie 396 osób, a laboratoryjnie potwierdzono 11 577 przypadków zakażenia koronawirusem.

Włochy - 7375 przypadków, 366 zgonów

Francja - 1126 przypadków, 19 zgonów

Niemcy - 902 przypadki

Hiszpania - 589 przypadków, 5 zgonów

Szwajcaria - 332 przypadki, 2 zgony

Wielka Brytania - 273 przypadki, 3 zgony

Holandia - 265 przypadków, 3 zgony

Szwecja - 203 przypadki

Belgia - 200 przypadków

Norwegia - 169 przypadków

Austria - 102 przypadki

Grecja - 73 przypadki

Islandia - 55 przypadków

Dania - 38 przypadków

San Marino - 37 przypadków, 1 zgon

Czechy - 32 przypadki

Portugalia, Finlandia - po 30 przypadków

Irlandia - 21 przypadków

Słowenia - 16 przypadków

Rumunia - 15 przypadków

Gruzja - 13 przypadków

Chorwacja - 12 przypadków

Polska - 11 przypadków

Estonia, Rosja - po 10 przypadków

Azerbejdżan - 9 przypadków

Węgry - 8 przypadków

Białoruś - 6 przypadków

Słowacja, Luksemburg - po 5 przypadków

Bułgaria - 4 przypadki

Malta, Łotwa, Macedonia Północna - po 3 przypadki

Albania, Bośnia i Hercegowina - po 2 przypadki

Andora, Armenia, Watykan, Litwa, Liechtenstein, Mołdawia, Monako, Serbia, Ukraina - po 1 przypadku.

Szef Rady Europejskiej Charles Michel zapowiedział w poniedziałek zorganizowanie "wkrótce" telekonferencji przywódców unijnych w celu omówienia skoordynowanej odpowiedzi UE na epidemię koronawirusa. Anonimowy urzędnik unijny powiedział, że telekonferencja odbędzie się najpewniej we wtorek.

Od godz. 15 w poniedziałek na przejściach: Kołbaskowo, Świecko, Olszyna, Jędrzychowice, Gorzyczki całodobowe punkty kontroli sanitarnej

Trzeba zamknąć wszystkie lokale gastronomiczne w całych Włoszech - taką opinię wygłasza we włoskich mediach wirusolog ze szpitala zakaźnego w Mediolanie profesor Massimo Galli. Ostrzega, że w przeciwnym razie młodzież prowadząca życie towarzyskie będzie zarażać koronawirusem osoby starsze.

- Czytałem wypowiedzi różnych młodzieniaszków, którzy protestują, że władze chcą trzymać ich w domu. Młodzież uważa, że jest nieśmiertelna - stwierdził profesor. Jako priorytet Galli wskazał zamknięcie wszystkich miejsc nocnego życia w kraju i ochronę osób starszych, najbardziej narażonych na chorobę.

Fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

W Małopolsce od czwartku zostanie uruchomione laboratorium badające próbki pod kątem koronawirusa - poinformował wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Będzie ono działać w Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie.

Do tej pory ze względu na remont prowadzony w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie próbki pobrane od osób podejrzewanych o zakażenie wirusem były wysyłane do badań w woj. świętokrzyskim.

Prezydent Koszalina Piotr Jedliński poinformował w poniedziałek, że podjął decyzję o przesunięciu terminu zaplanowanej na wtorek IX Koszalińskiej Gali Laurów Sportu 2020 . Nie podał nowego terminu imprezy, uzależniając go od sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

Opolska firma Sindbad zawiesiła od poniedziałku kursy autokarowe do Włoch. Wszyscy pasażerowie posiadający ważne bilety mogą przełożyć bezpłatnie przełożyć termin wyjazdu lub ubiegać się o zwrot pieniędzy - informuje przewoźnik.

Premier zaapelował do organizatorów imprez masowych o ich odwoływanie. - Rekomenduję wojewodom, aby odwoływali imprezy masowe - podkreślił premier.

Premier: wdrażamy kontrole sanitarne na granicy z Niemcami i Czechami

Podejmujemy różne starania związane z zagrożeniem koronawirusem, wdrażamy i będziemy wdrażali kolejne procedury, w tym karty lokalizacyjne pasażera w relacjach międzynarodowych - zapowiedział w poniedziałek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- Wdrażamy kontrole sanitarne na granicy z Niemcami i Czechami na głównych przejściach - poinformował premier Mateusz Morawiecki. - Wdrażamy kontrole w pociągach, szczególnie w ruchu przygranicznym, a także w portach - dodał.

Premier: wdrażamy kontrole sanitarne na granicy z Niemcami i Czechami

 

Z powodu koronawirusa straty w handlu towarami i usługami mogą osiągnąć kwartalnie wielkość 320 mld dol. - informuje w poniedziałkowym raporcie Euler Hermes. Według firmy, w 2020 r. epidemia Covid-19 będzie główną barierą w światowej wymianie handlowej.

25 mln zł dla Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ w Krakowie przeznaczy Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na badania nad koronawirusem, badania, które pomogą zapobiegać epidemiom w przyszłości – zapowiedział w poniedziałek w Krakowie wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin.

Zaplanowane na 20-21 marca br. Europejskiej Forum Rolnicze zostało odwołane – poinformowali w poniedziałek organizatorzy. Powodem jest zagrożenie koronawirusem. Impreza miała się odbyć w podrzeszowskiej Jasionce.

Zaplanowana na czwartek ceremonia zapalenia ognia olimpijskiego w starożytnej Olimpii odbędzie się bez publiczności. Organizatorzy zaostrzyli środki bezpieczeństwa z obawy przed epidemią koronawirusa.


"Uroczystość odbędzie się w obecności tylko stu zaproszonych i akredytowanych gości. Próba generalna 11 marca będzie zamknięta dla widzów i mediów" - poinformował Grecki Komitet Olimpijski.

Stan ok. 60-letniego mężczyzny zarażonego koronawirusem, który przebywa w szpitalu im. S. Żeromskiego w Krakowie jest stabilny – poinformował w poniedziałek dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Jarosław Foremny. 

W Małopolsce obecnie jest hospitalizowanych i diagnozowanych jest 18 osób.

W marcu powinna zapaść decyzja w sprawie hokejowych mistrzostw świata Dywizji 1B, zaplanowanych na przełom kwietnia i maja w Katowicach. "Sytuacja z powodu koronawirusa jest rozwojowa, liczę, że MŚ i play off ekstraligi się odbędą" - powiedział prezes PZHL Mirosław Minkina.

W poniedziałek po południu odbędzie się spotkanie sztabu wyborczego poświęcone kwestii ewentualnej epidemii koronawirusa - oświadczył w poniedziałek Adam Bielan rzecznik sztabu wyborczego prezydenta Andrzeja Dudy.

Bielscy przewoźnicy - MZK oraz PKS - uruchomili działania, które mają ograniczyć możliwość ewentualnego rozprzestrzeniania się koronawirusa. Firmy poinformowały, że wprowadziły m.in. codzienną dezynfekcję autobusów.

"W ramach profilaktyki wprowadzono obowiązek codziennego czyszczenia i dezynfekowania środkiem o właściwościach bakteriobójczych, wirusobójczych, grzybobójczych i prątkobójczych takich elementów autobusów, jak poręcze, uchwyty, kasowniki, koło kierownicy i deska rozdzielcza oraz przyciski otwierające drzwi pojazdu. Zobowiązano kierowców do wietrzenia pojazdów na pętlach autobusowych" - poinformował bielski MZK.

Miejski przewoźnik zapowiedział również zwiększenie częstotliwości czyszczenia i dezynfekowania środkiem bakteriobójczym pomieszczeń, w których są obsługiwani pasażerowie, w tym kas biletowych.

W wielu więzieniach we Włoszech wybuchły w minionych godzinach bunty z powodu wprowadzenia również tam ograniczeń w celu zatrzymania szerzenia się koronawirusa. Chodzi głównie o zawieszenie wizyt. W Modenie z przedawkowania substancji uzależniających zmarło sześciu więźniów.

W czasie buntu w tym zakładzie karnym w regionie Emilia-Romania więźniowie wdarli się do ambulatorium, z którego ukradli silne środki o dużym potencjale uzależniającym. Ich przedawkowanie wskazano jako przyczynę śmierci osadzonych - podały włoskie media w poniedziałek. Wszczęto tam śledztwo.

Włochy: bunty w więzieniach. Osadzeni nie chcą ograniczeń wprowadzanych z powodu koronawirusa

Fot. PAP/EPA/ANDREA FASANI 

Fot. PAP/EPA/FRANCO CAUTILLO

Ministerstwo zdrowia Hiszpanii w poniedziałek przed południem potwierdziło 24 zgony w związku z epidemią koronawirusa. Liczba zainfekowanych osób wzrosła do 900.

Od popołudnia w niedzielę do poniedziałku rano liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa zwiększyła się w Hiszpanii z 17 do 24. Na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu liczba zgonów podwoiła się w ciągu niespełna doby do 16.

Minister zdrowia powiedział, że przykład innych krajów pokazuje, że wzrost zachorowań w Polsce jest nieunikniony i będzie bardzo dynamiczny, bo to wynika ze specyfiki wirusa. - Oczekujemy, że w ciągu najbliższych dni ten przyrost będzie bardzo szybki, to wynika z działania wirusa. We wszystkich krajach był bardzo gwałtowny przyrost w pierwszych dniach - powiedział. Równocześnie zapewnił, że szpitale przygotowywane są na zwiększoną liczbę przypadków choroby, jeśli chodzi o infrastrukturę, wysokospecjalistyczny sprzęt, a jeśli będzie konieczność, szpitale będą przekształcane w zakaźne.

Zaapelował też, żeby szczególną opieką objąć ludzi starszych, których stan zdrowia często pozostawia wiele do życzenia, cierpią na inne choroby. Zaś do osób starszych minister wystosował prośbę, by w miarę możliwości również ograniczyły kontakty.

Iran czasowo zwolnił z więzienia około 70 tys. więźniów z powodu groźby rozprzestrzenienia się koronawirusa - oświadczył w poniedziałek szef irańskiego wymiaru sprawiedliwości Ebrahim Raisi. Liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w tym kraju wzrosła do 237.

Fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Przebadaliśmy w regionie 26 osób w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem - próbki 22 są ujemne, a 4 czekają na wyniki - powiedział w poniedziałek wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Dodał, że poważnie rozważane jest odwołanie Welconomy Forum w Toruniu.

75 osób objętych jest kwarantanną w woj. kujawsko-pomorski, a 180 czynnym nadzorem epidemiologicznym.

Rosja podjęła decyzję o przewiezieniu do separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy mężczyzny z objawami koronawirusa - poinformował w poniedziałek sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy, powołując się na dane służb wywiadowczych.

Możemy potwierdzić, że u jednego członka personelu NATO pracującego w kwaterze głównej NATO w Brukseli badanie na obecność Covid-19 dało wynik pozytywny" - poinformowała na Twitterze rzeczniczka NATO.

 

II część Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych, Zakopane-Bydgoszcz została odwołana z uwagi na zagrożenia koronawirusem – poinformował Komitet Wykonawczy Igrzysk. Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych nie będzie brała też udziału w zawodach międzynarodowych do końca lipca.

Obecność koronawirusa wykryto u kolejnych trzech osób na Białorusi – poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia tego kraju. Wcześniej obecność patogenu potwierdzono u sześciu ludzi. Jednego chorego już wyleczono.

Są to osoby, przebywające na kwarantannie, ponieważ miały kontakt z wcześniej zarażonymi.

 

Organizator pierwszego w sezonie Formuły 1 wyścigu o Grand Prix Australii, zaplanowanego na 15 marca w Melbourne, wykluczył możliwość rywalizacji przy pustych trybunach. Drugi wyścig, 22 marca w Bahrajnie, odbędzie się bez publiczności z powodu koronawirusa.

- Mamy formalnie potwierdzone już 16 przypadków zarażenia koronawirusem. wiemy, że ponad 170 osób jest hospitalizowanych, ponad 4 tys. objętych kwarantanną domową - poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

We Włoszech po raz pierwszy postawiono zarzut złamania przepisów o ograniczeniu możliwości poruszania się w Lombardii i 14 miastach na północy kraju w związku z koronawirusem. Zarzut usłyszało dwoje młodych mieszkańców Parmy, którzy chcieli polecieć na wakacje do Madrytu.

Parma jest jednym z 14 miast-prowincji, w których obowiązują przepisy dekretu rządu, umożliwiające wyjazd i wjazd tylko w pilnych przypadkach.

Z powodu epidemii koronawirusa, środowy (godz. 21) mecz 1/8 finału piłkarskiej Ligi Mistrzów Paris Saint Germain - Borussia Dortmund na stadionie Parc des Princes odbędzie się przy pustych trybunach - poinformowała w poniedziałek paryska policji.

Połączone senackie komisje: ustawodawcza i zdrowia zdecydują w środę o podjęciu inicjatywy ws. nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz innych chorób zakaźnych.

Z informacji zamieszczonej na stronie internetowej Senatu wynika, że komisje zbiorą się w środę 11 marca o godz. 16.00 w sali obrad plenarnych. Tematem posiedzenia będzie "rozważenie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej nowelizacji".

 

Doradca chińskiego rządu: epidemia na świecie potrwa co najmniej do czerwca.

Liczba zgłoszonych w poniedziałek nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Chinach była najniższa od stycznia. Czołowy doradca rządu ChRL ds. epidemii Zhong Nanshan ocenił tymczasem, że na świecie wirus będzie się szerzył co najmniej do czerwca.

Zhong, który kieruje powołanym przez rząd panelem ekspertów ds. epidemii koronawirusa, podkreślił konieczność zapobiegania w Chinach infekcjom przywleczonym z zagranicy.

Kolejne dwie osoby z podejrzeniem zakażenia koronawirusem zostały przyjęte do Kliniki Chorób Zakaźnych Szpitala Wojewódzkiego w Kielcach. To dziecko i mężczyzna w średnim wieku.

- W szpitalu hospitalizowane są dwie nowe osoby. Jedna to dziecko, które w ostatnim czasie przebywało w Norwegii, oraz mężczyzna w średnim wieku, który był w Niemczech. Ich stan jest dobry. Od pacjentów pobrano już próbki do badań - powiedziała Anna Mazur Kałuża, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

W związku z zagrożeniem koronawirusem rezygnujemy w kampanii wyborczej z dużych, otwartych spotkań - ogłosił w poniedziałek niezależny kandydat na prezydenta Szymon Hołownia. To niełatwa dla mnie decyzja, bo spotkania z ludźmi to mój żywioł, nie ma jednak większej wartości niż zdrowie - zaznaczył.

 

Wyniki badania na obecność koronawirusa u pacjentki przebywającej na oddziale zakaźnym szpitala w Bolesławcu wykluczyły zakażenie. Samochód którym podróżowała 21-latka został w czwartek zatrzymany przez policję na stacji benzynowej w Lwówku Śląskim.

Tegoroczny Marsz Żywych w Oświęcimiu, z uwagi na rozprzestrzenianie się koronawirusa, został przełożony – podała międzynarodowa organizacja March of the Living. Nie podano nowego terminu. Może się on odbyć w br., ale będzie to zależne od sytuacji zdrowotnej.

Alkohol etylowy, izopropanol, gliceryna, woda utleniona i woda destylowana – z takich składników chemicy z Uniwersytetu Śląskiego produkują płyn do dezynfekcji rąk na potrzeby uczelni. Przekonują, że wirusobójczy roztwór w warunkach domowych można samemu przygotować.

Płyn antybakteryjny. Jak zrobić go samodzielnie w domu?

Konferencja ministerstwa zdrowia ws. koronawirusa o 12:00. Transmisja w Polsat News i na polsatnews.pl.

Konferencja ministra zdrowia ws. koronawirusa [TRANSMISJA]

 

Brytyjski resort zdrowia nakazał w poniedziałek wszystkim osobom wracającym z tych obszarów północnych Włoch, które zostały zamknięte z powodu koronawirusa, poddanie się samodzielnej izolacji na 14 dni, niezależnie od tego, czy wykazują objawy zarażenia czy też nie.

Rząd włoski ogłosił, że w ramach nowych, obowiązujących od niedzieli środków walki z epidemią, nie wolno wjeżdżać ani wyjeżdżać z regionu Lombardii, który otacza Mediolan, a także z 14 prowincji w czterech innych regionach, w tym miast: Wenecji, Modeny, Parmy, Piacenzy, Reggio Emilia i Rimini.

Wszystkie mecze ligowe w Rumunii będą rozgrywane przy pustych trybunach aż do odwołania z powodu zagrożenia epidemią koronawirusa - poinformowała tamtejsza federacja piłkarska.

W niedzielę na podobny krok zdecydowała się Bułgaria. W tym kraju kibice nie będą mogli wchodzić na stadiony w najbliższych dwóch kolejkach ligowych.

 

W zespole szkół w Policach (Zachodniopomorskie) w poniedziałek rozpoczęły się zajęcia. Przez kilka dni w szkole i internatach obowiązywała kwarantanna spowodowana podejrzeniem koronawirusa.

W internatach przebywało łącznie przez kilka dni ponad 200 wychowanków i wychowawców.

Do dziewięciu wzrosła liczba osób zarażonych koronawirusem na Węgrzech - poinformowano w komunikacie opublikowanym w poniedziałek na rządowej stronie internetowej poświęconej Covid-19.

Wśród nowych osób, u których stwierdzono obecność patogenu, jest irański student oraz ciężko chory Węgier w starszym wieku i jego żona. W sumie koronawirusa zdiagnozowano na Węgrzech u piątki Irańczyków, trojga Węgrów i jednego obywatela Wielkiej Brytanii.

 

Stan pierwszego pacjenta w Polsce ze zdiagnozowanym koronawirusem jest dobry. Rzecznik szpitala w Zielonej Górze, gdzie przebywa mężczyzna, nie wykluczyła w poniedziałek, że w najbliższym czasie 66-latek opuści oddział zakaźny.


Aktualnie w oddziale zakaźnym zielonogórskiego szpitala hospitalizowanych jest siedem osób. - Przy czym sześć w zasadzie dzisiaj zostanie wypisanych, ponieważ ich wynik na obecność koronawirusa jest negatywny, co nas bardzo cieszy - dodała Malcher-Nowak.

Nowe przypadki koronawirusa w Raciborzu.

Do dwóch wcześniejszych zakażonych koronawirusem doszły w poniedziałek trzy nowe przypadki - potwierdziła dyrekcja tamtejszego szpitala. Wcześniej o pierwszym pacjencie zakażonym koronawirusem poinformował dyrektor szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie Jerzy Friediger. Na oddziale zakaźnym przebywa ponad 60-letni pacjent.

Niewpuszczony do Malezji i Tajlandii wycieczkowiec Costa Fortuna zawinie do portu w Singapurze we wtorek, a lekarz sprawdzi stan zdrowia pasażerów przed ich zejściem na ląd - poinformowały w poniedziałek singapurskie władze. Na statku przebywa 105 Polaków. Załoga statku zadeklarowała formalnie, że żaden z pasażerów nie ma obecnie gorączki ani innych objawów infekcji dróg oddechowych.

"To nasz mroczny czas, ale poradzimy sobie" - powiedział premier Włoch Giuseppe Conte odnosząc się do kryzysu na tle koronawirusa. W poniedziałkowym wywiadzie dla dziennika "La Repubblica" zaznaczył, że jest zdeterminowany, by chronić obywateli.

“Rząd koordynuje z maksymalną intensywnością i koncentracją machinę organizacyjną” – zapewnił szef włoskiego rządu. Wymienił dwa najważniejsze cele: zatrzymać szerzenie się wirusa i wzmocnić struktury służby zdrowia, aby były w stanie uporać się z tym wyzwaniem.

Fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI

 

 

W związku z podejrzeniem zagrożenia koronawirusem po spotkaniu sztabu kryzysowego została podjęta decyzja o odwołaniu zajęć w trzech szkołach w Rybniku (Śląskie) – podał w poniedziałek tamtejszy urząd miasta.

W niedzielę u dwojga mieszkańców tego miasta zdiagnozowano zakażenie koronawirusem. Są hospitalizowani w szpitalu w Raciborzu.

96 nowych przypadków koronawirusa odnotowano w poniedziałek w Korei Południowej, co oznacza, że do 7478 wzrosła liczba osób zainfekowanych - podały Koreańskie Centra ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (KCDC). Wskaźnik wzrostu liczby zakażeń jest jednak najmniejszy od 11 dni.

Wyrażane są ostrożne nadzieje, że epidemia Covid-19 w Korei Płd. może słabnąć. W sumie w związku z koronawirusem zmarło do tej pory w tym kraju 51 osób.

Pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w Krakowie. 

W szpitalu im. S. Żeromskiego w Krakowie na oddziale zakaźnym przebywa ponad 60-letni pacjent zarażony koronawirusem – powiedział PAP dyrektor szpitala Jerzy Friediger. Ministerstwo Zdrowia zapowiada konferencję prasową ws. aktualnej sytuacji epidemiologicznej o godz. 12.00.

To pierwszy przypadek zarażenia stwierdzony w Krakowie i 12 potwierdzony jak dotąd w Polsce.

W Niemczech do poniedziałku do godz. 8:00 wykryto 1112 przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. W porównaniu z niedzielą oznacza to wzrost liczby zarażonych o 210.

484 osoby z koronawirusem, czyli blisko połowę łącznej ich liczby, zarejestrowano w legitymującej się największym wśród niemieckich krajów związkowych zaludnieniem Północnej Nadrenii-Westfalii, w tym ponad 290 w uważanym za pierwotne ognisko infekcji powiecie Heinsberg.

W Bawarii odnotowano dotąd 256 potwierdzonych przypadków nosicielstwa, w Badenii-Wirtembergii - 199, w Berlinie - 40, a w Dolnej Saksonii - 33. W 10 innych krajach związkowych jest ich nie więcej niż po 20, a w Saksonii-Anhalcie nie zarejestrowano dotąd żadnego.

Ostrzejszy przebieg epidemii koronawirusa, wraz z trwałym spowolnieniem handlu światowego i pogorszeniem nastrojów podmiotów ekonomicznych, przełożyłby się na obniżenie – względem ścieżki centralnej projekcji – prognozowanego wzrostu gospodarczego w Polsce - uważa NBP.

Gubernator prefektury Kanagawa, w środkowej Japonii, Yuji Kuroiwa poinformował w poniedziałek o śmierci osoby zainfekowanej koronawirusem. To ósma ofiara śmiertelna tego wirusa w tym kraju. Według agencji Kyodo, dotychczas w Japonii stwierdzono 520 przypadków Covid-19.

Brak jest informacji na temat nowej ofiary śmiertelnej koronawirusa. Jej rodzina poprosiła o niepodawanie szczegółowych danych. Wiadomo jedynie, że zgon nastąpił w niedzielę.

Fot. PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA

Inwestorzy nadal obawiają się gospodarczych skutków epidemii koronawirusa - uważają analitycy PKO BP. Ich zdaniem większość publikacji danych w najbliższym czasie będzie obserwowana przede wszystkim przez pryzmat skali wpływu, jaki na procesy gospodarcze wywiera epidemia.

Na Podkarpaciu w związku z podejrzeniem koronawirusa hospitalizowanych jest 9 osób, są w trakcie badań. W regionie pod nadzorem sanepidu pozostaje 275 osób; wszystkie są zdrowe - poinformowała rzecznik wojewody podkarpackiego Małgorzata Waksmundzka-Szarek.

Dodała, że od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 w laboratorium rzeszowskiej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wykonano 63 testy. Wszystkie są ujemne.

- Apeluję o szanowanie prywatności osób chorych. Proszę mieć poczucie odpowiedzialności za słowa, które padają w przestrzeni publicznej - powiedział w poniedziałek wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

- Nie ma najmniejszego powodu, żebym informował państwa, i nie będę tego robił, kim są te osoby - czy są młode, czy są starsze, czy są płci takiej czy innej, skąd przybyły, nawet gdzie leżą w szpitalu. Nie będę podawał takich informacji - dodał.

- Unia Europejska musi opracować zakrojony na wielką skalę plan bodźców gospodarczych, żeby poradzić sobie ze skutkami epidemii koronawirusa - powiedział w poniedziałek w radiu France Info francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire.

 

- Stan kobiety, u której w piątek stwierdzono koronawirusa, pogorszył się - poinformował w poniedziałek p.o. rzecznika szczecińskiego szpitala wojewódzkiego Mateusz Iżakowski. Stan mężczyzny, u którego także potwierdzono zakażenie nowym wirusem, jest stabilny.

 

Nowe informacje o zarażonym w Polsce pacjencie.

- Już w stanie nie najlepszym, właściwie ciężkim, przyjechał na oddział. To osoba, która spełnia kryteria wszystkich grup ryzyka - poinformował wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski.

 

 

Na azjatyckich giełdach zanotowano w poniedziałek mocne spadki indeksów. Doszło do tego po spadkach cen ropy w związku z obawami dotyczącymi popytu na ten surowiec w osłabionej przez epidemię koronawirusa światowej gospodarce.

Arabia Saudyjska, Rosja i inni producenci ropy naftowej dyskutują na temat ograniczenia produkcji, by podnieść ceny surowca.

 

- Będą coraz większe liczby zakażonych koronawirusem; zachowajmy spokój; najważniejsze jest stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego, sanepidu, Ministerstwa Zdrowia - powiedział w poniedziałek szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski.

- Za chwilę wiemy, że będziemy mieli też duże liczby pacjentów chorych. I ten wirus w Polsce będzie. Będą przypadki ciężkie. Wiemy, że będą dotyczyć one głównie osób starszych i schorowanych. I do tego też się musimy przygotować. Lepiej naprawdę zostać w domu, jeżeli nie musimy wyjść - to nie wychodźmy - tłumaczył minister zdrowia.

W związku z podejrzeniem zagrożenia koronawirusem od poniedziałku zostały zawieszone zajęcia w dwóch szkołach w Rybniku (Śląskie): Szkole Podstawowej nr 9 przy ul. Cmentarnej oraz Zespole Szkół nr 3, przy ul. Orzepowickiej.

W niedzielę u dwojga mieszkańców tego miasta zdiagnozowano zakażenie koronawirusem. Są hospitalizowani w szpitalu w Raciborzu. O godz. 8.00 w rybnickim urzędzie miasta zebrał się sztab kryzysowy. 

- W woj. mazowieckim mamy dwa potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem, mamy 23 kolejne osoby, które są w szpitalu, u których prowadzona jest diagnostyka w kierunki wykluczenia zakażenia. 2354 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym, 27 osób jest objętych kwarantanną - poinformował wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Jak dodał, "przygotowujemy się na znaczne ograniczenie możliwości organizowania wydarzeń masowych".

Specjalnym rejsem linii lotniczych Air Koryo ewakuowano ze stolicy Korei Północnej Pjongjangu do Władywostoku na rosyjskim Dalekim Wschodzie zagranicznych dyplomatów w związku z koronawirusem - podały w poniedziałek rosyjskie agencje informacyjne.

Zamiar powrotu do swoich krajów przez Władywostok wyrażali dyplomaci Niemiec, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii.

Nie jest jasne, czy będzie to jedyny taki rejs, czy też planowane są następne.

Kwarantanna w związku z epidemią koronawirusa w Chinach nasila problem przemocy domowej – podał chiński portal Sixth Tone, powołując się na aktywistów. Według jednego z nich w niektórych miejscach w kraju liczba zgłoszeń w takich sprawach podwoiła się.

Turniej tenisowy w Indian Wells, gdzie mieli wystąpić Magda Linette, Iga Świątek i Hubert Hurkacz został odwołany w związku z pojawieniem się w tym regionie przypadków koronawirusa. Organizatorzy powołując się na CNN podają, że w USA odnotowano już ponad 500 przypadków zarażonych koronawirusem.

Koronawirusa stwierdzono już w 34 amerykańskich stanach oraz w stołecznym Waszyngtonie. Do niedzieli w USA łącznie zmarło 21 osób zakażonych Covid-19, z czego 18 w stanie Waszyngton (północny zachód USA), dwie na Florydzie i jedna w Kalifornii.

Z obawy przed epidemią część mieszkańców USA robi zapasy. Ze sklepowych półek szybko znikają podstawowe artykuły higieniczne oraz puszki z jedzeniem. W niektórych sklepach wprowadzono limity na zakup najbardziej pożądanych towarów.

Fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

Korea Płd. poinformowała w poniedziałek o 248 nowych przypadkach koronawirusa w ciągu ostatnich 24 godzin, co zwiększyło ich łączną liczbę do 7 382. Jest to jednak najniższa ich liczba od 10 dni. 

Niedziela była czwartym dniem z rzędu, w którym liczba nowych zakażeń zmniejszyła się i była najniższa od końca lutego.

O czterech nowych przypadkach koronawirusa poinformowała Arabia Saudyjska. Zwiększyło to liczbę chorych do 15. Wprowadzane są kolejne ograniczenia w podróżach zagranicznych i przemieszczaniu się wewnątrz kraju.

Narodowa Komisja Zdrowia Chin poinformowała w poniedziałek rano o 40 nowych przypadkach zainfekowania koronawirusem w ciągu ostatnich 24 godzin, w porównaniu z 44 poprzedniej doby. Kolejne 22 osoby zmarły, prawie wszystkie (21) w najciężej dotkniętej przez epidemię, prowincji Hubei. W stolicy prowincji, Wuhan, zmarło 18 osób.

Obecnie łączna liczba zakażonych w Chinach kontynentalnych wynosi 80 735, z czego 19 016 jest leczonych a 58 600 wyzdrowiało. 

Albania poinformowała w poniedziałek o dwóch pierwszych przypadkach zakażenia koronawirusem. Są to ojciec i syn, którzy powrócili z Włoch.

Według albańskiego ministerstwa zdrowia stan obu zarażonych jest stabilny i nie mają żadnych powikłań.

Wcześniej przebadano ok. 60 osób, co do których istniały podejrzenia, iż są zarażeni, ale wyniki okazały się negatywne.

 

Ponownie z powodu kryzysu na tle szerzenia się koronawirusa zamknięto dla turystów katedrę w Mediolanie, jeden z symboli tego miasta. To konsekwencja dekretu rządu Włoch z zaleceniami dotyczącymi kroków, które mają na celu zatrzymanie fali zarażeń.

Fot. PAP/EPA/MATTEO CORNER

 

O trzeciej ofierze śmiertelnej epidemii koronawirusa w Wielkiej Brytanii poinformowały w niedzielę wieczorem władze medyczne tego kraju. Zmarły to mężczyzna w wieku sześćdziesięciu kilku lat, który cierpiał na poważne schorzenia. Mężczyzna niedawno wrócił z północnych Włoch.

"Śledzenie jego kontaktów jest już w toku" - oświadczył naczelny lekarz Anglii Chris Whitty.

Rzecznik irańskiego ministerstwa zdrowia poinformował, że w tym kraju łącznie zmarło "co najmniej 194 naszych rodaków, którzy zarazili się koronawirusem COVID-19".

Dodał, że w ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono 734 przypadki zarażenia koronawirusem co zwiększyło ich łączną liczbę do 6 566. Zakażenia wykryto we wszystkich 31 prowincjach Iranu, w tym najwięcej (1 805) w prowincji Teheran.

Wśród zarażonych wirusem jest kilku polityków i dowódców wojskowych wysokiej rangi.

Fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

 

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie