3 nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Mężczyzna w stanie ciężkim

Polska
3 nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Mężczyzna w stanie ciężkim
PAP/Leszek Szymański
Łącznie w Polsce jest już 11 osób zakażonych koronawirusem.

Są trzy nowe przypadki zarażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych - poinformowało w niedzielę wieczorem Ministerstwo Zdrowia. To kobieta z województwa śląskiego i dwaj mężczyźni z woj. dolnośląskiego i mazowieckiego. Chorzy przebywają w szpitalach w Raciborzu, Warszawie i Wrocławiu. Ten ostatni jest w ciężkim stanie.

Jak wynika z komunikatu MZ pacjentka to "osoba w sile wieku", która była na kwarantannie i trafiła z niej prosto do szpitala. Z kolei pacjent z Wrocławia to osoba starsza, po kontakcie z osobą bliską, która jest obecnie hospitalizowana za granicą. Trzecia osoba - pacjent z Warszawy - jest osobą młodą, która wróciła w ostatnim czasie z Włoch.

 

ZOBACZ: GIS rekomenduje odwołanie imprez masowych. Podano kryteria

 

Służby sanitarno-epidemiologiczne lokalizują już osoby z kontaktu z pacjentami i poddają ich kwarantannie.

 

- Hospitalizowany we Wrocławiu starszy mężczyzna, u którego stwierdzono zarażenie koronawirusem, jest w ciężkim stanie - powiedziała w niedzielę rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu Urszula Małecka.

 

23 hospitalizowanych pacjentów 

 

Według informacji przekazany przez Małecką, mężczyzna zaraził się od osób z rodziny, które przyjechały do niego z USA. Bliscy pacjenta zostali objęci nadzorem służb medycznych.

 

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego przebywa jeszcze 26-letni mężczyzna zarażony koronawirusem. - Ten pacjent jest w bardzo dobrym stanie - powiedziała Małecka.

 

ZOBACZ: 168 hospitalizowanych, 932 w kwarantannie domowej. Podano najnowsze dane dot. koronawirusa

 

Na oddziale zakaźnym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu obecnie hospitalizowanych jest z podejrzeniem koronawirusa 23 pacjentów.

 

- Kobieta to druga osoba z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem w woj. śląskim. Zarówno ona, jak i zdiagnozowany wcześniej mężczyzna przebywają na oddziale zakaźnym w szpitalu w Raciborzu. Stan obojga nie budzi obaw o ich życie - informują służby. To osoby "w sile wieku".

 

Pacjent wrócił w nocy z 29 lutego na 1 marca z północnych Włoch autokarem z wyjazdu narciarskiego. W sumie na pokładzie było 36 osób. Służby sanitarne dotarły do wszystkich i objęły je kwarantanną domową. Kobieta z potwierdzonym zakażeniem nie była we Włoszech, ale jest osobą z otoczenia chorego mężczyzny - mieszkańca Rybnika.

 

Po potwierdzeniu również u rybniczanki zakażenia groźnym patogenem służby sanitarno-epidemiologiczne poddały kwarantannie osoby, z którymi ta kobieta miała w ostatnim czasie kontakt.

 

Zarządzenie ws. rozliczania opieki zdrowotnej

 

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Adam Niedzielski podpisał w niedzielę zarządzenie w sprawie m.in. warunków rozliczania świadczeń związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa.

 

Jak podał Narodowy Fundusz Zdrowia, "zarządzenie precyzuje sposób i tryb sprawozdawania udzielonych świadczeń opieki zdrowotnej. Ponadto reguluje warunki rozliczania tych świadczeń, wskazując produkty rozliczeniowe i przypisane do nich stawki finansowe".

 

Zarządzenie reguluje zasady sprawozdawania i warunki rozliczania świadczeń związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-reguluje m.in. opłatę ryczałtową za gotowość, opłatę za transport, cenę za pobyt pacjenta poddanego kwarantannie oraz za hospitalizację pacjenta chorego na COVID-19 na oddziale szpitalnym lub Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

 

Zapewnienie środków finansowych

 

Jak poinformowano, dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ będzie ustalał wysokość ryczałtu indywidualnie dla każdego podmiotu, przy uwzględnieniu realizacji świadczeń w poprzednim okresie rozliczeniowym. Według NFZ, ma to zagwarantować możliwość zapewnienia takiemu podmiotowi środki finansowe na poziomie porównywalnym do uzyskiwanych aktualnie na podstawie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

 

Z zarządzenia wynika, że opłata ryczałtowa za utrzymanie gotowości do udzielania świadczeń obejmuje w przypadku transportu sanitarnego: pozostawanie w dyspozycji pracowników oraz ambulansów spełniających warunki techniczne i jakościowe określone w obowiązującej normie lub - w przypadku innych świadczeń - pozostawanie w dyspozycji obsady kadrowej oraz wolnych łóżek.

 

Ile jest zarażonych w Polsce?

 

Wcześniej w niedzielę poinformowano o dwóch kolejnych przypadkach zarażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Jak dodano, potwierdzone wyniki dotyczą kobiety z województwa śląskiego i mężczyzny z mazowieckiego, którzy przebywają w szpitalach w Raciborzu i Warszawie. Łącznie w Polsce jest już 11 osób zakażonych koronawirusem.

 

- Hospitalizowana w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie pacjentka zakażona koronawirusem to Hiszpanka, która do Polski przyleciała samolotem - poinformował w niedzielę dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Michał Domaradzki i zaznaczył, że nie zna wieku pacjentki, jednak wie, że pracuje, więc nie jest emerytką.

 

Odwołanie imprez masowych

 

Wcześniej Główny Inspektor Sanitarny rekomendował odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób, organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych.

 

ZOBACZ: LOT i Wizzair zawieszają rejsy do Włoch. W ciągu doby zmarły tam 133 osoby

 

Jak poinformowano w komunikacie GIS-u, decyzja ta podjęta została w wyniku ustaleń po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem Premiera Mateusza Morawieckiego, podczas którego przeanalizowano sytuację epidemiologiczną związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2.

 

168 osób hospitalizowanych, 932 poddanych kwarantannie

 

W związku z nowym koronawirusem 168 osób zostało hospitalizowanych, 932 poddanych kwarantannie domowej, a 7122 objęto nadzorem sanepidu – podało w niedzielę po południu Ministerstwo Zdrowia.

 

ZOBACZ: 113 zgonów w ciągu doby. Rośnie bilans zmarłych w Lombardii z powodu koronawirusa

 

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem.

 

Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

 

Ponad 102 tys. zachorowań

 

Od 31 grudnia 2019 r. do 7 marca 2020 r. na całym świecie odnotowano 102 132 potwierdzonych przypadków zapalenia płuc spowodowanego nowym koronawirusem, w tym 3 488 zgonów (3,4 proc.) - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.

 

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Zakażenia odnotowano od tego czasu m.in. w Korei Południowej, Iranie, Iraku, Izraelu, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Tajwanie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii.

msl/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie