Premier: wdrażamy kontrole sanitarne na granicy z Niemcami i Czechami

Polska
Premier: wdrażamy kontrole sanitarne na granicy z Niemcami i Czechami
Polsat News
Premier Mateusz Morawiecki poinformował o działaniach podjętych w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się koronawirusa

- Wdrażamy kontrole sanitarne na granicy z Niemcami i Czechami na głównych przejściach - poinformował premier Mateusz Morawiecki informując o podjętych przez rząd działaniach, które mają powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Zaapelował również o odwołanie imprez masowych. W Polsce potwierdzono dotychczas 16 przypadków zakażenia koronawirusem.

- Podejmujemy kroki zapobiegawcze, by przyrost zakażonych koronawirusem był jak najwolniejszy - wskazał premier Mateusz Morawiecki. Podał, że rozmawiał na ten temat m.in. z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i innymi politykami UE.

 

Informując o podjętych działaniach Mateusz Morawiecki przekazał, że kontrole będą prowadzone nie tylko na przejściach granicznych, ale zostaną wdrożone również w pociągach, szczególnie w ruchu przygranicznym, a także w portach morskich. 

 

"Wyłapywać te przypadki, które mogą oznaczać szybsze rozprzestrzenianie się wirusa"

 

- Kontrole (będą prowadzone) w transporcie autobusowym, autokarowym, busami powyżej 8 osób, tak, żeby w maksymalny sposób - z jednej strony nie zakłócać płynności ruchu na granicy, ale z drugiej strony, żeby wyłapywać te przypadki, które mogą jednocześnie oznaczać szybsze rozprzestrzenianie się wirusa - wyjaśniał Mateusz Morawiecki. 

 

ZOBACZ: Koronawirus. Wirusolog: trzeba zamknąć wszystkie lokale gastronomiczne we Włoszech

 

Kontrole sanitarne w pociągach zostaną wdrożone w ciągu najbliższych dni. Najpierw mają się pojawić w składach InterCity, później w tych obsługujących ruch przygraniczny. 

 

Premier zaapelował do organizatorów imprez masowych o ich odwoływanie. - Mocna rekomendacja do wojewodów, do organizatorów, aby odwoływali imprezy masowe - powiedział premier Morawiecki.

 

Szef rządu zauważył, że właśnie imprezy masowe przyczyniały się do szybszego rozprzestrzenianie się koronawirusa w Niemczech i we Włoszech. 

 

WIDEO: Mateusz Morawiecki przyznał, że rząd przygotowuje się na szybki przyrost przypadków osób zakażonych koronawirusem

  

 

Apel o trzymanie się rygorów kwarantanny 

 

W niedzielę Główny Inspektor Sanitarny zarekomendował odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób, organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych.

 

"Organizacja imprez masowych każdorazowo podlega analizie pod kątem oceny ryzyka celem zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego uczestnikom. Decyzje podejmuje wojewoda, który może wystąpić o rekomendacje do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, a w wyjątkowych przypadkach (szczególnie skomplikowane okoliczności) do Głównego Inspektora Sanitarnego" - przypomniał GIS w komunikacie.

 

ZOBACZ: Trzy nowe przypadki zachorowań na koronawirusa w Raciborzu

 

Mateusz Morawiecki przyznał, że rząd przygotowuje się na szybki przyrost przypadków osób zakażonych koronawirusem.

 

Przypomniał, że istotne znaczenie ma właściwa realizacja procesu kwarantanny. - Apeluję do wszystkich osób, które podlegają kwarantannie, żeby trzymać się tych rygorów, żeby nie wychodzić z domów, żeby nie mieć kontaktu z tymi osobami, ponieważ wiemy z doświadczeń innych krajów, że to jest główna droga przenoszenia się koronawirusa - mówił Morawiecki.

 

"Podejmujemy kroki zapobiegawcze, prewencyjne"

 

- Podejmujemy kroki zapobiegawcze, prewencyjne, by przyrost osób zakażonych koronawirusem był jak najwolniejszy, by krzywa tego przyrostu była tak ukształtowana, aby nasz system, nasze szpitale, nasza służba zdrowia mogły zapewnić jak najbardziej właściwą opiekę - wyjaśniał szef rządu.

 

Całodobowe punkty kontroli sanitarnej ruszyły o godz. 15 na przejściach granicznych: Kołbaskowo, Świecko, Olszyna, Jędrzychowice, Gorzyczki.

 

- W związku z rozwojem epidemii w Niemczech uważamy, że jest to niezwykle ważne, aby w  pierwszej kolejności zabezpieczyć tę granicę - wyjaśniał minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński.

 

We wszystkich punktach kontroli sanitarnej będzie znajdowała się karetka, którą osoby, u których wystąpi podejrzenie zakażenia koronawirusem będą przewożone na oddziały zakaźne w szpitalach. 

 

WIDEO: "W związku z rozwojem epidemii w Niemczech uważamy, że jest to niezwykle ważne, aby w  pierwszej kolejności zabezpieczyć tę granicę"

  

 

ZOBACZ: Polacy grają koronawirusowi na nosie. Ryzykantów kuszą niskie ceny wycieczek

 

Mjr Straży Granicznej Joanna Konieczniak, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, powiedziała, że na przejściu granicznym w Jędrzychowicach (Dolnośląskie) autokary i busy będą zatrzymywane przez funkcjonariuszy SG i policji. - Pracownik medyczny będzie mierzył temperaturę podróżującym, następnie będą oni proszeni o wyplenienie kart lokalizacyjnych, a jeśli ktoś nie będzie chciał tego zrobić, zostanie wylegitymowany i poproszony o podanie miejsca, w którym będzie przebywał w Polsce - powiedziała rzeczniczka.

 

Zostały opracowane procedury, w tym również wzory kart - karty pasażera i karty kierowcy. - Będą one dwujęzyczne - w języku polskim i angielskim - mówił komendant główny Straży Granicznej Tomasz Praga.  

 

"Chcemy działać bardziej roztropnie niż inne kraje"

 

Podczas konferencji premier został zapytany, czy kontaktował się z przedstawicielami środowiska sportowego w sprawie organizacji imprez masowych odparł, że kraje, w których wystąpiło znacznie więcej przypadków zarażeń wywołanych koronawirusem nie wprowadziły jeszcze zakazu organizacji takich imprez.


- Jednak chcemy działać bardziej roztropnie niż tamte kraje i chcemy raczej zapobiegać, w związku z tym na jutro i na pojutrze mam zaplanowane kilka, kilkanaście spotkań z różnymi środowiskami sportowymi i właściwe decyzje będą podjęte po konsultacjach - powiedział.


Morawiecki podkreślił, że sygnalizuje również podobne działania dotyczące funkcjonowania placówek oświatowych.


- W szkołach, począwszy od szkół podstawowych, przedszkoli, szkół średnich, jak również uniwersytetów i szkół wyższych będziemy wprowadzali rekomendacje bądź nawet twarde zalecenia, które później będą egzekwowane przez wojewodów dotyczące organizacji funkcjonowania tych placówek. W najbliższych dniach te komunikaty będziemy przedstawiali, ponieważ chcemy szybciej niż inne kraje zachodniej Europy przedsięwziąć kroki, które mogą spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa - dodał szef rządu.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

 

Do godz. 12 w poniedziałek w Polsce potwierdzono 16 przypadków zakażenia koronawiorusem:

 

Racibórz - 5 przypadków

Ostróda - 2 przypadki

Szczecin - 2 przypadki

Warszawa - 2 przypadki

Wrocław - 3 przypadki

Kraków - 1 przypadek

Zielona Góra - 1 przypadek

 

WIDEO: Do godz. 12 w poniedziałek w Polsce potwierdzono 16 przypadków zakażenia koronawiorusem

  

grz/luq/bas/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie