Prawie 3 mld zł na służbę zdrowia. Prezydent i minister o szczegółach Funduszu Medycznego

Polska
Prawie 3 mld zł na służbę zdrowia. Prezydent i minister o szczegółach Funduszu Medycznego
PAP/Radek Pietruszka
Prezydent Andrzej Duda i minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedzieli powstanie Funduszu Medycznego

- Takie działanie jest działaniem oczekiwanym, w szczególności przez rodziców, których dzieci zapadły na choroby onkologiczne lub choroby rzadkie (…). Fundusz wspierać będzie wydatki inwestycyjne, tam, gdzie potrzebne są nowe urządzenia, wdrażanie nowych terapii (…) i profilaktykę - tak o specjalnym Funduszu Medycznym mówił prezydent Andrzej Duda. Zostaną na niego przeznaczone niemal 3 mld zł.

Na briefingu prasowym prezydent poinformował, że roczna kwota przeznaczona na mający powstać Fundusz Medyczny wyniesie 2 mld 750 mln zł. Jak mówił, Fundusz ten ma być wsparciem równoległym do zasadniczego systemu finansowania ochrony zdrowia; ma służyć leczeniu pacjentów z chorobami onkologicznym, przede wszystkim dzieci, a także innych pacjentów z tzw. chorobami rzadkimi.

 

ZOBACZ: Edukacja i profilaktyka onkologiczna w mediach publicznych? Prezydent: niezwykle ważny element

 

- To dodatkowy, kolejny element obok systemu zasadniczego, który będzie wspierał ochronę zdrowia w Polsce - w moim przekonaniu bardzo ważny, dlatego że dzięki niemu wzrost funduszy na ochronę zdrowia będzie już nie tylko - można powiedzieć - wielki, ale wręcz ogromny. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że w 2015 r. globalna kwota na ochronę zdrowia to było 77 mld zł, w tym roku mówimy, że przewidziane są 104 mld zł, ale jeżeli do tego dodamy jeszcze te prawie 3 mld zł tego dodatkowego Funduszu Medycznego, to mamy prawie 107 mld zł na walkę o zdrowie i życie Polaków - mówił prezydent.

 

"To działanie oczekiwane"

 

Ocenił, że to rozwiązanie, będzie dużym wsparciem dla systemu.  - Nie mam co do tego wątpliwości, że takie działanie jest też działaniem oczekiwanym przez rodziców, których dzieci zapadły na choroby onkologiczne czy też choroby rzadkie - dodał.

 

WIDEO: prezydent Andrzej Duda o służbie zdrowia

  

 

Jak podkreślił, wielokrotnie mamy do czynienia z "rozpaczliwymi sytuacjami", w których organizowane są np. zbiórki publiczne na leczenie takich dzieci. - To właśnie między innymi w takich przypadkach Fundusz będzie interweniował  - zapewnił prezydent.

 

10 procent na profilaktykę

 

Prezydent zapowiedział też, że 10 proc. pieniędzy z Funduszu ma być przeznaczonych na profilaktykę. Dodał, że jest wdzięczny Ministerstwu Zdrowia za uruchomienie badań profilaktycznych dotyczących chorób onkologicznych dla osób powyżej 40. roku życia.

 

- To jest bardzo ważne, bo jednym z największych problemów jest to, że pacjenci zgłaszają się u nas do lekarza za późno; zgłaszają się wtedy, kiedy choroba onkologiczna jest już rozwinięta i niejednokrotnie nie da się wtedy już po prostu pacjenta skutecznie wyleczyć - podkreślił Duda.

 

ZOBACZ: Podatek cukrowy, więcej funduszy na profilaktykę. Co wiemy o strategii onkologicznej?

 

Trzy filary

 

- Fundusz w wysokości 2 mld 750 mln zł będzie przeznaczony na trzy filary: pierwszy dotyczy leczenia onkologicznego i chorób rzadkich dzieci i dorosłych, drugi inwestycyjny i trzeci profilaktyczny - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

 

- Czas to życie. Im szybciej zdiagnozujemy chorobę, szczególnie w obszarze onkologicznym, tym szybciej mamy szansę wdrożyć skuteczną terapię - wskazał.

 

Odnosząc się do części inwestycyjnej, minister powiedział, że potrzebujemy inwestycji nie tylko w dużych, centralnych szpitalach, ale też ujednolicenia dobrego standardu działań, co ma miejsce w Krajowej Sieci Onkologicznej, gdzie dwukrotnie częściej wykonywane są badania histopatologiczne pełne.

 

"6 proc. pacjentów cierpi na choroby rzadkie"

 

- O dwa razy wzrosła ilość pełnych badań histopatologicznych. To jest czasami decyzja żyć, albo nie żyć. (..) To są naprawdę ludzkie dramaty. Jeżeli będziemy mieć więcej tych badań pełnych, tym więcej pacjentów ma szansę na zdrowie - podkreślił. Jak dodał, "chcielibyśmy też inwestować w sprzęt i infrastrukturę w szpitalach okalających".

 

- Chorób rzadkich, które dotykają dzieci jest bardzo, bardzo dużo. 6 proc. pacjentów cierpi na choroby rzadkie. Potrzebujemy funduszu, który byłby niejako obok normalnej ścieżki refundacyjnej. To jest zresztą postulat środowisk pacjenckich od wielu lat - powiedział natomiast o trzecim filarze funduszu. Jak dodał, potrzebny jest mechanizm finansowania tym dzieciom skuteczne leczenie.

 

WIDEO: minister zdrowia Łukasz Szumowski o Funduszu Medycznym

  

 

Pytany o czas wdrożenia Funduszu, Szumowski powiedział: "natychmiast zaczynamy pracę w zespołach".

 

- Mam nadzieję, że w przeciągu najbliższych tygodni będziemy w stanie przedłożyć Radzie Ministrów projekt. Z tego, co publicznie mówią prezydent i premier, głównym źródłem tego Funduszu będzie budżet państwa. To kwestia działań legislacyjnych (…) jak przesunąć pieniądze w budżecie, aby znalazły się środki na Fundusz - wyjaśnił.

 

"Będzie służyć dzieciom, trudnym przypadkom"

 

Po sobotnim spotkaniu z mieszkańcami Nysy prezydent Andrzej Duda zdradził dziennikarzom, na czym opiera się plan stworzenia Funduszu.

 

- Chodzi o to, żeby stworzyć specjalny Fundusz Medyczny, który będzie służył dzieciom, trudnym przypadkom, także i onkologii. 2 mld 750 mln zł rocznie po to właśnie, aby finansować te elementy - wyjaśnił.

 

ZOBACZ: Będą dodatkowe środki na służbę zdrowia. Blisko 3 mld zł

 

Jak wyjaśnił, w tym roku ta kwota zabezpieczałaby jeszcze dodatkowo na wypadek wybuchu epidemii koronawirusa. - A generalnie byłaby przeznaczona na ochronę zdrowia dzieci, na leczenie trudnych przypadków, na onkologię, po to, żeby wzmocnić ochronę zdrowia w Polsce - dodał prezydent.

 

"Rozmawialiśmy o pieniądzach, które zależą od rządu"

 

Jak zaznaczył, utworzenie Funduszu zostało wstępnie zapowiedziane w piątek wieczorem, w czasie konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim. Poinformował również, że wczoraj i dzisiaj rozmawiał z premierem na temat wzmocnienia ochrony zdrowia.

 

- Trzeba było policzyć, jakie pieniądze są możliwe, dzisiaj pan premier mi potwierdził, że ta możliwa kwota to jest 2 mld 750 mln, czyli prawie 3 mld zł - dodał Andrzej Duda.

 

ZOBACZ: "Gest prezydenta Dudy, to powtórzenie gestu poseł Lichockiej"

 

- Rozmawialiśmy o pieniądzach, które zależą od rządu, ponieważ są to pieniądze z budżetu państwa - powiedział Duda, dopytywany o piątkowe spotkanie w Pałacu Prezydenckim m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim.

 

Jak napisał w sobotę na Twitterze rzecznik prasowy prezydenta Błażej Spychalski, z inicjatywy Andrzeja Dudy powstanie specjalny Fundusz Medyczny z budżetem niemal 3 mld zł rocznie. - Będą to dodatkowe środki przeznaczone na leczenie chorób onkologicznych, a także finansowanie leczenia dzieci dotkniętych chorobami onkologicznymi i chorobami rzadkimi - wyjaśnił Spychalski.

 

"Ważny jest jeszcze ekstra dodatkowy komponent właśnie onkologiczny"

 

Wątek Funduszu Medycznego poruszony został w piątek wieczorem podczas wspólnego briefingu prezydenta i premiera, podczas którego Andrzej Duda ogłosił, że podpisał nowelę przyznającą w 2020 r. rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł dla TVP i Polskiego Radia. Opozycja proponowała, żeby środki te - zamiast na media publiczne - przeznaczyć na ochronę zdrowia, np. na onkologię.

 

ZOBACZ: Prezydent: przekonujcie sąsiadów, by głosowali za mną

 

Premier mówił podczas briefingu, że rząd w tym roku przeznaczy rekordową pulę na onkologię - ponad 11 mld złotych. Jednocześnie poinformował, że rozmawiał z prezydentem o Funduszu Medycznym. - Pan prezydent tutaj podkreśla, jak ważny jest jeszcze ekstra dodatkowy komponent właśnie onkologiczny - wyjaśnił Morawiecki.

 

Dodał, że w najbliższym czasie będą podane szczegóły w tym zakresie. - Przy czym to jest fundusz, który przekracza te 11 mld zł, o których powiedziałem, żeby nie było tutaj żadnych niedomówień. A więc jeszcze dodatkowe środki będą również przeznaczone - zapowiedział szef rządu. Na Narodową Strategię Onkologiczną w najbliższych dziesięciu latach rząd ma przeznaczyć ponad 11 mld zł.

luq/ac/ PAP, Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie