Podatek cukrowy, więcej funduszy na profilaktykę. Co wiemy o strategii onkologicznej?

Polska
Podatek cukrowy, więcej funduszy na profilaktykę. Co wiemy o strategii onkologicznej?
pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
W nowej strategii onkologicznej duży nacisk kładzie się na profilaktykę

Refundowane szczepienia przeciw HPV, podatek cukrowy, znacznie wyższa akcyza na papierosy, 100 mln zł na badania nad nowymi lekami na raka - m.in. takie założenia znalazły się w strategii onkologicznej, którą opisano w poniedziałkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Według gazety, autorzy strategii szczegółowo opisują, co i w jakich obszarach powinno się zmienić - poczynając od profilaktyki, przez organizację i kadry, a na inwestycjach skończywszy.

 

"Określono też spodziewane efekty tych zmian i podkreślono, że minister zdrowia ma się co roku rozliczać z tego, co się udało zrobić" - czytamy w "DGP"

 

ZOBACZ: Blogerka nagrała nietypowy film zachęcający kobiety do badań. "To mój własny głos w tej sprawie"

 

Mniejsza umieralność na raka piersi

 

Dziennik zwraca uwagę, że główny cel jest jeden: ma się poprawić przeżywalność. "Np. w 2030 r. na raka piersi ma umierać o 10 pkt proc. mniej pacjentek, niż teraz, co oznacza, że odsetek śmiertelności w przypadku tej choroby ma spaść z obecnych 32,3 do ok. 23 proc." - napisano.

 

Według "DGP", duży nacisk w strategii położono na profilaktykę, czego dowodem jest choćby pomysł wpisania szczepionek przeciw HPV na listę refundacyjną. "I to zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców. W przyszłości ma to chronić m.in. przed rakiem szyjki macicy lub gardła" - podkreślono.

 

ZOBACZ: Specjalne farmy bakterii produkują cukier bezpieczny dla diabetyków i... zębów

 

Podatek od cukru

 

Gazeta zwróciła uwagę, że jednocześnie autorzy dokumentu sugerują podniesienie cen produktów niezdrowych, mających wpływ na rozwój nowotworów. "Wprowadzony ma zostać podatek od cukru (np. zawartego w słodzonych sokach), a akcyza na papierosy wzrosnąć do poziomów znanych z krajów Europy Zachodniej (w Niemczech paczka kosztuje 25-30 zł)" - czytamy.

 

Według dziennika, dokument trafił już do konsultacji międzyresortowych, a rząd ma go przyjąć jeszcze w grudniu.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie