"Polacy nie zapomną panu tego podpisu", "okazał się tchórzem". Kontrkandydaci Dudy o decyzji ws. TVP

Polska
"Polacy nie zapomną panu tego podpisu", "okazał się tchórzem". Kontrkandydaci Dudy o decyzji ws. TVP
PAP/Roman Zawistowski
Decyzję prezydenta ws. rekompensaty dla mediów publicznych skomentowali m.in. kontrkandydaci w wyborach prezydenckich, w tym Małgorzata Kidawa-Błońska

Kandydaci na prezydenta: Małgorzata Kidawa-Błońska, Władysław Kosiniak-Kamysz, Szymon Hołownia, Robert Biedroń i Krzysztof Bosak skrytykowali na Twitterze decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o podpisaniu noweli ustawy abonamentowej. Zarzucili prezydentowi m.in. niesamodzielność i tchórzostwo.

Prezydent Andrzej Duda poinformował w piątek, że podpisał nowelę ustawy o radiofonii i telewizji i ustawy abonamentowej przyznającą w 2020 r. rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł dla TVP i Polskiego Radia.

 

ZOBACZ: Edukacja i profilaktyka onkologiczna w mediach publicznych? Prezydent: niezwykle ważny element

 

- 2 mld na kłamstwa TVP, a nie na onkologię - wstyd; panie prezydencie, stracił pan szansę, żeby oprzytomnieć; wiem jedno: tego podpisu Polacy panu nie zapomną - tak kandydatka KO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska oceniła decyzję Andrzeja Dudy o podpisaniu noweli ustawy abonamentowej.

 

 

"Przykre"

 

Po ogłoszeniu przez prezydenta decyzji kandydat ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz napisał na Twitterze: "Zostało kilka tygodni. Wytrzymamy. Żółta kartka 10 maja, czerwona 24 i żegnamy Andrzeja Dudę".

 

 

"Przykre. Andrzej Duda nawet w przededniu swojej porażki w wyborach nie był w stanie wybić się na samodzielność wobec PiS i musiał podpisać 2 mld na propagandę. Wszystko to, gdy mu spadają sondaże i gdy jego szef zaczyna straszyć wymianą go na lepszy model" - napisał inny kandydat na prezydenta, Szymon Hołownia, opatrując swój wpis na Twitterze tagiem #Dość Partyjniactwa.

 

 

"Wystawia na szwank powagę państwa"

 

Do sprawy odniósł się także kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak. "To co dzieje się wokół gigantycznych pieniędzy z budżetu dla TVP jest kuriozalne i wystawia na szwank powagę państwa" - ocenił. Zapowiedział, że w poniedziałek skieruje do NIK wniosek "o pilną kontrolę zarządzania finansami w TVP".

 

 

"Andrzej Duda zmarnował ostatnią szansę, by choć raz w całej kadencji podjąć decyzję niezależną, odpowiedzialną i odważną. Ostatnią szansę, by zadbać o Polki i Polaków. Okazał się tchórzem i zwykłym partyjnym funkcjonariuszem. Ten człowiek nie nadaje się na prezydenta" - napisał z kolei kandydat Lewicy, Robert Biedroń.

 

 

Komentarze opozycji

 

Decyzję prezydenta skomentowali również inni politycy.

 

- Jestem głęboko rozczarowany bezduszną decyzją prezydenta Andrzeja Dudy - tak marszałek Senatu Tomasz Grodzki. - Gdybyśmy dołożyli na walkę z nowotworami złośliwymi dodatkowe 2 mld zł, kilkanaście tysięcy osób można by uratować - dodał.

 

 

Komentarz na Twitterze umieścił też Włodzimierz Czarzasty (Lewica), któy napisał "PAD podpisał. Oczywiste. Był nikim i został nikim. Nowość: odwołano lojalnego, robiącego każde świństwo dla PiS (prezesa TVP, Jacka) Kurskiego. Wniosek: jesteś lojalny a i tak cię sprzedamy. Finał: grupowa lojalność stopnieje i nie wybiorą Andrzeja Dudy na następną kadencję. A to dobra info dla Polski".

 

 

Wypowiedział się także lider PO Borys Budka. "Prezydent Duda stanął po stronie przemysłu pogardy, nienawiści i dzielenia Polaków. Zamiast 2 mld na onkologię, wybrał TVPiS. Wierzę, że już w maju Polacy rozliczą Andrzeja Dudę za tę wyjątkowo antyobywatelską decyzję. Wstyd" - napisał.

 

 

Blisko 2 mld zł rekompensaty 

 

Nowelizacja, której projekt przygotowali posłowie PiS, przewiduje wprowadzenie rekompensaty w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia w związku z utraconymi wpływami z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień w 2020 r. oraz z uwzględnieniem niewypłaconych w latach 2018-2019 części rekompensaty. Środki te mają zostać podzielone między jednostki publicznej radiofonii i telewizji przez KRRiT z przeznaczeniem na realizowanie misji publicznej.

 

ZOBACZ: "Rzetelna informacja to ważna sprawa". Premier o rekompensacie dla TVP

 

Posłowie PiS przekonywali, że rekompensata dla mediów publicznych musi być zapewniona, by mogły się one rozwijać; opozycja proponowała, żeby pieniądze te zostały przeznaczone na ochronę zdrowia, na przykład na leczenie onkologiczne.

ac/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie