"Nigdy nie pokazywałeś mi, jak grać. Pokazywałeś mi, jak żyć". Rodzina żegna Pawła Królikowskiego

Polska
"Nigdy nie pokazywałeś mi, jak grać. Pokazywałeś mi, jak żyć". Rodzina żegna Pawła Królikowskiego
PAP/Leszek Szymański
Rodzina pożegnała Pawła Królikowskiego

- Nigdy nie pokazywałeś mi, jak grać. Pokazywałeś mi, jak żyć - powiedział podczas uroczystości pogrzebowych aktora Pawła Królikowskiego, jego syn Antoni. - Pawka, nie umiem się z tobą pożegnać, to chyba najtrudniejsza z ról, jaką mi życie powierzyło - mówił brat aktora Rafał Królikowski. W ostatnim pożegnaniu artysty uczestniczyła rodzina, przyjaciele, fani i przedstawiciele świata kultury.

W czwartek w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Józefa w Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe o charakterze państwowym byłego prezesa ZASP, zmarłego 27 lutego aktora Pawła Królikowskiego.

 

ZOBACZ: Antoni Królikowski pożegnał tatę. "Zawsze będziesz w naszych sercach"

 

- Tato, wiem, że patrzysz na nas z góry. Pewnie się uśmiechasz tak, jak na tym zdjęciu, które tutaj jest z nami. Wierzę, że Pan Bóg powierzył ci tam najpiękniejszą z ról - powiedział na zakończenie mszy św. pogrzebowej syn zmarłego aktora Antoni Królikowski.

 

 Dzieci Pawła Królikowskiego - Julia oraz Antoni podczas uroczystości pogrzebowychPAP/Leszek Szymański
Dzieci Pawła Królikowskiego - Julia oraz Antoni podczas uroczystości pogrzebowych

 

 

- Dziękuję ci tato, również w imieniu twojej kochającej żony Małgosi - w imieniu Janka, Julki, Marceliny i Ksawerego - twoich małych królików - mówił. - Za wszystko. Za to, że nauczyłeś nas uśmiechać się do świata i do ludzi. Pokazałeś, jaki piękny potrafi być ten świat i że warto być jego dobrą częścią - podkreślił.

 

Wideo: Pogrzeb Pawła Królikowskiego - wzruszające słowa rodziny

  

 

- Nie było dla ciebie rzeczy niemożliwych. Każdego dnia przypominałeś, by chciało nam się chcieć. Jak nikt udowadniałeś, że chcieć - to móc - powiedział syn zmarłego aktora. - Naszym bohaterem będziesz już na zawsze! - podkreślił.

 

ZOBACZ: "Nawet gdy nie było wesoło, potrafił z tego żartować". Dowbor i Gąsowski wspominają Królikowskiego

 

Syn zmarłego aktora podziękował także personelowi medycznemu, który opiekował się Pawłem Królikowskim podczas jego choroby. - Jesteś doskonałym aktorem, ale nigdy nie pokazywałeś mi, jak grać. Pokazywałeś mi, jak żyć - podkreślił Antoni.

 

"Dziękujemy ci za świat, w którym rządziły fantazja i uśmiech"

 

- Dziękujemy ci tato za świat pojęć, który tworzyłeś razem z nami, w którym każdy był sobą i czuł się najważniejszy. Świat, w którym rządziły fantazja i uśmiech, który pachniał czereśniami i poziomkami, brzmiał dźwiękiem gitary, a czasem dźwiękiem starego silnika. Smakował, jak mocno gazowana woda, niedzielny obiad, a wyglądał, jak wieczór w drewnianym domku pod lasem - powiedziała córka Julia Królikowska.

 

Wideo: Pogrzeb Pawła Królikowskiego. Materiał "Wydarzeń"

  

 

Brat Pawła, aktor Rafał Królikowski, mówił, że pożegnać się z nim to "chyba najtrudniejsza rola, jaką mu do tej pory życie powierzyło".

 

"Pokazałeś mi, jak przytulić swoje dziecko, jak tworzyć rodzinę, dom"

 

- Gdyby nie ty, nie było by mnie tu, w Warszawie, w tym zawodzie. Całe swoje życie miałem starszego brata, mogłem podejrzeć, jak wyglądają pierwsze randki, podkraść pierwszego papierosa, to był Ekstra Mocny, strasznie mocny, posłuchać Czesława Niemena albo zespołu Queen na magnetofonie zk-240 - mówił bardzo wzruszony. - Przecierałeś szlaki, pokazałeś mi, jak przytulić swoje dziecko, jak tworzyć rodzinę, dom. Zawsze mogłem do ciebie zadzwonić, poradzić się, zapytać, jaki kupić samochód, ty się na tym znałeś - dodał.

 

Podkreślił, że Królikowski "zawsze umiał dostrzec we wszystkim, coś szczególnego, coś czego inni nie zauważali, nie spodziewali się".

 

Rafał Królikowski pożegnał brataPAP/Leszek Szymański
Rafał Królikowski pożegnał brata

 

 

- Umiałeś pięknie to uchwycić, określić, zaskakująco spointować. Umiałeś przekonywać, umiałeś czarować - zaznaczył brat zmarłego.

Wzruszony podsumował: "cześć kochany bracie, jak zwykle poszedłeś inną, zaskakującą drogą".

 

ZOBACZ: Pogrzeb Pawła Królikowskiego. Trwają uroczystości

 

Paweł Królikowski został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej. Prezydent przekazał order żonie zmarłego, Małgorzacie Ostrowskiej-Królikowskiej podczas uroczystości pogrzebowych w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Józefa w Warszawie.

 

Prezydent przekazał odznaczenie Małgorzacie Ostrowskiej-Królikowskiej Polsat News
Prezydent przekazał odznaczenie Małgorzacie Ostrowskiej-Królikowskiej

 

 

W ostatnim pożegnaniu Królikowskiego uczestniczyła rodzina, przyjaciele, fani, przedstawiciele świata kultury i władz, w tym prezydent oraz wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

 

ZOBACZ: "Nie widzę kędzierzawego faceta o roześmianych oczach". Nina Terentiew wspomina Pawła Królikowskiego

 

Wyprowadzaniu trumny Królikowskiego z kościoła towarzyszyły oklaski zgromadzonych ludzi. Aktor spoczął na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

 

Paweł Królikowski zmarł 27 lutego po ciężkiej chorobie w wieku 58 lat.

ml/ PAP, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie