Pogrzeb Pawła Królikowskiego. Aktor został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta

Polska
Pogrzeb Pawła Królikowskiego. Aktor został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta
PAP/ Leszek Szymański
Paweł Królikowski zmarł w wieku 58 lat

W kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Józefa w Warszawie obyły się w uroczystości pogrzebowe Pawła Królikowskiego. Miały one charakter państwowy. Aktor spoczął na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W ostatnim pożegnaniu uczestniczyła rodzina, przyjaciele, fani, przedstawiciele świata kultury i władz, w tym Andrzej Duda, wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Aktor został w czwartek pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej.

 

Prezydent przekazał order żonie zmarłego, Małgorzacie Ostrowskiej-Królikowskiej.

 

Prezydent przekazał odznaczenie Małgorzacie Ostrowskiej-KrólikowskiejPolsat News
Prezydent przekazał odznaczenie Małgorzacie Ostrowskiej-Królikowskiej

"Ceniony i lubiany"

 

- Będzie nam brakować artysty, hojnie dzielącego się swoim talentem i zaangażowaniem, ale dzieło pana życia pozostanie, bo zostaliśmy nim przez pana obdarowani - powiedział w czwartek wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.

 

Wideo: Pogrzeb Pawła Królikowskiego. Materiał "Wydarzeń"

  

 

- Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wszyscy wiadomość o śmierci Pawła Królikowskiego. Odszedł ceniony i lubiany aktor, który w ostatnich latach pełnił również funkcję prezesa Związku Artystów Scen Polskich. Odszedł też - a może, przede wszystkim - ciepły, pogodny i dobry człowiek, kolega, przyjaciel, mąż i ojciec, głowa wspaniale artystycznie uzdolnionej rodziny - powiedział minister kultury.

 

Wskazał, że Królikowski "spełniał się przede wszystkim w pracy przed kamerą, na scenie pojawiał się rzadziej, choć debiutował w Teatrze Studyjnym w Łodzi, a potem współpracował z Wrocławskim Teatrem Współczesnym". - W swoim repertuarze miał też przedstawienia impresaryjne - dodał.

 

"Wykazywał się charakterystycznym dla niego zaangażowaniem"

 

Minister kultury zwrócił uwagę także na działalność Królikowskiego jako prezesa zarządu Związku Artystów Scen Polskich.

 

Najbliższa rodzina żegna Pawła KrólikowskiegoPAP/Leszek Szymański
Najbliższa rodzina żegna Pawła Królikowskiego

 

 

- Na stanowisku tym wykazał się charakterystycznym dla niego zaangażowaniem oraz troską o sprawy środowiska artystycznego - zaznaczył szef MKiDN. Dodał, że aktor "swoim autorytetem i doświadczeniem służył również, działającej przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Radzie do spraw Instytucji Artystycznych".

 

- Obserwując jego pracę, mającą na celu poprawę sytuacji bytowej artystów wykonawców, trudno było odgadnąć, że sam zmaga się z tak poważnymi problemami - zaznaczył.

 

Gliński przypomniał, że w 2018 roku aktor otrzymał Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" w uznaniu osiągnięć artystycznych.

 

"Miał szczęście być człowiekiem kochanym"

 

Jak mówił, Królikowski "miał wielkie szczęście być człowiekiem kochanym - przez rodzinę, przez przyjaciół oraz oczywiście przez swą wierną publiczność".

 

- Zasłużył na to, nie tylko jako niezwykła osobowość medialna, osobowość naszej kultury, ale także jako człowiek aktywny, wrażliwy i pełen pasji. Jako odpowiedzialny obywatel, który angażował się altruistycznie w sprawy swojego środowiska - wymieniał Gliński. - Zasłużył się naszej wspólnocie, zasłużył się Polsce - podkreślił.

 

- To wielki dar spotykać dobrych otwartych ludzi na swojej drodze. Takim człowiekiem był Paweł Królikowski - wskazał Gliński.

 

Najbliższa rodzina żegna Pawła KrólikowskiegoPAP/Leszek Szymański
Najbliższa rodzina żegna Pawła Królikowskiego

 

- Będzie nam brakować pana serdecznego uśmiechu i pana wielkiego serca, otwartego dla wszystkich potrzebujących. Będzie nam brakować artysty, hojnie dzielącego się swoim talentem i zaangażowaniem, ale dzieło pana życia pozostanie, bo zostaliśmy nim przez pana obdarowani - dodał.

 

Związany z teatrem, serialem i filmem

 

Paweł Królikowski urodził się 1 kwietnia 1961 r. w Zduńskiej Woli. Był aktorem filmowym, telewizyjnym, teatralnym i dubbingowym, prezenterem i realizatorem telewizyjnym. W 1987 r. ukończył Wydział Aktorski w PWST we Wrocławiu. Związany najpierw z Teatrem Studyjnym w Łodzi, potem po przeprowadzce do Wrocławia - z oddziałem regionalnym TVP we Wrocławiu.

 

ZOBACZ: "Nie widzę kędzierzawego faceta o roześmianych oczach". Nina Terentiew wspomina Pawła Królikowskiego

 

W latach 1987-90 występował w Teatrze Studyjnym w Łodzi. Zadebiutował w 1984 r. rolą chuligana w filmie dla dzieci i młodzieży "Dzień kolibra" w reżyserii Ryszarda Rydzewskiego (1984). Obraz został wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym dla Dzieci w Chicago.

 

Najbliższa rodzina żegna Pawła KrólikowskiegoPAP/Leszek Szymański
Najbliższa rodzina żegna Pawła Królikowskiego

 

 

W czasie studiów zagrał w telewizyjnym filmie Łukasza Wylężałka "Ludożerca" (1987), przygodowej "Opowieści Harleya" (1987), do której skomponował i napisał tekst piosenki "Mój Harley", a także w dramacie "Pantarej" (1987), gdzie wystąpił w roli narkomana. Za jego najważniejszą i najbardziej dojrzałą rolę uchodzi kreacja w "Helu" Kingi Dębskiej (2009). 

 

ZOBACZ: Nie żyje Adam Słodowy. Lubiany prezenter miał 96 lat

 

Przez trzynaście lat realizował program "Truskawkowe Studio". Grał w serialach Telewizji Polsat: "Przyjaciółki", "Hotel 52" i "Szpilki na Giewoncie". Za Kusego w "Ranczo" otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora komediowego na Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku.

 

Od 2013 r. grał w komedii romantycznej w odcinkach "To nie koniec świata!" emitowanej w Polsacie, brawurowo wcielając się w postać burmistrza Białej Podlaskiej, Włodzimierza Pietrzyka.

 

"To jest moje marzenie"

 

16 kwietnia 2018 roku Paweł Królikowski został wybrany na prezesa Związku Artystów Scen Polskich, zastępując Olgierda Łukaszewicza.

 

- Moim celem i zadaniem jest to, by ZASP stał się też współorganizatorem produkcji medialnych w Polsce. To jest moje marzenie. Aby aktorzy kojarzyli ZASP z miejscem, w którym interesujemy się naszym zawodem medialnym z punktu widzenia, jakości pracy i finansów. Tak, by wysyłać czytelny sygnał, że jak coś będzie kojarzone z marką ZASP-u - to wiadomo, iż jest prestiżowe dla uczestników, ma wysoką, jakość, no i jest dobrze płatne. Chcę uniknąć skojarzeń, iż to jest rodzina z prowincji, której się zawaliła chałupa i trzeba ją wspierać, bo taki niestety wizerunek ZASP-u został wykreowany przez ostatnie lata - mówił krótko po objęciu stanowiska.

 

ZOBACZ: Paweł Królikowski: W tym programie jest chemia

 

W kwietniu skończyłby 59 lat

 

Paweł Królikowski w kwietniu skończyłby 59 lat. Zostawił żonę, również aktorkę, Małgorzatę Ostrowską-Królikowską oraz piątkę dzieci: Antoniego, Julię, Marcelinę, Ksawerego i Jana. Bratem Pawła Królikowskiego jest Rafał, również zajmujący się aktorstwem.

 

Zmarły aktor był związany z Telewizją Polsat. Od 8 marca 2014 do 23 listopada 2019 zasiadał w jury programu "Twoja Twarz Brzmi Znajomo". 

 

Królikowski w 2015 roku przeszedł zabieg usunięcia tętniaka mózgu. Operacji neurochirurgicznej musiał poddać się również w 2019 roku. Problemy zdrowotne uniemożliwiły mu dalszą pracę przy produkcji Polsatu. 

 

Do szpitala trafił tuż przed Bożym Narodzeniem, 20 grudnia. Przebywał na oddziale neurochirurgicznym.

ac/ml/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie