W środę w szpitalach w całym kraju ćwiczenia w związku z epidemią koronawirusa

Polska
W środę w szpitalach w całym kraju ćwiczenia w związku z epidemią koronawirusa
PAP/Wojtek Jargiło/ zdj. ilustracyjne
Władze rządowe i samorządowe przygotowują się na wypadek pojawienia się koronawirusa w Polsce

W środę, o godz. 18 w ramach działań prewencyjnych w związku z zagrożeniem koronawirusem zbierze się rządowy zespół zarządzania kryzysowego. Zespół ma się spotykać codziennie i koordynować działania administracji państwowej. Wśród zaplanowanych działań są ćwiczenia służb na terenie szpitali na wypadek epidemii choroby COVID-19 wywołanej koronawirusem.

W środę rano minister zdrowia potwierdził pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce. 

 

Władze rządowe i samorządowe przygotowują się na wypadek wybuchu epidemii. Rząd przygotował specustawę, którą poparła większość sił politycznych. W poniedziałek uchwalił ją Sejm, a w piątek pracować będą nad nią senatorowie.

 

"W Polsce jeszcze nie mamy wirusa, ale już zaczynamy ćwiczenia"

 

Na środę, na godz. 18 zwołany zostanie rządowy zespół zarządzania kryzysowego. Jak wyjaśniał na wtorkowej konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, rząd wchodzi w tryb działania ustawy regulującej sytuacje kryzysowe.

 

- Odtąd ten zespół codziennie będzie się spotkał i to on będzie de facto koordynował w skali całej administracji państwowej, w skali całego państwa, wszystkie działania na rzecz przygotowań na nadejście wirusa do Polski - podkreślał szef KPRM.

 

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział z kolei, że wśród zaplanowanych działań jest przeprowadzenie ćwiczeń w wybranych szpitalach w kraju na wypadek epidemii koronawirusa. Decyzja ta, zaznaczył, została podjęta po prośbach dyrektorów placówek i po konsultacji z Narodowym Funduszem Zdrowia.

 

ZOBACZ: "To dziwna teologia". Prymas o słowach księdza, że koronawirus "to kara za homoseksualizm"

 

- W każdym województwie będą wybrane jeden do dwóch szpitali, gdzie zostaną rozłożone polowe izby przyjęć, które będą służyły przyjmowaniu pacjentów, którzy są zainfekowani - tłumaczył Szumowski. Rząd chce, aby takie działania były już przećwiczone.

 

Ćwiczenia odbędą się m.in. na Śląsku 

 

Jedne z takich ćwiczeń odbędą się w środę na Śląsku - w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie oraz Szpitalu Specjalistycznym w Chorzowie. Na Podkarpaciu natomiast strażacy i personel medyczny będą ćwiczyć w Wojewódzkim Szpitalu im. Ojca Pio w Przemyślu oraz przy Szpitalu Specjalistycznym im. E. Biernackiego w Mielcu. Działania mają być prowadzone w taki sposób, aby nie dezorganizować pracy placówek i aby nie utrudniać przyjmowania pacjentów.

 

ZOBACZ: Koronawirus ma potencjał, by spowodować pandemię - alarmuje WHO. "Nadeszła decydująca chwila"

 

Wśród podejmowanych działań mieści się zaopatrywanie w szpitali. Jak informował we wtorek resort zdrowia, Agencja Rezerw Materiałowych przekazała sprzęt ochrony osobistej m.in. do 65 szpitali z oddziałami zakaźnymi, które zgłosiły takie zapotrzebowanie. Sprzęt dotarł też na wszystkie lotniska, a w środę dotrze do stacji pogotowia, zespołów ratownictwa medycznego i wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych.

 

WIDEO: zobacz relację reportera Polsat News Dawida Stysia

  

 

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. W Europie to Włochy i Francja są krajami najbardziej dotkniętymi koronawirusem w Europie. W Polsce nie potwierdzono dotychczas przypadku tej choroby.

 

GIS nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu, Włoch...

 

We wtorkowym komunikacie Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że od 31 grudnia 2019 r. do 3 marca br. na całym świecie zanotowano 90 tys. 663 potwierdzone przypadki COVID-19. Na chorobę wywoływaną nowym koronawirusem zmarły 3 tys. 124 osoby.

 

ZOBACZ: "Zachować dwumetrowy odstęp, nie witać się wylewnie". Zalecenia rządu dla Włochów

 

Zgony zanotowano w Chinach kontynentalnych (2 946), Iranie (66), Korei Południowej (34), we Włoszech (52), na pokładzie międzynarodowego przewoźnika (Japonia – 6), Tajwanie (1), Filipinach (1), Japonii (3), Francji (2), Australii (3), Tajlandii (1) i USA (6).

 

Z powodu zagrożenia epidemiologicznego GIS nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu, Korei Południowej, do Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

ms/hlk/prz/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze