"To dziwna teologia". Prymas o słowach księdza, że koronawirus "to kara za homoseksualizm"

Polska
"To dziwna teologia". Prymas o słowach księdza, że koronawirus "to kara za homoseksualizm"
Polsat News
Abp Wojciech Polak przyznał, że "są różne doświadczenia, które na człowieka pan Bóg na pewno dopuszcza"

- To dziwna teologia - tak abp Wojciech Polak, prymas Polski, skomentował w "Gościu Wydarzeń" słowa księdza z parafii św. Michała Archanioła we Wrocławiu, który stwierdził, że koronawirus to kara za homoseksualizm i aborcje. Prymas przyznał, że Kościół włącza się do walki z koronawirusem. - Będziemy współpracować z inspektorem sanitarnym i na bieżąco monitorować sytuację, nasłuchiwać - wyjaśniał.

Księdz z parafii św. Michała Archanioła we Wrocławiu, podczas mszy, zamiast odczytać list od ministra zdrowia, wygłosił kazanie, w którym mówił, że koronawirus to kara za homoseksualizm, za pary, które mieszkają razem bez ślubu i za tych, którzy mordują nienarodzone dzieci. Duchowny dodał, że w walce z nim nie pomogą żele antybakteryjne i maseczki, a jedynie modlitwa. Informację o tym podała "Gazeta Wyborcza". 

 

"Nie innych oskarżajmy". Prymas o słowach księdza z Wrocławia

 

Do tych słów odniósł się gość Doroty Gawryluk prymas Polski abp Wojciech Polak. - To dziwna teologia. Nigdy takich wydarzeń, jak związane z epidemiami, nie można tak pokazywać, że stoi za nimi jakiś rozgniewany pan Bóg - mówił prymas.  

 

ZOBACZ: Abp Gądecki przekazał zalecenia w związku z koronawirusem

 

Abp Polak przyznał, że "są różne doświadczenia, które na człowieka pan Bóg na pewno dopuszcza", ale podkreślił: - Nie innych oskarżajmy, ale starajmy się przyjąć to także jako wyzwanie do naszego nawrócenia.

 

- Taki ksiądz powinien to zrozumieć jako pierwszy - powiedział o słowach księdza z Wrocławia. 

 

WIDEO: "Podejmujemy działania, które w jasny sposób pokazują postawę Kościoła wobec grzechu i przestępstwa pedofilii" 

  

 

"Nie siać paniki". Prymas o działaniach ws. koronawirusa

 

Prymas Polski wyjaśniał, w jaki sposób Kościół włącza się do walki z koronawirusem. - Będziemy współpracować z inspektorem sanitarnym i na bieżąco monitorować sytuację, nasłuchiwać - mówił abp Polak. Dodał, że Kościół nie jest obojętny, ale podkreślił również, że należy "bardzo racjonalnie podchodzić do tej sytuacji". - Nie siać paniki - mówił. 

 

Dziennikarka zapytała, czy - podobnie jak we Włoszech - nie zaleca się podawania ręki na znak pokoju. - U nas przeważa (przekazanie znaku pokoju - red.) przez skinięcie głowy. Na razie bym nie przesadzał - odparł abp Polak. 

 

ZOBACZ: Gwałtowny wzrost zarażeń koronawirusem. W tle zgromadzenia kontrowersyjnej sekty

 

Zauważył przy tym, że mamy okres Wielkiego Postu. - Cechą charakterystyczną jest ucałowanie relikwii Krzyża Św. Wiem, że w Katedrze Gnieźnieńskiej już skłanialiśmy się do tych relikwii, oddając w ten sposób cześć - powiedział prymas. - Myślę, że dzisiaj te środki ostrożności są wystarczające i trzeba je racjonalnie podejmować - dodał. 

 

"Trzeba kierować się tym, co będziemy słyszeć od kompetentnych osób"

 

Dorota Gawryluk zapytała, czy wyobraża sobie, że zamykane będą kościoły, bo takie sytuacje mają już miejsce we Włoszech. - Ale pojawiły się też głosy, że w sytuacjach zagrożenia kościół powinien być miejscem, gdzie można przyjść, pomodlić się i poczuć siłę - zauważyła dziennikarka. 


- Kiedy mówimy o tych dużych zgromadzeniach wiernych, musimy pamiętać, że trzeba kierować się racjonalnie tym, co będziemy słyszeć od kompetentnych osób; od inspektora sanitarnego - odparł abp Wojciech Polak. 

 

W programie poruszono również sprawę pedofilii w Kościele i filmów braci Sekielskich. Najnowszy - pod tytułem "Zabawa w chowanego" - ma opowiadać o zaniedbaniach i ukrywaniu pedofilów przez hierarchów kościelnych.

 

Prymas o pedofilii w Kościele

 

Prymas Polski abp Wojciech Polak przyznał, że nowego filmu braci Sekielskich jeszcze nie widział. - Znam go tylko z zapowiedzi - powiedział prymas. Podkreślił również, że: - Podejmujemy działania, które w jasny sposób pokazują postawę Kościoła wobec grzechu i przestępstwa pedofilii. 

 

Abp Wojciech Polak podkreślał, że reakcja na sygnały o przestępstwach związanych z pedofilią powinna być natychmiastowa, tuż po otrzymaniu informacji o ich popełnieniu. Dziękował mediom za to, "że są wrażliwe na krzywdę osób wykorzystanych". 

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.

msl/grz/ml Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie