"Zachować dwumetrowy odstęp, nie witać się wylewnie". Zalecenia rządu dla Włochów

Świat
"Zachować dwumetrowy odstęp, nie witać się wylewnie". Zalecenia rządu dla Włochów
PAP/EPA/Filippo Venezia

Komitet naukowy opracował oficjalne zalecenia bezpieczeństwa dla wszystkich Włochów. Powstały na zlecenie premiera Giuseppe Contego. Włosi powinni m.in. zachować między sobą dystans 2 m i nie witać się zbyty serdecznie. W mediach społecznościowych pojawiły się pierwsze komentarze. Większość nie zostawia "suchej nitki" na opracowaniu naukowców, opisując je jako niedorzeczne.

Opracowany przez komitet naukowy przewodnik dla Włochów zostanie przekazany tamtejszemu Ministerstwu Zdrowia, które w ciągu najbliższych godzin ma rozpocząć akcję informacyjną. 

 

ZOBACZ: "To dziwna teologia". Prymas o słowach księdza, że koronawirus "to kara za homoseksualizm"

 

Vademecum będzie kierowane do wszystkich Włochów, bez względu na strefę zamieszkania. W niedzielę rząd wydał bowiem dekret w sprawie walki z koronawirusem, na mocy którego kraj został podzielony na trzy strefy: czerwoną, czyli ogniska wirusa, żółtą, gdzie jest mniej przypadków i pozostałą część. 

 

Nie całuj, kichaj do chusteczki lub w rękaw

 

Jak wynika z opracowania Włosi powinni przede wszystkim:

 

- zachować przynajmniej dwumetrowy dystans między osobami, zwłaszcza w zamkniętych pomieszczeniach 

 

- zrezygnować z wylewnych powitań - uścisków dłoni, obejmowania się i pocałunków, co jest często praktykowane przez Włochów 

 

- kichając lub kaszląc zawsze używać chusteczki, a po użyciu natychmiast wrzucić ją do zamkniętego pojemnika. W przypadku braku chusteczki, skorzystać z "zagiętego łokcia", czyli po prostu kichać w rękaw. 

 

- bezwzględnie powstrzymać się od wychodzenia z domu, jeśli mają gorączkę. I to bez względu na strefę, w jakiej mieszkają.    

 

Zalecenie: odwołać na miesiąc wszelkie imprezy masowe

 

Zalecenia dla osób starszych - pozostać w domu. Nie podano przy tym konkretnego wieku, jak ma to miejsce w Lombardii, gdzie o pozostanie w domu poproszono osoby w wieku powyżej 65 lat.

 

ZOBACZ: Sztab kryzysowy w Rawie Mazowieckiej. Uczennica zmarła z powodu powikłań po chorobie

 

Komitet naukowy proponuje również wstrzymanie na miesiąc organizacji wszelkich imprez, w tym sportowych, które nie pozwalają na zachowanie wymaganej bezpiecznej odległości. Włosi sami powinni unikać wychodzenia do pubów i dyskotek.

 

Włosi już zaczęli komentować zalecenia w mediach społecznościowych. Większość komentujących nie zostawia "suchej nitki" na opracowaniu naukowców opisując je jako niedorzeczne. Zwracają uwagę, że w życiu codziennym nie jest możliwe zachowanie zalecanej odległości od innych osób.

 

Wskazują na zatłoczoną komunikację miejską, na sklepy, supermarkety, szkoły, biura i wiele innych miejsc. 

grz/ml/ "La Repubblica", polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie