Spotkanie prezydenta, premiera i ministrów. Powodem koronawirus

Polska
Spotkanie prezydenta, premiera i ministrów. Powodem koronawirus
PAP/Piotr Nowak
W poniedziałek na godz. 9:30 planowana jest konferencja prasowa prezydenta

W poniedziałek o godz. 9 w BBN prezydent Andrzej Duda spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim, ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim oraz szefem KPRM Michałem Dworczykiem ws. koronawirusa - poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Spychalski dodał, że ok. godz. 9:30 planowana jest konferencja prasowa prezydenta. 

 

Dodatkowe posiedzenie Sejmu

 

W poniedziałek, o godz. 10 na dodatkowym posiedzeniu zbiera się Sejm, podczas którego rząd przedstawi informację dotyczącą nowego koronawirusa m.in. o podjętych już działaniach i dalszych zamierzeniach. O zwołanie specjalnego posiedzenia zwrócił się do marszałek Sejmu Elżbiety Witek prezydent Andrzej Duda.

 

ZOBACZ: Koronawirus dotarł do Czech. Trzy przypadki

 

Elżbieta Witek zapowiedziała w czwartek, że informacja rządu ws. koronawirusa będzie jedynym punktem posiedzenia. - Kluby będą miały po 15 minut na wystąpienia, potem będą jeszcze pytania - poinformowała marszałek Sejmu.

 

Oddziały zakaźne w trybie zwiększonej gotowości

 

Rząd zaznacza, że Polska jest przygotowana na rozwój sytuacji związanej z koronawirusem - wszystkie służby są gotowe, wyposażone w wiedzę, materiały i w procedury na wypadek pojawienia się w Polsce pierwszego przypadku. Odbywają się w tej sprawie regularne odprawy i spotkania.

 

Minister zdrowia Łukasz Szumowski wydał rozporządzenie umożliwiające stosowanie ustawy o chorobach zakaźnych w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2. Ustawa przewiduje m.in., że podejrzani o zachorowanie na chorobę zakaźną podlegają obowiązkowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym.

 

ZOBACZ: Szumowski: jesteśmy gotowi na koronawirusa w Polsce

 

W wyniku podjętych działań, od kilku tygodni jest możliwość badań laboratoryjnych na koronawirusa w Polsce - próbki badane są w Warszawie w laboratoriach NIZP-PZH oraz Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego. Główny Inspektorat Sanitarny podał w weekend, że działają już też laboratoria w Olsztynie i we Wrocławiu. W najbliższych dniach uruchomione będą kolejne m.in. w Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Kielcach, Rzeszowie, Łodzi, Lublinie i Poznaniu.

 

W Agencji Rezerw Materiałowych przygotowywano materiały ochronne m.in. maski, by mogły z nich korzystać szpitale. Oddziały zakaźne są w trybie zwiększonej gotowości.

 

Bezpłatna infolinia

 

Prowadzane są działania informacyjne. Pod adresem gov.pl/koronawirus znajduje się kompendium wiedzy. Pod bezpłatnym numerem 800-190-590 można uzyskać niezbędne informacje dotyczące koronawirusa. Emitowane są edukacyjne spoty w mediach publicznych i komercyjnych, rozdawane ulotki w pociągach międzynarodowych relacji oraz rozsyłane specjalne smsy dla powracających z za granicy do Polski.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Startuje całodobowa infolinia NFZ

 

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował na swoich stronach pakiet, gotowych do druku, materiałów dotyczących nowego koronawirusa, m.in. plakat, co robić, aby uniknąć zagrożenia i jak właściwie myć ręce.

 

Zalecenia dla szkół

 

MEN przekazało zalecenia dot. koronawirusa do szkół. MSZ monitoruje rozwój epidemii poza granicami Polski za pośrednictwem sieci placówek dyplomatycznych. MON deklaruje, że wojsko jest przygotowane, by zareagować w przypadku stwierdzenia obecności koronawirusa i wspierać cywilną służbę zdrowia.

 

ZOBACZ: Lekcje w szkołach a koronawirus. Minister edukacji wyjaśnia

 

Wytyczne o zasadach postępowania otrzymali funkcjonariusze podległej MSWiA straży granicznej. W resorcie nauki ma powstać zespół, który m.in. koordynował działania na polskich uczelniach - opracuje wytyczne ws. zajęć dydaktycznych, organizowania wydarzeń masowych czy zasad odwoływania zajęć.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie