Lekcje w szkołach a koronawirus. Minister edukacji wyjaśnia

Polska
Lekcje w szkołach a koronawirus. Minister edukacji wyjaśnia
PAP/Wojciech Olkuśnik
Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski

Nie ma obecnie powodu, by wydawać ogólnopolskie decyzje dotyczące szczególnych procedur w szkołach, w kontekście sytuacji epidemiologicznej związanej z koronawirusem - powiedział w czwartek minister edukacji narodowej, Dariusz Piontkowski.

Minister spotka się dziś z kuratorami oświaty i głównym inspektorem sanitarnym. Tematem spotkania będzie przygotowanie rekomendacji dla dyrektorów szkół i placówek oświatowych dotyczących wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego.

 

Spotkanie z kuratorami

 

Zapytany w czwartek w RMF FM o to, co powie kuratorom i nauczycielom odpowiedział, że przypomni procedury bezpieczeństwa i zachowania odpowiednich warunków higieny, czyli odniesie się do tego, co zaleca główny inspektor sanitarny oraz resort zdrowia.

 

ZOBACZ: Twoje dziecko wróciło właśnie z Włoch? Sprawdź, czy może chodzić do szkoły

 

- Powiem to, co mówiłem wczoraj dziennikarzom (...) Mówiłem, że przypomnimy procedury bezpieczeństwa, które funkcjonują już od kilku lat w szkołach. Mówimy o tym, że trzeba zachować podstawowe warunki higieny. Higiena zawsz pomoże, a nie przeszkodzi w utrzymaniu zdrowia. Teraz nie ma powodu, by wydawać decyzje ogólnopolskie - stwierdził Piontkowski.

 

Pytany o to, czy w szkołach są wprowadzone procedury na wypadek, gdyby pojawił się przypadek zachorowania na chorobę zakaźna COVID-19, przypomniał zalecenia ministra zdrowia oraz głównego inspektora sanitarnego. - Zachowajmy higienę i obserwujmy swój stan zdrowia, to procedury. Jeżeli zaobserwujesz niepokojące objawy, to nie posyłaj dziecka do szkoły, nie idź do pracy - powiedział.

 

Prawo do zawieszenia zajęć

 

Minister dodał też, że w świetle obowiązujących przepisów dyrektor szkoły, w sytuacji zagrożenia zdrowia uczniów, ma prawo zawiesić zajęcia po konsultacji z właściwymi organami, czyli burmistrzem czy wójtem.

 

ZOBACZ: Klasa o profilu disco polo na Podlasiu. Wśród nauczycieli ikona branży

 

- Dziś, zgodnie z przepisami, dyrektor szkoły jeżeli widzi, że jest zagrożenie dla zdrowia uczniów, może zawiesić zajęcia w porozumieniu z organem prowadzącym, czyli burmistrzem lub wójtem. Jeśli zobaczy, że uczeń był zarażony i choroba mogłaby się rozprzestrzenić, wówczas ma prawo zawiesić zajęcia w szkole - wyjaśnił.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie