Coraz więcej zarażonych koronawirusem. "Zagrożenie dla świata"

Świat
Coraz więcej zarażonych koronawirusem. "Zagrożenie dla świata"
PAP/EPA/STR
Według szefa WHO, pierwsza szczepionka na koronawirusa z Wuhan może powstać za 18 miesięcy

Do 1380 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych koronawirus w Chinach. Państwowa komisja zdrowia poinformowała w piątek w Pekinie o kolejnych 121 zgonach i nowych 5090 przypadkach infekcji. W całym kraju zakażonych jest już 63 851 osób. Do czwartku 6982 osoby wyzdrowiały i zostały już wypisane ze szpitali. Chińskie władze przyznały w środę, że rzeczywista liczba zmarłych i zakażonych może być wyższa.

Poza Chinami liczba osób zakażonych koronowirusem wzrosła do 580, z których dwie zmarły. Najwięcej zakażonych jest w Japonii - 251, Singapurze (58) i Tajlandii (33). Nową chorobę zlokalizowano w 24 państwach.

 

W piątek po południu rozpocznie się ewakuacja 218 pasażerów ze statku wycieczkowego Diamond Princess, który przechodzi kwarantannę w pobliżu portu w Jokohamie. Na pokładzie jest 2600 pasażerów i 1045 członków załogi.

 

ZOBACZ: Ponad 200 osób zakażonych koronawirusem na Diamond Princess. Na pokładzie są Polacy

 

W czwartek ministerstwo zdrowia Japonii poinformował o 44 nowych przypadkach zakażenia na wycieczkowcu.

 

WHO: koronawirus jest zagrożeniem dla świata

 

Kwarantanna wycieczkowca ma trwać do środy, ale rząd Japonii wyraził zgodę, aby już w piątek z pokładu zeszły osoby powyżej 80. roku życia, które cierpią na przewlekłe choroby, a test na koronawirusa w ich przypadku dał wynik negatywny.

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła we wtorek, że epidemia stanowi poważne zagrożenie dla świata, potencjalnie większe niż terroryzm.

 

ZOBACZ: Popełnił samobójstwo, bo bał się, że ma koronawirusa

 

- Świat musi obudzić się i uznać tego wrogiego wirusa za wroga publicznego numer jeden - mówił dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

 

Jego zdaniem, pierwsza szczepionka przeciw wirusowi może być dostępna za 18 miesięcy.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie