"Jak ktoś pije dużo wysokosłodzonych napojów, staje się klientem służby zdrowia, za którą płacimy"

Polska
"Jak ktoś pije dużo wysokosłodzonych napojów, staje się klientem służby zdrowia, za którą płacimy"
Polsat News
Łukasz Schreiber gościem Piotra Witwickiego w "Graffiti"

- Jeśli ktoś wypija litr wódki, wypala trzy paczki papierosów dziennie lub pije dwa litry wysokosłodzonych napojów gazowanych, staje się później klientem służby zdrowia, za którą my wszyscy płacimy - tak o wprowadzeniu opłaty cukrowej oraz wzroście akcyzy na papierosy i alkohol mówił w "Graffiti" minister-członek rady ministrów Łukasz Schreiber.

Sejm debatował w środę nad opłatą od słodzonych napojów i od alkoholu o objętości do 300 ml - tzw. małpek. 

 

Zgodnie z projektem, przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży na podstawie zezwolenia będą zobowiązani do wniesienia opłaty związanej ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml. Ma to być 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Przykładowo oznacza to 1 zł od 100 ml małpki wódki 40-proc., 2 zł od 200 ml małpki wódki 40-proc. i 88 gr od 250 ml małpki wina 14-proc.

 

"Byłem porażony"

 

Schreiber we wtorkowym "Graffiti" zaznaczył, że "był porażony", gdy dowiedział się, że dziennie sprzedawanych jest od 1,5 do 2 mln "małpek". Dodał, że wzrośnie nie tylko cena alkoholu, ale też napojów słodzonych niemających 20 procent zawartości soku.

 

Pieniądze trafią na profilaktykę

 

Pieniądze z opłaty mają trafić w połowie do gmin i w połowie do NFZ na edukację, profilaktykę i świadczenia z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. Opłata będzie pobierana przy sprzedaży do sklepu (dotyczy alkoholu przeznaczonego do spożycia poza punktem sprzedaży).

 

Projekt zakłada też wprowadzenie opłaty od napojów słodzonych, podzielonej na część stałą i zmienną. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna), opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml - w przeliczeniu na litr napoju.

 

ZOBACZ: Rząd przyjął projekt o opłatach od "małpek" i napojów słodzonych. Są modyfikacje

 

"Nakłady na służbę zdrowia są najwyższe w historii"

 

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu chce odrzucenia nowelizacji zakładającej przyznanie 1,95 mld zł rekompensaty dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

 

- Opozycja chciałaby, aby te pieniądze przeznaczone zostały na onkologię - mówił prowadzący program Piotr Witwicki.

 

- Za naszych rządów przekroczyliśmy 100 mld zł wydawanych na służbę zdrowia. Nakłady są najwyższe w historii. Mówimy o rekompensacie dla TVP z powodu niepłaconego abonamentu - wyjaśnił minister.

 

Dodał, że w tej sprawie "można sobie wyobrazić wersję drugą, czyli próbę radykalnego ściągania, często z ludzi biednych, niezapłaconych składek za abonament".

 

ZOBACZ: CBA opublikowało materiały ze śledztwa dotyczącego "willi Kwaśniewskich"

 

"Dają do myślenia"

 

W rozmowie poruszono również temat willi Kwaśniewskich i odtajnionych przez CBA dokumentów.

 

- Nie znam wszystkich materiałów, ale dają one do myślenia. Jeśli to wszystko nie miałoby podstaw, to dlaczego w Sejmie zdominowanym przez PO-PSL w 2014 roku, gdy chciano uchylać immunitet Mariuszowi Kamińskiemu, wówczas po utajnionym posiedzeniu i informacjach, które Kamiński przedstawił, posłowie PO i PSL głosowali przeciwko uchyleniu immunitetu? - pytał Schreiber.

 

WIDEO: Łukasz Schreiber w "Graffiti"

 

  

 

Pytany w Polsat News, co Prawo i Sprawiedliwość planuje na sobotnią konwencję Schreiber odparł, że "trochę niespodzianek musi zostać na sobotę". Dopytywany, co może zdradzić teraz, powiedział, że "wokół takich filarów, jak rodzina, praca i bezpieczeństwo będzie się organizowała kampania pana prezydenta".

 

Pytany, co prezydent Duda może jeszcze obiecać, czego nie obiecał wcześniej, albo co zostało już obiecane w kampanii parlamentarnej przez PiS, Schreiber powiedział: "Wydaje mi się, co jest najważniejsze, że pan prezydent przede wszystkim może obiecać to, że będzie w sposób godny pełnił dalej urząd prezydenta Rzeczypospolitej".

 

Odpowiadając na pytanie, czy jego zdaniem to wystarczy, szef KSRM stwierdził, że "to jest ważny fundament w kontekście zachowania choćby głównych kontrkandydatów". - Myślę, że oczywiście prezydent przedstawi swoje cele, plany, będzie przedstawiał jakiś zobowiązania. Ale to, co jest najważniejsze, to dobra, godna reprezentacja - powiedział Schreiber. 

 

Dotychczasowe odcinki "Graffiti" można obejrzeć w zakładce "Programy".

ac/luq/ Polsat News, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie