Kwaśniewscy odpowiadają CBA. "Dlaczego jesteśmy podsłuchiwani, a nie przesłuchani?"

Polska
Kwaśniewscy odpowiadają CBA. "Dlaczego jesteśmy podsłuchiwani, a nie przesłuchani?"
Polsat News
CBA opublikowało we wtorek materiały ze śledztwa ws. willi w Kazimierzu Dolnym. Kwaśniewscy dzień później napisali oświadczenie w tej sprawie

"Kamiński i Ziobro ścigają się z Orwellem, tyle że w realnym życiu, a nie książkowym. Raport CBA jest manipulacją. Przedstawia argumenty jednej strony, która 13 lat temu postanowiła nas za wszelką cenę zdezawuować" - stwierdzili w środę Aleksander i Jolanta Kwaśniewscy w oświadczeniu wydanym po odtajnieniu notatek ze śledztwa ws. willi w Kazimierzu Dolnym.

Zdaniem Kwaśniewskich, raport Centralnego Biura Antykorupcyjnego "pomija fakty i zeznania, które nie pasują do linii ataku" na nich.

 

W wydanym oświadczeniu była para prezydencka zadała też kilka pytań.

 

"Jeżeli CBA ma tak mocne dowody, prowadziła wielce kosztowną akcję przeciwko nam to dlaczego po 13 latach sprawa nie ma finału w niezawisłym sądzie? Dlaczego od wielu lat jesteśmy podsłuchiwani, a nie przesłuchani przez prokuratora?" - napisali. 

 

"Dlaczego jesteśmy traktowani instrumentalnie?"

 

Kwaśniewscy chcą wiedzieć, "dlaczego i jakim prawem CBA i Prokuratura ujawniają materiały śledztwa w mediach nie dając możliwości przedstawienia naszych racji". Zażądali, aby "CBA i Prokuratura ujawnili wszystkie materiały śledztwa". 

 

ZOBACZ: "Kłamałem na rozkaz przełożonych". "Agent Tomek" w "Skandalistach"

 

W oświadczeniu zastanawiają się też, dlaczego są "traktowani instrumentalnie w sporze między Mariuszem Kamińskim i byłym posłem PiS, agentem Tomkiem, który zawiódł miłość swoich szefów i powiedział prawdę o prowadzonej akcji przeciwko nam". 

 

Pytają również, "dlaczego CBA zataja fakt, że oskarżony przez was właściciel domu Marek Michałowski został uniewinniony prawomocnym wyrokiem sądu, a własność domu nie budzi wątpliwości i zostało to potwierdzone w dalszych postępowaniach".

 

Raport CBA ws. "willi Kwaśniewskich"


We wtorek katowicka Prokuratura Regionalna ujawniła zapisy rozmów, nagrania, kserokopie umów i notatki pochodzące ze śledztwa ws. willi w Kazimierzu Dolnym.

 

ZOBACZ: CBA opublikowało materiały ze śledztwa dotyczącego "willi Kwaśniewskich"

 

Jak wyjaśniono dotyczą one sprawy "uchylania się od opodatkowania". O ujawnienie materiałów wnioskował wcześniej Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i koordynator służb specjalnych. 

 

Katowicka prokuratura apelacyjna umorzyła w marcu 2010 r. prowadzone od 2007 r. postępowanie w sprawie legalności majątku byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i jego małżonki. Śledczy nie dopatrzyli się wówczas przestępstwa. 

 

"Agent Tomek" oskarżył Kamińskiego i Wąsika

 

W grudniu 2016 r. roku katowicka prokuratura podjęła umorzone wcześniej śledztwo. Postępowanie jest prowadzone "w sprawie". Dotąd nikomu nie przedstawiono zarzutów.

 

W połowie stycznia w TVN24 były agent CBA Tomasz Kaczmarek ("Agent Tomek") oskarżył Mariusza Kamińskiego, że naciskał na niego w sprawie tej operacji.

 

Według Kaczmarka dowody zebrane w operacji dotyczącej willi, która miała rzekomo należeć do byłej pary prezydenckiej, są wynikiem rozkazów i poleceń Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika (w przeszłości wiceszefa CBA, obecnie wiceszefa MSWiA).

 

Żaryn: Kwaśniewscy byli faktycznymi właścicielami willi

 

Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, stwierdził we wtorek, że "operacja CBA była prowadzona zgodnie z przepisami, Biuro otrzymywało wymagane prawem zgody Prokuratora Generalnego i Sądu na poszczególne etapy działań".

 

ZOBACZ: Dziewulski: nienawiść Kamińskiego i jego ludzi jest tak psychopatyczna, że aż rzuca się w oczy

 

Dodał, że "materiały upublicznione przez CBA wskazują, że Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy byli faktycznymi właścicielami nieruchomości".

 

- Oni podejmowali najważniejsze decyzje dotyczące domu w Kazimierzu Dolnym, oni również ponosili koszty jego utrzymania. Oni byli decydentami w sprawie sprzedaży nieruchomości - mówił. 

wka/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie