Polskie gwiazdy adoptują koale - ofiary pożarów w Australii

Kultura
Polskie gwiazdy adoptują koale - ofiary pożarów w Australii
Facebook/ Koala Hospital Port Macquarie
Pacjenci Koala Hospital Port Macquarie

Polscy artyści oraz dziennikarze reagują na dramat zwierząt w trawionej przez pożary Australii. Zachęcają do wirtualnej adopcji koali zagrożonych całkowitym wyginięciem. "Swoje" misie mają już m.in. muzycy Tomasz Organek i Daria Zawiałow. Naukowcy szacują, że żywcem w Australii spłonęło blisko pół miliarda ssaków.

Ogień od kilku miesięcy trawi przede wszystkim australijską Nową Południową Walię. Zabił już m.in. około 8000 koali. Wiele z nich udało się jednak uratować. Trafiły one pod opiekę specjalistycznych szpitali i fundacji. Zostały opatrzone, nawodnione. Przyjmują niezbędne leki i dochodzą do siebie z pomocą lekarzy i wolontariuszy.

 

"My już adoptowaliśmy koalę"

 

Polscy artyści i dziennikarze postanowili wesprzeć finansowo Koala Hospital Port Macquarie. Zdecydowali się na tzw. adopcję chorych ssaków. Placówka będzie pobierać od nich fundusze aż do całkowitej rekonwalescencji danego misia.

 

 

ZOBACZ: Koala zatrzymał rowerzystkę i wypił wodę z bidonów. Żar lał się z nieba

 

"W australijskich pożarach zginęło już pół miliarda zwierząt. Niektóre z nich udało się ocalić. Potrzebne są pieniądze na ich leczenie. My już adoptowaliśmy swojego misia koalę" - poinformował na Facebooku Tomasz Organek, dzieląc się certyfikatem potwierdzającym "przysposobienie" koali Paula.

 

Pomaga kolejny raz

 

Muzyk i wokalista często publicznie zabiera głos w sprawie pomocy zwierzętom i ochrony ich praw. W Sylwestra zachęcał do powstrzymania się od strzelania petard.

 

"Życząc wszystkim dobrego roku, apeluję po raz kolejny o wzgląd na samopoczucie tych, którzy zwyczajnie cierpią przerażeni hukiem petard tj. zwierząt, małych dzieci, ludzi starszych i chorych (szczególnie tych zmagających się z autyzmem)" - pisał.

 

 

ZOBACZ: Setki misiów koala zagrożone przez pożary lasów w Australii. "To tragedia narodowa"

 

"Poparzony i odwodniony"

 

Wokalistka Daria Zawiałow, zainspirowana przez Organka, również zdecydowała się na wsparcie australijskiego szpitala pomagającego koalom. Podobnie jak Tomasz, wybrała Paula.

 

"Paul był pierwszym i najmłodszym misiem, którego Koala Hospital odnaleźli żywego. Jest bardzo mocno poparzony i odwodniony. Potrzebuje intensywnego leczenia. Zachęcam Was do adopcji koali na stronie tego szpitala - jest to ogromne wsparcie, niewielkim kosztem" - wyjaśniła.

 

 

Zawiałow również nie pierwszy raz pomaga zwierzętom. W 2018 roku wzięła udział w kampanii "Pora na seniora" promującej adopcję starszych psów.

 

 

Anwen, nasza dziewczyna

 

"Szanowni Państwo, adoptowaliśmy małą koalę. Dziewczynka ma na imię Anwen i uległa licznym poparzeniom na terenie rezerwatu Lake Innes w Australii. Dotknęły 90 procent jej ciała, także opuszków wszystkich łap i zadu" - napisał Michał Nogaś.

 

Dziennikarz zachęcał także do wspierania zbiórek na sprzęt i leczenie psychologiczne ofiar australijskich pożarów.

 

ZOBACZ: Deszcz w Australii przyniósł tylko chwilową ulgę. Wstrząsająca mapa zniszczeń

 

"Będzie żyć"

 

Nogaś z kolei zainspirował do działania Karolinę Korwin-Piotrowską. Dziennikarka, podobnie jak kolega po fachu, "adoptowała" koalę Anwen.


 

Najgorsza jakość powietrza

 

Pożary w Australii objęły do tej pory ponad 8 mln hektarów buszu, zabiły co najmniej 25 osób i niezliczoną liczbę zwierząt. Ogień zniszczył ok. 2 tys. domów. W Canberze w poniedziałek zanotowano najgorszą jakość powietrza ze wszystkich światowych stolic.

ac/ml/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie