Nie żyje koala Lewis uratowany z pożaru w Australii

Świat
Nie żyje koala Lewis uratowany z pożaru w Australii
Reuters
Koala uratowany z australijskiego pożaru nie żyje

Nie żyje koala Lewis, który w ostatnich tygodniach stał się symbolem masowych pożarów buszu w Australii. Poparzenia jakich doznało zwierzę okazały się śmiertelne - podaje BBC News. Stan koali pogarszał się z dnia na dzień, lekarze podjęli decyzję o uśpieniu torbacza.

"Dzisiaj podjęliśmy decyzję o uśpieniu Ellenborough Lewis" - napisał szpital dla torbaczy "Port Macquarie" w oświadczeniu na Facebooku we wtorek. "Oparzenia pogorszyły się i nie było poprawy, dlatego podjęliśmy tę decyzję. Dziękujemy za ciągłe wsparcie" - dodano.

 

- Naturalnie jesteśmy bardzo smutni z tego powodu, ponieważ mieliśmy nadzieję, że się z tego wyliże, ale akceptujemy, że jego obrażenia były poważne, wyniszczające i bardzo bolesne - powiedział Peter Doherty dla 9News, w imieniu swojej żony Toni - która uratowała koalę.

 

 

Na ratunek

 

Media na całym świecie obiegło nagranie "płaczącego zwierzęcia" osaczonego przez płomienie i kobiety, mieszkanki Nowej Południowej Walii, która rzuciła się mu na ratunek. Toni Doherty zatrzymała się widząc koalę potrzebującego pomocy, zdjęła koszulę i okryła nią torbacza. Później polała go wodą i oddała pod opiekę strażaków. Ciężko ranny trafił do specjalnego szpitala dla koali.

 

ZOBACZ: Przeszczep flory kałowej może być ratunkiem dla wymierających misiów koala

 

WIDEO: Kobieta rzuciła się na ratunek koali:

 

  

 

Koale są najczęstszymi ofiarami szalejących w Australii pożarów. W ostatnim czasie w ogniu zginęło ponad 350 tych zwierząt.

 

Koala objęty jest całkowitą ochroną

 

Koale, gdy zagraża im ogień, wspinają się na czubek drzewa i zwijają w kulkę. Jeśli pożar szybko gaśnie, ogień dotyka tylko ich futra, zwierzęciu nic się nie dzieje, a futro odrasta. Jednak jeśli ogień dotrze do czubka drzewa, zwierzę ginie.

 

Karczowanie i użytkowanie gruntów przez ludzi doprowadziło do redukcji obszarów siedlisk tych torbaczy, przez co zmniejsza się różnorodność genetyczna całego gatunku. Od 1927 r. koale objęte są całkowitą ochroną. Gatunek jest uznawany za narażony na wyginięcie. Liczebność tych zwierząt spadła o 28 proc. w ciągu ostatnich 24 lat.

las/bas/ polsatnews.pl, BBC, 9News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie