"Powstanie Warszawskie 1944. Każdy tydzień był inny". Odcinek 10: kapitulacja

Polska

Po 63 dniach powstanie warszawskie upadło. Zginęło 20 tys. powstańców, około 150 tys. mieszkańców Warszawy. Niemcy zrównali stolicę z ziemią. O kapitulacji, bolesnej dla powstańców, opowiadają Annie Hałas-Michalskiej Wanda Traczyk-Stawska i Eugeniusz Tyrajski. Bohaterowie, którzy rozpoczynali cykl reportaży "Powstanie Warszawskie 1944. Każdy tydzień był inny".

- Co to jest kopiec na Siekierkach? Przecież to jest grób nieznanych mieszkańców Warszawy, tam są ludzkie szczątki. Przecież ja o tym zawsze tam mówię. To są groby nieznanych mieszkańców i powstańców Warszawy. O tym trzeba wiedzieć i o tym trzeba mówić – podkreśla Eugeniusz Tyrajski, "Sęk".


- Kiedy kapitulowaliśmy ze zwieszonymi głowami, nieszczęśliwi, zrozpaczeni wychodziliśmy do niewoli. Wzdłuż alej na tych gruzach stała ludność cywilna. To te matki, mimo że Wehrmacht nas prowadził, jak zobaczyły swoje dziecko, to wbiegały w szeregi i przytulały, całowały, kreśliły znak krzyża - mówi z kolei Anda Traczyk-Stawska, "Pączek".


Jak dodaje, "gdyby oni się tak nie zachowali, to my byśmy bardzo źle przeżyli obóz jeniecki, a tak żebyśmy się wyprostowali i chcieliśmy jak najszybciej wracać".


10 tygodni, 10 bohaterów


Przez 10 tygodni z okazji 75. rocznicy powstania pokazywaliśmy państwu co tydzień reportaże przygotowane przez Polsat News i Muzeum Powstania Warszawskiego: "Każdy tydzień był inny". Wszystkie odcinki można obejrzeć tutaj.

Anna Hałas-Michalska/prz/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie