Most pontonowy będzie gotowy do wtorkowego wieczora. Pierwsze ścieki popłyną nim w piątek

Polska

Pracownicy firmy realizującej tymczasowy kolektor, który doprowadzi ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalnia "Czajka" połączyli do wtorku przed południem już niemal 90 odcinków rur.

Roboty przy budowie kolektora składającego się z dwóch nitek rurociągu odbywają się po obu brzegach Wisły w okolicy mostu Marii Skłodowskiej-Curie.

 

Na lewym brzegu Wisły, na placu naprzeciwko przepompowni ścieków przy ul. Farysa, odbywa się zgrzewanie rur z tworzywa sztucznego, z których zostanie wybudowany tymczasowy kolektor ściekowy. Dwie nitki stanowiące fragment rurociągów rozłożone są już na odcinku od przepompowni do miejsca, w którym saperzy budują most pontonowy.

 

Według informacji zamieszczonej w poniedziałek na twitterze przez prezesa Wód Polskich Przemysława Dacę ścieki będą pobierane do zapasowego rurociągu na terenie przepompowni przy ul. Farysa.

 

ZOBACZ: Rozpoczął się demontaż awaryjnego rurociągu do oczyszczalni Czajka

 

Na prawym brzegu Wisły, nieopodal mostu Północnego, również układane są wielkie rury do budowy tymczasowego kolektora. Część z nich jest już połączona w dłuższe całości. Na odcinku do Zakładu Świderska prowadzone są wciąż prace ziemne. To tu mają być ułożone rurociągi, a następnie wciągane na most pontonowy.

 

Wody Polskie udostępniły rury wraz osprzętem i dokumentacją (które kupiły w ubiegłym roku za 12 mln zł) miastu za darmo.

W akcji 200 żołnierzy

We wtorek rano saperzy rozpoczęli budowę przeprawy pontonowej o długości 245 m. W akcji bierze udział 200 żołnierzy. Nad utrzymaniem gotowego mostu na Wiśle będzie czuwać 50 żołnierzy.

 

Ppłk Piotr Kranz z 2. Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego powiedział, że większa część przeprawy będzie gotowa we wtorek wieczorem.

 

Wojsko zakłada, że przeprawa będzie możliwa do wykorzystania do końca listopada. Jeżeli jednak zajdzie taka potrzeba i warunki będą sprzyjające, to saperzy mogą ją utrzymać dłużej.

Kolejna awaria Czajki

Do awarii układu przesyłowego transportującego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do położonej po prawej stronie Wisły oczyszczalni Czajka doszło w sobotę 29 sierpnia. Według danych z poniedziałku od tego czasu do Wisły miasto zrzuciło ponad 2,5 mln metrów sześciennych ścieków.

 

Poprzednia awaria kolektorów nastąpiła rok temu, również pod koniec sierpnia.

msl/dk/ PAP, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie