W Warszawie trwa budowa mostu pontonowego. Ścieki przestaną spływać do Wisły w sobotę

Polska
W Warszawie trwa budowa mostu pontonowego. Ścieki przestaną spływać do Wisły w sobotę
PAP/Tomasz Gzell

Most pontonowy, na którym zostaną ułożone rury do przesyłu ścieków do oczyszczalni "Czajka" w Warszawie gotowy będzie we wtorek, a cała konstrukcja w sobotę i wtedy ścieki przestaną spływać do Wisły - zadeklarowała w niedzielę wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa.

- Na chwilę obecną określamy, że sobota to jest ten dzień, kiedy osiągnięta będzie pełna funkcjonalność konstrukcji zastępczej (rurociągu położonego na moście pontonowym - red.) i tym samym w sobotę ścieki przestaną spływać do Wisły - powiedziała Moskwa dziennikarzom.

 

Wiceminister poinformowała, że obecnie wojsko ma wszystkie niezbędne elementy do zbudowania mostu pontonowego, a jego budowa ma się zakończy do wtorku do godziny 14.

 

Moskwa stwierdziła, że Wody Polskie przygotowują pozostałe elementy do posadowienia na moście.

 

- Mamy w tym momencie część rurociągu, pozostała jest w trakcie produkcji, to jest praca ciągła na dwóch liniach. W firmie, która go buduje, przestawiona jest cała produkcja na nasze potrzeby. Pozyskaliśmy też dużą część rurociągu od KGHM. Mamy też pompy - poinformowała wiceminister.

 

Dodała, że pierwsza nitka na moście zostanie uruchomiona już w czwartek.

 

"Kranówka zdatna do picia"

 

Wcześniej w niedzielę Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji poinformowało, powołując się na wyniki badań jakości wody, że warszawska kranówka spełnia rygorystyczne wymogi określone przepisami prawa krajowego i unijnego.Zdatność wody potwierdza także inspektorat sanitarny.

 

Warszawskie wodociągi, w związku z awarią kolektorów przesyłających ścieki do oczyszczalni "Czajka" i spuście części nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy do Wisły, opublikowały na swojej stronie internetowej wyniki badań z soboty, które potwierdzają, że jakość wody dostarczanej warszawiakom przez MPWiK spełnia określone wymogi.

 

Badania dotyczą obydwu stacji uzdatniania wody MPWiK - SUW "Filtry" i SUW "Praga". Zgodnie z wynikami, pod względem żadnego z parametrów (coli, Ecoli, mętności i odczynu PH) woda nie przekracza obowiązujących norm.

 

Jak zapewniło MPWiK, parametry warszawskiej kranówki są stale kontrolowane na każdym etapie uzdatniania oraz bezpośrednio w sieci miejskiej. "MPWiK posiada własne akredytowane laboratoria, w których rocznie jest wykonywanych ok. 170 tys. badań wody" - podała spółka.

 

"Badania wody będą kontynuowane"

 

Kontrole jakości wody w Warszawie prowadzi także sanepid, którego komunikat z soboty przedsiębiorstwo dołączyło do informacji na swojej stronie. Jak czytamy w piśmie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w m. st. Warszawie, Jadwigi Mędelewskiej: "Woda w sieci wodociągu warszawskiego jest bezpieczna i nie zagraża zdrowiu i życiu mieszkańców". Przebadane próbki pobrano w piątek.

 

Jednocześnie PPIS w stolicy przypomniała, aby nie stosować wody z Wisły do pojenia zwierząt, podlewania warzyw, trawy ani do innych celów gospodarczych. Mędelewska wskazała, aby unikać bezpośredniego kontaktu z wodą i nie łowić ryb od miejsca zrzutu ścieków (na wysokości Mostu Marii Skłodowskiej Curie) w kierunku północnym.

 

"Ponadto PPIS w m. st. Warszawie informuje, iż badania wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi będą kontynuowane, a informacja o ich wynikach będzie na bieżąco przekazywana" - zapewniono w komunikacie.

 

 

Do awarii jednego z kolektorów przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" doszło we wtorek. Nieczystości skierowano wówczas do drugiego kolektora, który jednak w środę przestał funkcjonować. Wskutek awarii zarząd MPWiK podjął decyzję o zrzucie nieczystości do Wisły - do rzeki trafia 3 tys. litrów nieczystości na sekundę.

 

Zakład "Czajka" oczyszcza ścieki z prawobrzeżnych dzielnic Warszawy i okolicznych gmin, a od 2012 roku także te z centralnej i północnej części Warszawy lewobrzeżnej. Awarii uległy tylko kolektory przesyłające nieczystości z dzielnic na lewym brzegu Wisły. Zrzut ścieków, przeprowadzany z dawnego kanału ściekowego przy moście im. Marii Skłodowskiej Curie, dotyczy Bielan, Bemowa, Żoliborza, Woli, Śródmieścia, Ochoty, Włoch oraz części Mokotowa.

 

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował w sobotę, że rozpoczęty został proces ozonowania ścieków. Chodzi o to, aby w ściekach trafiających do Wisły było jak najmniej bakterii i zarazków.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie