Schetyna: w czwartek zamkniemy listy Koalicji Obywatelskiej do parlamentu

Polska

- Nikt nie jest w stanie schować mnie w pieczarze. Byłem na Wybrzeżu, to aktywny etap końca dopinania list. PiS musiało schować na ten czas Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w "Wydarzeniach i Opiniach" lider PO Grzegorz Schetyna. Dodał, że zarząd Platformy Obywatelskiej ma zatwierdzić w czwartek listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmu i Senatu.

- Czasami niektórym nie odpowiadają miejsca na listach, które otrzymali w pierwszym rozdaniu. Czasami rezygnują. Jutro to będzie dobry, krótki zarząd, w którym zamkniemy sprawy list. To techniczne zmiany - wskazał gość Piotra Witwickiego.

 

Pytany o kandydatów Schetyna potwierdził, że Kazimierz Michał Ujazdowski wystartuje z list KO do Senatu, natomiast Elżbieta Radziszewska, która otrzymała propozycję startu z miejsca 3. listy piotrkowskiej "postanowiła poświęcić się innym aktywnościom". - Szkoda, bo znam ją od lat, od 1997 r. byliśmy w Sejmie. Szkoda jej doświadczenia i nieustępliwości - dodał. 

 

Dopytywany, czy złoży Radziszewskiej w czwartek jeszcze jakąś propozycję, odparł: "zobaczymy, wszystko przed nami".

 

Prowadzący pytał o słowa Jarosława Kaczyńskiego, który podczas środowej konwencji wyborczej partii w Sieradzu podkreślił, że "PiS potrafi rządzić". - Schował się, nie było go dwa tygodnie. Jak pojawiła się afera w Ministerstwie Sprawiedliwości to zniknął. Dzisiaj w zamkniętej sali z działaczami przekazywał tylko objawy swojego dobrego samopoczucia - mówił gość Polsat News. 

 

"Polityczna ściema"

 

- To polityczna ściema - w taki sposób lider PO odniósł się do zapowiedzi "zrównoważonego budżetu" na 2020 r. - To dobijanie OFE, przerzucanie kosztów na samorząd, w wymierny sposób zabierając mu niezależność. To wojna rządu z samorządem - wskazał Schetyna. -  Samorządy będą musiały ograniczać inwestycje, będzie mniej dla mieszkańców, żeby realizować pomysły polityczne i kampanijne Prawa i Sprawiedliwości - dodał. 

 

- My ciężko pracowaliśmy w czasie kryzysu. Mówimy, że reguły ekonomii są zawsze takie same. Po hossie przychodzi bessa i tak będzie teraz. Jeżeli ktoś nie chce tego brać pod uwagę, to uważam, że to ma krótkie nogi - zaznaczył.

 

Jaki wpływ na niskie bezrobocie ma J. Kaczyński? Taki, że zatrudnia działaczy i ich rodziny w spółkach Skarbu Państwa. To jest walka PiS

z bezrobociem - dodał. 

 

- Zawsze przyjazd prezydenta USA do Polski jest wielkim wydarzeniem. Zobaczymy jakie będzie efekt - mówił Schetyna. Pytany o możliwość ogłoszenia zniesienia wiz do USA lider PO przypomniał, że "to nie Trump decyduje o ruchu wizowym, tylko Kongres Stanów Zjednoczonych na podstawie wskaźników".

 

"Są bardziej szczęśliwe formy" niż apel Ambasadorów RP

 

- Są bardziej szczęśliwe formy walki o polską politykę zagraniczną niż apel - wskazał Schetyna pytany o list Konferencji Ambasadorów RP do prezydenta USA, w którym wskazano, że Trump "przybywa do kraju, który nie jest praworządny". - Tu trzeba tę politykę korygować - dodał. 

 

- Dosyć polityki transakcyjnej. Nie możemy być traktowani jako klient, który z wolnej ręki, wydając ogromne środki z budżetu, buduje sobie relacje z USA - wskazał lider PO w Polsat News. - Nie chcę rządu, który nie negocjuje. Bezpieczeństwa nie można kupić, można je budować poprzez dobrą politykę zagraniczną - dodał. 

 

- Szanse na odwołanie Ziobry ciągle są; to wynika z determinacji. Poddał się wczoraj Morawiecki chwaląc Ziobrę, czekam na podobną deklarację z ust prezesa Kaczyńskiego. Oni obaj mają wiele do zawdzięczenia ministrowi Ziobro. To kwestia inwestycji Morawieckiego w działki, czy kwestia ul. Srebrnej i dwóch wież Kaczyńskiego. Prokuratura nie podjęła tu czynności, jakie powinna podjąć - ocenił Schetyna.

 

Szef komisji śledczej ds. VAT Marcin Horała (PiS) w swoim projekcie raportu z prac komisji zaproponował postawienie przed Trybunałem Stanu b. premierów Donalda Tuska i Ewy Kopacz, oraz b. ministrów finansów - Jacka Rostowskiego i Mateusza Szczurka.  

 

- Towarzystwo jest zacne i zaszczyt się w nim znaleźć. To polityczna prowokacja - mówił Schetyna pytany o tę sprawę. 

 

"Brejza obiektem zmasowanego ataku"

 

- Krzysztof Brejza jest obiektem zmasowanego ataku mediów publicznych, on, jego żona, jego ojciec i rodzina. Dlatego, że jest szefem sztabu PO jest celem do zniszczenia. Będę go bronił i nie odpuszczę - podkreślił Schetyna pytany sprawę wyłudzenia pieniędzy przez pracowników Wydziału Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Inowrocławia

 

- Kaleta na wszystkim się zna tak jak zna się na ściekach. Niech się lepiej nie wypowiada. Sytuacja jest poważna, Trzaskowski informował nas o działaniach, które podejmował błyskawicznie. Robienie polityki w tak marnym stylu jak Kaleta zostawiam warszawiakom i wyborcom - mówił lider Platformy odnosząc się do awarii w stołecznej oczyszczalni ścieków

 

Dotychczasowe odcinki programu "Wydarzenia i Opinie" można obejrzeć tutaj.

msl/ Polsat News

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze