Koalicja Obywatelska podała "jedynki" na listach wyborczych. Jest kilka niespodzianek

Polska

Paweł Kowal "jedynką" listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmu w Krakowie, Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska we Wrocławiu, prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc w okręgu rzeszowskim. "Jedynką" w Łodzi będzie dziennikarzy sportowy Tomasz Zimoch.

Schetyna powiedział na konferencji prasowej, że po zarządzie krajowym PO i konsultacji z partnerami z Koalicji Obywatelskiej przygotowane zostały rekomendacje dla "czołówek" list poselskich.

 

- Przed nami jeszcze dużo pracy nad tymi listami (...) jesteśmy umówieni na 14 sierpnia - wtedy będziemy pracować nad całokształtem, nad wszystkimi listami, będziemy domykać listy do Sejmu, akceptować listy do Senatu, jesteśmy przekonani, że to będzie skład jeszcze szerszy, że będziemy mogli w niekonkurencyjny sposób potraktować innych przedstawicieli partii czy środowisk opozycyjnych w wyborach do Senatu - powiedział Schetyna.

 

- 16 sierpnia ostatnie posiedzenie naszych wspólnych zarządów, 17 sierpnia rada krajowa, czy rady krajowe naszych ugrupowań, zaproszeni są samorządowcy. Zaakceptujemy wtedy całą konstrukcję list i rozpoczniemy proces rejestracji komitetu wyborczego Koalicji Obywatelskiej, a później zaczniemy zbierać podpisy - zapowiedział Schetyna.

 

Brejza, Budka, Sienkiewicz

 

W okręgu nr 1 Legnica "jedynką" będzie Piotr Borys, w Wałbrzychu Tomasz Siemoniak, we Wrocławiu Małgorzata Kidawa-Błońska, w Bydgoszczy Krzysztof Brejza, w Toruniu Tomasz Lenz, w Lublinie Joanna Mucha.

 

Liderem listy w Chełmie będzie związany dotąd z SLD Haidar Rijad, w Zielonej Górze Tomasz Aniśko z Zielonych, w Łodzi dziennikarz Tomasz Zimoch, w Piotrkowie Trybunalskim Cezary Grabarczyk, w Sieradzu Cezary Tomczyk, w okręgu Kraków II Dorota Niedziela, w Krakowie Paweł Kowal, w Nowym Sączu Jagna Marczułatis-Walczak, w Tarnowie Urszula Augustyn.

 

 

"Jedynką" w Płocku będzie Marcin Kierwiński, w Radomiu Joanna Kluzik-Rostkowska, w Warszawie Grzegorz Schetyna, w okręgu Warszawa II Jan Grabiec, w Opolu Witold Zembaczyński, w Krośnie Joanna Frydrych, w Rzeszowie Tadeusz Ferenc, w Białymstoku Robert Tyszkiewicz, w Gdańsku Sławomir Neumann, w Gdyni Barbara Nowacka, w Bielsku-Białej Mirosława Nykiel, Bielsku-Białej II Marek Krząkała, w Częstochowie Izabela Leszczyna, w Katowicach Borys Budka, w okręgu Katowice II Marta Golbik, w okręgu Katowice III Wojciech Saługa.

 

 

Listę w Kielcach będzie otwierał Bartłomiej Sienkiewicz, w Elblągu Jacek Protas, w Olsztynie Janusz Cichoń, w Kaliszu Mariusz Witczak, w Koninie Tomasz Nowak, w Pile Małgorzata Janyska, w Poznaniu Joanna Jaśkowiak, w Koszalinie Sławomir Nitras, a w Szczecinie Arkadiusz Marchewka.

 

Schetyna poinformował ponadto, że na drugim miejscu listy w Warszawie znajdzie się liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

 

Możliwe "zaskoczenia"

 

Zarząd PO zebrał się we wtorek w siedzibie Platformy przy ul. Wiejskiej w Warszawie.

 

- Zarząd zajmie się kształtem list do Sejmu. Cały ubiegły tydzień do przewodniczącego przyjeżdżali przedstawiciele zarządów regionalnych i składali swoje propozycje. Przewodniczący prowadził też różne konsultacje, przede wszystkim z partnerami z koalicji. Dzisiaj będzie podsumowanie tego. Spodziewam się, że przynajmniej czołówki list w 41 okręgach będą dzisiaj przez zarząd wstępnie zaakceptowane - powiedział przed spotkaniem zarządu wiceszef PO Tomasz Siemoniak.

  

Według szefa klubu PO-KO Sławomira Neumanna koncepcja obsady list wyborczych KO jest gotowa. - Jeżeli przewodniczący stawia na zarząd tego typu uchwałę, to znaczy że jest przedyskutowana - powiedział Neumann dziennikarzom przed posiedzeniem władz PO. Dodał, że mogą być zaskoczenia na listach Koalicji. - Myślę, że przyzwyczailiście się państwo do tego, że zawsze są zaskoczenia, przy każdych listach, przy każdych wyborach - zaznaczył szef klubu PO-KO.

 

Siemoniak pytany o ewentualnych wspólnych kandydatów opozycji do Senatu, przypomniał, że to też postulat jego partii, o którym mówiła już od dłuższego czasu. - Od wielu miesięcy mówiliśmy o tym, że jakiekolwiek będą losy koalicji sejmowej, to Senat jest bardzo ważny i warto, żeby kandydaci opozycji nie konkurowali - powiedział wiceszef PO.

 

Podkreślił, że sprawa wspólnych kandydatów opozycji do izby wyższej parlamentu jest "absolutnie otwarta". - Zważywszy na to, że w wyborach do Senatu mamy jednomandatowe okręgi wyborcze, to kompletnie nieracjonalna jest wewnętrzna konkurencja w opozycji. Oczywiście jesteśmy otwarci - zadeklarował Siemoniak.

 

Budka kontra Morawiecki

 

Z informacji, do których dotarł w ubiegłym tygodniu polsatnews.pl wynika, że Grzegorz Schetyna ma być "jedynką" w Warszawie. W Katowicach listę prowadzić ma wiceprzewodniczący PO Borys Budka, który zmierzy się tam z premierem Mateuszem Morawieckim.

 

Na listach mają się znaleźć także działacze KOD oraz m.in. Iwona Hartwich, jedna z liderek strajku w Sejmie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

prz/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie