Grzegorz Napieralski rekomendowany do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej

Polska
Grzegorz Napieralski rekomendowany do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej
Polsat News

- Będę rekomendował Zarządowi Krajowemu PO i przekażę propozycję startu b. szefa SLD Grzegorza Napieralskiego w wyborach do Sejmu z okręgu 41, obejmującego zachodnią część woj. zachodniopomorskiego - przekazał we wtorek w Sejmie p.o. szefa Platformy w tym regionie Arkadiusz Marchewka. - Bardzo ważne jest to, żeby budować duży ruch wokół największej partii opozycyjnej - powiedział Napieralski.

Grzegorz Napieralski jest obecnie senatorem niezrzeszonym. Jak przekazał w rozmowie z polsatnews.pl, jego miejsce w Senacie miałaby zająć dotychczasowa posłanka PO Magdalena Kochan.

 

- Jeżeli chce wygrać wybory, musimy być zwarci, gotowi i budować drużynę, która będzie w stanie wygrać - powiedział Marchewka na konferencji w Sejmie. Jak dodał, Koalicji Obywatelskiej zależy na budowaniu list zbudowanych z szerokich środowisk, a nie tylko polityków PO i Nowoczesnej.

 

- Chcemy czerpać z doświadczenia innych osób, które są sprawne - powiedział.

 

Jak dodał, takim politykiem jest były szef SLD Grzegorz Napieralski, z którymi współpracuje od czterech lat w regionie. P.o. zachodniopomorskiej Platformy poinformował, że zarekomenduje Zarządowi Krajowemu PO kandydaturę Napieralskiego na listy do Sejmu.

 

Napieralski ogłosił natomiast, że dołączy do klubu PO-KO w Senacie. - Bardzo ważne jest to, żeby wokół PO, która jest największą partią opozycyjną, budować duży ruch. Ruch, który da radę, który wygra wybory, który będzie przyciągał nie tylko partie, środowiska, ale też poszczególnych ludzi - powiedział senator.

 

Trzeci wynik w wyborach prezydenckich 

 

Polityk jest parlamentarzystą od 2004 roku, kiedy to objął mandat poselski w miejsce wybranego do PE Bogusława Liberadzkiego. Na posła został wybrany ponownie w wyborach parlamentarnych w 2005 z listy SLD w okręgu szczecińskim. W wyborach parlamentarnych w 2007 roku po raz trzeci został posłem, kandydując z listy koalicji Lewica i Demokraci i otrzymując 29 585 głosów.

 

W kwietniu 2008 roku został posłem klubu Lewica. Nieco ponad rok później został wybrany na jego przewodniczącego, zastępując wybranego do Parlamentu Europejskiego Wojciecha Olejniczaka. Pod koniec września 2010 roku klub został przemianowany na KP Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

 

W 2010 roku kandydował na urząd Prezydenta RP; w I turze zdobył 2 299 870 głosów (13,68 proc.), zajmując 3. miejsce spośród 10 kandydatów.

 

W 2015 roku wystąpił z SLD

 

W 2011 roku kandydował w wyborach parlamentarnych z 1. miejsca na liście SLD w Szczecinie i kolejny raz uzyskał mandat poselski. Wkrótce zrezygnował z kierowania partią, 10 grudnia 2011 roku zastąpił go Leszek Miller.

 

W 2015 roku został zawieszony w prawach członka SLD. Uznał jednak tę decyzję za nielegalną, pozywając przewodniczącego partii do sądu powszechnego. 30 marca tego samego roku został zawieszony przez sąd partyjny na 3 lata w wykonywaniu funkcji partyjnych. 22 czerwca został odwieszony. Pięć dni później wystąpił jednak z SLD.

 

W wyborach w 2015 roku wystartował do Senatu w okręgu nr 98. Uzyskał mandat senatora IX kadencji, otrzymując 56 112 głosów.

zdr/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie