Pożar katedry Notre Dame. Prezydent Macron ma spotkać się z papieżem Franciszkiem

Świat

Prezydent Francji Emmanuel Macron spotka się we wtorek po południu z papieżem Franciszkiem. Rozmowa ma dotyczyć pożaru katedry Notre Dame - pisze "Le Figaro" powołując się na Pałac Elizejski. Z powodu pożaru Macron zawiesił kampanię wyborczą swojej partii do Parlamentu Europejskiego. Odwołał też orędzie do narodu, w którym miał mówić o protestach " żółtych kamizelek" i debacie o naprawie państwa.

Dziś rano prezydent otrzymał wiele głosów wsparcia m.in. od sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, prezydenta USA Donalda Trumpa i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Spotka się również popołudniu z papieżem Franciszkiem - informuje "Le Figaro" powołując się na Pałac Elizejski. 
 
Zawiesił kampanię
 

W związku z pożarem Macron zawiesił swoją kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego (PE) - poinformowała we wtorek Nathalie Loiseau, która stoi na czele tej kampanii.

 

"Wszyscy przeżywamy chwile ogromnego smutku. Lista »Renesansu« jest zrozumiałym elementem tej chwili jedności narodowej. Dlatego zawieszamy kampanię do odwołania" - napisała Loiseau na na Twitterze.  

"Renesans" to nazwa listy kandydatów do europarlmentu, których wystawiła założona w 2016 r. przez Macrona rządząca centrowa i liberalna partia La Republique En Marche (LREM). 
 
W poniedziałek prezydent Macron odwołał planowane na wieczor specjalne orędzie do narodu, w którym miał podsumować protesty tzw. żółtych kamizelek i debatę o naprawie państwa.
 
Zobacz wideo: "pożar Notre Dame prawdopodobnie wzniecony przypadkiem" - francuska prokuratura
 
pgo/dro/ lefigaro.fr
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie