Powiązania Ziobry z kandydatami do nowej KRS. Zobacz je na interaktywnej mapie

Polska
Powiązania Ziobry z kandydatami do nowej KRS. Zobacz je na interaktywnej mapie
for.org.pl

"Na pierwszy rzut oka widać, że wielu sędziów starających się o miejsce w Krajowej Radzie Sądownictwa jest powiązanych z Ministrem Sprawiedliwości. Dla lepszego zobrazowania tego faktu przygotowaliśmy schemat zależności osób zaangażowanych w ten proces" - napisało Forum Obywatelskiego Rozwoju, które stworzyło interaktywną mapę.

Analityk prawny FOR Patryk Wachowiec, który opracował mapę, korzystał z dokumentów opublikowanych na stronie Sejmu.


Jak podkreślił "Kancelaria Sejmu zwleka z udostępnieniem nam podpisów sędziów pod zgłoszeniami, jednak informacje o 17 kandydatach, ich pełnomocnikach i prezesach sądów pozwoliły na stworzenie sieci powiązań między wszystkimi ww. osobami a Ministrem Sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro".

 

"Krajowa Rada Ziobrownictwa"

 

Centrum Informacyjne Sejmu ujawniło informacje o 17 z 18 kandydatów do nowej KRS. Wynika z nich m.in., że sędzię Joannę Kołodziej-Michałowicz zgłosił jej mąż Andrzej Michałowicz, który wcześniej został powołany przez ministra Ziobrę na stanowisko prezesa Sadu Okręgowego w Słupsku. 

 

Na liście kandydatów znalazła się też sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka, która jest szkolną koleżanką ministra Ziobry i bliską współpracownicą wiceministra Łukasza Piebiaka. Do KRS zgłosił ją Dariusz Pawłyszcze - pracowni jednego z departamentów w resorcie, a jednocześnie jej życiowy partner. Na początku roku Pawełczyk-Woicka została prezesem Sądu Okręgowego w Krakowie. W lutym "Iustitia" wykluczyła ją ze stowarzyszenia za "nieprzestrzeganie postanowień statutu i uchwał władz Stowarzyszenia".

 

Wśród kandydatów są także: Rafał Puchalski - podwładny Ziobry w ministerstwie, powołany przez niego na prezesa Sądu Okręgowego w Rzeszowie, Maciej Mitera - powołany na prezesa Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia, z wyrokiem dyscyplinarnym za podjęcie czynności zarobkowej bez wiedzy prezesa sądu i Leszek Mazur - brat powołanego przez szefa resortu na prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

 

O powiązaniach kandydatów do KRS z ministrem Ziobro informowali posłowie Nowoczesnej rozpoczynając akcję pod hasłem "Krajowa Rada Ziobrownictwa".

 

 

 


Podległość służbowa, powiązania rodzinne


Powiązania mają różny charakter i obejmują:


- Podległość służbową w stosunku do MS (byłą i obecną) – dotyczy to sędziów delegowanych do pełnienia czynności urzędniczych w Ministerstwie Sprawiedliwości, urzędników resortu lub przedstawicieli ministra w komisjach egzaminacyjnych (kolor czerwony);


- Powołanie przez Ministra Sprawiedliwości na prezesa lub wiceprezesa sądu – albo jednoosobowo i uznaniowo, na podstawie przepisów obowiązujących od lipca 2017 r., albo wcześniejszych unormowań, gdy w powołaniu brał również udział samorząd sędziowski;


- Powiązania rodzinne lub osobiste (kolor pomarańczowy, linia przerywana).

 


Na bieżąco aktualizowana


Mapa jest interaktywna. Każda z osób w schemacie ma swój biogram i opis ewentualnego powiązania. Zobacz mapę w pełnym oknie.


FOR zapowiedziało niezwłoczną aktualizację mapy w przypadku napłynięcia innych zgłoszeń lub dodatkowych dokumentów.


W weryfikacji informacji o kandydatach i innych osobach zaangażowanych w proces wyboru nowej KRS pomagało Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia".

 

Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju została założona w 2007 r. przez prof. Leszka Balcerowicza. Zajmuje się analizą większości obszarów polityki gospodarczej i prawa oraz tworzeniem rekomendacji dla rządzących i opinii publicznej. Przygotowuje także raporty i komentarze dot. wydarzeń mających wpływ na gospodarkę. Organizuje też konferencje i seminaria tematyczne oraz wydarzenia edukacyjne.

 

polsatnews.pl

prz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie