Miał kandydować do KRS, został prezesem sądu. Kolejne zmiany kadrowe w sądownictwie

Polska
Miał kandydować do KRS, został prezesem sądu. Kolejne zmiany kadrowe w sądownictwie
Polsat News

Po analizie jakości pracy sądów odwołani zostali prezesi Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście, Sądu Rejonowego w Elblągu i Sądu Rejonowego w Braniewie - poinformowało we wtorek Ministerstwo Sprawiedliwości. Prezesem warszawskiego sądu zostanie sędzia Maciej Andrzej Mitera. Według "Rzeczpospolitej" był jednym ze zgłoszonych jako kandydat do Krajowej Rady Sądownictwa.

"Trwająca w MS analiza szerokiego zakresu czynników wpływających na całościową ocenę jakości pracy sądów powszechnych oraz przegląd ewidencji spraw i podstawowych wskaźników za pierwsze półrocze 2017 r. wykazały niską efektywność w sądach rejonowych w: Warszawie, Elblągu i Braniewie" - zaznaczono w komunikacie resortu.

 

Jak dodało ministerstwo, SR Warszawa-Śródmieście zajął 289. pozycję w rankingu wszystkich sądów rejonowych oraz jest 306. sądem rejonowym w kraju pod względem "opanowania wpływu spraw", co - jak dodano - oznacza, że "w sądzie tym rosną zaległości". Wskaźniki resortu "wykazały również niezadawalającą efektywność sądów rejonowych w Elblągu i Braniewie" - zaznaczono w komunikacie.

 

W związku z tym - jak napisało MS - funkcję prezesa Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście od środy zacznie pełnić sędzia Maciej Andrzej Mitera. Dotąd prezesem była sędzia Urszula Gołębiewska-Budnik.

 

18 kandydatów

 

W końcu stycznia "Rzeczpospolita" podawała kilkanaście nazwisk sędziów, zgłoszonych marszałkowi Sejmu jako propozycje kandydatur do Krajowej Rady Sądownictwa. Wśród kandydatów wymienionych przez dziennik był m.in. Maciej Mitera z Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli, delegowany do MS. Centrum Informacyjne Sejmu w końcu stycznia informowało, że w wymaganym terminie do Kancelarii Sejmu wpłynęło 18 zgłoszeń z kandydaturami do KRS, a zgłoszenia te są weryfikowane pod względem formalnym. "Po zakończeniu tych czynności personalia kandydatów zostaną upublicznione" - informowało CIS.

 

"W Sądzie Rejonowym w Elblągu nowym prezesem od 7 lutego została sędzia Agnieszka Anna Walkowiak na miejsce sędzi Patrycji Emanueli Wojewódki. W Sądzie Rejonowym w Braniewie funkcję prezesa przestała pełnić sędzia Marta Alina Wiśniewska" - poinformował resort sprawiedliwości.

 

Ponadto - jak dodano we wtorkowym komunikacie MS - od środy nowego prezesa będzie miał też Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe. "Został nim sędzia Tomasz Andrzej Jabłoński, dotychczasowy wiceprezes tego sądu. Na stanowisku prezesa był dotąd wakat" - napisało MS.

 

Nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych

 

12 sierpnia zeszłego roku w życie weszła nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zwiększyła uprawnienia ministra sprawiedliwości przy powoływaniu i odwoływaniu prezesów sądów. Nowelizacja odstąpiła od modelu powoływania prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych przez ministra sprawiedliwości po uzyskaniu opinii zgromadzeń ogólnych sądów.

 

Przepis przejściowy ustawy przewiduje, że prezesi i wiceprezesi sądów "mogą zostać odwołani przez ministra sprawiedliwości, w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy" - bez zachowania wymogów w niej określonych, czyli m.in. bez uzasadnienia. Oznacza to, że ten przepis przejściowy będzie obowiązywał do 12 lutego.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie