"Czemu chcecie służyć? Chcecie siebie uczynić częścią politycznej machiny?". "Iustitia" do kandydatów na członków KRS

Polska
"Czemu chcecie służyć? Chcecie siebie uczynić częścią politycznej machiny?". "Iustitia" do kandydatów na członków KRS
Polsat News

"Władza polityczna wprowadzając nowy kształt ustawy o KRS pogwałciła normy konstytucyjne" - napisał Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". W liście otwartym do kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa prosi sędziów o "ponowne rozważenie swojej decyzji". "W imię jakich wartości chcecie uczynić siebie częścią politycznej machiny?" - pyta stowarzyszenie.

Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o KRS wyboru 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję dokonuje Sejm - dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie.

 

Do marszałka Sejmu wpłynęło 18 kandydatur na członków KRS. Wśród nich dominują sędziowie sądów rejonowych i nowo powołani prezesi.

 

"Dyktatura większości"

 

"Każda władza polityczna tworzy dla siebie przestrzeń do rządzenia i sprawowania swojego mandatu jak najdłużej w przyszłości. Obowiązki sędziego, którymi są wymierzanie sprawiedliwości i trwanie na straży prawa, pochodzą od państwa. Każda władza swoje uprawnienia musi realizować z poszanowaniem konstytucji, czerpiąc legitymację z jej ponad światopoglądowego przesłania" - pisze "Iustitia" w liście zamieszczonym na stronie internetowej.

 

Stowarzyszenie dodaje, że w opinii największych autorytetów prawa, "władza polityczna wprowadzając nowy kształt ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa pogwałciła normy konstytucyjne". "Uczyniła to w sposób, który w języku politologów przybrał miano »dyktatury większości«." - czytamy w liście.

 

"Rozwiązania, na które nie dał zgody w konstytucji nasz naród"

 

Zdaniem stowarzyszenia, decydując się na kandydowanie "do tak formowanego organu", sędziowie są winni społeczeństwu odpowiedź "na najważniejsze pytanie, które każdego dnia, przy każdej decyzji otwiera się przed sędzią".

 

"Czemu chcecie służyć? W imię jakich wartości chcecie uczynić siebie częścią politycznej machiny, działającej bez respektu dla kultury polskiego parlamentaryzmu i dialogu, wprowadzającej w zakresie KRS rozwiązania, na które nie dał zgody w konstytucji nasz naród?" - pytają sędziowie.

 

"W rocie sędziowskiego ślubowania nie znajdziecie fraz o politycznej uległości"

 

"Każdy z nas sędziów, zarówno tych działających w stowarzyszeniach sędziowskich, jak i będących poza nimi, jest przede wszystkim obywatelem Rzeczpospolitej Polskiej. Na każdym z nas ciąży powinność jej umacniania i najwyższej dbałości o dobro wspólne" - podkreślają sędziowie.

 

"W rocie sędziowskiego ślubowania nie znajdziecie fraz o politycznej uległości i osobistych ambicjach. Znajdziecie w nim uniwersalną rację służby sędziego. Sens ciężkiej, pełnej wyrzeczeń pracy polskich sędziów. Także motywację do wielu ważnych działań społecznych i edukacyjnych, umacniających państwo prawa, jakim jest i ma pozostać nasza Ojczyzna" - dodają.

 

"Jeszcze nie jest za późno"

 

Na koniec "Iustitia" apeluje do kandydatów na członków KRS: "prosimy o ponowne rozważenie decyzji".

 

"Prosimy o solidarność z sędziami, którzy w zdecydowanej większości nie zgodzili się wziąć udziału w tej niekonstytucyjnej procedurze. Zważcie na wymowę swojego postępowania - wobec Rzeczpospolitej, społeczeństwa i wartości, których musi strzec prawo: sprawiedliwości, wolności i demokracji. Jeszcze nie jest za późno" - podkreśla stowarzyszenie.

 

polsatnews.pl

mr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie