RMF FM: trzech z osiemnastu sędziów, kandydatów do KRS, ma wyroki dyscyplinarne

Polska
RMF FM: trzech z osiemnastu sędziów, kandydatów do KRS, ma wyroki dyscyplinarne
Polsat News

Co najmniej trzech z osiemnastu sędziów zgłoszonych marszałkowi Sejmu na nowych członków Krajowej Rady Sądownictwa ma na swoim koncie wyroki dyscyplinarne - podaje RMF FM. Wśród przewinień znajdują się: bezpodstawne pomawianie, formułowanie nieobiektywnych ocen i podejmowanie dodatkowej pracy bez właściwej zgody.

Najdłuższą listę przewinień ma sędzia wojskowy w stanie spoczynku podpułkownik Mariusz Lewiński - poinformowało RMF FM. Miał 27 razy, bez żadnych podstaw, zawiadamiać o popełnieniu przestępstw przez innych sędziów i prokuratorów, którzy takich czynów nigdy nie popełnili. 

 

Pomówił śledczych, a potem się rozebrał

 

Sędzia pomówił także śledczych z wojskowej prokuratury w Poznaniu o to, że chcieli go zabić podczas przesłuchania i upozorować jego samobójstwo. Lewiński miał im zarzucić, że działali w zorganizowanej grupie przestępczej. 

 

Innym razem sędzia Lewiński przed przesłuchaniem w prokuraturze rozebrał się, zdjął buty i spodnie, które rzucił na biurko, a następnie podczas przesłuchania milczał. Nie stawiał się na rozprawy dyscyplinarne i odmawiał udziału w badaniach psychiatrycznych.

 

Sąd jednak uznał, że podpułkownik jest poczytalny, dlatego dostał m.in. naganę i karę zawieszenia wypłaty uposażenia na trzy lata.

 

Przygotowywał do egzaminów bez zgody przełożonego

 

Kolejny sędzia z wyrokiem dyscyplinarnym to Maciej Mitera delegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości. Dostał on karę upomnienia za to, że dorabiał bez wymaganej zgody przełożonego, prowadząc wykłady przygotowujące do egzaminów na aplikacje prawnicze. Kontynuował tę działalność również po sprzeciwie prezesa sądu.

 

Trzeci sędzia to Remigiusz Guz z Wodzisławia Śląskiego, który pomówił grupę innych sędziów o tendencyjną ocenę jego pracy. Guz bez  skutku  starał się o awans i w opinii na swój temat przeczytał, że musi zdobyć większe doświadczenie.

 

Sędzia Guz również dostał upomnienie i w wyroku usłyszał, że dopuścił się niegodnej stanowiska sędziego oceny pozbawionej obiektywizmu i umiaru.

 

Członków KRS wybierze Sejm

 

Do marszałka Sejmu wpłynęło 18 kandydatur na członków KRS. Wśród nich dominują sędziowie sądów rejonowych i nowo powołani prezesi.

 

Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o KRS wyboru 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję dokonuje Sejm - dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie.


RMF FM, polsatnews.pl

mr/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie