Mężczyzna z palestyńską flagą zaatakował restaurację żydowską w Amsterdamie

Świat
Mężczyzna z palestyńską flagą zaatakował restaurację żydowską w Amsterdamie
YouTube/AT5

29-letni mężczyzna, trzymając flagę Palestyny w dłoni, rzucił się do rozbijania witryn w restauracji żydowskiej w Amsterdamie. Jego poczynaniom przyglądali się spokojnie holenderscy policjanci. Obezwładnili go dopiero wówczas, gdy mężczyzna wybiegł z przedsionka restauracji ze skradzioną flagą Izraela.

Do zdarzenia doszło w czwartek przed południem przed żydowską restauracją przy ulicy Amstelveenseweg w Amsterdamie. Przebieg zajścia został sfilmowany. Na nagraniu widać, jak mężczyzna trzymający flagę Palestyny zaczyna wybijać restauracyjne szyby. Poczynaniom napastnika przygląda się dwóch policjantów.

 

Zerwał flagę Izraela, został zakuty w kajdanki


Mężczyzna został obezwładniony, gdy opuścił przedsionek restauracji z zerwaną flagą Izraela, którą rzucił na chodnik. Policjanci użyli wobec zatrzymanego gazu pieprzowego.

 


Holenderskie media w komentarzach wskazują na związek napaści na restaurację z decyzją Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy jako stolicy Izraela.


Holenderska prokuratura przyznała, że aresztowany posiada obce obywatelstwo, a w Holandii przebywa na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy. 

"Antysemityzm musi być zwalczany bez litości"


Politycy populistycznej Partii Wolności zażądali, by władze wyjaśniły, czy sprawca rzeczywiście krzyczał - ja informowali świadkowie - "Allahu Akbar" oraz, że jest znany służbom wywiadowczym. 


Kees van der Staaij, szef Politycznej Partii Protestantów, nazwał incydent okropnym. "Antysemityzm musi być zwalczany bez litości" - napisał polityk na Twitterze.

volkskrant.nl

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie