Przerzucali cudzoziemców z Polski do Wielkiej Brytanii. Szajką kierowała 52-letnia kobieta

Polska

Straż Graniczna przez kilkanaście miesięcy rozpracowywała grupę, która nielegalnie przerzucała cudzoziemców z Polski do Wielkiej Brytanii. Członkowie szajki umożliwiali cudzoziemcom przekroczenie granicy na podstawie cudzych polskich dokumentów tożsamości. Zabezpieczono ponad 100 takich dokumentów. W zeszłym tygodniu do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze wpłynął akt oskarżenia.

Akt oskarżenia sformułowano przeciwko siedmiu osobom - mieszkańcom województwa dolnośląskiego. Oskarżonym zarzuca się organizowanie i udzielanie pomocy w przekraczaniu wbrew przepisom granicy państwa.

 

Zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą usłyszała 52-letnia mieszkanka Zgorzelca. Grozi jej kara do 10 lat więzienia. Trzech mężczyzn w wieku 34, 33 oraz 31 lat przedstawiono zarzut uczestnictwa w zorganizowanej grupie przestępczej. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

 

3000 euro za wyjazdu do Wielkiej Brytanii


Grupa trudniła się nielegalnym przerzutem cudzoziemców - głównie obywateli Ukrainy - z Polski do Wielkiej Brytanii. Jak ustalili śledczy - cudzoziemcom, którzy legalnie przyjeżdżali do naszego kraju, a byli zainteresowani wyjazdem do Wielkiej Brytanii, sprzedawano kradzione bądź skupowane polskie dokumenty tożsamości.


Członkowie grupy wykorzystywali podobieństwo cudzoziemców do wizerunku osób widniejących w dokumentach. Po dobraniu najbardziej pasującego dokumentu cudzoziemiec uczył się danych w nim zawartych. W tym czasie grupa zapewniała mu pobyt w pensjonatach oraz bilet lotniczy. Potem obcokrajowcy byli dowożeni samochodami osobowymi na lotniska, bądź przewożeni bezpośrednio do Wielkiej Brytanii.


Za zorganizowanie wyjazdu do Wielkiej Brytanii członkowie grupy inkasowali 3000 euro.

 

Działali od marca do grudnia 2016 r.


Grupa działała od marca do grudnia 2016 r. i zorganizowała nielegalne przekroczenie granicy dla co najmniej 11 imigrantów. Z tego tytułu jej członkowie osiągnęli korzyść majątkową w kwocie nie mniejszej niż 45 tys. euro.


Do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej przyczyniła się ścisła międzynarodowa współpraca Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej ze służbami Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji oraz Holandii. Zatrzymano 24 cudzoziemców, którzy wykorzystując swoje podobieństwo do wizerunku osoby widniejącego w polskim dokumencie, usiłowali nielegalnie wjechać do Wielkiej Brytanii.


Funkcjonariusze SG zabezpieczyli przy zatrzymanych ponad 100 polskich dokumentów tożsamości, telefony komórkowe oraz komputery. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono również mienie o wartości ok. 90 tys. zł.

 

Zastosowano poręczenie majątkowe oraz dozór policyjny


Kierującej grupą grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, pozostałym członkom grupy do 8 lat pozbawienia wolności. Wobec oskarżonych zastosowano poręczenie majątkowe oraz dozór policyjny.

 

polsatnews.pl

grz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie